Μηχανηματα VS Μουσικη...

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Ααααχ, τα grande utopia!! Τα είχα θάψει σε μια έκθεση που έπαιζαν με 7bst, audio note και την Άρτα και τα Γιάννενα!! Μόνο που δεν έφαγα ξύλο που έφυγα απο τους υπόλοιπους ακροατές λέγοντας "ξύνουν"!!! χαχαχαχαχαχαχα!!!
μα και μεις ....τα ιδια λεγαμε.......και καποιοι νευριαζαν και ελεγαν οτι --δεν ειμαστε ετοιμοι --να ακουσουμε--ετσι-- την αναπαραγωμενη μουσικη!!!!!
και πεφταν τα μουτρα στο δαπεδο η μαλλον..........εκλειναν με τροπο την πορτα για να μεινουν μεσα----------οι σωστοι----------τι θυμηθηκα τωρα....χαχαχχαχα
 

TGD

Μηνύματα
7.160
Reaction score
7.195
το live δεν 'γράφεται' όπως ακούγεται, κανένα σύστημα δεν μπορεί ούτε να 'γράψει' ούτε να 'παίξει' μια ζωντανή παράσταση όπως ακριβώς είναι.. το live γράφεται από τον 'εσωτερικό' ήχο της κονσόλας μίξης, όχι από τον περιβάλλοντα ήχο, 99% σε πολυκάναλο φορμά..μετά πέφτει πολύ μαγείρεμα στο στούντιο όπου εκεί προστίθεται και ο ήχος από τα ambient μικρόφωνα, τα παλαμάκια κλπ.. αν δεν ήταν έτσι τα ηχογραφημένα live θα ήταν σκουπίδια θορύβου.
Όχι απαραίτητα. Και δεν λέω μόνο για ηχογραφήσεις κλασικής (οι οποίες στην πλειοψηφία τους σήμερα είναι ζωντανές). Σας θυμίζω το Jazz at the Pawnshop ή το Whites Off Earth Now (OK, αυτό δεν είναι με ακροατήριο).
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
θελουμε να ακουμε ομορφη μουσικη απο τα ακομα ποιο ομορφα μηχανηματα μας!!!!!!:drinks::drinks:

τι να κρυβομαστε τωρα.........που τα εχουμε στο ρακ στημενα-γυαλισμενα-επανω στα αντικραδασμικα τους -με τις καλωδιαρες τους-με τον αερισμο τους.......και τα καμαρωνουμε σαν γκομενιτσες που ειναι ετοιμες για το Privillage!!!!!!!:dance2::dance2:

:):):):):):):):):):)
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
μα και μεις ....τα ιδια λεγαμε.......και καποιοι νευριαζαν και ελεγαν οτι --δεν ειμαστε ετοιμοι --να ακουσουμε--ετσι-- την αναπαραγωμενη μουσικη!!!!!
και πεφταν τα μουτρα στο δαπεδο η μαλλον..........εκλειναν με τροπο την πορτα για να μεινουν μεσα----------οι σωστοι----------τι θυμηθηκα τωρα....χαχαχχαχα

Εκεί που έφαγα σκάλωμα και κόλλησα σαν βεντούζα στον καναπέ, ήταν στο δωμάτιο που έπαιζαν κάτι μπαούλα μονομπλόκια της Threshold ( stasis? ) και κάπως καλά μου έκατσε ο τότε συνδυασμός magnepan με mark levinson ( μοντέλα δεν θυμάμαι / δεν γνωρίζω ).
θελουμε να ακουμε ομορφη μουσικη απο τα ακομα ποιο ομορφα μηχανηματα μας!!!!!!:drinks::drinks:

τι να κρυβομαστε τωρα.........που τα εχουμε στο ρακ στημενα-γυαλισμενα-επανω στα αντικραδασμικα τους -με τις καλωδιαρες τους-με τον αερισμο τους.......και τα καμαρωνουμε σαν γκομενιτσες που ειναι ετοιμες για το Privillage!!!!!!!:dance2::dance2:

:):):):):):):):):):)
Κοσμήματα σαλονιού!!!! Άλλοι έχουν τους πίνακες, εμείς έχουμε τα μηχανάκια μας!!! χαχαχαχα!!

Πάντως, σχετικά με τις ζωντανές ηχογραφήσεις, μπορεί να ακούμε πιο πολύ studio εγγραφές, μπορεί τα live να περνούν απο επεξεργασία, αλλά η επεξεργασία δεν αλλάζει την ουσία αυτού που λέω, ότι δεν είναι το τυποποιημένο στυλ παιξίματος που έχουν γίνει κάμποσες λήψεις μέχρι να βρει στην αγορά και αυτό είναι που μου αρέσει. Το ότι είναι μια κι έξω και θα υπάρξουν αυτές οι ατέλειες που θα κάνουν τη διαφορά. Είναι η τελειότητα που προκύπτει απο τον συνδυασμό μικρών ατελειών. Δηλαδή, πέραν της αυξημένης δόσης αληθοφάνειας, έχει και "ζουμί" το πράγμα! Τόσο σε Studio ηχογραφήσεις πάντως, όσο και σε Live, αν ήταν να ακούγαμε μουντά ένα τραγούδι, χωρίς να ήμασταν σε θέση να ξεχωρίζαμε τις φωνές, χωρίς να μπορούσαμε να ακούγαμε τις νότες της κιθάρας κλπ, τότε γιατί να υπήρχαν στο σύνολο...? Γιατί να μην κρατούσαν αυτά τα "συστατικά" για τα Live με πλήρη απουσία μηχανημάτων και στις ηχογραφήσεις να είχαν μόνο αυτά που μπορεί να βγάλει ένα απλό σύστημα ( απλό σύστημα = κάποιο που δεν έχει τη δυνατότητα να βγάλει τις λεπτομέρειες της ηχογράφησης ).
Εγώ θα βάλω μια άλλη παράμετρο στο θέμα. Πόσοι ακούνε μουσική απο τα μηχανάκια τους και πόσοι ακούνε τα σήματα που έχουν τα μηχανάκια επάνω τους.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Βλέποντας μεγάλα ονόματα σε μηχανήματα που δεν παίζουν, κάνω ασυναίσθητα την σύγκριση με "πειραγμένους" πίνακες από μεγάλους ζωγράφους....δηλαδή είναι σαν να πηγαίνεις, να εκταμιεύεις ένα πολύ μεγάλο ποσό και να αγοράζεις τον πίνακα "Vanity" του Frank Cadogan Cowper :

Vanity-Frank-Cadogan-Cowper.jpg



...να πηγαίνεις σπίτι, να τον τοποθετείς στον τοίχο και να εμφανίζεται αυτό:

bean9092314.jpg
...
 
Last edited:

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Τι να το κανεις το Transrotor των 100.000 ευρω, αμα δεν εχεις εναν "καλο'' δισκο να βαλεις πανω.
Τι να το κανεις το πανακριβο Wadia αμα δεν εχεις ενα "καλο" cd να βαλεις πανω.

Μηχανηματα VS Μουσικη...
Τη γνωμη σας....
Και στο θέμα μουσική και στο θέμα των μηχανημάτων μπορεί εύκολα να δημιουργηθεί παρεξήγηση.
Όμως μέσες άκρες όλοι καταλαβαίνουμε την έννοια του "μηχανήματα vs μουσική". Ή για να το θέσω αλλιώς.
Η σύγκριση μπορεί να γίνει χρονικά και μόνο έτσι. Δηλαδή πόσο ξοδεύει ένας χομπίστας για το hi-fi sport. Πόσο % του χρόνου αναλώνεται στη αναζήτηση της μουσικής και πόσο στην αναζήτηση των βέλτιστων γι αυτών μηχανημάτων.

Προσωπικά εκτιμώ πάρα πολύ τον κόσμο που ψάχνεται με τη μουσική. Ναι επιλέγω την πρώτη επιλογή στο vs. Θεωρώ οτι λίγοι ξέρουν πραγματικά απο μουσική και μπορούν μέσα σε 3 ώρες να σε ταξιδέψουν σε νέους ήχους.
Εκτιμώ επίσης τον κόσμο που ασχολείται επιστημονικά με την υψηλή πιστότητα. Που διαβάζει συνεχώς, μακριά απο μάρκες και σειρές. Που βλέπει εξισώσεις πίσω απο τα καλώδια.

Δέν εκτιμώ καθόλου αυτόν που ασχολείται με τα μηχανήματα. Δέν μου λέει τίποτα η τεράστια "εμπειρία" που έχει αποκομίσει κάποιος είτε απο μαρτυρίες τρίτων που διαβάζουν είτε επειδή αλλάζει όλη μέρα ενισχυτές. Μου φαίνεται βαρεμένος, αργόσχολος και θλιβερό αποτέλεσμα του wanna be κάτι - κάπου. Μπορεί να είναι εξαιρετικός άνθρωπος αλλα μου φαίνεται ανούσιο ως χόμπι να αλλάζεις cd player και να ακούς τις διαφορές χωρίς ποτέ να αναζητάς την ουσία του πράγματος.
 


Μηνύματα
1.138
Reaction score
367
Το θεμα ειναι... πχ, στην τελευταια σας ακροση τι σας εφτιαξε πιο πολυ?
Η φωναρα της Μαρια Καλλας, η η ηχειαρα σας?
Για θυμηθειτε. Εκει ειναι και η απαντηση.
Η φωνάρα της Μαρία Κάλλας που ακούγεται από την ηχειάρα...:)
Νομίζω κάπου στη μέση βρίσκεται η απάντηση.
 

C

chrispo

Guest
μα και μεις ....τα ιδια λεγαμε.......και καποιοι νευριαζαν και ελεγαν οτι --δεν ειμαστε ετοιμοι --να ακουσουμε--ετσι-- την αναπαραγωμενη μουσικη!!!!!
και πεφταν τα μουτρα στο δαπεδο η μαλλον..........εκλειναν με τροπο την πορτα για να μεινουν μεσα----------οι σωστοι----------τι θυμηθηκα τωρα....χαχαχχαχα
Να ήταν μόνο αυτά που δεν ¨παίζουν¨...εδώ υπάρχουν ¨ηχειάρες¨, που θές ωτοασπίδες για να τ' ακούσεις...(υπάρχει πολύ κουφαμάρα στο χώρο).
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
θελουμε να ακουμε ομορφη μουσικη απο τα ακομα ποιο ομορφα μηχανηματα μας!!!!!!:drinks::drinks:

τι να κρυβομαστε τωρα.........που τα εχουμε στο ρακ στημενα-γυαλισμενα-επανω στα αντικραδασμικα τους -με τις καλωδιαρες τους-με τον αερισμο τους.......και τα καμαρωνουμε σαν γκομενιτσες που ειναι ετοιμες για το Privillage!!!!!!!:dance2::dance2:

:):):):):):):):):):)
το ρακ μοιαζει με βωμο καποιας αποκρυφης θρησκειας
"Με τη λέξη βωμός εννοούμε οποιαδήποτε δομή, ακόμα και μία απλή μεγάλη πέτρα, πάνω στην οποία γίνονται θυσίες («θυσιαστήριο») και γενικότερα προσφορές υλικών αγαθών σε κάποια υπερφυσική οντότητα (θεότητα, δαίμονα, πνεύμα) για θρησκευτικούς σκοπούς. Σε μία ευρύτερη έννοια, βωμός ονομάζεται ένας ιερός χώρος όπου γίνονται τελετές."
http://el.wikipedia.org/wiki/Βωμός
 

Μηνύματα
203
Reaction score
117
Και στο θέμα μουσική και στο θέμα των μηχανημάτων μπορεί εύκολα να δημιουργηθεί παρεξήγηση.
Όμως μέσες άκρες όλοι καταλαβαίνουμε την έννοια του "μηχανήματα vs μουσική". Ή για να το θέσω αλλιώς.
Η σύγκριση μπορεί να γίνει χρονικά και μόνο έτσι. Δηλαδή πόσο ξοδεύει ένας χομπίστας για το hi-fi sport. Πόσο % του χρόνου αναλώνεται στη αναζήτηση της μουσικής και πόσο στην αναζήτηση των βέλτιστων γι αυτών μηχανημάτων.

Προσωπικά εκτιμώ πάρα πολύ τον κόσμο που ψάχνεται με τη μουσική. Ναι επιλέγω την πρώτη επιλογή στο vs. Θεωρώ οτι λίγοι ξέρουν πραγματικά απο μουσική και μπορούν μέσα σε 3 ώρες να σε ταξιδέψουν σε νέους ήχους.
Εκτιμώ επίσης τον κόσμο που ασχολείται επιστημονικά με την υψηλή πιστότητα. Που διαβάζει συνεχώς, μακριά απο μάρκες και σειρές. Που βλέπει εξισώσεις πίσω απο τα καλώδια.

Δέν εκτιμώ καθόλου αυτόν που ασχολείται με τα μηχανήματα. Δέν μου λέει τίποτα η τεράστια "εμπειρία" που έχει αποκομίσει κάποιος είτε απο μαρτυρίες τρίτων που διαβάζουν είτε επειδή αλλάζει όλη μέρα ενισχυτές. Μου φαίνεται βαρεμένος, αργόσχολος και θλιβερό αποτέλεσμα του wanna be κάτι - κάπου. Μπορεί να είναι εξαιρετικός άνθρωπος αλλα μου φαίνεται ανούσιο ως χόμπι να αλλάζεις cd player και να ακούς τις διαφορές χωρίς ποτέ να αναζητάς την ουσία του πράγματος.
Ισως επισης το σημειο που ο λατρης της μουσικης γινεται μηχανηματακιας να μπορει να εκφρασθει με το λογο του δαπανομενου ποσου για το χομπυ προς το συνολο διαθεσιμων του. Αληθεια που αρχιζει η παραμορφωση?
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Ακολουθει ΑΝΤΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ πειραμα, για να διαπιστωσουμε αν ειμαστε περισσοτερο μουσικοφιλοι απο οτι μηχανακηδες.

Βαζουμε πχ εναν δισκο του Jimi Hendrix στο συστημα μας να παιξει.... και καθομαστε και ακουμε....

Καποια στιγμη μπορει να πιασουμε τον εαυτο μας να λεει...."πω πω τι φοβερα που παιζει...."

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.
1) Αν το "πω πω τι φοβερα που παιζει...." παει για το συστημα μας (σορη) αλλα ειμαστε πιο πολυ μηχανακηδες.
2) Αν το "πω πω τι φοβερα που παιζει...." παει για τον Hentrix (μπραβο μας, κερδισαμε) ειμαστε πιο πολυ μουσικοφιλοι.

Τελος πειραματος.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Δηλώνω απροκαλύπτως ότι είμαι μηχανάκιας, αλλά με ενδιαφέρουν οι πραγματικές, οι ανώτερες μηχανές, αυτές του hi-fi. Οι άλλες, οι αποκαλούμενες "hi end" είναι απλώς υποδεέστερες, και ενδιαφέρουν μόνον τους φραγκάτους επιδειξίες που θέλουν λίγο παραπάνω life style στη βαρετή, ξεθωριασμένη ζωή τους.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Να ήταν μόνο αυτά που δεν ¨παίζουν¨...εδώ υπάρχουν ¨ηχειάρες¨, που θές ωτοασπίδες για να τ' ακούσεις...(υπάρχει πολύ κουφαμάρα στο χώρο).
ενω εσυ εισαι χρυσαυτιας...; :roflmao:
 

C

chrispo

Guest
..χαίρομαι ιδιαίτερα που αντέδρασες έτσι και επιβεβαιώνεις τα παραπάνω, με τον καλύτερο δυνατό τρόπο....:welcome:
 

Μηνύματα
189
Reaction score
274
Το συγκεκριμένο ζήτημα είναι πιο απλό και ταυτόχρονα πιο περίπλοκο από ότι φαίνεται. Στη μουσική, κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι σημαντικά τρία πράγματα:
1) η μουσική πηγή (π.χ. τα άκρως εμπορικά -ειδικά τα ελληνικά- cd έχουν δημιουργηθεί έχοντας στο μυαλό του ο μηχανικός ήχου ότι θα παίξουν σε συμβατικά ηχοσυστήματα και όχι σε εξεζητημένα. Αυτό είναι βασική αρχή της μουσικής βιομηχανίας παγκοσμίως. Αν τώρα μιλάμε για βινύλιο μπαίνουμε σε άλλα τρυπάκια (κοπή, βάρος, κατάσταση στην οποία βρίσκεται, κλπ))
2) η συναισθηματική διάθεση ή καλύτερα το "μουσικό κίνητρο" του ακροατή. Αν κάποιος κάθεται για να ακούσει πως παίζει το σύστημά του, να το τσεκάρει, δεν έχει και τόση σημασία τι παίζει από τα ηχεία (αν είναι π.χ. το αγαπημένο του τραγούδι ή όχι). Αν πάλι κάθεται για να 'ακούσει μουσική' δεν έχουν και τόση σημασία τα ηχεία (μη παρεξηγηθώ σε αυτό το σημείο, αναφέρομαι στο 'ταξίδι' που κάνει κάποιος ως ακροατής και που είναι άσχετο από καλώδια και ηχεία...)
3) η ποιότητα του ηχοσυστήματος (Ένα καλό ηχοσύστημα σίγουρα βελτιώνει την εμπειρία ακρόασης. Δε βγάζω τον εαυτό μου έξω σε αυτό, γιατί κι εγώ έχω περάσει ατελείωτες ώρες με φίλους, ακούγοντας και ψάχνοντας να βρούμε καλά στησήματα, ατέλειες, κλπ. Όμως, όταν ακούσω το αγαπημένο μου τραγούδι, ακόμη και περνώντας τυχαία από κάπου, παρόλα αυτά, βιώνω συγκινήσεις, ανεξάρτητα από την ποιότητα αναπαραγωγής.

Τελική προσωπική ετυμηγορία: Δηλώνω μουσικόφιλος, που θέλει να ακούει όμως τη μουσική του από ένα σχετικά αξιοπρεπές ηχοσύστημα (είναι και δύσκολες οι εποχές!). Προσωπικά, έχω διαχωρίσει το "τώρα ακούω μουσική" (σε αυτή την περίπτωση δε με ενοχλούν οι όποιες ατέλειες, στην τελική η αναζήτηση του τέλειου ήχου δεν έχει τέλος...) και το "τώρα κάνω δοκιμές με το ηχοσύστημά μου". Και έτσι περνάω καλά...
Αυτά...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μηχανηματα 100% δαγκωτο ..............

Το μονο που με φτιαχνει περισοτερο, εινα να θαβω τα συστηματα γνωστων και φιλων και κολλητων ...
Και πίσω από την πλάτη τους,ακόμα...γλυκύτερο (το...φτιάξιμο):sneaky:
Δηλώνω απροκαλύπτως ότι είμαι μηχανάκιας, αλλά με ενδιαφέρουν οι πραγματικές, οι ανώτερες μηχανές, αυτές του hi-fi. Οι άλλες, οι αποκαλούμενες "hi end" είναι απλώς υποδεέστερες, και ενδιαφέρουν μόνον τους φραγκάτους επιδειξίες που θέλουν λίγο παραπάνω life style στη βαρετή, ξεθωριασμένη ζωή τους.
Θα ταίριαζε εναλλακτικά και ... ΄΄Μουσική vs. Mιχανημάτων΄΄

Το πού τελειώνει η αφοσίωση στη Μουσική και αρχίζει η αφοσίωση στα μηχανήματα,είναι ένα ζήτημα που αξίζει ν'αφορά τον καθέναν εξ ημών ξεχωριστά,παρά εν είδει...ομαδικής θεραπείας.

Το πού ξεκινά όμως η ωμή πραγματικότης στο συγκεκριμένο νήμα,φαίνεται στα ανωτέρω μηνύματα...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Δηλώνω απροκαλύπτως ότι είμαι μηχανάκιας, αλλά με ενδιαφέρουν οι πραγματικές, οι ανώτερες μηχανές, αυτές του hi-fi. Οι άλλες, οι αποκαλούμενες "hi end" είναι απλώς υποδεέστερες, και ενδιαφέρουν μόνον τους φραγκάτους επιδειξίες που θέλουν λίγο παραπάνω life style στη βαρετή, ξεθωριασμένη ζωή τους.
όταν ένας πολύ γνωστός και πλούσιος Έλληνας εφοπλιστής είχε απολύσει έναν εργάτη του (για κάποιο σοβαρό παράπτωμα του τελευταίου), ο απολυμένος την έστησε μια μέρα στο πρώην αφεντικό του και μόλις τον είδε άρχισε να τον βρίζει χυδαία και να τον χλευάζει.. στο τέλος δε αφού τον 'στόλισε' για τα καλά του είπε 'όσα και να χεις και ότι και να χεις να τα βάλεις στον @#$%^ σου, όταν θα πεθάνεις κι εσύ όπως κι εγώ δυο μέτρα χώμα θα πάρουμε'..

τότε ο πρώτος κατεβάζοντας το τζάμι από τη θωρακισμένη Μερτσέντες του απάντησε.. αχάριστε, πληβείε, βλάκα και κακομοίρη.. η διαφορά μας είναι πως μέχρι να πάρω εγώ τα δυο μέτρα χώμα θα έχω ζησει τόσα πολλά που ούτε στα όνειρά σου δεν θα δεις ποτέ.. γιατί ένα απόγευμα δικό μου είναι ολόκληρη η μίζερη δική σου ζωή..

συμπέρασμα.. μην κατηγορείτε τους Hi-End_άδες και γενικά αυτούς που ξόδεψαν πολλά φράγκα για μηχανήματα.. που ξέρετε μπορεί να περνάνε καλά, ν' ακούνε καλά και να μην είναι και τόσο 'βαρετή και ξεθωριασμένη η ζωή τους'..
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
όταν ένας πολύ γνωστός και πλούσιος Έλληνας εφοπλιστής είχε απολύσει έναν εργάτη του (για κάποιο σοβαρό παράπτωμα του τελευταίου), ο απολυμένος την έστησε μια μέρα στο πρώην αφεντικό του και μόλις τον είδε άρχισε να τον βρίζει χυδαία και να τον χλευάζει.. στο τέλος δε αφού τον 'στόλισε' για τα καλά του είπε 'όσα και να χεις και ότι και να χεις να τα βάλεις στον @#$%^ σου, όταν θα πεθάνεις κι εσύ όπως κι εγώ δυο μέτρα χώμα θα πάρουμε'..

τότε ο πρώτος κατεβάζοντας το τζάμι από τη θωρακισμένη Μερτσέντες του απάντησε.. αχάριστε, πληβείε, βλάκα και κακομοίρη.. η διαφορά μας είναι πως μέχρι να πάρω εγώ τα δυο μέτρα χώμα θα έχω ζησει τόσα πολλά που ούτε στα όνειρά σου δεν θα δεις ποτέ.. γιατί ένα απόγευμα δικό μου είναι ολόκληρη η μίζερη δική σου ζωή..

συμπέρασμα.. μην κατηγορείτε τους Hi-End_άδες και γενικά αυτούς που ξόδεψαν πολλά φράγκα για μηχανήματα.. που ξέρετε μπορεί να περνάνε καλά, ν' ακούνε καλά και να μην είναι και τόσο 'βαρετή και ξεθωριασμένη η ζωή τους'..
Για να το λες εσύ,κάτι πρέπει να...μην ξέρεις.;)
Ένα ακόμα στοιχείο που αδυνατεί να μας ακολουθήσει εις τον αιώνα τον άπαντα,είναι και οι...εμπειρίες όσων έχουμε ζήσει.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Ειναι αληθεια οτι αν καποιος ειναι ανυποψιαστος για το "τι χανει" απο την μουσικη που αγαπαει, ακουγοντας την απο ενα καλο συστημα....τοτε δεν υπαρχει επιστροφη....το κολλησε το μικροβιο.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.461
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top