Οι θυσίες που κάνουμε για το home cinema



spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.503
Reaction score
30.874
Ειναι ορισμενοι που δεν μπορουν να καταλαβουν την τεχνικη τοποθετησης-στηριξης κατα stampol :p
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.341
αν ξαναπαρεις ηλεκτρικη να ειναι με εντατηρες .....
δε θα ξαναπαρω ηλεκτρικη...τελευταια φορα ηταν. επομενο βημα θα παω παλι σε κυρτη με 150+ ιντες και σε αλλο χωρο που......αν ολα πανε καλα......ετοιμαζεται!!!
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.341
o ενισχυτης σου δε αερειζεται σωστα, εχεις κολλησει το οπο απο πανω βεντουζα..
ο ενισχυτης παιζει μονο σε ταινιες και οταν ειναι να γινει αυτο το Α/C ειναι ρυθμισμενο στους 23 βαθμους τουλαχιστον 15 λεπτα πριν ξεκινησει η ταινια και ετσι ο χωρος μου ειναι παντα δροσερος. Δεν παιζω σε δυνατες εντασεις λογω το οτι ειμαι σε πολυκατοικια και δεν εχω βαρια ηχεια. ειναι ολα υπο ελεγχο..ο spylab με εχει καταλαβει!!! :D:D
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.341
Χτες λοιπον με τη βροχη που εριξε και το λιγο κρυο που εβγαλε μιας και βαριομουν να βγω εξω...ειπα να κατσω σπιτι αλλα οχι απραγος.Ετσι λοιπον το προτζεκτ ειχε ενασχοληση με τον ηχο,τοποθετηση ακιδων στα εμπρος ηχεια δαπεδου,καθαρισμος αυτων,διορθωσα την κλιση τους και δοκιμες με μουσικη και σαφως ταινιες.



και με τις καταλληλες ρυθμισεις παρολο που ο τυφλος μαρμαρο-μαστορας τοτε τα ειχε κανει putain..τα καταφερα



μπηκαν και δειχνουν ωραιες απο κοντα.απλες και λειτουργικες και 2.5 ποντους υψους παραπανω.



μια ολοκληρο το ηχειο τωρα πλεον στα 116,5 cm



μια γυμνο!!



απο πανω σε σειρα τα μεγαφωνα,εχει απ'ολα ο μπαχτσες :p



28αρι softdome και ribbon



λιγες ρυθμισεις...και μουσικοθεραπεια ακουγοντας flac.




Αυτο που παρατηρησα ειναι πως ο ηχος ερχεται λιγο πιο ψηλα,ειδικα στις ταινιες που δοκιμασα εχει μια διαφορα.Αισθητικα για μενα πιο ομορφο και λειτουργικα αλλαζω την κλιση τους δεξια αριστερα πιο ευκολα. Τωρα σκεφτομαι τι να του βαλω απο κατω εκει που παταει στις ακιδες...για πειτε καμια γνωμη!!
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Εάν μπορείς δώσε παραπάνω αέρα στα ηχεία απο την γωνία .
Μπορείς να βάλεις φελο απο το πλαισιο πχ και απο πάνω η μάρμαρο η γρανίτη .
Επισης μπορείς να βάλεις διάφορα αντικραδασμικα απο κάτω .
Την μεγαλύτερη διάφορα όμως θα την δεις εαν δώσεις αέρα τουλάχιστον 25 πόντους και απο τους δυο τοίχους ..
Για να καταλάβεις εγω έχω πάνω απο μετρο απόσταση .
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Επισης βγάλε το oppo πάνω απο τον ενίσχυτη .
Και εκεί θα δεις διαφορα οσο και αν δεν το πιστεύεις ..
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.341
Επισης βγάλε το oppo πάνω απο τον ενίσχυτη .
Και εκεί θα δεις διαφορα οσο και αν δεν το πιστεύεις ..
makis.pol λογω μικρου χωρου ξερω οτι χανω στην αποδοση του ηχου αλλα συντομα πιστευω να μεταφερθω σ'αλλο χωρο.

για το oppo το αφησα προσωρινα εκει μιας χωρεσανε ολα ...αλλα τι ειδους διαφορα λες?
 


Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Εκτός οτι ανεβάζει το ένα στο άλλο θερμοκρασία , μεταφέρει συντονισμό και κραδασμούς επισης .
Αν και ξέρω οτι αρκετοί θα με κραξουν , η στήριξη και απόσβεση τους ειναι πολυ σημαντική για την απόδοση των μηχανημάτων που έχουμε .
Και οπως είπε και ο Γιαννης θα καεί , δεν θα καεί ....

Βάλε σε παρακαλω την μουσική που ακούς απο οτι κατάλαβα μέσω του μαραντζ να την ακούσεις απο το oppo και πες μου εαν ακούς διάφορες ...
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.341
Εκτός οτι ανεβάζει το ένα στο άλλο θερμοκρασία , μεταφέρει συντονισμό και κραδασμούς επισης .
Αν και ξέρω οτι αρκετοί θα με κραξουν , η στήριξη και απόσβεση τους ειναι πολυ σημαντική για την απόδοση των μηχανημάτων που έχουμε .
Και οπως είπε και ο Γιαννης θα καεί , δεν θα καεί ....

Βάλε σε παρακαλω την μουσική που ακούς απο οτι κατάλαβα μέσω του μαραντζ να την ακούσεις απο το oppo και πες μου εαν ακούς διάφορες ...
μ'εβαλες στη πριζα τωρα!! παω για τεστ! θα τους ξυπνησω ολους. :p:p
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.341
και συνεχιζουμε λοιπον........με σκαπτικη επι τοιχου για να τοποθετηθουν 3 καινουργιοι διακοπτες φωτων με ενα dimmer απιστευτο..εχει παρα μα παρα πολλες σκαλες για να δινεις οσο φως θες.εχω κολλημα με κατι τετοια,χαμηλος φωτισμος για μυστηριες καταστασεις.;) Εννοειται οτι δεν ειχε γινει καμια προβλεψη τοτε και αναγκαστηκα να σκαψω επι 3 για να δωσω ρευμα εκει που θελω.ολα καλα λοιπον. Το καλωδιο κουλουρα ειναι για το συναγερμο...σε αναμονη αυτο.8-)

Το σπιτι παλι putain εννοειται..>:(>:(




επιτελους μπηκε το πολυποθητο φωτιστικο...ωραια προσθηκη και για μενα ακρως απαραιτητη, γυρνανε 360 μοιρες και κανεις οτι σχεδιο θες.



μια κοντινη φωτο..μη με ρωτησετε απο που ειναι αγορασμενο,ειναι δωρο.



αρκετο φως για το βραδυ..



και...Living Room Cinema in Stand by Mode....Late at Night!!;)



νεξτ προτζεκτ δι πορτ!! :p για να δουμε!
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.341
Διοτι κυριοι.....αν δεν παρεις οθονη και σαμπγουφερ αγκαλια δε θα νιωσεις ποτε σου σινεματικ.....ειπε και επραξε ο εν χριστω αδελφος χοουμσινεματακιας σας!! :p:p:p (βλεπε κεφαλα-καστρουνη να μαθαινεις!! ) ο μελιδης θα με πει βλαμμενο κλασικα και ο Zizik καθυστερημενο.συνηθισμενα τα βουνα απ΄τα χιονια!!! :D:D

οπως βλεπεται εχω βαλει τον καναπε λιγο πιο πισω στα 1,77m για να μην ακουμπαω τα ποδια μου στο 138αρι πανι!! 8-)
το κεντρικο μες τα μουτρα για μεσαιες και τα καδρα αριστερα βοηθουν στα στασιμα κυματα τα οποια ειναι εν αφθονια στον ιερο χωρο μου! καλιμπραρισα με τ'αυτι και το πνευμα ολο το συστημα και τωρα ειναι ετοιμο για ακροαση!
2 μαξιλαρια σε σειρα για ανετο ξαπλινγκ και ετοιμος για να μπω στην εικονα και να βγω απο το παραθυρο....κολπο που ουτε ο chris angel δε το κανει!! :headbang:



αντε να σας βαλω και μια φωτο απο πισω (προστυχα μυαλα ολοι σας :sneaky:)
για τις αναγκες των δοκιμων το ενα σαμπ δε φαινεται εχει παει απο πισω απο το καναπε για χρηση ως bass shaker! ;)
τα σαραουντ τ αφησα πισω στις υπαρχουσες θεσεις και τα γυρισα 114 μοιρες αναποδα! οποιος δε καταλαβε δε πειραζει.ας με ρωτησει και δε θα του πω.:fuckyou:



Υστερα απ'αυτη τη φοβερη εμπειρια που αποκομισα ομολογω πως εμαθα ενα πραγμα..πως να τα κανω πιο putain απο ποτε!!:D:D
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.704
Διοτι κυριοι.....αν δεν παρεις οθονη και σαμπγουφερ αγκαλια δε θα νιωσεις ποτε σου σινεματικ.....ειπε και επραξε ο εν χριστω αδελφος χοουμσινεματακιας σας!! :p:p:p (βλεπε κεφαλα-καστρουνη να μαθαινεις!! ) ο μελιδης θα με πει βλαμμενο κλασικα και ο Zizik καθυστερημενο.συνηθισμενα τα βουνα απ΄τα χιονια!!! :D:D

οπως βλεπεται εχω βαλει τον καναπε λιγο πιο πισω στα 1,77m για να μην ακουμπαω τα ποδια μου στο 138αρι πανι!! 8-)
το κεντρικο μες τα μουτρα για μεσαιες και τα καδρα αριστερα βοηθουν στα στασιμα κυματα τα οποια ειναι εν αφθονια στον ιερο χωρο μου! καλιμπραρισα με τ'αυτι και το πνευμα ολο το συστημα και τωρα ειναι ετοιμο για ακροαση!
2 μαξιλαρια σε σειρα για ανετο ξαπλινγκ και ετοιμος για να μπω στην εικονα και να βγω απο το παραθυρο....κολπο που ουτε ο chris angel δε το κανει!! :headbang:



αντε να σας βαλω και μια φωτο απο πισω (προστυχα μυαλα ολοι σας :sneaky:)
για τις αναγκες των δοκιμων το ενα σαμπ δε φαινεται εχει παει απο πισω απο το καναπε για χρηση ως bass shaker! ;)
τα σαραουντ τ αφησα πισω στις υπαρχουσες θεσεις και τα γυρισα 114 μοιρες αναποδα! οποιος δε καταλαβε δε πειραζει.ας με ρωτησει και δε θα του πω.:fuckyou:



Υστερα απ'αυτη τη φοβερη εμπειρια που αποκομισα ομολογω πως εμαθα ενα πραγμα..πως να τα κανω πιο putain απο ποτε!!:D:D
Είχα την ελπίδα ότι κάτι θα έβρισκα για την περίπτωση σου, αλλά είναι ανίατη. :thumbsdown:

:laugh:

ΥΓ 1. Όμορφα τακτοποιημένα είναι τα καλώδια βλέπω...
ΥΓ 2. Τόσο μέσα στην εικόνα, πες μας πότε έχεις παράσταση.
ΥΓ 3. Από τόσο κοντά, μήπως ήρθε η ώρα να πάρεις τηλεόραση; :roflmao:
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
πολυ σωστα καταλαβαινεις αγαπητε μου :)......κατι δεν παει καλα με τον φιλο μας που γνωρισα σημερα και ειναι μεσα στην ωραια τρελα......

τακανε putain γιατι γουσταρει .....ευγε stampol ;)


:dance:
 


Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Κατι δεν παει καλα ή ειμαι ασχετος και δεν καταλαβαινω:
Τι δεν καταλαβαίνεις Chris;
Άλλοι μοιράζουν 3D γυαλιά.
Άλλοι μοιράζουν ποπ-κορν.

Ακολούθως βλέπουμε καλεσμένη του φίλου stampol, λίγο πριν ξεκινήσει η προβολή :tongue::
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.503
Reaction score
30.874
Ας πουμε οτι θες 150 in που δεν χωρανε!
Η λυση του stampol ειναι μονοδρομος....,πας πιο κοντα στην οθονη!, οχι βεβαια τοσο κοντα ωστε
να κινδυνευει απο πατημασιες, αλλα αρκετα ωστε να νιωθεις μερος της δρασης - immersed.

Υστερα νομιζω οτι ειναι λαθος να βλεπουμε το Sub σαν ενα αψυχο σταθερο αντικειμενο!
Μας χαριζει τοσες συγκινησεις που θεωρω οτι πρεπει να εχουμε μια πιο προσωπικη σχεση
μαζι του ,τροπον τινα να ειμαστε πιο κοντα στην μεθεξη ,δηλαδη να γινει κατι σαν pet στο
μυαλο μας ,μονο ετσι θα βρεθει η ιδανικη θεση - ουτοπια - γιατι η ιδανικη θεση για το Sub πρεπει
να εξαρταται απο το εργο.

Ενα ακομα πραγμα πρεπει να κανεις stamp, να δωσεις μια ελαφρια κλιση στην οθονη προς
τον θεατη γιατι το atmos δεν θα επρεπε να ειναι μονο ακουστικο, και τοτε καποτε στο μελλον
ολοι θα δειχνουν αυτο το post και θα λενε, οτι ολα εδω αρχισανε !!!

Και οι δογματικοι της παλαιας συμβατικης σχολης θα καταλαβουν οτι το μελλον εχει φτασει
οταν τα sub πια θα βγαινουν μονο με μαλακο περιβλημα !
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top