Απόπειρα DIY καλωδίου

Μηνύματα
54
Reaction score
19
Εντάξει.
Επι του έργου λοιπόν.
Η λύση utp μονόκλωνο είναι η μία. Ευκολη στην υλοποίηση. Το μονόκλωνο utp είναι σχετικά δύσκολο στην επεξεργασία (κολήσεις κλπ) ή πολύ σκληρό αν είναι αρκετοί οι κλώνοι.
1.Τερματισμός σε δίχαλο. Είναι σωστή επιλογή και τι πρέπει να προσέξω στην κόληση? (ο AV δεν δέχεται μπανάνα) Γυμνά δεν νομίζω οτι γίνεται.
2.Να γίνει αποσυστροφή των ζευγών πχ του καφέ-καφέ άσπρου κλπ, προς αποφυγή χωρητικότητας?
Το σύνολο των καλωδίων ανα γραμμή μεταφοράς να συστραφεί κάπως και πόσο πυκνά πχ. στα ~3μ.
Με το πλέξιμο έχεις αυξήσει πολύ την χωρητικότητα του καλωδίου .
Κάποιοι ενισχυτές ίσως βογγήξουν ;)
Κατανοητό. Αν έχει γίνει κάτι τέτοιο πώς προκύπτει? Υπολογίζοντας απο τα χαρακτηριστικά το συγκεκριμένο καλώδιο έχει 0,625pf/m (1600pf/km) αρα στα ~3μ 1,875. Είναι μεγάλη μέτρηση χωρητικότητας?
3.Υπάρχει και το Sftp πολύκλωνο και πολύ πιο μαλακό. Ποια η γνώμη σας. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Φαντάζομαι οτι έχει παρόμοια χαρακτηριστικά και θα είναι πιο εύκολο στην διαχείριση και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και γυμνό στις επαφές.

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις κατατοπιστικές απαντήσεις και συγνώμη για την φλυαρία μου.
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
καλημέρα, μπαίνοντας και γω στη κουβέντα σας, θα ήθελα να πω τη δικιά μου εμπειρία με τα καλώδια αυτής της κατηγορίας.
Εδώ και ένα χρόνο, παίζουν τα DRAKA COMTEQ S/STP CAT6, και μάλιστα με μόλις ένα καλώδιο ανά ηχείο. Η συγκεκριμένη λύση απόδωσε καλύτερα ηχητικά από απόπειρες με 2,3,4,5 συστρεμένα καλώδια με περισσότερο μπάσο, ανάλυση στις υψηλές και γενικά με πολύ καλύτερη εικόνα! τελικά, το απλό πολλές φορές είναι καλύτερο από το πολύπλοκο και το εξεζητημένο. Στο σημείο αυτό να αναφέρω ότι συγκριτικά με το AUDIOQUEST SLATE που είχα πριν(ένα ιδιαίτερα προσεγμένο , ποιοτικό και ακριβό καλώδιο ηχείων) παίζει ποοοολύ καλύτερα! δοκιμάστε το!;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Τελικά έχουμε βγάλει ασφαλή συμπεράσματα για την χρήση ethernet καλωδίων με σύνδεση ηχείων?

Το έψαξε κανένας παραπάνω?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Ε αφού δεν απαντάτε....Το έκανα λοιπόν και εγώ....:download:UTP CAT 6e σε Άρτεμης διπλοκαλωδίωση...τουίτερ το παλιόκαλώδιο και χαμηλομεσαίες το utp(4 καλώδια κατάφερα και έφτιαξα σήμερα και ροζιάσανε τα παλαμάκια μου)....αύριο το υπόλοιπο σετ δοκιμών....από χαμηλό δεν το έχω αφουγκραστεί ακόμα...έχω το sub συνδεμένο...αλλά από μεσαίες....δεν θα βάλω υπερβολή...αλλά σαν να άνοιξαν ρε παιδιά....σαν να εστιάζω καλύτερα σε όργανα και καταλαβαίνω καλύτερα τον διαχωρισμό....:o
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το αν θα ταιριάξει ή όχι ένα καλώδιο με το σύστημα είναι κάτι που κανείς δεν μπορεί να στο εγγυηθεί, θα πρέπει να δοκιμάσεις μόνος σου.


Στο δικό μου σύστημα τα μονόκλωνα Cat6e μου άρεσαν.

Χρησιμοποιούσα 1 ζεύγος ανά κλάδο κάνοντας δυ-ενύσχιση.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top