REW

Y

Yiannis_B

Guest
Η μέχρι τώρα μικρή μου εμπειρία με PEQ στον foobar, και μέτρηση με REW, είναι ότι μόνο χαμηλά έχουν αποτέλεσμα φίλτρα με μικρό Q-Factor (και πάντα για μείωση κορυφών σε περιοχές minimum phase), στα μεσουψηλά μόνο ευρεία μείωση ολόκληρης περιοχής έχει κάποιο αποτέλεσμα (αν σκεφτείτε και πόσο αλλάζει η μέτρηση με πολύ μικρή αλλαγή της θέσης του μικροφώνου), αν και πάλι, κάτι χάνεται από την διαφάνεια.

Πάντα αναφέρομαι σε χεράτη παραμετροποίηση του PEQ.

Με αυτή ας την πούμε μεθοδολογία, ελαχιστοποιούνται και τα προβλήματα υπερφόρτωσης των μεγαφώνων, και η ανάγκη για πολύ καλά καλιμπραρισμένα μικρόφωνα.

Δεν μπορείς να τα περιμένεις όλα με την ψηφιακή ισοστάθμιση (τουλάχιστον με PEQ).
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
.....και οι δυο παιζουν με λαθος ηχεια στο συνολο τους .....ο ενας 4 ειδη ηχειων σωστα στημενο και ο αλλος 3 ειδη ηχειων με λαθος στησιμο.....:laugh:
Σωστά τα είπε ο Κώστας, ξέχασε να πει μόνο, ότι το δικό μου σύστημα είναι στημένο κυρίως για δικάναλες ακροάσεις και όχι για σινεμά... :rolleyes: :laugh:
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
:rolleyes:

Τέτοιες δηλώσεις λειτουργούν αποθαρρυντικά προς τον ερασιτέχνη και ενώ έχουν μια δόση αλήθειας, δεν τον βοηθούν πραγματικά.
δεν αποθαρρυνω κανεναν ....εγραψα αυτο που πρεπει....απο εκει και περα μεγαλα παιδια εισαστε :p και μπορειτε να κανετε οτι σας φωτισει ο θεος.

:)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
εγω παντως νομιζω το να προσπαθησεις να φερεις τα πισω οταν ειναι ηδη ψηλοτερα τοποθετημενα και ειδικα διπολα ,στις υψηλες με οποιο μικ θα τα παρεις στο χερι ..
:rolleyes:

Τι να φέρεις; Μάζεμα θέλουν, όχι τσίτωμα.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
ειδικα αν δεν εχεις μικροφωνο που μπορει και διαβαζει καθετα και παραλληλα προς τα ηχεια.ωστε να μπορεις να κανεις χρηση αναλογα του τι θες να δεις...

δλδ οποιος δεν εχει μικροφωνο με αρχεια 0-90 μοιρες καλυτερα να μην το χρησιμοποιει γιατι υπαρχει κινδυνος κατα την ισοσταθμιση .....στις περιοχες 8khz και πανω

προσοχη λοιπον για να παρετε αυτο που θελετε απο μια ισοσταθμιση και χωρις να καψετε καποιο κομματι του ηχειου σας...

αυτα καλιμπρατορες μου....;)
Θα μπορούσαν να στρέφουν το μικρόφωνο προς τα ηχεία, αν και σε surround πάλι δε θα μετρήσει πολύ σωστά αφου δεν είναι πάντα σε ίδιο ύψος τα πίσω.
εγω παντως νομιζω το να προσπαθησεις να φερεις τα πισω οταν ειναι ηδη ψηλοτερα τοποθετημενα και ειδικα διπολα ,στις υψηλες με οποιο μικ θα τα παρεις στο χερι ..
:rolleyes:

Τι να φέρεις; Μάζεμα θέλουν, όχι τσίτωμα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
το σπασμενο τηλ κανουμε μαλλον :D , με μαζεμα καιγονται? αλλος προαναφερθηκε για καψιμο.

το διαβασα , οτι τελοςπαντων καταλαβα απο τα πολλα που συνεχιζω να διαβαζω και μαλλον αλλες αποριες αφου εχουν ληθει καποιες με αυτο, δεν ξερω μαλλον πρεπει να τις εκτυπωσω γιατι θα μου βγουν τα ματια..

να μια που μου εκατσε, στις χαμηλες συχνοτητες κοιταμε time delay?

παντως προτεινει +10db κατω απο τα 30hz σε σχεση με το σημειο cross του sub

http://www.hometheatershack.com/forums/rew-forum/2462-house-curve-options.html
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
γνωριζει καποιος να μου πει τι συμβαινει με τη φαση και τα προβληματα της και πως ,αν δηλ μπορουν να αντιμετωπιστουν.
μπορει δηλ να φερουμε την αποκριση συχνοτητας , αλλα να μην αυτο ειναι αρκετο και να θελει χεριασμα και η φαση?
αν ειναι δυνατον με καποιες μετρησεις λανθανουσας και διορθωμενης φασης θα βοηθουσαν στην κατανοηση του μηχανισμου και τι αυτο σημαινει σαν τελικο ακουσμα .
αν γινεται με οσο ποιο απλο τροπο χωρις παραπομπες σε ξενα δυσνοητα αρθρα-φορουμ.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Έχει δοκιμάσει κανένας σας να κάνει μέτρηση με το REW χρησιμοποώντας την έξοδο από ντεσιμπελόμετρο;

Ξεκίνησα το πρωί να κάνω μετρήσεις (αφού φυσικά έκανα soundcard calibration αλλά και level calibration (C-weighting) στο ντεσιμπελόμετρο και τα αποτελέσματα που πέρνω είναι ανηφόρα!:o

 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Έχω αυτό εδώ. Έχει δύο εξόδους. Μία AC και μία DC. Το έχω συνδέσει από την AC έξοδο στην είσοδο της κάρτας ήχου του υπολογιστή.

 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
ετσι ειναι η αποκριση του ντεσιμπελομετρου.
καπου στα calibration files εχει μια επιλογη c weighting και το διορθωνη.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
ετσι ειναι η αποκριση του ντεσιμπελομετρου.
καπου στα calibration files εχει μια επιλογη c weighting και το διορθωνη.
Το εχω κάνει ...

Μάλλον το ντεσιμπελομετρο δεν κανει...
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
δεν ξερω αν το εκανες σωστα.
πηγαινε preferences/mic meter και τσεκαρε το κουτακι που λεει c weighting και απο κατω λεει οταν χρησιμοποιεις spl meter.
αν το εχεις κανη δεν ξερω κατι αλλο να βοηθησω.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
δεν ξερω αν το εκανες σωστα.
πηγαινε preferences/mic meter και τσεκαρε το κουτακι που λεει c weighting και απο κατω λεει οταν χρησιμοποιεις spl meter.
αν το εχεις κανη δεν ξερω κατι αλλο να βοηθησω.
Το έχω κάνει από την αρχή. Το πήγα βήμα βήμα βάση των οδηγιών.

Ευχαριστώ πάντως.
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
εγκατεστησα το προγραμμα, φορτωσα το cal file του mic εφτιαξα τα διαγραμματα σε log ολα καλα μεχρι τωρα.
θελω να μου πειτε για τις υπολοιπες ρυθμισεις αυτου εχουμε και λεμε
1)generator ? ποια επιλογη για full range και ποια για σαμπ ? κατι αλλο που πρεπει να ξερω ?
2)ξεκινωντας απο το κλειδι πανω δεξια preferences εχουμε υπομενου αυτου
α)sound cart (on board εχω μιας και usb mic) τι τσεκαρω?
β)mic meter (αυτο ο.κ. εγινε)
γ)comms ? εχει ηδη κλικαρισμενο το enable midi και το com1 και FBQ delay στα 1200
δ)house curve (το εχω ηδη στο log και μετρησεις 15-200 hz και 45-105 db στα διαγραμματα δεν ξερω αν εχουν σχεση απλα αναφερω)
ε)analysis (εχει ηδη κλικαρισμενα θελει κατι ιδιαιτερης προσοχης?)
στ)eq (εχει ηδη κλικαριμενα στο dsp1124P)
Ζ) view (επισης κλικαρισμενα χρειαζεται καποια ρυθμιση εξτρα προς διευκολυνση στα διαγραμματα)?

παρακαλω μια ενοιμερωση στο το τι ειναι το καθενα με απλα ελληνικα , η χρηση αυτου θα ειναι για σετταρισμα hc και προσπαθιες ιδανικης τοποθετησης οσο ειναι εφικτο του-των σαμπ αλλα και bass traps , διαχυτων σε επιλεγμενα σημεια.

εαν καποιος γνωριζει εστω και μια απο τις παραπανω αποριες στις ρυθμισεις παρακαλω ας γραψει εστω αυτη ..
Επειδή και γω μπήκα στο τρυπάκι (να 'ναι καλά ο Zakman....8-)) να διορθώσω -όσο είναι δυνατόν- τον χώρο μου και εξοπλίστηκα με ένα μικρόφωνο umik, οι παραπάνω απορίες είναι και δικές μου και πιστεύω ότι θα ήταν καλό να υπήρχαν κάποιες στάνταρ ρυθμίσεις για να μιλάμε όλοι την ίδια γλώσσα!
Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αν και εχει περασει πανω απο εξαμηνο που εκανα μετρησεις και τα εχω αλλου εγκατεστημενα , αλλα οσο θυμαμαι σαμπ μετρας χωρις εξωμαλυνση 45-105hz , ενω ολο το φασμα στο 1/6 ρυθμισειςπου αντιλαμβανεται το ανθρωπινο αυτι, οπως επισης πολυ σημαντικα τα waterfalls, γιατι μπορει να μην βλεπεις αλλαγες σημαντικες στην αποκριση συχνοτητας ενω υφισταται στην πραγματικοτητα ως ακουστη στα waterfalls..;)
επισης σημαντικο να ειναι σταθερη η θεση του μικροφωνου γιατι ακομη και μετακινησεις των δυο εκατοστων μπορει να φερει διαφορετικες μετρησεις ειδικα στις υψηλες συχνοτητες...Καλη αρχη φιλε μου θα επρεπε το εν λογω θεμα να ειχε παρει φωτια θα το κατανοησεις στη συνεχεια.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
45-105 db διορθωνω σε ολες τις μετρησεις 15-200hz χωρις εξωμαλυνση για σαμπ, 20-20hz με 1/6 full range.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Να κάνω και εγώ τις δικές μου ρωτήσεις...περικαλώ

πήρα ένα μικρόφωνο της dbx κατέβασα το dirac και μετά όλων των μετρήσεων μήπως έβαλα όπως λέμε εμείς στον Έβρο βρληγκέκα στα π@π@ρ_α μου?Ντάξ εύκολο πρόγραμμα στο καλιμπρέισον αλλά δεν σας έκοψε τα χαμηλά ωρέ παίδες Ελλήνων?
να σημειώσω ότι στις μετρήσεις μου έβγαλε λίγο τονισμένα τα 5-16khz και αρκετά τονισμένα τα 30-50hz

μου θυμίζει κατάσταση κόφτη-κομπρέσορας που μου είχε βάλει στα νιάτα μου το αφεντικό σε club που δούλευα για να μην καίμε ηχεία...και στην ουσία πατήκονε όλο το σύστημα στις χαμηλές συχνότητες και ακουγόταν σαν κουβάς...μέχρι που την τρίτη μέρα πήγε από εκεί που ήρθε....:thumbsup::smg:
 

Μηνύματα
1.872
Reaction score
6.369
Να κάνω και εγώ τις δικές μου ρωτήσεις...περικαλώ
πήρα ένα μικρόφωνo της dbx κατέβασα το dirac....:thumbsup::smg:
To Dirac δεν κάνει τέτοια. Έχεις κάνει κάτι λάθος. Αν χρειάζεσαι βοήθεια, μπορείς να ζητήσεις σε ένα σχετικότερο thread :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top