Επέκταση RCA...

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Καλησπέρα,
Λόγω μετατοπισης του πικαπ μου δεν είναι επαρκες το μήκος του RCA για σύνδεση με τον ενισχυτή.Και καλά τη γείωση τη μοντάρω με ένα απλό λεπτο καλωδιο, η προσθήκη προέκτασης στο RCA θα έχει συνέπειες στο ηχητικο αποτελεσμα ή να παρεμβάλω καλύτερα κάποιο φθηνο phono stage?
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
369
Η προέκταση στο RCA,ειδικά σε ένα καλώδιο phono (που μεταφέρει χαμηλής στάθμης σήματα) θα έχει σίγουρα συνέπειες στον ήχο.
Το ίδιο και αν παρεμβάλεις κάποιο φθηνο phono stage, που είναι χειρότερο από αυτό που έχει ενσωματωμένο ο ενισχυτής σου.

Η καλύτερη λύση είναι να αλλάξεις το καλώδιο του βραχίονα με ένα μακρύτερο. Λάβε πάντως υπ' όψη σου ότι με μήκος πάνω από 1,5 μέτρο πιθανά να έχεις μικρές απώλειες.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Πως να αλλαξω το καλώδιο με μεγαλύτερο; Μου φαίνεται λίγο δύσκολο για τα μετρα μου...
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Θα έχει επίδραση. Μεγάλο ρόλο θα παίξει το "ταίριασμα" των βυσμάτων.
Μεγάλη ή ασήμαντη επίδραση;
Δοκίμασε !
Πλησίασε πικάπ και ενισχυτή.
Ακου χωρίς την προέκταση.
Ακου με την προέκταση.
Αποφάσισε :)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Για ποιον ενισχυτή μιλάμε?
Ρωτάω γιατί οι ολοκληρωμένοι ενισχυτές περιέχουν συνήθως <<φτηνά>> τμήματα προενίσχυσης πικάπ.
Αν πας λοιπόν σε μια λύση οικονομικού εξωτερικού προενισχυτή, πιθανότατα να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Επειδη μου περασε απο το μυαλο η ιδεα της αλλαγης καλωδίου απευθυνθηκα σε
Για ποιον ενισχυτή μιλάμε?
Ρωτάω γιατί οι ολοκληρωμένοι ενισχυτές περιέχουν συνήθως <<φτηνά>> τμήματα προενίσχυσης πικάπ.
Αν πας λοιπόν σε μια λύση οικονομικού εξωτερικού προενισχυτή, πιθανότατα να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.
Ο ενισχυτής που είχα ήταν δανεικός, πριν λίγες μέρες έφυγε από το σπίτι, ενώ άλλαξαν και κάποια πράγματα στη διαρρύθμιση με αποτέλεσμα το πικάπ να αλλάξει θέση για να μην το φθάνουν τα πιτσιρίκια. Είμαι στη φάση επιλογής νέου ενισχυτή και σε λίγες μέρες θα έχω καταλήξει. Από αυτούς που έχω κατά νου οι δύο έχουν προενίσχυση phono, ενώ ο άλλος όχι. Αν καταλήξω στην τρίτη λύση μάλλον δεν θα έχω πρόβλημα, όμως να που το λάθος στη χωροθέτηση μου βάζει περιορισμούς στην επιλογή...
 


Μηνύματα
54
Reaction score
18
Μήπως είναι δυνατόν να πάει το βουνό κοντά στον Μωάμεθ;
Μόνο μετά από συγκατάθεση της συζύγου, πράγμα που σημαίνει ένα καλό δώρο,κάθε είδους χάρες για αρκετό καιρό κλπ κλπ :). Διαφορετικά:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σε ποια κατηγορία τιμής σκέφτεσαι να κινηθείς?
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αν χρησιμοποιείς αρκετά το πικάπ σου και σκέφτεσαι μελλοντική βελτίωση της απόδοσης του πήγαινε στη λύση του εξωτερικού προενισχυτή κεφαλής, ώστε να μπορείς να αναβαθμίσεις αργότερα και να λύσεις το τωρινό πρόβλημα σου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top