Θέρμανση με pellets...Ξέρετε κάτι?

Μηνύματα
826
Reaction score
0
Επειδή το εξοχικό μου μετά από 5 χρόνια εργασιών τελειώνει (και χωρίς δάνειο παρακαλώ...στεγνώσαμε μεν αλλά τα καταφέραμε...) είναι η ώρα να βάλω θέρμανση.
Ψάχνω λοιπόν να βρω τρόπο όσο το δυνατόν οικολογικό, οικονομικό και μη πετρελαϊκό γιά θέρμανση.
Εχω διαβάσει λίγα γιά τη θέρμανση με καυστήρα που καίει pellets. Εχει κάνει κανείς τέτοια εγκατάσταση σπίτι του? Καμμιά άλλη καλή ιδέα (διάβασα και γιά αντλίες θερμότητας).

Κανείς να έχει εφαρμόσει κάτι από τα παραπάνω? Εντυπώσεις? Ιδέες?
 

Μηνύματα
460
Reaction score
0
Τι είναι τα pellets?
Sorry που ρωτάω σαν "μακάκας" αλλά πρώτη φορά το διαβάζω αυτο.....
 


Μηνύματα
800
Reaction score
0
Καλοριζικο και παντα ευτηχησμενες στιγμες σ'αυτο το σπιτι!
Πιστευω Georgema οτι ειναι κομματακι αδικο μετα απο τοσο κοπο και κουραση
να ρισκαρεις με κατι που δεν θα εισαι σιγουρος!
Εγω προσωπικα δεν θα το εκανα!
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Αντίθετα εγώ πιστεύω ότι κινείσαι στην σωστή κατεύθυνση. Αν δεν πάρουμε μερικές πρωτοβουλίες, θα κοιμόμαστε μια ζωή με τα τσαρούχια, η ΔΕΗ θα καίει κάρβουνο και εμείς ξένο πετρέλαιο.
Προτείνω να περάσεις μια βόλτα από το ΚΑΠΕ και να ρωτήσεις εκεί.
Δεν είμαι σίγουρος για την εύκολη παροχή pellets, αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερα από πριν 3 χρόνια που είχα ρωτήσει εγώ και με κοίταγαν (οι εταιρείες) σαν χαζοί.
Δες και εδώ: http://www.cres.gr/pellets/
Εδώ τα εργοστάσια παραγωγής στην Ευρώπη (και Ελλάδα): http://www.pelletcentre.info/cms/site.aspx?p=7204
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Η προβλεψη θα πρεπει να εχει γινει εξαρχης,το να τελειωσεις το σπιτι μεχρι κεραιας και μετα να λες "τωρα ας δουμε τι θα κανουμε την θερμανση" δεν ειναι ακριβως η ιδανικη σειρα.
Απο καθαρα οικονομικης αποψης συμφερει με τα χιλια να βαλεις aircondition,δηλαδη ρευμα,ειδικα για εξοχικο δεν συμφερει τιποτε αλλο.
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Re: Θέρμανση με pellets...Ξέρετε κάτι?

Τι είναι τα pellets?
Sorry που ρωτάω σαν "μακάκας" αλλά πρώτη φορά το διαβάζω αυτο.....
Λοιπον, εδω στο Συκουριο (ξερετε...17Ν κλπ!) υπαρχει μια βιοτεχνια που παραγει πελετς το οποιο ειναι συμπιεσμενα υποπροϊοντα ξυλου , δηλ ουσιαστικα σκουπιδια. Επειδη παλαιοθεν καιγαμε σομπα με πριονιδι, εαν αυτη η συσκευασια εχει την θερμιδικη αποδοση του πριονιδιου (και μαλλον ναι) τοτε πρεπει να ειναι φοβερο. Προς το παρον υπαρχουν σομπες (κοστος 1500e) αλλα αποσβεννυται γρηγορα η δαπανη. Κατι λενε οτι θα βγουν και καυστηρες για κεντρικη θερμανση. Αποδοση τριπλασια του πετεελαιου τιμη η μιση . Πιθανως να υπαρχει θεμα αποθηκευσης αλλα νομιζω οτι δεν ειναι απαραιτητη η προμηθεια ολης της απαιτουμενης ποσοτητας μια και εξω.

VG η χρησιμοποιηση ενεργοβορου κλιματιστικου, και ειδικα για θερμανση ειναι εγκλημα! Στο εξοχικο εκτος απο το τζακι εχω μια αεροθερμη πετρελαιου με φοβερη αποδοση - με 10 λ./ημ ζεσταινει χωρο 65 τετρ.μ.
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Το κλιματιστικο με μια δαπανη δινει ταυτοχρονα κρυο και θερμανση.

Η αεροθερμη πετρελαιου εξαρταται και απο την τιμη που το αγοραζεις,αν βαλουμε την σχετικη χαμηλη τιμη που επικρατει τωρα ( 0.60/λιτρο νομιζω) τοτε θες περιπου 6 ευρω την ημερα.Εκτος εαν δεν βαζεις πετρελαιο θερμανσης οποτε η τιμη ειναι διπλασια.
6€ την ημερα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να τα καψεις σε ρευμα εκτος ισως εαν εχεις κατι με εξαιρετικα κακη ενεργειακη αποδοση (κανα αεροθερμο της συμφορας,σιγουρα οχι ενα συγχρονο inverter),εγω τουλαχιστον δεν ξερω κανενα σπιτι με λογαριασμο ρευματος πχ 400€
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Re: Θέρμανση με pellets...Ξέρετε κάτι?

Το κλιματιστικο με μια δαπανη δινει ταυτοχρονα κρυο και θερμανση.

Η αεροθερμη πετρελαιου εξαρταται και απο την τιμη που το αγοραζεις,αν βαλουμε την σχετικη χαμηλη τιμη που επικρατει τωρα ( 0.60/λιτρο νομιζω) τοτε θες περιπου 6 ευρω την ημερα.Εκτος εαν δεν βαζεις πετρελαιο θερμανσης οποτε η τιμη ειναι διπλασια.
6€ την ημερα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να τα καψεις σε ρευμα εκτος ισως εαν εχεις κατι με εξαιρετικα κακη ενεργειακη αποδοση (κανα αεροθερμο της συμφορας,σιγουρα οχι ενα συγχρονο inverter),εγω τουλαχιστον δεν ξερω κανενα σπιτι με λογαριασμο ρευματος πχ 400€
Κανε ενα υπολογισμο καταναλωσης ρευματος για θερμανση με κλιματιστικο σε σπιτι 65μ με 0,11e /kw
 

Μηνύματα
826
Reaction score
0
Γιά την ίδια θερμιδική απόδοση η αναλογία είναι περίπου 1 lt πετρέλαιο-2 kg pellets. (http://www.hellenic-pellets.gr/pdfs/0074.pdf)
Υπάρχει παράδοση εκεί που θέλω (ωραίο Αίγιο).
VG αυτό είναι κάτι που δε χρειάζεται πρόβλεψη μιά και στο συμβατικό σύστημα πετρελαίου το μόνο που αλλάζεις είναι ο καυστήρας εκτός αν από την αρχή πάρεις πακέτο καυστήρα-λέβητα. Ο λέβητας σου δίνει και νερό χρήσης (σαν boiler δηλαδή) και μάλιστα χρησιμοποιεί και τη θερμότητα των καυσαερίων.

Ευχαριστώ γιά τη βοήθειά σας και γιά τις ευχές σας. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση αυτή και πολύ χρήσιμη πιστεύω. Οτι μπορείς να γλυτώνεις από τη ΔΕΗ, πετρέλαιο και να βοηθάς και λιγάκι τη φύση κακό δεν είναι. Θα με ενδιέφερε να ακούσω και γνώμες από ανθρώπους που χρησιμοποιούν γενικά εναλλακτικές μορφές θέρμανσης (από άποψη απόδοσης, αξιοπιστίας και φυσικά οικονομίας)
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Θα επανελθω λιγοτερο αργοτερα με νουμερα καταναλωσης για κλιματιστικα.

Georgema,εαν θες φυσικο αεριο πρεπει να μεριμνησεις για την αναλογη καμιναδα,εαν θελεις γεωθερμια (οι αντλιες θερμοτητας που σου ειπανε) πρεπει να μεριμνησεις για αριστη μονωση,συνηθως επιδαπεδια θερμανση και τριπλα τζαμια κ.ο.κ.,γι αυτο λεω οτι κανονικα πρωτα αποφασιζουμε τι θελουμε.

Τα pellets ηταν ελκυστικα απο οικονομικης αποψης οταν το πετρελαιο ηταν στα 120-140$,τωρα δεν ειναι.
 

Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
Φέτος είναι η 3η χρονιά που χρησιμοποιώ ενεργειακή ξυλόσομπα ως κύρια πηγή θέρμανσης. Ο χώρος που μένω είναι διαμέρισμα 85τμ (βορεινό) στον τελευταίο όροφο νεόδμητης πολυκατοικίας (3 ετών). Η σόμπα που εγκατέστησα αντικαθιστά πολύ καλύτερα το καλοριφέρ (για κλιματιστικα δε το συζηταμε) και φέτος θα αποσβέσει τα χρήματα της επενδυσής της.

Τους 2 προηγούμενους χειμώνες ο μέσος όρος κοινοχρήστων για τους υπολοίπους ενοίκους ήταν 300-350 ευρώ ενώ ο δικός μου κυμαίνονται σε 80-100 μηνιαίως.

Πλεονεκτήματα & Μειονεκτήματα: Εκτος της οικονομίας που προανέφερα, η σόμπα αποδίδει το 95% της θερμαντικής ενέργειας του ξύλου με τεράστια οικονομία στην καύσιμη ύλη μιας και με ένα μεσαίο κούτσουρο περίπου 4-5 κιλών περνάς 1 1/2 ώρα. Η μηδενική εκπομπή ρύπων την καθίστά την πλέον οικολογική λύση ενώ σε περιπτώσεις διακοπής ρεύματος - φαινόμενο σύνηθες στον Τρίτο Κόσμο - είσαι εξασφαλισμένος.

Κατά την έρευνα αγοράς που έκανα είχα καταλήξει σε 2 λύσεις: αυτή της ξυλόσομπας και του Pellet. Στο pellet δεν πηγα για 2 λόγους, 1ον επειδή έχουν μικρή "οθόνη" και προσωπικά μ'αρεσει να βλέπω και να ακούω το ξύλο και απο την άλλη, λόγων των συχνών διακοπών ρεύματος που προανέφερα το pellet δε με εξασφάλιζε.

Το μοναδικό "μειονέκτημα" αν μπορεί κανείς να το πεί έτσι είναι οτι το σπίτι στο συνολό του ζεσταίνεται σε περίπου 1 ώρα απο την στιγμή που θα την ανάψεις, δεν έχει δηλαδή την αμεσότητα του καλοριφέρ. Αν είχα προλάβει, θα είχα αγοράσει και την προεραιτική πλάτη που δέχεται και μπορεί να συνδεδεί τόσο με τα σώματα εφόσον υπάρχουν όσο και με την γραμμή του θερμοσίφωνα λειτουργώντας δηλαδή ώς λέβητας.

Στη διαθεσή σου για ότι άλλο χρειαστείς.
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Ρε παιδια

Μα το Θεο εχω μεινει αναυδος.

Δεν εχω ιδεα απο θερμανση (μενω σε διαμερισμα με κεντρικη θερμανση φυσικου αεριου), αλλα μπορω να πω δυο πραγματα.

1. Ολοι σας ειστε γατοι και
2. Ευχαριστω πολυ για τις γνωσεις που μου προσφερετε.

Φιλικα
Β.Β
 

Μηνύματα
826
Reaction score
0
Γιά ενημέρωσή σας.
Τελικά το σύστημα είναι αρκετά ακριβό (από €3800 πλήρες ελληνικής κατασκευής-καυστήρα, λέβητα κλπ- έως €8600 γιά καυστήρα εισαγωγής μόνο).
Το θέμα είναι ότι το ελληνικό σύστημα δε καίει pellets αποκλειστικά αλλά πυρηνόξυλο (σε αναλογία) και σύμφωνα με το ΚΑΠΕ δεν είναι και τόσο ποιοτικά. Αρα πας σε εισαγωγής γιά να έχεις και ποιότητα και αποκλειστική καύση pellets.
Ισως λοιπόν γιά μόνιμη κατοικία να είναι συμφέρον ειδικά και σε συνδυασμό με ενεργειακό τζάκι που έχουν και τρελλές αποδόσεις (20% το κλασσικό ανοιχτού τύπου...80-90% το ενεργειακό...απόδοση που είναι παρόμοια με του καυστήρα). Γιά εξοχικό που το θέλω εγώ που θα είναι πολύ μειωμένη η χρήση δε με συμφέρει.

Σχετικές πληροφορίες. Τα pellets κοστίζουν περίπου 240€/tn. Με μία τιμή πετρελαίου 580 €/tn αυτή τη στιγμή και με αναλογία γιά ίδια θερμική απόδοση 1 tn πετρέλαιο προς περίπου 2 tn pellets βγαίνει ένα κόστος 580/480 άρα οικονομία αυτή τη στιγμή περίπου 18%. Το καλό είναι ότι υπάρχουν ήδη 3 μονάδες παραγωγής Pellets στην Ελλάδα. Το κακό είναι ότι δε σου εγγυώνται σταθερή ποιοτητα προϊόντος.

Επίσης βρήκα μικτά συστήματα ηλιακής ενέργειας και κλασσικής πετρελαίου όπως και γεωθερμία και αντλίες θερμότητας. Αυτά πάνε αρκετά ακριβότερα οπότε κάνεις και απόσβεση αρκετά αργότερα. Το καλό είναι ότι κάτι κινείται. Αν θέλετε κάποιες άλλες πληροφορίες που μπορώ να βοηθήσω, στη διάθεσή σας.
 

Μηνύματα
698
Reaction score
10
Απάντηση: Re: Θέρμανση με pellets...Ξέρετε κάτι?

εχουμε κανενα νεο γενικως η μειναμε στο πετρελαιο..?????????????????//
 

Μηνύματα
369
Reaction score
44
Τον είδα στην έκθεση energytech εδώ στην Θεσσαλονίκη και μου άρεσε πολύ,τιμή 3200 ευρώ επώνυμος και καλοφτιαγμένος.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Φέτος είναι η 3η χρονιά που χρησιμοποιώ ενεργειακή ξυλόσομπα ως κύρια πηγή θέρμανσης. Ο χώρος που μένω είναι διαμέρισμα 85τμ (βορεινό) στον τελευταίο όροφο νεόδμητης πολυκατοικίας (3 ετών). Η σόμπα που εγκατέστησα αντικαθιστά πολύ καλύτερα το καλοριφέρ (για κλιματιστικα δε το συζηταμε) και φέτος θα αποσβέσει τα χρήματα της επενδυσής της.

Τους 2 προηγούμενους χειμώνες ο μέσος όρος κοινοχρήστων για τους υπολοίπους ενοίκους ήταν 300-350 ευρώ ενώ ο δικός μου κυμαίνονται σε 80-100 μηνιαίως.

Πλεονεκτήματα & Μειονεκτήματα: Εκτος της οικονομίας που προανέφερα, η σόμπα αποδίδει το 95% της θερμαντικής ενέργειας του ξύλου με τεράστια οικονομία στην καύσιμη ύλη μιας και με ένα μεσαίο κούτσουρο περίπου 4-5 κιλών περνάς 1 1/2 ώρα. Η μηδενική εκπομπή ρύπων την καθίστά την πλέον οικολογική λύση ενώ σε περιπτώσεις διακοπής ρεύματος - φαινόμενο σύνηθες στον Τρίτο Κόσμο - είσαι εξασφαλισμένος.

Κατά την έρευνα αγοράς που έκανα είχα καταλήξει σε 2 λύσεις: αυτή της ξυλόσομπας και του Pellet. Στο pellet δεν πηγα για 2 λόγους, 1ον επειδή έχουν μικρή "οθόνη" και προσωπικά μ'αρεσει να βλέπω και να ακούω το ξύλο και απο την άλλη, λόγων των συχνών διακοπών ρεύματος που προανέφερα το pellet δε με εξασφάλιζε.

Το μοναδικό "μειονέκτημα" αν μπορεί κανείς να το πεί έτσι είναι οτι το σπίτι στο συνολό του ζεσταίνεται σε περίπου 1 ώρα απο την στιγμή που θα την ανάψεις, δεν έχει δηλαδή την αμεσότητα του καλοριφέρ. Αν είχα προλάβει, θα είχα αγοράσει και την προεραιτική πλάτη που δέχεται και μπορεί να συνδεδεί τόσο με τα σώματα εφόσον υπάρχουν όσο και με την γραμμή του θερμοσίφωνα λειτουργώντας δηλαδή ώς λέβητας.

Στη διαθεσή σου για ότι άλλο χρειαστείς.
τι γινεται ομως τις βραδινες ωρες που κοιμομαστε και δεν μπορουμε να τροφοδοτησουμε την σομπα με ξυλα;
ποση ωρα μπορει να κανει καυση αν την γεμισουμε με ξυλα;

στα pellet δεν υπαρχει αυτο το προβλημα καθως η σομπα τροφοδοτειται αυτοματα με pellet ενω υπαρχουν σομπες pellet με μπαταρια, για τυχον διακοπη ρευματος.

επισης μερικες, μπορεις να τις θεσεις σε λειτουργια απο κινητο ή μεσω modem.. αρκετα ευχρηστο αν θελουμε να ειναι το σπιτι ζεστο την ωρα που γυρναμε απο την δουλεια ή απο ταξιδι.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.912
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top