Δίλημμα

Μηνύματα
79
Reaction score
22
Αγαπητοί φίλοι...

Μετά από αρκετά χρόνια αποφάσισα να αγοράσω καινούριο ενισχυτή.
Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ τον pioneer vsx 820 με ηχεία τα monitor audio bx2 ως stereo χρηση μόνο. (δεν θέλω να γεμίσω το σαλόνι ηχεία) Η χρήση του είναι 90% μουσική και 10% ταινίες.
Είμαι μεταξύ του Marantz pm 8005 σε συνδιασμό το blue ray marantz ud 5007(έχω αρκετά αρχεία flac τα οποία τα υποστηρίζει) και από την άλλη τον πολυκάναλο ενισχυτή marantz sr 5009 με το ίδιο blue ray.
Το δίλλημμα μου έχει ως εξής, να προτιμήσω τον stereo ενισχυτή με την καλή ποιότητα ήχου χάνοντας την δυνατότητα των απίστευτων ευκολιών που σου προσφέρει ο πολυκάναλος; ή να προτιμήσω τον sr 5009 με τις ένα σκασμό συνδέσεις του ακόμη και αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω όλες πέρα απο 3-4 hdmi
Επόμενη αναβάθμιση θα είναι τα ηχεία (για B&W cm5 s2 με βλέπω)
Τα υπόλοιπα μηχανήματα που έχω εκτός του blue ray είναι το xbox και tv samsung ue 7000
Είναι τόσο εμφανής η διαφορά στον ήχο μεταξύ ενός stereo και ενός av receiver; ακόμα και στο ίδιο επίπεδο χρημάτων;
Οι αναλογικές συνδέσεις δεν είναι το ίδιο καλές με τις ψηφιακές;

Παρακαλώ βοηθήστε με για να προχωρήσω σε αγορά προσεχώς.....
 




Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Με απόλυτο τρόπο δικάναλο; και με τις συνδέσεις τις ψηφιακές τί γίνεται; πχ xbox, τηλεόραση; βλέπω πολλά video clip από youtube
Εννοείς να καρφώσεις hdmi κατευθείαν σε δικάναλο?
Είπες και μόνος σου, κάπου θα κάνεις υποχωρήσεις.
Πιθανότατα οι υπόλοιποι φίλοι εδώ να έχουν να σου δώσουν λύση με κάποιο μετατροπέα/adaptor... ή αν μπορείς μέσω του bluray να περάσεις στο δικάναλο...


ΟΙ αναλογικές συνδέσεις από πλευρά ποιότητας ήχου είναι το ίδιο καλές;
Oui.
 

Μηνύματα
79
Reaction score
22
Εννοείς να καρφώσεις hdmi κατευθείαν σε δικάναλο?
Είπες και μόνος σου, κάπου θα κάνεις υποχωρήσεις.
Πιθανότατα οι υπόλοιποι φίλοι εδώ να έχουν να σου δώσουν λύση με κάποιο μετατροπέα/adaptor... ή αν μπορείς μέσω του bluray να περάσεις στο δικάναλο...




Oui.
Σ'ευχαριστώ πολύ, κάποια στιγμή θα πάρω κι έναν καλό d/a converter για πολλά αρχεία flac που έχω στον υπολογιστή
 

TGD

Μηνύματα
7.203
Reaction score
7.228
Ναι, αλλά HDMI είσοδο δεν θα βρεις σε DAC. Νομίζω η NAD έχει στη σειρά Μ στερεοφωνικό ενισχυτή με HDMI. Τα loyalties του HDMI δεν επιτρέπουν εύκολα την υιοθέτησή του από τους μικρούς κατασκευαστές.
Αν μπορείς να βολευτείς μόνο με S/PDIF, τότε κοίτα και τον νέο Hegel H160.
Το μόνο θετικό σε έναν πολυκάναλο είναι το ενσωματωμένο room correction.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
Με απόλυτο τρόπο δικάναλο; και με τις συνδέσεις τις ψηφιακές τί γίνεται; πχ xbox, τηλεόραση; βλέπω πολλά video clip από youtube
Παρε ολοκληρωμενο δικαναλο με ενσωματωμενο dac και ψηφιακες εισοδους. Η τηλεοραση μπορει να συνδεθει μεσω οπτικης εισοδου.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Να το δούμε λίγο διαφορετικά; Έχουμε ένα ενισχυτή από μία εταιρεία που μας προσφέρει ισοστάθμιση χώρου (θετικό), προενισχυτής, 7 κανάλια ενίσχυσης, ραδιόφωνο, ψηφιακές συνδέσεις, προσομοιώσεις χώρων, σε μία κατηγορία τιμής 1.000 ευρώ.
Από την ίδια εταιρεία, έχουμε ένα ενισχυτή που δε μας προσφέρει ισοστάθμιση χώρου (αρνητικό), δε μας προσφέρει ραδιόφωνο, δε μας προσφέρει ψηφιακές συνδέσεις, δε μας προσφέρει προσομοιώσεις χώρων, έχει προενισχυτή και μόλις 2 κανάλια ενίσχυσης, στην ίδια τιμή.
Όλα δείχνουν πως ο πρώτος ενισχυτής συμφέρει καλύτερα, ίδια χρήματα, περισσότερες ευκολίες και από την ίδια εταιρεία.
Να είναι χαζοί εκείνοι που κυκλοφόρησαν το δεύτερο ενισχυτή ενώ στη γκάμα τους έχουν τον πρώτο που καλύπτει περισσότερες ανάγκες;
Μάλλον κάπου αλλού είναι η "παγίδα", κάπου αλλού η οικονομία κόστους για να βρεθούν τα 2 μηχανήματα στην ίδια τιμή ;)
Να είναι το στάδιο προενίσχυσης; Να είναι το τελικό στάδιο και οι δυνατότητες οδήγησης σε συνδυασμό με την καλύτερη διαχείριση του ρεύματος;

Η αναβάθμιση από τα Monitor Audio στα B&W είναι σημαντική. Για να είναι όμως και ευχάριστη θα πρέπει τα CM5.2 να συνοδεύονται και από ενισχυτές που θα μπορέσουν να τους προσφέρουν τα απαιτούμενα :)
 

Μηνύματα
150
Reaction score
66
σε γνωστο καταστημα καποια στιγμη ετυχε να ακουσουμε με φιλο ο οποιος ειχε το ιδιο διλημμα με εσενα τον pm8003 (σχεδον ιδιο με τον 8005 ) με τα 685s1 κ πραγματικα τα ειχε βρει δυσκολα με το b&w
μετα ακουσαμε τον sr6007 με κανα δυο τελικους επανω του μετα ιδια ηχεια κ το αποτελεσμα ηταν απιστευτα καλυτερο κ απο τον pm8003 k απο τον sr6007 χωρις τελικο
τελικα φυγαμε με τον sr 6007 κ τιςευκολιες του κ με εναν τελικο για σωστη οδηγηση ( nad c270 μεταχ/νο )
τωρα για τα cm5 να σου πω οτι τα εχω ακουσει αρκετες φορες να καταπινουν ενισχυτες 2χ120watt για πλακα...
κοιτα για κανεναν τελικο στα μεταχειρισμενα μαζι με εναν καινουργιο marantz av για ευκολιες κ προενισχυση κ σιγουρα ποιο ευκολα ηχεια...
καλη συνεχεια...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.934
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top