Ανακατασκευή ηχείων

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Εδώ και καιρό έχω στην κατοχή μου μια παρτίδα από αυτοσχέδια ηχεία(γνωστού κατασκευαστή στην Αλεξανδρούπολη) και είπα να ασχοληθώ με ένα φεις-λιφτ και ότι άλλο καλύτερο μπορούμε να κάνουμε...μια και που όταν τα σύνδεσα για να τα ακούσω είχαν πάρα μα πάρα πολύ ωραία σκηνή και με ενθουσίασαν...

χθες λοιπόν ξεκίνησα το ''πείραγμα'' για αρχή του χρώματος...πήρα remover το οποίο κάνει εξαιρετική δουλειά για να δω τι κρύβεται κάτω από το μαύρο χρώμα της καμπίνας...μήπως τελικά θα το περνούσα ένα χέρι βερνίκι να το έχω σε απόχρωση ξύλου...τελικά επειδή είδα κάποια στοκαρίσματα από τις βίδες που πέρασε το παλικάρι...το εγκατέλειψα το σχέδιο και θα ξαναβαφτεί αναγκαστικά....

η καμπίνα είναι ΠΑΡΑ πολύ στιβαρή από πολύ χοντρό mdf θαλάσσης και είπα αν μπορούμε να βελτιώσουμε λίγο το χαμηλό.....

στην φωτό που δείχνω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα του πως είναι χωρίς διαστάσεις....δεν μέτρησα θα σας πω το βράδυ...αλλά με το μάτι το γούφερ(με μεγάλο μαγνήτη όπως και το τουίτερ και δεν γράφει εταιρία από πίσω) είναι 5.5''....

είδα βίντεο..ξαναείδα και είπα να ρωτήσω και άλλες γνώμες.....

με πράσινο χρώμα είναι το χώρισμα που θέλω να κάνω από βίντεο που είδα (σαν transmission line από όσο κατάλαβα την αρχιτεκτονική τους αν κάνω λάθος διορθώστε με...και με κόκκινο εσωτερικά είναι το κρος που θέλω να το βγάλω εκτός καμπίνας μήπως αργότερα θελήσω να ''παίξω'' με άλλες αλλαγές τόσο σε μεγάφωνα όσο και σε κρος....και μια που αφού βάλω το χώρισμα(αν το βάλω θα δούμε) δεν θα μπορώ να επέμβω ξανά στο κρος...

ακούω γνώμες λοιπόν....

Σας ευχαριστώ

hxeia surround.jpg
hxeia surround.jpg
 

Μηνύματα
70
Reaction score
0
έτσι όπως τα λες φαίνεται οτι κάτι δεν σου αρέσει..Το ηχείο πάντως είναι το πιο δύσκολο κομμάτι της αλυσίδας ..Φρόντισε ΟΛΕΣ οι αλλαγές που θα κάνεις να είναι πλήρως αναστρέψιμες..(εκτος από το εξωτερικό βάψιμο το οποίο δεν πειράζει και τόσο)...
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
για να το κάνεις στο χρώμα του ξύλου είναι πολύ απλό να το ντύσεις με έναν καπλαμά.
το να βγάλεις το κρος απ'έξω για μελλοντικούς πειραματισμούς,οκ λογική σκέψη.
αυτή την στιγμή έχεις μια καμπίνα με ένα ορθογώνιο bass reflex port,το να βάλεις ένα χώρισμα στην τύχη τύπου transmission line is a no go.πρέπει να φτιαχτεί άλλη καμπίνα απο την αρχή με αυτή τη φιλοσοφία κατά νου.
ίσως το μόνο που θα είχε νόημα είναι μια εσωτερική μόνωση,κ ένα στήριγμα πίσω από το γούφερ
σαν αυτό (fonken)



κ πάλι...ίσως.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Είμαι ικανοποιημένος με τον ήχο που βγάζουν...συγκριτικά με τον όγκο τους πάντα...η χαμηλή περιοχή είναι αυτή που φυσικά υστερεί (και επαναλαμβάνω πάλι..υπέροχη μουσική σκηνή χωρίς να γνωρίζω καν τι μονάδες φοράνε)

και αν μπορώ να την ''ανεβάσω'' γιατί όχι...περιφερειακά θα τα τοποθετήσω για αρχή μέχρι να μου ''τη δώσει'' κάτι άλλο...απλά επειδή έχει καμπίνα πολύ στιβαρή και μου έκανε εντύπωση είπα να πειραματιστώ όσο γίνεται με γνώμονα τις συμβουλές σας και να δω τι αποτέλεσμα διαφορετικό μπορώ να πετύχω...
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
η γραμμη μεταφορας γινεται με προσεκτικο σχεδιασμο του λαβυρινθου και η θεση που μπαινει το γουφερ παιζει μεγαλο ρολο,κρατα τις μοναδες και το κρος και ψαξε για σχεδιο με αυτα τα χαρακτηριστικα αν θες γραμμης μεταφορας ηχειο
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
για να το κάνεις στο χρώμα του ξύλου είναι πολύ απλό να το ντύσεις με έναν καπλαμά.
το να βγάλεις το κρος απ'έξω για μελλοντικούς πειραματισμούς,οκ λογική σκέψη.
αυτή την στιγμή έχεις μια καμπίνα με ένα ορθογώνιο bass reflex port,το να βάλεις ένα χώρισμα στην τύχη τύπου transmission line is a no go.πρέπει να φτιαχτεί άλλη καμπίνα απο την αρχή με αυτή τη φιλοσοφία κατά νου.
ίσως το μόνο που θα είχε νόημα είναι μια εσωτερική μόνωση,κ ένα στήριγμα πίσω από το γούφερ
σαν αυτό (fonken)



κ πάλι...ίσως.
Καλημέρα φίλε profi...τώρα είδα το σχεδιάγραμμα που ανέβασες..δεν το προσεξα χθες....αυτή η στήριξη που κάνεις στο γούφερ που αποσκοπεί αν γνωρίζεις?και όσο αφορά τον καπλαμά που λες...από όσο είδα ένα βίντεο που είχε ανεβάσει κάποιος σε προιγούμενο θέμα κολλάει εύκολα με σίδερο...ή θα φτιάξω ''μπουρμπουλίθρες'' στην καμπίνα...και θα αρχίσω τα ''τσακ-τσακ'' για να περνάει η ώρα?:lolsign:Ευχαριστώ
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
η γραμμη μεταφορας γινεται με προσεκτικο σχεδιασμο του λαβυρινθου και η θεση που μπαινει το γουφερ παιζει μεγαλο ρολο,κρατα τις μοναδες και το κρος και ψαξε για σχεδιο με αυτα τα χαρακτηριστικα αν θες γραμμης μεταφορας ηχειο
σίγουρα το να ξεκινάς από την αρχή είναι καλύτερο από τα μπαλώματα...αλλά στην δεδομένη στιγμή με έχει πιάσει το μαστοριλίκι...αν δω ότι καταλήγει αλλού το πράμα...ανοίγουμε καινούριο ποστ με τίτλο....Ηχεία εκ του μηδενός...........όπου σίγουρα θα αλλαχτούν και μονάδες και κρος....αλλά ακόμα λέω να το κυνηγήσω....άλλωστε διανύουμε και περίοδο κυνηγιού(για να δούμε θα βγάλουμε λαγό?):hunter:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ένα ηχείο είναι μια ενιαία δημιουργία και όχι τμηματική.
Τι εννοώ...
Αυτά τα μεγάφωνα ταιριάζουν, σύμφωνα με τις απόψεις του σχεδιαστή, με αυτή τη καμπίνα και βάση της σχεδίασης αυτής και τα χαρακτηριστικά των μεγαφώνων σχεδιάζουμε αυτό το κύκλωμα διαχωρισμού.

Δεν μπορείς να τοποθετήσεις ΑΛΛΑ μεγάφωνα στη συγκεκριμένη καμπίνα ή ΑΛΛΟ κύκλωμα διαχωρισμού γιατί το αποτέλεσμα θα είναι αλλού για αλλού.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Ένα ηχείο είναι μια ενιαία δημιουργία και όχι τμηματική.
Τι εννοώ...
Αυτά τα μεγάφωνα ταιριάζουν, σύμφωνα με τις απόψεις του σχεδιαστή, με αυτή τη καμπίνα και βάση της σχεδίασης αυτής και τα χαρακτηριστικά των μεγαφώνων σχεδιάζουμε αυτό το κύκλωμα διαχωρισμού.

Δεν μπορείς να τοποθετήσεις ΑΛΛΑ μεγάφωνα στη συγκεκριμένη καμπίνα ή ΑΛΛΟ κύκλωμα διαχωρισμού γιατί το αποτέλεσμα θα είναι αλλού για αλλού.
Όπως λες...ταιριάζουν σύμφωνα με τις απόψεις του κατασκευαστή.....(γιατί κακά τα ψέματα δεν νομίζω να ασχολούνται και πολύ εδώ ''πάνω'' με λεπτομέριες και λέω ας δοκιμάσουμε λίγο και τις απόψεις των pcycho εδώ...:headbang:

ακόμα δεν έχω σκοπό να πειραματιστώ με καινούρια μεγάφωνα και κρος....που αν το ξεκινήσω σίγουρα θα καταλήξω να φτιάχνω καμπίνα από την αρχή...προς το παρόν μένουμε σε αυτά που έχουμε.....αν ανεβάσω διαστάσεις-λίτρα θα βοηθήσει πιο πολύ στις προτάσεις σας?

Ευχαριστώ
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
[QUOTE="daharis5260, post: 1873018, member: 32978"

.....αν ανεβάσω διαστάσεις-λίτρα θα βοηθήσει πιο πολύ στις προτάσεις σας?

Ευχαριστώ[/QUOTE]


Από τη στιγμή που το μεγάφωνο είναι άγνωστο δεν θα βοηθήσουν.
Για να κάνεις μια σωστή αρχή, θα πρέπει να μετρηθούν τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά των μεγαφώνων και να προσδιοριστούν οι παράμετροι Thiele-Small τους, ώστε να μπορεί να προχωρήσει μια σωστή σχεδίαση.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
[QUOTE="daharis5260, post: 1873018, member: 32978"

.....αν ανεβάσω διαστάσεις-λίτρα θα βοηθήσει πιο πολύ στις προτάσεις σας?

Ευχαριστώ

Από τη στιγμή που το μεγάφωνο είναι άγνωστο δεν θα βοηθήσουν.
Για να κάνεις μια σωστή αρχή, θα πρέπει να μετρηθούν τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά των μεγαφώνων και να προσδιοριστούν οι παράμετροι Thiele-Small τους, ώστε να μπορεί να προχωρήσει μια σωστή σχεδίαση.[/QUOTE]

Πως μετρούμε τα ηλεκτρικά αυτά χαρακτηριστικά?πολύμετρο? και για τα Thiele-Small με πιο πρόγραμμα?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός για να μετρηθεί ένα μεγάφωνο.
Από τις φωτογραφίες του ηχείου σου θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς παραπάνω.
Και χαμηλής ποιότητας μεγάφωνα έχει και κατασκευαστικά λάθη.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Για αυτό και πιο πάνω που μιλούσαμε για...''απόψεις κατασκευαστή'' και έχω την σιγουριά της γνώμης μου...ότι ελάχιστοι στο ''επάγγελμα'' ασχολούνται σχολαστικά με μετρήσεις καμπίνας και απαιτήσεις μεγαφώνου....απλά παλουκώνουν 5 βίδες σε κομμάτια mdf και ''τζιτζικώνουν'' όπως λένε στα μέρη μου τα μεγάφωνα...και αφού λαλάει είμαστε κομπλέ(αν και όπως είπα και στην αρχή τα συγκεκριμένα έχουν πολύ ωραία σκηνή...ασχέτως μονάδων που φοράνε..)....και να φανταστείς πως πριν 6 χρόνια που τα πήρε ο φίλος μου τα αγόρασε 200 ευρώ το κομμάτι για το μαγαζί του.....τέλος πάντων....

όπως και να έχει θα κοιτάξω να συνεχίσω το μαστόρεμα....ήδη έχει σχεδόν καθαρίσει από μπογιά το πρώτο ηχείο...και συνεχίζω για το δεύτερο....τα λίτρα του όπως έβγαλα πρόχειρα παίζουν μεταξύ 5.8 και 6.4 με πρόχειρους υπολογισμούς έχοντας μετρήσει μόνο εξωτερικά την καμπίνα.....όποιος έχει προτάσεις...τον παρακαλώ να τις καταθέσει....

Ευχαριστώ για τα μέχρι τώρα σχόλια να είστε όλοι καλά...
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Τα μεγάφωνα είναι σχετικά κοντά το ένα στο άλλο, τα πηνία τους βρίσκονται κάαααπως ευθυγραμμισμένα στο ίδιο περίπου επίπεδο (στο ίδιο βάθος)., ενώ υποψιάζομαι οτι και το κροςς θα είναι ένα πανφθηνο πρώτης τάξης, οπότε (ουδέν κακόν αμιγες καλού) τα μεγάφωνα (ίσως)παίζουν κάαααπως συγχρονισμένα στις συχνότητες που υπερκαλύπτουν. Αν επι πλέον ο κατασκευαστής του χωνιού έχει κάνει σωστά τη δουλειά του, κερδίζεις κάτι τις και από διασπορά.
Ομως η σχεδίαση της εμπρός μπάφλας είναι απλά απαράδεκτη: κόγχες και γωνίες μπροστά από το επίπεδο των μεγαφώνων, ξύλινο γείσο γύρω-γύρω ακόμα πιο μπροστά, δράμα... οτι σου γράφει ο Peter Meni: δεν αξίζει να πολυασχοληθείς.

Αν επιμένεις, προτείνω πρωτα απ' όλα ένα τσάτρα-πάτρα πείραμα παραγεμίσματος με απορροφητικό γύρω-γύρω από τα μεγάφωνα, μέχρι την άκρη της μπάφλας μπας και γίνει κάτι με τις ανακλάσεις από όλες αυτές τις απαίσιες κόγχες. (το σωστό θα ήταν νέα απολυτα επίπεδη μπάφλα με τα μεγάφωνα πρόσωπο, χωρίς να προεξέχουν τα σασί, αλλά πολύ βαβούρα, αξίζει τον κόπο; )

Για t.line : Μαντεύοντας την Fs του μεγαφώνου, η γραμμή πρέπει να έχει μήκος από βία_1.45(αν ξέρεις τι κάνεις) έως 1,90μ. οπότε...

Αλήθεια, το ξύλινο διαχωριστικό που προτεινες πώς θα το έβαζες; Λύνεται το κουτί;
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου...αυτό που έχω σκοπό να κάνω είναι να κόψω το σημείο γύρο από τις κόγχες και να κολλήσω καινούρια που να είναι στο ίδιο επίπεδο(οπότε θα έχω χώρο για εσωτερικές επεμβάσεις στη καμπίνα)...

προχθές τελείωσα με το τρίψιμο των επιφανειών και τώρα όπως τα είπες το γέμισα με καινούριο μονωτικό υλικό και δοκιμάζω εξωτερικά κρος για να δω τι παραπάνω μπορεί να μου δώσει(μέχρι στιγμής έχω κερδίσει από αλλαγή κρος μόνο σε μεσαίες και ψάχνω να βγάλω κάτι σε πιο χαμηλό...πριν τα πάρω και αλλάξω mid-woofer:smg:)....

έχεις καμιά πρόταση σε μονάδες και κρος σε αυτά τα λίτρα και κατασκευή καμπίνας?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Για το Fs του μεγαφώνου που ανέφερες δεν έχω γνώση για να το μετρήσω(η διαδρομή του μεγαφώνου δεν είναι?)
 

Μηνύματα
1.203
Reaction score
1.152
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Φίλε Pault πως τα βλέπεις τα μεγάφωνα?Επειδή από όσο κατάλαβα το κατέχεις το σπορ για να μπορέσεις να τα βρεις από οπτικό έλεγχο...σε ευχαριστώ πολύ...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Και μια που είσαι και πατριωτάκι από όσο βλέπω....όποτε θέλεις περνάς από το μέρος μου και τα βλέπεις(ακούς)....:help:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top