Φύσημα απο τον προενισχυτή

Μηνύματα
188
Reaction score
11
Το θέμα είναι κοινότυπο αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βρω λύση…..
Ο προ-ενισχυτής έχει φύσημα το οποίο γίνεται ιδιαίτερα ενοχλητικό στις χαμηλές στάθμες.
Αν το παραπάνω το συνδυάσεις με το ότι το ηχείο είναι 105 dbκαταλαβαίνει κάποιος ότι είναι σαν να ακούω μουσική με το παράθυρο ανοικτό σε ένα νησί των Κυκλάδων….
Το πήγα σε τεχνικό… και μου είπε ότι ο προ-ενισχυτής δίνει ένα σήμα 5 mVκαι το κατεβάσαμε σε λιγότερο από το 4,5 mV και ότι τα πράγματα θα είναι καλύτερα…. Δεν είδα καμία διαφορά…. Το φύσημα το ίδιο.
Μου πρότειναν επίσης να κατεβάσω το gainτου τελικού γιατί είναι πολύ και σε συνδυασμό με το ευαίσθητό ηχείο το φύσημα μεγαλώνει πολύ… κίνηση την οποία δεν έκανα.(Προ- ενισχυτής CarySPL98 Τελικός Cary V-12)
ΥΓ Όταν έπαιξα CDτελικός δεν υπήρχε καθόλου φύσημα
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Παρ'όλο που δεν είμαι σχετικός, δεν νομίζω ότι φταίει ο προενισχυτής.
Εμένα το phono της Cary έβγαζε φύσημα πολύ απο λάμπα, που όταν τις άλλαξα έγινε τελείως αθόρυβο.
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Προενισχυτης phono με λάμπες , καλό είναι να αποφευγεται..... [πάντα κατα την ταπεινή και πιθανόν λανθασμένη αποψή μου]
 

Μηνύματα
188
Reaction score
11
Παρ'όλο που δεν είμαι σχετικός, δεν νομίζω ότι φταίει ο προενισχυτής.
Εμένα το phono της Cary έβγαζε φύσημα πολύ απο λάμπα, που όταν τις άλλαξα έγινε τελείως αθόρυβο.
Στο phono το καταλαβαίνω αλλά το θέμα οτι φυσάει και στο cd
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το πρόβλημά σου είναι λέγεται gain structure και συμβαίνει από τον συνδυασμό του gain που έχει η πηγή, ο προ, ο τελικός και τα ηχεία σου.

Η λύση είναι να χαμηλώσεις πολύ το gain του προ, ή να τον αντικαταστήσεις με ένα παθητικό.

Αν μας πεις τα χαρακτηριστικά του προ και του τελικού, ίσως μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο.
 
Last edited:


Μηνύματα
463
Reaction score
575
Προενισχυτης phono με λάμπες , καλό είναι να αποφευγεται..... [πάντα κατα την ταπεινή και πιθανόν λανθασμένη αποψή μου]
Στο phono το καταλαβαίνω αλλά το θέμα οτι φυσάει και στο cd
Εχεις δίκιο. Δεν καταλαβα καλά. Νομιζα πως το φυσημα υπάρχει μονο με τη φωνογραφική κεφαλή
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Την απάντηση στη δίνει παραπάνω ο Zakman35, αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι πηγή και ηχεία δεν έχουν gain (κέρδος).

Ο προενισχυτής σου έχει κέρδος τάσης 20 db.
Αυτό σημαίνει στη πράξη ότι δεκαπλασιάζει το σήμα (καθαρό ή θόρυβο) που θα δεχτεί στην είσοδο του κυκλώματος του.
Αν ας πούμε η πηγή (ψηφιακή συνήθως) έχει έξοδο 2 Volts, στην έξοδο του και με μέγιστο κέρδος θα πάρουμε 20 Volts, όταν ο τελικός σου, για πλήρη οδήγηση, απαιτεί μόλις 2 volts.

Βέβαια ο προενισχυτής ενισχύει και ότι θόρυβο βρεθεί στην είσοδο του εξαιτίας της πηγής σου ή τσιμπήσει το σήμα στη πορεία προς τις εισόδους του προ.
Όλα αυτά μαζί, συν τον όποιο θόρυβο παράγει το ίδιο το κύκλωμα, τα παίρνουμε στην έξοδο του μηχανήματος.
 

Μηνύματα
188
Reaction score
11
Το φύσημα υπήρχε εξ αρχής, ή προέκυψε στην πορεία;
Υπήρχε απο την αρχή, σε πολύ μικρότερο βαθμό και δεν ήταν ενοχλητικό.. και φαντάζομαι ο λόγος είναι οτι το προηγούμενο ηχείο ήταν 91db ενώ το τωρινό είναι 105db
 

Μηνύματα
188
Reaction score
11
Την απάντηση στη δίνει παραπάνω ο Zakman35, αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι πηγή και ηχεία δεν έχουν gain (κέρδος).

Ο προενισχυτής σου έχει κέρδος τάσης 20 db.
Αυτό σημαίνει στη πράξη ότι δεκαπλασιάζει το σήμα (καθαρό ή θόρυβο) που θα δεχτεί στην είσοδο του κυκλώματος του.
Αν ας πούμε η πηγή (ψηφιακή συνήθως) έχει έξοδο 2 Volts, στην έξοδο του και με μέγιστο κέρδος θα πάρουμε 20 Volts, όταν ο τελικός σου, για πλήρη οδήγηση, απαιτεί μόλις 2 volts.

Βέβαια ο προενισχυτής ενισχύει και ότι θόρυβο βρεθεί στην είσοδο του εξαιτίας της πηγής σου ή τσιμπήσει το σήμα στη πορεία προς τις εισόδους του προ.
Όλα αυτά μαζί, συν τον όποιο θόρυβο παράγει το ίδιο το κύκλωμα, τα παίρνουμε στην έξοδο του μηχανήματος.
Σε ευχαριστώ για την όλη ανάλυση του Θέματος. Απο οτι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κάποια λύση παρά μόνο να μειώσω το gain....
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Υπήρχε απο την αρχή, σε πολύ μικρότερο βαθμό και δεν ήταν ενοχλητικό.. και φαντάζομαι ο λόγος είναι οτι το προηγούμενο ηχείο ήταν 91db ενώ το τωρινό είναι 105db
Εάν αποσυνδέσεις τελείως τον προ από τον τελικό, πόσο μειωμένο ακούγεται το φύσημα με τον τελικό σε λειτουργία;
 

Μηνύματα
188
Reaction score
11
Το πρόβλημά σου είναι λέγεται gain structure και συμβαίνει από τον συνδυασμό του gain που έχει η πηγή, ο προ, ο τελικός και τα ηχεία σου.

Η λύση είναι να χαμηλώσεις πολύ το gain του προ, ή να τον αντικαταστήσεις με ένα παθητικό.

Αν μας πεις τα χαρακτηριστικά του προ και του τελικού, ίσως μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο.
Slp 98
http://www.caryaudio.com/products/slp-98/

Cary v-12
Description:
Two-channel, push-pull tube power amplifier. Tube complement: two 6922 input tubes, two SV83/EL84 driver tubes, twelve EL34 output tubes. Inputs: RCA or XLR, switch-selectable. Outputs: three five-way binding posts, red for 4 and 8 ohm transformer taps, black for ground. Specified output power: 50Wpc (17dBW) triode, 100Wpc (20dBW) ultralinear. Input sensitivity: 2V for full output. Input impedance: 150k ohms. Noise and hum: 84dB below rated output. Frequency response at full power output: 20Hz-23kHz, ±1dB. Power consumption: 420W Operate, 10W Standby.
 


Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Υπήρχε απο την αρχή, σε πολύ μικρότερο βαθμό και δεν ήταν ενοχλητικό.. και φαντάζομαι ο λόγος είναι οτι το προηγούμενο ηχείο ήταν 91db ενώ το τωρινό είναι 105db
Δεν πιστευω οτι παιζει ρολο η ευαισθησια των ηχειων, οσο gain και να εχει ο προ δεν δικαιολογει απο μονο του το φυσημα.
Η παρατηρηση του artvoice μου μοιαζει πιο πιθανη, προβληματικη λυχνια-ες δηλαδη.
 

Μηνύματα
451
Reaction score
96
Slp 98
http://www.caryaudio.com/products/slp-98/

Cary v-12
Description:
Two-channel, push-pull tube power amplifier. Tube complement: two 6922 input tubes, two SV83/EL84 driver tubes, twelve EL34 output tubes. Inputs: RCA or XLR, switch-selectable. Outputs: three five-way binding posts, red for 4 and 8 ohm transformer taps, black for ground. Specified output power: 50Wpc (17dBW) triode, 100Wpc (20dBW) ultralinear. Input sensitivity: 2V for full output. Input impedance: 150k ohms. Noise and hum: 84dB below rated output. Frequency response at full power output: 20Hz-23kHz, ±1dB. Power consumption: 420W Operate, 10W Standby.

Βαγγελη τα στοιχεια του τελικου σου ΔΕΝ ειν αυτα που δινεις (!!) και θα στο εξηγησω γιατι ...
ο V12 απλος (χωρις κανενα γραμμα μετα ) οντως φοραει πρωτη λαμπα (εισοδου ) την 6922 η ecc88 /6dj8

o V12 R που εχεις εσυ ( κανω λαθος ??) φοραει σαν πρωτη λαμπα την ecc 83 /12ax7
η διαφορα στα δυο μηχανηματα ειναι στην ευαισθησια εισοδου ,οπου ο πρωτος για να παιξει ηθελε μονο τον δικο του προ ,η τουλαχιστον καποιο παραπλησιο με πολυ μεγαλο gain,ενω ο v12R ,πλεον ειναι ευαισθητος και λειτουργει και με παθητικο!!! γιατι στα γραφω ολα αυτα?? γιατι απλα διαβαζοντας καποιος με βαση τα στοιχεια που δινεις για τον τελικο ,μπορει να σου προτεινει να βαλεις καποια λαμπιτσα στην θεση της 6922 και να καταληξεις τελικα σε ζημια !!
τελος παντων ,μολις βρω χρονο θα ανεβω απο πανω να τα πουμε και θα σου φερω και ενα παθητικο να ακουσεις!!!
 

Μηνύματα
451
Reaction score
96
Δεν πιστευω οτι παιζει ρολο η ευαισθησια των ηχειων, οσο gain και να εχει ο προ δεν δικαιολογει απο μονο του το φυσημα.
Η παρατηρηση του artvoice μου μοιαζει πιο πιθανη, προβληματικη λυχνια-ες δηλαδη.
ο slp 98 ,λογω υψηλου gain,βγαζει ετσι κι αλλιως ενα σχετικο φυσημα (ισως μεγαλυτερο απο αλλους προ )
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Στο manual του προ-ενισχυτή αναφέρει:
Gain: 110 millivolt input = 1 volt output, line stage = 20 dB

Οπότε ο προ χρειάζεται μόλις 0.2V στην είσοδο του για να αποδόσει 2V στην έξοδο και να οδηγήσει στο max τον τελικό σου.

Ενώ με 2V στην είσοδό του (αν η πηγή είναι CD) και θα έχει 20V output.

Για να μην το μπλέκουμε το θέμα, έχεις 20db παραπάνω gain από ότι χρειάζεται ο τελικός σου με πηγή το CD.

Αυτό σημαίνει ότι ενισχύεις χ10 φορές το εισερχόμενο σήμα μαζί και τον θόρυβο (εξωτερικό και ενδογενή) ενώ πραγματικά δεν χρειάζεσαι καθόλου προενίσχυση (χ1).

Το να ενισχύουμε το σήμα παραπάνω από ότι χρειαζόμαστε είναι Λάθος είτε τα ηχεία μας είναι 80 db είτε 105db. Απλά όσο ποιο ευαίσθητο το ηχείο, τόσο ποιο ακουστό θα είναι το πρόβλημα.

Η λύση στην περίπτωσή σου είναι η χρήση παθητικού προενισχυτή ή ακόμα καλύτερα ένας προ με ένα στάδιο μηδενικού κέρδους, (buffer - voltage follower) π.χ. η B1 του Pass.
 

Μηνύματα
188
Reaction score
11
Βαγγελη τα στοιχεια του τελικου σου ΔΕΝ ειν αυτα που δινεις (!!) και θα στο εξηγησω γιατι ...
ο V12 απλος (χωρις κανενα γραμμα μετα ) οντως φοραει πρωτη λαμπα (εισοδου ) την 6922 η ecc88 /6dj8

o V12 R που εχεις εσυ ( κανω λαθος ??) φοραει σαν πρωτη λαμπα την ecc 83 /12ax7
η διαφορα στα δυο μηχανηματα ειναι στην ευαισθησια εισοδου ,οπου ο πρωτος για να παιξει ηθελε μονο τον δικο του προ ,η τουλαχιστον καποιο παραπλησιο με πολυ μεγαλο gain,ενω ο v12R ,πλεον ειναι ευαισθητος και λειτουργει και με παθητικο!!! γιατι στα γραφω ολα αυτα?? γιατι απλα διαβαζοντας καποιος με βαση τα στοιχεια που δινεις για τον τελικο ,μπορει να σου προτεινει να βαλεις καποια λαμπιτσα στην θεση της 6922 και να καταληξεις τελικα σε ζημια !!
τελος παντων ,μολις βρω χρονο θα ανεβω απο πανω να τα πουμε και θα σου φερω και ενα παθητικο να ακουσεις!!!
Καλά τα λές εσυ!!! Εγω μάλλον κάνω το ένα λάθος μετά το άλλο
 

Μηνύματα
188
Reaction score
11
Χθες το βράδυ δοκίμασα να αλλάξω τις 4 6sn7 που έχει ο Slp98 για την προ ενίσχυση.... Μέχρι σήμερα χρησιμοποιούσα 4 ρωσικές NOS.... Αποτέλεσμα δεν υπήρχε καθόλου φύσημα... Τις αντικατέστησα με 4 RCA τις πλάκας που τις είχα πάρει $30 και τις τέσσερις. Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια. Πραγματικά είμαι πολύ εκνευρισμένος γιατί όταν τον πήγα για service με μόνο λόγο το φύσημα και ρώτησα τον τεχνικό αν το φύσημα μπορεί να προέρχεται από τις λάμπες μου απάντησε κατηγορηματικά ΟΧΙ...
Λέω να πάρω μια τετράδα 6sn7 (smooth sound) όχι ΝΟΣ και σε λογική τιμή.... Καμιά πρόταση;
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Προφανώς οι λάμπες που έβαλες έχουν πολύ χαμηλότερο gain απο τις προηγούμενες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.391
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top