ΤΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Βασίλη σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου.
Τα μηχανήματα δεν τα αλλάζω γιατί δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα, αλλά γιατί έχω πάντα την περιέργεια να ακούσω κάτι διαφορετικό....και θα κατασταλλάξω μόνο αν βρω κάτι το πολύ διαφορετικό που με ικανοποιεί απόλυτα, όπως έγινε με τα ηχεία και τώρα με τον προενισχυτή.
Στον χώρο μου δεν μπορεί να γίνει φροντίδα, γιατί δεν υπάρχει χώρος για μπασοπαγίδες (άλλωστε τι να τις κάνω, οι τοίχοι είναι γεμάτοι έργα που πολλές φορές κάνουν εξ'ίσου καλή δουλειά), ζει μια οικογένεια με δύο μικρά παιδιά και ο χώρος είναι αυστηρά μοιρασμένος στα μηχανήματά μου για αυτό που τους αναλογεί μέσα απο την λειτουργία της οικογένειας.
Σέβομαι την άποψη πάντα των guru που έχουν γνώση μεγαλύτερη από εμένα αποδεδειγμένα, σε όποια σχολή και να βρίσκονται, είτε στην pdf είτε στης ακουστικής ευχαρίστησης μέσα απο το συναίσθημα.
Κάποιους απο αυτούς, όπως τον Κώστα Κωνσταντίνου που ανέφερα ή τον Βασίλη Τσαντουλή, όχι μόνο τους σέβομαι, αλλά υποκλίνομαι μπροστά τους για αυτά που έχουν καταφέρει.
Αυτό που έχω σκοπό να κάνω, αφού κατασταλλάξω σε όλα τα μηχανήματα και πείσω τον εαυτό μου να σταματήσει το πάρε δώσε των ανταλλαγών μέσα απο μεγάλο ψυχαναγκασμό, είναι να δοκιμάσω μιά ισοστάθμιση μέσω του dirac που με έπεισε ο φίλος μου ο Γιάννος(μέγας guru της γαστρονομίας!!) ότι έχει θεαματικά αποτελέσματα!
Το πρόβλημα όμως με εμένα είναι ότι είμαι ξερό κεφάλι, λειτουργώ πάντα με το συναίσθημα και δεν ακολουθώ καμμιά σχολή, γι'αυτο άλλωστε δεν αλλάζω και σχολή...Είμαι της σχολής Artvoice...που δεν υπάρχει άλλη γιατί μόλις έβγαλε το αποτυχημένο μοντέλο ο θεός, κατέστρεψε το καλούπι!!
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Δημητρη μεγειες για τα καινουρια σου μηχανακια. Ελπιζω πολυ γρηγορα να κανουμε εκ νεου ακροασεις στα νεα σου παιχνιδια. Αυτο απαιτει το συνολο της παρεας . Θα εχουμε πολυ κουβεντα [οπως εγινε και στου Σταματη] . Και φυσικα με την πρωτη ευκαιρια να ακροαστεις τις θεικες κορνες του Κωστα. Μοναδικη εμπειρια.!:thumbsup: Βεβαια δεν νομιζω με τραμπες να τις αποκτησεις:p
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Κάποιους απο αυτούς, όπως τον Κώστα Κωνσταντίνου που ανέφερα ή τον Βασίλη Τσαντουλή.....
Συμφωνώ, αυτοί πραγματικά μπορούν να σε βοηθήσουν σε πολλά πράγματα.... ειδικά ο Βασίλης έχει γνώση του θέματος περί φροντίδας χώρων και της σημασίας των όποιων παρεμβάσεων σε αυτούς! ;)

....είναι να δοκιμάσω μιά ισοστάθμιση μέσω του dirac που με έπεισε ο φίλος μου ο Γιάννος....ότι έχει θεαματικά αποτελέσματα!
Τώρα από την άλλη... και από την στιγμή που δεν μπορείς να επέμβεις στα του χώρου... αυτό που σου προτείνει ο Γιάννος είναι μια πολύ καλή λύση και όντως (τα έχω δει) έχει θεαματικά αποτελέσματα! ;)
 



Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Να προσθέσω τα τελευταία μου μηχανάκια.
Ένα Dac Shanling 3.2 και ένα player Philips DV-963SA που απέκτησα από την κλήρωση του πρωτοχρονιάτικου δώρου. Επίσης ένα πλήρες συστηματάκι της Project.
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Τα τελευταία μου αποκτήματα..

Dared VP-845 ολοκληρωμένος
Martin Logan Odyssey ηχεία
Xindak A600-E ολοκληρωμένος
Analysis plus oval 9 καλώδια ηχείων
Analysis plus oval one interconnect
Coincident the Victory ηχεία
Fisher T-7000 tuner
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
ωπαααααα......τα Visaton τα εδωσες η εχω χασει πεισοδια?????
 


Μηνύματα
1.872
Reaction score
6.369
ωπαααααα......τα Visaton τα εδωσες η εχω χασει πεισοδια?????
Τα έκανε ανταλλαγή φίλε μου. Με φωτογραφική. Άκουσον άκουσον! Φωτογραφική. Δεν μπορώ να καταλάβω πως αλλάζει ο κόσμος τα χόμπια του...
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Τα έκανε ανταλλαγή φίλε μου. Με φωτογραφική. Άκουσον άκουσον! Φωτογραφική. Δεν μπορώ να καταλάβω πως αλλάζει ο κόσμος τα χόμπια του...
Και μάλιστα με KODAK POCKET INSTAMATIC!
Ή ανταλλάσσουμε ισάξια πράγματα, ή δεν ανταλλάσσουμε...
 



Z

Zdimis

Guest
10 ετια στο κουρμπετι......

Ενισχυτες
XINDAK A06
HARMAN KARDON HD 970
TRENDS AUDIO PRE/POWER.PSU (ΚΟΡΥΦΑΙΟ !!! με 96 db+ ηχειο )
KINGREX AUDIO PRE POWERPSU
TSAKIRIDIS ALEXANDER ARTEMIS
ΧΤΖ A100 D3
JOHN BLUE TL66 (ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ,ΣΩΜΑΤΑ ΜΕ 96 DB + HXEIO)
ROCSAN CASPIAN
COPLAND CTA 401 (ΣΟΥΠΕΡ ΣΑΓΗΝΗ ΜΕΣΣΑΙΕΣ ,ΒΑΖΕΙ ΓΥΑΛΙΑ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΙΚΡΟΥΣ ΜΕ EL34)
SYMPHONIC LINE RG 10 MK3 (Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΓΕΡΟΣ :) )

ΗΧΕΙΑ
TRIANGLE COMETE 202 (ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΜΕ 20 WATT ΟΠΩΣ ΑΛΛΑΜΕ 120WATT)
PROAC TABLETTE(ΓΙΑ ΧΩΡΟΥΣ MEXΡI 15 TM ΤΟ ΤΡΥΚ ΤΗΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗΣ -ΕΘΙΣΜΟΣ)
TANNOY F1(ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΗΧΕΙΟ 150 ΕΥΡΩ -ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΚΛΕΒΕΙΣ ?ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ)
JOHN BLUE 3 (ΓΙΑ ΤΙΤΙΒΙΣΜΑΤΑ ΑΠΑΙΚΤΟ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ )
TRIANGLE CELIUS ES(ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΤΑΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΗΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΑ 2000 ΠΟΥΧΕ 30 watt αρκουσαν )
BLUETONE HM25 (ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ, ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙ)
QUAD 11L (ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ SMOOTH-ΜΕΣΣΑΙΕΣ -ΟΜΟΓΕΝΕΣ)
ATC 11(ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑΣ )
PROAC D15 (ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΚΑΘΑΡΟ ΑΦΟΥΣΚΟΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΟΧΙ ΖΕΣΤΟ ΑΛΛΑ ΓΛΥΚΟ ΣΤΟ ΣΒΗΣΙΜΟ ΤΗΣ ΝΟΤΑΣ ζηταει βατ για να ανοιξει παραμυθια περι λαμπας και 20 καλών βατ -ζηταει μαστίγωμα κάποτε μου αρκουσαν και 6 watt με αυτο μετα 30 μετα 80 τωρα 140 watt και επιτελους άνοιξε ο ηχος του -βγηκε εξω! :) )

CD
ΗARMAN 970 (ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΠΙΚΑΠ ΛΟΓΩ ΣΩΜΑΤΩΝ ΣΥΝΤΟΜΑ ΨΕΦΤΙΖΕ ΑΦΥΣΙΚΑ)
PS1 1002 (META APO AYTO KAI ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ MESA AΠO TO SILVERNOTE MAGIC BOX BUFFER Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ)
Γρηγορα με κερδισαν τα flac κ το ποντικι.Χρονοντουλαπο ,riparisma και αποχωρισμος συλλογης για άλλα γούστα.


DACS
BEHRINGER 202 UCA (ΘΑΥΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΘΕΛΗΣΟΥΝ ΑΛΛΟ DAC ΑΜΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ 30ΑΡΙ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ 500 :) )
HD 970
MUSICAL FIDELITY VII-PSU (ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ ΣΕΤΑΠ)
AUDIO NEMESIS (ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ -ΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΕ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ!! KEEPER)
ΧΙΝDAK DAC 8 (LARGER THAN LIFE!!)
MAMBO V3 (ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ,ΤΑΧΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΓΑΜΑΤΗ ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ)/ΠΡΟΣ ΤΟ ΑΝΕΠΙΤΗΔΕΥΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΛΙΓΟ ΖΕΣΤΟ.

Καλωδια πάντα mogami (αφου εχου δοκιμασθει αρκετα αλλα και εχουν βρεθει απλά "αλλιώς" οχι καλυτερα σε ισσοροπια απο τα mogami 3082 που ναι πιο αιθερια απο τα 3103-4 και rca neutric mogami cable.Μ αρεσανε και τα vovox και ισως αν δεν τα θεωρούσα ακριβα για καλωδια πιθανον ναπαιζα με αυτα)


Aυτα τα ολίγα ....περιμενω κυκλοφορια ενός δισκο απο τους athenian phanerothyme conspiracy ως αφορμη για ενα thorens td 160 παρολο που σιχαινομαι τα χρατς και το σηκω κατσε κατσε σηκω ......
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Το μουσικο μου ταξιδι στο hi-fi ουσιαστικα ξεκινα απο το 1992 οπου απεκτησα το πρωτο μου midi συστημα της Sharp.
Mεχρι και το 1995 οπου ξεκινουν οι πρωτες μου ηχητικες αναζητησεις και ερχονται στην κατοχη μου ενας Technics Sa Ex 320 Dolby prologic,ενα cd player sansui cd-270 (το αγορασα απο ενα φιλο που ζουσε Καναδα και το ειχε φερει) αγοραζω θυμαμαι με δοσεις απο Κωτσοβολο για 4 χρονια ενα cd recorder philips cdr820 (το οποιο παρεμπιπτοντως χαλαει στον 1μισι χρονο) με θυμαμαι να το εχω πληρωσει 220.000 δραχμες και να το πληρωνω για ακομα 2μισι χρονια....:boast:
Ηχεια τα πρωτα μου Sansui τριδρομα S-U770.
Παιρνω και απο καπου ουτε θυμαμαι κατι aiwa ενα κεντρικο και καλα και 2 surround να κανω πολυκαναλο συστημα :lolsign:
Ειμαι ο μοναδικος στην παρεα που εχει ηχοσυστημα και το σπιτι εχει γινει disco,party και γραφω σε ολους δισκακια με την εκπληκτικη ταχυτητα Χ4.....(μεχρι που χαλασε φυσικα)
Αφου καταλαβα οτι το συστημα δεν επαιζε τιποτα :tongue:
καποια στιγμη "ματωνω΄" και παιρνω εναν Pioneer VSX....κατι μοντελο και μια Sony kdl32.....
Βεβαια και παλι τιποτα δεν επαιζε αφου η ζυγαρια εγερνε παντα προς το δικαναλο ηχο.Μια παυση απο το αθλημα για μερικα χρονια (καπου εκει με κερδισαν και οι υπολογιστες) και καπου το 2007 ξεκιναω και παλι.
Αφου ακομα δεν εχω καταλαβει οτι δικαναλος και πολυκαναλος ειναι 2 διαφορετικα πραγματα και ειναι πολυ δυσκoλο να τα δεσεις,ψαχνοντας για μπασταρδο ενισχυτη παιρνω ενα cav av-2086,cd player harman kardon hd990,ηχεια magnat monitor 1000,με ενα κεντρικο,ps3 fat,teac dab tuner tr-610.
Και παλι το αποτελεσμα δεν με ικανοποιει και τοτε ειναι που γραφομαι στο avsite ανοιγω το πρωτο μου νημα το 2008 και μου απανταει ενας "μυστηριος"τυπος απο την πολη μου να γνωριστουμε να βρεθουμε να ανταλλαξουμε ιδεες και να με μυησει στο χωρο του δικαναλου οντας παλιος στο κουρμπετι...
Φιλοι αχωριστοι μεχρι και σημερα μαζι πλεον στις μουσικες αναζητησεις και το ταξιδι ξεκινα.........
Aγορες και "τραμπες" ολων των τυπων :dance2:

ΗΧΕΙΑ
Αudio spectrum TLS40
Castle Richmond 7i
Usher 6371
Audiovector Mi3 Signature
Usher cp-8571
Monitor Audio GS-20 gold
Quad 11l classic
Usher S-520
BC Aqoustiques ACT-2

ΠΗΓΕΣ

Cd players
Cambridge audio 640v2
Cary cdp-1
Unison unico cdp
Arcam cd73
Marantz cd-52
Marantz c6000ose kis
Audia flight cd two
Rega Jupiter
Teac Esoteric DV-50

Tuners
Yamaha TX-580
Arcam T-51

Dac
Orelle da-180
Ifi Nano
Benchmark Dac1
Αudiotrack Prodigy Cube
Beresford Bushmaste mk2
Μ2TECH hiface two

Ενισχυτικα (προ-τελικοι-ολοκληρωμενοι)
Nad 106 pro
Nad c275bee τελ.
Νad rc-995 pro
Nad s100 pro
Tsakiridis Alexander pro
Tsakiridis Powerhouse τελ.
Cav A-10 ολοκλ.
Parasound SVC-1800 pro
Densen Beat B-200 plus
Audiolab 8200 CDQ cd/dac/pro
Onkyo Integra 8650 ολοκλ.
Cairn 4808A ολοκλ.
Usher R 1,5 τελ.
Audio Analogue Maestro 150
Xindak Xa6800 special edition ολοκλ.
Exposure 2010s ολοκλ.
Υamaha A-S2000 ολοκλ.

Aναλογικες Πηγες

Cambridge Audio TT50
Dual CS-455-1M
Lenco L-3808

ΚΑΛΩΔΙΑ
Qed,Atlas,Inakustik,Canary,Belden,Belikn,Cardas,Nexus Acoustics,Monster,Wireworld,Black Rhodium,Audioquest.

Αυτα τα ολιγα απο μενα.....
Δεν συμπεριλαμβανονται αυτα που εχουνε περασει το κατωφλι μου για δοκιμη η ακροαση.
Να ενημερωσω πως εχω καλο κοριτσι διπλα μου (ετσι μου ειπε να λεω ειναι διπλα τωρα που γραφω):headbang: και με αντεχει εδω και παρα πολλα χρονια στις σπαταλες μου,ατασθαλειες μου (κουβαληματα νυχτες ταξιδια για τραμπες και αλλα πολλαπου εχει το σπορ μας)
Ειναι γνωστο βεβαια και μεγα ελαφρυντικο βεβαιως βεβαιως για το φυλο μας οτι οσο και να μεγαλωνουμε μενουμε ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!:drinks:

Φυσικα η αναζητηση και το ταξιδι τελειωμο δεν εχουν και "εις αλλα με υγεια" ευχη για το 2018!
 
Last edited:

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Oπως ητανε φυσικο εχω ξεχασει μερικα μηχανηματα:hi:
Συμπληρωνω εδω και εαν θελουνε οι διαχειριστες να ενσωματωσουν τη δημοσιευση στην προηγουμενη εχει καλως.

Καταρχην η σειρα Sanyo PLus που ηρθε στην κατοχη μου μετα το θανατο του πατερα μου και αποτελειται απο:

Πικαπ Sanyo plus q40
Ενισχυτης Sanyo plus A35
Tuner Sanyo plus T35
Deck Sanyo plus D62

Ξεχασα εντελως τα dvd-player
Pioneer dv-400
Pioneer dv-600
Pioneer dv-868a

Phono stage
BEHRINGER PP400
Goldring Pa1

Equalizer yamaha eq 550
Νοbsound ms-10d ολοκλ.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
τον τελευταιο καιρο περασαν απο τα χερια μου
πυγη: marantz cd 6006
pioneer n50a
ενισχυτες: rotel ra 10
musical Fidelity M3i
ηχεια: monitor audio bronze 2

και πολυ παλια μικρος γυρω το 1984 που αρχισα αν ακουω μουσικη δεν θυμαμαι τι στερεοφωνικο ειχα το οποιο το ειχα κρατησει μεχρι τα 24 μου χρονια
 

Μηνύματα
118
Reaction score
205
σας χαιρετώ και καλή χρονιά να έχουμε,
πικάπ : DUAL CS 505
cd player : MARANTZ CD 63 KIS
PRIMARE CD 21
HARMAN KARDON HD 970
YAMAHA CD S2100
ενισχυτικά : SANSUI A510
ROTEL RC 980 ( προ )
ROTEL RB 980 ( τελικός )
ROTEL RB 970 BX II ( x2, τελικοί )
PRIMARE i21
HARMAN KARDON HK 970
PEACHTREE nova pre ( προ )
PEACHTREE 220 ( τελικός )
ηχεία : IMF CM 2a
JPW ruby 2
B & W 2003
JMR duett
CHARIO 520
HARBETH 30.1
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top