Ιστορικα Μηχανηματα.

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Γιώργο το ψάξιμο είναι κάποιες φορές πονεμένη ιστορία .
Παρά την καλή πρόθεση δεν μπορείς πάντα να ξέρεις με τι τίτλο ξεκίνησε κάποιο ποστ .:)
Είναι προτιμότερο να βάλεις μαρκα μηχανήματος
πχ δοκίμασε metric halo :whistling: και να δεις τι σου βγάζει :hunter:
Τι είναι αυτό?
Προιόν αδυνατίσματος?
 


Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Metric...bahalo.;)

Εάν δε γινόταν συγχώνευση με το άλλο νήμα στην παρούσα κατηγορία,θ'άξιζε συγχώνευση και στους αντίστοιχους τίτλους, όπως λ.χ. ΄΄Ιστορικά Μηχανήματα εναντίον (αντί vs.) Μουσικής΄΄
(Mε έμφαση στο σίγμα τελικό...:sneaky:)
Οτι νομιζετε παιδια. Εγω ενας απλος μουσικοφιλος-μηχανακιας ειμαι.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.645
Reaction score
94.603
Οι αλλεπάλληλες αλλαγές πλατφόρμας έχουν κοστίσει χιλιάδες φωτογραφίες στα ποστ :(
Σωστά, αλλά δεν φταίει μόνο αυτό.

Αν οι φωτογραφίες είναι από κάποια σελίδα, μπορεί να τις έχει κατεβάσει η συγκεκριμένη σελίδα.

Άλλη αιτία είναι να τις έχουμε κατεβάσει εμείς από το photobucket για παράδειγμα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Οτι νομιζετε παιδια. Εγω ενας απλος μουσικοφιλος-μηχανακιας ειμαι.
Ευχάριστη η διευκρίνηση,καθότι θα μπορούσε κανείς να σας θεωρήσει το αντίστροφο,δηλαδή...μηχανόφιλο-μουσικάκια.:D
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Ξερεις τι γινεται?
Εσυ πχ μπορει να πεις οκ δεν το ηξερε, δε το εκανε επιτηδες.
Καποιος αλλος ομως μπορει να πει,"α τον σπασικλα δεν το ξερει οτι εχει αλλο παρομοιο Θεμα"?
Ε οχι δε το ηξερα γιατι στην αναζητηση που εβαλα να δω "ιστορικα μηχανηματα" (μη κανω καμια μουφα λεει) δε μου εβγαλε τιποτα σχετικο.
Μην ανησυχείς, δεν έκανες τίποτα κακό. Αλλά και να ήταν πιο πρόσφατο το παλιό δεν έγινε και τίποτα, θα το ενώναμε (ή μπορεί και να το ενώσουμε).

Εκ της διαχειρίσεως. :)
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605


Yamaha CA-1010

Από τους πρώτους - ίσως ο πρώτος - στην Ιστορία καταναλωτικός ενισχυτής με επιλογή τάξης λειτουργίας (class A / "Normal", class AB). 100W σε τάξη ΑΒ, 25W σε τάξη Α. Με εξαιρετική ποιότητα ήχου για την εποχή - και για πολύ μετά, φινίρισμα και ευκολίες που ο ευρωπαϊκός και αμερικανικός ανταγωνισμός έβλεπε και έτριβε τα μάτια του, και όμορφος παρά τον όγκο του. Δεν ήταν φθηνός βέβαια, αλλ' η τιμή του δεν ίπτατο σε γελοιωδώς επουράνιο ύψος, όπως συμβαίνει σήμερα με διάφορα ηχητικά προϊόντα. Άλλωστε, ο Yamaha δεν ήταν προϊόν life style. Μπορεί να σταθεί ακόμη και σήμερα σε σύστημα αξιώσεων.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605


Sound blaster Live!

Η πρώτη κάρτα ήχου μαζικής κατανάλωσης με ήχο πραγματικά υψηλής πιστότητας. Μπορείτε ακόμη και σήμερα να βάλετε έναν τυπικό χαϊεντά να ακούσει στο σούπερ ντούπερ σύστημά του ένα βινύλιο ριπαρισμένο μ' αυτήν την κάρτα, κι αφού σας πει πόσο ωραία ακούγεται, μετά να του πείτε πως το ριπάρατε με κάποιο παλιό Wavelab ή Cooledit σε περιβάλλον Windows 2000, και να τον αφήσετε λιπόθυμο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605


Linn Sondek LP12

To απόλυτο εργαλείο κοινωνικής μηχανικής, με την καλλιέργεια του ψυχαναγκασμού. Όταν πρωτοβγήκε, έπαιζε μόνον δίσκους 33 στροφών, ίσως διότι ο Ivor βαρέθηκε να ασχοληθεί περισσότερο. Μετά από κάποιες βελτιώσεις, τελικά μπόρεσε να παίξει και 45άρια, για να μην είναι παραπονεμένοι και οι σούπερ ντούπερ χάι κλάς GXP turbo GTI 12ιντσοι δίσκοι 45 στροφών των απανταχού ωντιοφίλ. Ό,τι δηλαδή έκανε κι ένα ταπεινό Dual στο 1/10 της τιμής του LP12, και μάλιστα χωρίς ουσιαστικές παραχωρήσεις. Άμα πεις για την οριζοντίωση της ανάρτησης, έπρεπε να ασχοληθείς ένα ολόκληρο σαββατοκύριακο, να το ανεβάσεις σε ράμπα και να βρίζεις θεούς και δαίμονες με το μ@λ@κισμένο σκωτσεζοκασόνι που πήγες κι έμπλεξες και χρυσοπλήρωσες.
 


Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
MARANTZ PM350

Απο τους πλεον αγαπημενους μου μικρους μικρους ενισχυτες. Φοβερος ηχος.
Η χρυση δεκαετια για την Maratnz, η δεκαετια του 70.
Απο τους πιο λατρεμενους στη συλλογη μου.

 
Last edited:

I

iason

Guest
NIKKO IA 600 20 χρονια ευχαρίστησης 1989 -2009 .Δυστυχώς απεβίωσε.:thumbsdown:
Καθόλου γνωστό πάντως σαν μηχάνημα και δεν ξέρω το γιατί πιθανόν γιατι η εταιρεία εκλεισε.!
 

Attachments


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
NIKKO IA 600 20 χρονια ευχαρίστησης 1989 -2009 .Δυστυχώς απεβίωσε.:thumbsdown:
Καθόλου γνωστό πάντως σαν μηχάνημα και δεν ξέρω το γιατί πιθανόν γιατι η εταιρεία εκλεισε.!
Δεν το πας στον @east electronics μπας και το αναστήσει, ή τουλάχιστον να το δει;

Δες το post εδώ:
http://www.avsite.gr/forum/threads/ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ-ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ.92160/page-18#post-1793042
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605


Technics SL1200 MK2

Προφανώς το πλέον αναγνωρίσιμο προϊόν του ομίλου Matsushita έως σήμερα. Παρουσιάσθηκε το 1978, προορισμένο για την αγορά των dj's, και είχε δυνατότητες τέτοιες, που πέταξε έξω τα ηρωικά, αρχαία και πανάκριβα ΕΜΤ που εχρησιμοποιούντο έως τότε στους ανά τον κόσμο ραδιοφωνικούς σταθμούς. Το απόλυτο εργαλείο για να παίζει κάποιος δίσκους βινυλίου. Η παραγωγή του διεκόπη κυρίως λόγω των προβλημάτων τροφοδοσίας που είχε η Panasonic από τους υποκατασκευαστές της, καθώς πολλοί έκλεισαν ή πήραν σύνταξη.

Αξιόπιστο, ανθεκτικό και όμορφο, από τα λαμπρά δείγματα της ιαπωνικής βιομηχανίας.
 

audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
NIKKO IA 600 20 χρονια ευχαρίστησης 1989 -2009 .Δυστυχώς απεβίωσε.:thumbsdown:
Καθόλου γνωστό πάντως σαν μηχάνημα και δεν ξέρω το γιατί πιθανόν γιατι η εταιρεία εκλεισε.!

Εξαιρετικο μηχανημα,τον ειχα με τα τοτε Boss acoustimas . Δεν ειχαν πουληθει πολλα κοματια,αν θυμαμαι καλα 7 η 8 πανελλαδικα,εκ των οποιων τα 3 απο μενα (πωλητης σε καταστημα του κεντρου τοτε...) Τοσο σχεδιαστικα,οσο και κατασκευαστικα ηταν μπροστα απο την εποχη του. Τι μου θυμισες...ωραιο νημα παντως:)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605


Nakamichi 1000

Η ζωντανή απόδειξη όσων θα ζήσουν αυτοί που έχουν πάει την παραγωγή τους στην Κίνα. Έχοντας μακρά εμπειρία στην κατασκευή κεφαλών, καθώς και στην φασόν παραγωγή κασσετοφώνων για άλλους, ένα πρωί η Νακαμίτσι παρουσίασε το πρώτο, δικό της κασσετόφωνο, το ακριβώτερο και καλύτερο κασσετόφωνο του πλανήτη, κι έστειλε τους ανταγωνιστές να μαζέψουν μανιτάρια...
 
Last edited:





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.713
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top