EPOS K2

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Να κανω μια ερωτηση ,, εχω ενα ενισχυτη magnum Ia 170 2 επι 70 watt ,, για την εποχη του που τον αγορασα ηταν οτι καλυτερο στα χρηματα του , αν και 70 watt οτνα τον ζοριζω στο volume κραταει σχετικα καλα ισοροπιες , ειχα τα b&w cdm1 οποια επαιζαν σχετικα πολυ καλα σε ενα χωρο 10 τμ ,, ειδικα στο μπασο το ηχειο ειναι πολυ ικανοποιητικο με πολυ γλυκα πριμα οπως ακριβος μου αρεσει ο εγγλεζικος ηχος .. προσφατα βρηκα σε προσφορα τα cdm1 -Nt ( naytilous) πιο μεταγενεστερο μοντελο , προς εκπληξη διαπιστωσα οτι αντι να παιζουν καλυτερα παιζουν χειροτερα εχουν εντονα πριμα στις υψηλες εντασεις και πιο λιγα μπασα ,, το απλο βεβαια B&w cdm1 ειχε παρει european awards to 1999 ,, μπορει να βοηθησεις καποιος εδω ? οι γνωσεις μου ειναι μετριες στο hi end ηχο , απλα εχω ακουσει συχνα hi end ηχο και εχω αποψη πως ειναι ενα ηχειο να εχει χρωμα ισοροπιες κλπ,, καποιο πωλητες σε καταστηματα μου λενε οτι το Β&W CDM- NT ( naytilous) ειναι ιδιατερο ηχειο πιο δυσκολο και θελει αλλη κλαση ενισχυτη και πιο πολλα wat ισχυει αυτο ? περιεργο διοτι και τα δυο ηχεια ειναι 120 watt 88db και ειναι ιδιας εταιριας ξαδερφακια μοντελα !! επισης ψαχνω ενα musical fidelity dac καποιος απο εδω μεσα μου ειχε πει οτι ο συνδρομητης azazil εδινε καποτε καποιο dac τι ενυσχητη προτεινετε για τα b&w naytilous? Πρεπι να παω πανω απο 1500 ευρω για ενισχυτη για να δω διαφορες στα πριμα να μην ειναι τοσο εντονα ? η απλα το ηχειο παιζει ετσι ?
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
σχετικά με τα Β&W CDM- NT, τα είχα δοκιμάσει και εγώ με σχετικά μικρό ενισχυτή - Creek Evo - και όντως μόλις άνοιγες λίγο ένταση ο Creek γονάτιζε, ψαλίδιζε και δεν έπερνες αυτό που θα ήθελες και μπορούσε να δώσει το ηχείο.
οπότε μάλλον δικιο έχουν οι πωλητές.
Στην θέση σου θα κρατούσα την ενισχυτή και θα δοκίμαζα και άλλα ηχεία που να ταιριάζουν καλύτερα με αυτόν.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.727
Τα CDM-NT δεν φημιζονταν ποτε για τα αερινα και τα γλυκα μεσουψηλα και υψηλα τους. Ο ενισχυτης σου ειναι αυτης της σχολης του smooth Αγγλικου ηχου και αν στο ματσαρισμα το αποτελεσμα σου φαινεται οξυ, οφειλεται μαλλον στο ηχειο. Ο ενισχυτης σου ειναι καλος, απλα βρες ενα πιο ευφωνικο και ραφινατο ηχειο, να ρθει το αποτελεσμα εκει εκει που θες.
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
μια προταση εναλλακτικη στα epos και Β&W, ειναι και αυτα...σε πολυ καλη τιμη και μαλλονε ευκολο φορτιο για τους ενισχυτες...

και ενα review...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.896
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top