Dolby Atmos

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
εγω να πω τη κακια μου...αν και off-topic...για τις ταινιες-υλικο θα αναφερθω

συγκεκριμενα για τις blockbusters αμερικανιες σαν το transformers που αναφερθηκε πιο πανω...και θελω να ρωτησω...μπορεσατε να το δειτε ολο?...το σταματησα στο μισαωρο...δε πα να χε και dolby atmos-ice-fire-thunderstrike και του κ..λου τα 9μερα?...το ξερω οτι πρεπει να ειμαστε προδιατεθημενοι απο πριν και να βασταμε "μικρο καλαθι" (πλοκη-σεναριο-ηθοποιεια κλπ), αλλα ρε σεις, "καθε περσι" και καλυτερα...

ειδα επισης τη νεα ταινια με τον cruise...τα ιδια παλι...και τουχουν βαλει και 8αρια...γ@μω τα cgi engine και τα σπεσιαλ εφε...μετρο δεν μπορουν να χουν λιγο?...μονο εφε και στα υπολοιπα μηδεν?...δε βλεπω μονο αδερφους κοεν και τσιχλοφκσι...λεμε ναι και στις εφετζιδικες ταινιες...αλλα να στεκονται και λιγο

τι να τον κανω τον γ@ματο ηχο 40.4 καναλιων, οταν η ταινια πραγματικα, δε βλεπεται...

τα πα και ηρεμησα...

οριστε...κραχτε με τωρα :p
 
Last edited:

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Τί να σε κράξουμε, αφού σωστά τα λες.
Δυστυχώς με το ντουφέκι ψαχνουμε πλέον τις καλές ταινίες, σε σημείο που και εγώ αναρωτιέμαι αν αξίζει να επενδύουμε τοσα χρήματα.
Προχτές κατέβασα 2-3 των 70s-80s να δω, γιατί πραγματικά δεν έβρισκα κάποια νέα που να μου κινεί το ενδιαφέρον
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
εγω να πω τη κακια μου...αν και off-topic...για τις ταινιες-υλικο θα αναφερθω

συγκεκριμενα για τις blockbusters αμερικανιες σαν το transformers που αναφερθηκε πιο πανω...και θελω να ρωτησω...μπορεσατε να το δειτε ολο?...το σταματησα στο μισαωρο...δε πα να χε και dolby atmos-ice-fire-thunderstrike και του κ..λου τα 9μερα?...το ξερω οτι πρεπει να ειμαστε προδιατεθημενοι απο πριν και να βασταμε "μικρο καλαθι" (πλοκη-σεναριο-ηθοποιεια κλπ), αλλα ρε σεις, "καθε περσι" και καλυτερα...

ειδα επισης τη νεα ταινια με τον cruise...τα ιδια παλι...και τουχουν βαλει και 8αρια...γ@μω τα cgi engine και τα σπεσιαλ εφε...μετρο δεν μπορουν να χουν λιγο?...μονο εφε και στα υπολοιπα μηδεν?...δε βλεπω μονο αδερφους κοεν και τσιχλοφκσι...λεμε ναι και στις εφετζιδικες ταινιες...αλλα να στεκονται και λιγο

τι να τον κανω τον γ@ματο ηχο 40.4 καναλιων, οταν η ταινια πραγματικα, δε βλεπεται...

τα πα και ηρεμησα...

οριστε...κραχτε με τωρα :p
Μπλέκεις τα effects με τις ταινίες χωρίς λόγο, όταν μια ταινία έχει πολλά δε σημαίνει οτι θα είναι κακή ούτε το αντίθετο.
Ειδικά το Edge of Tomorrow τα έχει όλα, και effects και σενάριο.

Το παραμύθι της ωραιοποίησης του παλιού και το "κάθε πέρσι και καλύτερα" όμως με τρελαίνει. Κάθε χρόνο απο τις αρχές του προηγούμενου αιώνα το ίδιο ποσοστό "σαβούρας" (ταινιών αποκλειστικά για διασκέδαση) υπήρχε, απλά τώρα φαίνονται τουλάχιστον ωραίες ενώ παλιότερα ούτε αυτό δε συνέβαινε. Λαμπρό παράδειγμα ωραιοποίησης σαβούρας είναι ο "παλιός" ""καλός"" ελληνικός κινηματογράφος. Να αξίζουν 30-40 ταινίες απ' αυτόν; Μάλλον πολλές λέω.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
no like...:D

το καθε περσι και καλυτερα ηταν σχημα λογου...φυσικα και ειναι πιο προσεγμενες οι νεες ταινιες, αλλα πατανε παρα πολυ στο τεχνικο κομματι και αφηνουν τ αλλα στη τυχη τους...ειναι μοδα?...ειναι τα φραγκα στη μεση?...ειναι που θελουν να λανσαρουν τα εφε λογο atmos, νεων φορμα κλπ κλπ για να πουλησουν και ειναι ολα αλυσιδα?...δε ξερω...ενιοτε βγαινουν και ταινιες που το προσπαθουν...

πχ το oblivion κατ' εμε, ηταν πολυ καλυτερο του edge of tommorow, το οποιο μου θυμισε εντονα ταινιες στυλ Looper και Source Code, οι οποιες κατ' εμε ηταν επ. φαντασιας, αλλα οχι του στυλ "καραγκιοζακια εξωγηινοι πηδανε πανω κατω σα τα κατσικια και βρες τροπο να τα εξοντωσεις" (edge of tommorow)...

αλλες ταινιες με cgi και που δεν τα βαζουν με την νοημοσυνη σου τοσο, ειναι το gravity, avatar κλπ...

ακομα και το νεο godzilla, με βαρια cgi κλπ, ηταν καλυτερο απ το transformers...παντα κατ 'εμε...
με αλλα λογια ζηταω τα cgi κλπ κολπα να υποστηριζουν τους ηθοποιους-σεναριο-πλοκη..και οχι οι ηθοποιοι, να τρεχουν πισω απ το software...

επισης περιμενω με ανυπομονησια μια νεα εκδοχη του Se7en ή της 6ης αισθησης...

"ειμαι μακαρονας" (που λεει και η διαφημιση)...τι να κανουμε?:D:D
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Transformers = Τελείως σκουπίδι.
Godzilla = Σχεδόν σκουπίδι.
Avatar = Μετριότατο.
Τα υπόλοιπα που ανέφερες μου άρεσαν όλα.
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
Μπλέκεις τα effects με τις ταινίες χωρίς λόγο όταν μια ταινία έχει πολλά δε σημαίνει οτι θα είναι κακή ούτε το αντίθετο.
Ειδικά το Edge of Tomorrow τα έχει όλα, και effects και σενάριο.
μα τι λες? ποιο σεναριο? της επαναληψης? εχεις καταλαβει οτι φτιαξανε μια ταινια,ο θεος να την κανει,για να βγαλουν χρημα αποκλειστικα? ειναι ξεκαθαρο αυτο. καθησανε σ'εναν υπολογιστη,αραδιασανε τα εφε τους και παμε...
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.432
με αλλα λογια ζηταω τα cgi κλπ κολπα να υποστηριζουν τους ηθοποιους-σεναριο-πλοκη..και οχι οι ηθοποιοι, να τρεχουν πισω απ το software...
Όταν θα καταργηθούν εντελώς οι ηθοποιοί και τα βαρετά σενάρια θα γίνω πραγματικός σινεφίλ! :p
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
παρολο που "τη λεω" σε ορισμενες ταινιες με cgi και μηδεν ή σχεδον μηδεν στα υπολοιπα, δεν συμβαινει το ιδιο σε animated ταινιες στυλ "How to train your dragon", "Despicable Me", "Monsters", "Coraline", "Rango", "Corpse Bride" κλπ κλπ...

τετοιου ειδους ταινιες τις βλεπω και με λιγοτερο "κριτικο ματι", χαλαρα που λενε, αλλα πολλες φορες ειναι τοσο καλες, που κοντραρουν ανετα τις κλασσικες ταινιες (με cgi & ηθοποιους)

εδω λοιπον, θα συμφωνησω με τον xfader...

Όταν θα καταργηθούν εντελώς οι ηθοποιοί και τα βαρετά σενάρια θα γίνω πραγματικός σινεφίλ! :p
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Μπλέκεις τα effects με τις ταινίες χωρίς λόγο όταν μια ταινία έχει πολλά δε σημαίνει οτι θα είναι κακή ούτε το αντίθετο.
Ειδικά το Edge of Tomorrow τα έχει όλα, και effects και σενάριο.

Το παραμύθι της ωραιοποίησης του παλιού και το "κάθε πέρσι και καλύτερα" όμως με τρελαίνει. Κάθε χρόνο απο τις αρχές του προηγούμενου αιώνα το ίδιο ποσοστό "σαβούρας" (ταινιών αποκλειστικά για διασκέδαση) υπήρχε, απλά τώρα φαίνονται τουλάχιστον ωραίες ενώ παλιότερα ούτε αυτό δε συνέβαινε. Λαμπρό παράδειγμα ωραιοποίησης σαβούρας είναι ο "παλιός" ""καλός"" ελληνικός κινηματογράφος. Να αξίζουν 30-40 ταινίες απ' αυτόν; Μάλλον πολλές λέω.
Το καθε πέρσυ και καλύτερα οφείλεται καθαρα στην νοσταλγία της νεαρής μας ηλικίας και το γεγονός της πρώτης εκθεσης μας, είτε στη μουσική, είτε στον κινηματογράφο.

Για παράδειγμα, όταν πηγα πρώτη φορα διακοπές μονος μου Σαντορίνη και ξημεροβραδυαζόμουν στην Τιθορα, εκεί έμαθα παρα πολλα συγκροτηματα που δεν ηξερα και εγιναν αγαπημενα μου, π.χ Smiths, κλπ. Αντιστοιχα η γιαγιά μου ακουγε (δεν το λέω ειρωνικα) το "Αστα τα Μαλλάκια σου" και της άρεσε παρα πολυ (επειδη ακριβως της θυμιζε τα νειάτα της) και οι γονείς μου τον Elvis Presley, Buddy Holly, Beatles, κλπ.

Και απο όλους τους ανθρώπους ακους ότι "στην δικια μου γενια, όλα ήταν καλυτερα". Αν μιλησεις με κάποιον 20χρονο τώρα που είναι φρεσκοεκτεθειμένος σε μουσικη, ταινιες, κλπ. σιγουρα θα σου απαντήσει πως η ταδε συγχρονη ταινία είναι καταπληκτικη (που θα μας φαινεται εμας του συρμού) και αμέσως θα γυρισουμε να πουμε ότι το Revenge Of Nerds ήταν απειρως καλύτερο απο τις σημερινες π.χ. college comedies (btw, το Neighbours ήταν πολυ ωραιο).

YΓ: Κατσαμε 3 φιλοι ενα βράδυ να δουμε την τριλογία Star Wars. Σας πληροφορω στο 6.19 της πρώτης ταινιας, κοιταχτηκαμε στα μάτια και αρχισαμε να λέμε ο ενας στον άλλον: "Χμμ, δεν δείχνει και πολυ ωραιο." , "Το θυμόμουν καλυτερο, κλπ".

τελικα το κλεισαμε για να μην χασουμε την αναμνηση που είχαμε και ειδαμε Gravity 3D και World War Z!!!
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Όταν θέλετε να δείτε STAR WARS θα βλέπεται τα 4,5,6! και όποτε θέλετε να δείτε STAR TREK θα βλέπετε το TOS! :D
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
εγω να πω τη κακια μου...αν και off-topic...για τις ταινιες-υλικο θα αναφερθω

συγκεκριμενα για τις blockbusters αμερικανιες σαν το transformers που αναφερθηκε πιο πανω...και θελω να ρωτησω...μπορεσατε να το δειτε ολο?...το σταματησα στο μισαωρο...δε πα να χε και dolby atmos-ice-fire-thunderstrike και του κ..λου τα 9μερα?...το ξερω οτι πρεπει να ειμαστε προδιατεθημενοι απο πριν και να βασταμε "μικρο καλαθι" (πλοκη-σεναριο-ηθοποιεια κλπ), αλλα ρε σεις, "καθε περσι" και καλυτερα...

ειδα επισης τη νεα ταινια με τον cruise...τα ιδια παλι...και τουχουν βαλει και 8αρια...γ@μω τα cgi engine και τα σπεσιαλ εφε...μετρο δεν μπορουν να χουν λιγο?...μονο εφε και στα υπολοιπα μηδεν?...δε βλεπω μονο αδερφους κοεν και τσιχλοφκσι...λεμε ναι και στις εφετζιδικες ταινιες...αλλα να στεκονται και λιγο

τι να τον κανω τον γ@ματο ηχο 40.4 καναλιων, οταν η ταινια πραγματικα, δε βλεπεται...

τα πα και ηρεμησα...

οριστε...κραχτε με τωρα :p




μπραβο αντρα μου-----πες τα χρυσοστομαααααααααααα=====καλα τους τα λες.....σαν δεν ενδρεπονται που μας κοροδευουν οι μπαταχτσηδες με τις ταινιες τις atmos και καλα και το πρωτο κουμπακι που ψαχνω ειναι το --στοπ-----αντε πια με τις εργαρες τους!!!!!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Μητσε.......δηλαδη εδω που λεει αυτα................While the SC-89 is the most powerful and most expensive in the series line, the $1,599 SC-85 and the $1,999 SC-87 use the exact same Texas Instruments processor to decode Atmos. As Pioneer's most affordable Atmos AVR, the SC-85 provides seven channels of amplification, allowing for a 5.1.2 Atmos configuration. The company hopes to get down to the sub-$1000 price point for next year, as some of its competitors are offering seven-channel Atmos AVRs at around $600.

λες να ειμαι τυχερος μιας και εχω τον αναλογο 87??????
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Όχι, χρειάζεται ένα έξτρα chip ειδικά για το Atmos.
Ο δικός σου είναι ευρωπαϊκό μοντέλο που κατά τύχη έχει το ίδιο νούμερο με τα φετινά Elite.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Όχι, χρειάζεται ένα έξτρα chip ειδικά για το Atmos.
Ο δικός σου είναι ευρωπαϊκό μοντέλο που κατά τύχη έχει το ίδιο νούμερο με τα φετινά Elite.
:mad::headbang::headbang::smg::smg:[/QUOTE]
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Τι σε απασχολεί αφού δε θα έβαζες ηχεία στο ταβάνι; Τσίκεν.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
μπραβο αντρα μου-----πες τα χρυσοστομαααααααααααα=====καλα τους τα λες.....σαν δεν ενδρεπονται που μας κοροδευουν οι μπαταχτσηδες με τις ταινιες τις atmos και καλα και το πρωτο κουμπακι που ψαχνω ειναι το --στοπ-----αντε πια με τις εργαρες τους!!!!!!
aaaatm:focus:ssssssss....

οχι οτι δε θα βαλουμε με τη πρωτη ευκαιρια...αλλα να μη γκρινιαξω ολιγον????:p:D:D
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Τι σε απασχολεί αφού δε θα έβαζες ηχεία στο ταβάνι; Τσίκεν.
Μα τα PIONEER ATMOS δεν χρειάζωνται ηχεία στο ταβάνι! το κάθε ένα έχει στην πάνω πλευρά του, μεγάφωνο για την ανάκλαση του ήχου από το ταβάνι! τουλάχιστον έτσι κατάλαβα, εάν κάνω λάθος διορθώστε με!

dolby_SpeakerPlacement_101.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top