Με τους κεραυνους τι κανουμε τωρα που μπαινει χειμωνας??

Μηνύματα
1.191
Reaction score
103
Καλημερα παιδια,προσφατα εχω μετακομμισει σε ενα σπιτι το οποιο ειναι αρκετα ψηλα στο βουνο.Σε μια κουβεντα που ειχα με καποιους γειτονες μου ειπαν οτι γενικως την περιοδο του χειμωνα υπαρχει προβλημα με της ηλεκτρικες συσκευες κατα την περιοδο που εχει καταιδιγες κτλ.
Εχω τις ψιφιακες συσκευες τις εχω συνδεσει πανω σε ενα PS Audio Power Plant Premier,ωστε να φιλτραρει κ να προστατευει αι απο τα DC.Το θεμα ειμαι ομως οτι λογω των extreme συνθηκων,φοβαμαι οτι και παλι δεν θα κανει κατι αυτο.Το σπιτι ειναι αρκετα ψηλα στο βουνο.Γειτονες μου εχουν αναφερει οτι τους εχουν καει τηλεορασεις,κουζινες,πληντηρια,ψυγεια.Υπαρχει καποιος τροπος με τον οποιο θα μπορουσα να προστατεψω τις συσκευες,εκτος απο το απλως να κατεβαζω τον γενικο τους απο τον πινακα??
 



Μηνύματα
1.191
Reaction score
103
οι εκκλησιες εχου λεφτα Μιχαλη,εγω δεν εχω κανα 1500αρι για αλεξικεραυνο δυστυχως
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Καλημερα παιδια,προσφατα εχω μετακομμισει σε ενα σπιτι το οποιο ειναι αρκετα ψηλα στο βουνο.Σε μια κουβεντα που ειχα με καποιους γειτονες μου ειπαν οτι γενικως την περιοδο του χειμωνα υπαρχει προβλημα με της ηλεκτρικες συσκευες κατα την περιοδο που εχει καταιδιγες κτλ.
Εχω τις ψιφιακες συσκευες τις εχω συνδεσει πανω σε ενα PS Audio Power Plant Premier,ωστε να φιλτραρει κ να προστατευει αι απο τα DC.Το θεμα ειμαι ομως οτι λογω των extreme συνθηκων,φοβαμαι οτι και παλι δεν θα κανει κατι αυτο.Το σπιτι ειναι αρκετα ψηλα στο βουνο.Γειτονες μου εχουν αναφερει οτι τους εχουν καει τηλεορασεις,κουζινες,πληντηρια,ψυγεια.Υπαρχει καποιος τροπος με τον οποιο θα μπορουσα να προστατεψω τις συσκευες,εκτος απο το απλως να κατεβαζω τον γενικο τους απο τον πινακα??
Νομίζω οτι αν το βασικό πρόβλημα είναι οι κεραυνοί πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Αν πέσει κεραυνός νομίζω οτι τα μηχανήματα μόνο στην περίπτωση που ειναι έκτος πρίζας θα γλυτώσουν. Προσωπικές και μη εμπειρίες έχουν δείξει οτι ουτε μεγάλοι σταθεροποιητές ούτε surge protectors κανουν τίποτα στην περίπτωση του κεραυνού. Απο αυξο-μειώσεις σίγουρα θα σε προστατέψουν όμως απο τον κεραυνό όταν πλησιάζεις την πρίζα και σε τινάζει απο τους 40 πόντους χωρίς να την ακουμπήσεις...καταλαβαίνεις τι θα γινόνταν αν υπήρχε εκει μηχάνημα...
 

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Υπάρχει και η λύση της αντικεραυνικής προστασίας που τοποθετείται στον ηλεκτρικό πίνακα της παροχής.
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Υπάρχει και η λύση της αντικεραυνικής προστασίας που τοποθετείται στον ηλεκτρικό πίνακα της παροχής.
Το ειχα κανει και αυτο με κόστος κοντά στα 1000 ευρώ μαζί με τα 3 ρελέ που το συνόδευαν και όντως ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικό σε αυξο-μειώσεις και σε κεραυνούς που έπεφταν μακρύτερα. Στην περίπτωση του κεραυνού όμως που θα πέσει στο σπίτι...δεν...
 


Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
myrtoula: Με τους κεραυνους τι κανουμε τωρα που μπαινει χειμωνας??

Προσεύχεσαι! (αν πιστεύεις)

και (αν είναι ακριβά / αλλιώς στάχτη και μπούρμπερη :) ) αυτό πού λέει ο Σ. Κωνσταντινίδης
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αν έχει θάντερστορμ βγάλτε τα μηχανάκια απ' την πρίζα και απομακρύνετε το φις. Τα arcs είναι πολύ συνηθισμένα σε μικρές αποστάσεις.
 


Μηνύματα
168
Reaction score
58
Αν έχει θάντερστορμ βγάλτε τα μηχανάκια απ' την πρίζα και απομακρύνετε το φις. Τα arcs είναι πολύ συνηθισμένα σε μικρές αποστάσεις.

Αν αντί τα βγάλουμε απ'την πρίζα,κατεβάσουμε τον αντίστοιχο διακόπτη της γραμμής από τον πίνακα δεν είναι το ίδιο?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Υποθέτω πως και στο διακόπτη μπορεί πολύ εύκολα να κάνει το ίδιο. Είχα διαβάσει παλιότερα πως ο κεραυνός έκαψε τιβί (και το πάτωμα) ενώ η πρίζα απείχε μισό μέτρο απ' το φις.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Αν υπάρχει πρεμούρα για τα μηχανήματα βγαίνεις στην βροχή με σιδερένια ράβδο στο χέρι 10 μ. μακριά από το σπίτι .
Τα μηχανήματα δεν θα πάθουν τίποτα :confused:

:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Τα καλύτερα αντικεραυνικά συστήματα στον κόσμο, παράγονται από την Raycap, η οποία είναι Ελληνική εταιρεία με έδρα την Δράμα την οποία εμπιστεύονται τα περισσότερα αεροδρόμια στον κόσμο.

Προιόντας της Raycap για οικιακή χρήση θα βρεις στον Καυκά.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Υποθέτω πως και στο διακόπτη μπορεί πολύ εύκολα να κάνει το ίδιο. Είχα διαβάσει παλιότερα πως ο κεραυνός έκαψε τιβί (και το πάτωμα) ενώ η πρίζα απείχε μισό μέτρο απ' το φις.
Θα σας πω εγώ τι να υποθέσετε!
Κεραυνός χτύπησε απροστάτευτο τριόροφο όπου έμενε γνωστός μου, και κατέστρεψε ΟΛΕΣ τις ηλεκτρικές συσκευές, όλων των ενοίκων.
"Υποθέτουμε" οτι ερωτεύετηκε τον μεταλικό πάσαλο της απλώστρας στην ταράτσα, αλλά και ολίγον το μεταλικό μπουρί του απορροφητήρα της κουζίνας του από κάτω, που προεξείχε κατά 5 πόντους.
Το υποθέτουμε διότι σχίστηκε σε όλο του το πάχος (~25cm) αλλά και ύψος (75cm παρακαλώ) το τσιμεντένιο τοιχείο πoυ ήταν θαμμένος ο πάσαλος, ενώ η ρωγμή προχώρησε και 10 πόντους μέσα στην πλάκα, προσπαθώντας να φτάσει το μπουρί !!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top