Ιστορικα Μηχανηματα.



Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Νομίζω αξίζει μιας αναφοράς
NAD 3020

με γυρισες πισω στο 1979.......ο ενισχυτης στο πρωτο συστημα που στηθηκε στο πατρικο μου ,ουσιαστικα ηταν το συστημα του πατερα μου, μετα απο τις συμβουλες ενος στρατιωτη στην μοναδα του που ηταν πωλητης σε καποιο καταστημα της εποχης. Αυτος ο ενισχυτης εκτος απο τις πολυ ομορφες μουσικες στιγμες που μου χαρισε,μου θυμιζει πλεον και τον πατερα μου που εχασα στις αρχες της χρονιας.

12-13 χρονια μετα στο πρωτο δικο μου συστημα αγορασα την τελευταια εκδοση του ενισχυτη που ηταν και αυτος εξαιρετικος



μαζι με τα καταπληκτικα και προσιτα μικρα ηχεια της Μission 760




τα παραπανω δυο, ηταν για μενα η πιο προσιτος συνδυασμος για την εισαγωγη στο hi-fi.
 
Last edited:











Μηνύματα
782
Reaction score
990
Παιδες αν ειναι ευκολο οχι μονο φωτο αλλα γράψτε και ποιο ειναι το εικονιζομενο μηχανημα και αν ειναι ευκολο και καποια λογια που το κανουν κλασσικο το μηχανημα. :)
 


Μηνύματα
189
Reaction score
274

One Degree of Freedom Turntable (OneDoF Turntable)
Μου ήρθε ως προώθηση απο κάποιο newsletter στο οποιο ήμουν γραμμένος, σχετικό με ηχοσυστήματα. Ήταν έρωτας με την πρωτη ματιά και θα ήθελα να μου δωθει κάποτε η ευκαιρία να το ακούσω ζωντανά. Θα ήθελα επίσης μια μέρα να το αποκτήσω... μαζί με τα ανάλογα περιφερειακά παρακαλώ... Ακόμα κι αν δεν έχει σκοπό κάποιος να το χρησιμοποιήσει, αξίζει κανείς (που του περισσεύουν 130.000 ευρώ) να το πάρει μόνο και μόνο για να το βλέπει (... και να το θαυμάζει σαν έργο τέχνης!)
http://www.extravaganzi.com/onedof-one-degree-of-freedom-turntable/
 

Μηνύματα
189
Reaction score
274
Το πρώτο μου πικάπ ήταν ένα Thorens TD 126 MK III που μου το είχε δώσει ένας φίλος να του το φυλάξω προσωρινά μαζί με κάτι άλλα ψιλοπράγματα για μια μετακόμιση που έκανε. Ευτυχώς, τα ψιλοπράγματα και το πικαπ δε τα πήρε ποτέ... Το μοντέλο είναι τέλη 70's με αρχές 80's. To είχα κρατήσει για μερικά χρόνια με τον αρχικό του βραχίονα, μέχρι που έσπασε ο βραχίονας από ένα ατύχημα και τότε το πούλησα σε έναν ηλεκτρονικό που ήταν και συλλέκτης παλιών μηχανημάτων (γενικά μηχανημάτων όχι μόνο ηχοσυστήματα). Δεν έχω φωτογραφία του δικού μου πικαπ, βρήκα όμως κάτι αντίστοιχο από το διαδίκτυο. Ο βραχίονας δεν ήταν ίδιος με αυτόν της φωτογραφίας ήταν ο στανταρντ της Thorens -αν θυμάμαι καλά- ο ΤΡ 16 ΜΚ ΙΙΙ.
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
932
Reaction score
1.629
Naim Nait, ο ολοκληρωμένος της Naim.
30 χρόνια μετά και ακόμα βρίσκεται στην αγόρα στην έκδοση 5si

Εδώ ο Nait (1)
images.jpeg



Εδώ ο Nait (2)
images-1.jpeg



Εδώ ο Nait (3)
Unknown.jpeg



Εδώ ο Nait (5)
naim_nait_5.jpg



Εδώ ο Nait (5i)
naim nait 5i.jpg



Εδώ ο Nait (5i-2)
Unknown.jpeg



Εδώ ο Nait (5si)
naim_nait5si_5.jpg
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top