Ενισχυτής για PMC24

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Για πείτε καμια πρόταση για ενισχυτή να οδηγεί τα ανωτέρω ηχεία.... Να έχει μεγάλο συντελεστή απόσβεσης (πάνω από 200), ρεύμα πάνω από 25Α continuous και 150W στο κανάλι. Κόστος μέχρι 4κ . Μεταχειρησμένα μόνο αν είναι κάτι πραγματικά καλό.

Βασικά κοιτώ για τελικό, αλλά και ολοκληρωμένος δεν θα με χάλαγε ιδιαίτερα...
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Τα ηχεία τα έχεις αγοράσει ή όχι ? Αν ναι, με τι ενισχυτή τα άκουσες να παίζουν? Γιατι δεν αρχίζεις πρώτα από αυτόν?
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Τα ηχεία τα έχεις αγοράσει ή όχι ? Αν ναι, με τι ενισχυτή τα άκουσες να παίζουν? Γιατι δεν αρχίζεις πρώτα από αυτόν?
Τα άκουσα στον αντιπρόσωπο με 4BSST2 Bryston, αλλά δεν θέλω να περιοριστώ σε αυτόν
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Δεν απαντάς αν τα ηχεία τα έχεις αγοράσει ή όχι. Αν ναι, ελπίζω να μην τα αγόρασες βασισμένος στις μετρήσεις μόνο.

Η πρότασή μου σε ενισχυτικά είναι plinius hautonga ολοκληρωμένος ή M8 pro και P10 τελικός.
Άκουσέ τους.
Έχω ακούσει τα ηχεία αυτά αλλά δεν μου άρεσε ο ήχος τους (siblilance) και δεν ασχολήθηκα περισσότερο.
Άκουσε τα dynaudio focus 340 με τους plinius που ανέφερα παραπάνω για να πάρεις μια ιδέα.

Για μένα πολύ καλύτερο άκουσμα από PMC & Bryston. Πολύ πιο μελωδικό και πιο κοντά στη μουσική.
 
Last edited:

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Τα ηχεία τα έχω αγοράσει αφού τα άκουσα πρώτα. Plinius ήταν αρχικά μέσα στους ενισχυτές που σκεφτόμουν, αλλά μετά από επικοινωνία με τον αντιπρόσωπο (ο κύριος νομίζει ότι ζεί στο 2004 πλέον) τους έβγαλα από το μυαλό μου σε 3 δευτερόλεπτα
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Καλορίζικα και να 'σαι καλά να χαίρεσαι τη μουσική σου!
Αφού τα έχεις αγοράσει σημαίνει ότι σου άρεσε το άκουσμα με τον bryston, ειδικά αν δεν τα άκουσες και με κάποιον άλλο ενισχυτή.
Αν αυτό συνέβη, τότε κακώς τα αγόρασες τόσο βιαστικά χωρίς να τα ακούσεις και με άλλα ενισχυτικά.
Το μόνο που σου μένει είναι να ζητήσεις από αντιπροσώπους να σου φέρουν ενισχυτές στο χώρο σου για να τους ακούσεις με τα ηχεία που ήδη έχεις ή αυτό να το κάνει κάποιος φίλος χομπίστας φέρνοντας τον δικό του ενισχυτή.
Καλή τύχη στην αναζήτησή σου.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Καλορίζικα και να 'σαι καλά να χαίρεσαι τη μουσική σου!
Σε ευχαριστώ πολύ!



Αφού τα έχεις αγοράσει σημαίνει ότι σου άρεσε το άκουσμα με τον bryston, ειδικά αν δεν τα άκουσες και με κάποιον άλλο ενισχυτή.
Αν αυτό συνέβη, τότε κακώς τα αγόρασες τόσο βιαστικά χωρίς να τα ακούσεις και με άλλα ενισχυτικά.
Εδώ δεν σε πιάνω. Εγώ δεν ξέρω σχεδόν κανένα αντιπρόσωπο που να δίνει το εμπόρευμά του οταν είναι νέο μοντέλο και σε άλλους αντιπροσώπους για να το στήνουν και με άλλα μηχανήματα. Εσύ μπορείς να μου πείς έναν;

Στα δυο χρόνια αναζήτησης ηχείων, άκουσα πολλά και τα PMC ήταν αυτά που με κάλυψαν στα περισσότερα σημεία. Επίσης το ότι μου άρεσαν με Bryston, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλοι ενισχυτές που να παίζουν εξίσου καλά με αυτόν. Και με Norma πάλι ωραία έπαιζαν. Γενικά , ακούνε στα συνοδά τους

Το μόνο που σου μένει είναι να ζητήσεις από αντιπροσώπους να σου φέρουν ενισχυτές στο χώρο σου για να τους ακούσεις με τα ηχεία που ήδη έχεις ή αυτό να το κάνει κάποιος φίλος χομπίστας φέρνοντας τον δικό του ενισχυτή.
Αυτός είναι ο κύριος λόγος που έβγαλα τους Plinius από την λίστα μου. Να αγγαρέψω κάποιον συμφορουμίτη, μόνο αν δω μια αγγελία πραγματικά ενδιαφέρουσα...
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Σε ευχαριστώ πολύ!

Εδώ δεν σε πιάνω. Εγώ δεν ξέρω σχεδόν κανένα αντιπρόσωπο που να δίνει το εμπόρευμά του οταν είναι νέο μοντέλο και σε άλλους αντιπροσώπους για να το στήνουν και με άλλα μηχανήματα. Εσύ μπορείς να μου πείς έναν;

Στα δυο χρόνια αναζήτησης ηχείων, άκουσα πολλά και τα PMC ήταν αυτά που με κάλυψαν στα περισσότερα σημεία. Επίσης το ότι μου άρεσαν με Bryston, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλοι ενισχυτές που να παίζουν εξίσου καλά με αυτόν. Και με Norma πάλι ωραία έπαιζαν. Γενικά , ακούνε στα συνοδά τους.

Αυτός είναι ο κύριος λόγος που έβγαλα τους Plinius από την λίστα μου. Να αγγαρέψω κάποιον συμφορουμίτη, μόνο αν δω μια αγγελία πραγματικά ενδιαφέρουσα...
Το να ακούσει κάποιος κάτι και να του αρέσει τόσο πολύ ώστε να το αγοράσει αμέσως είναι κάτι λογικό και συχνά συμβαίνει.
Άρα τα PMC τα άκουσες και με Νorma και πιθανώς με Leben ή και Mactone. Δε μίλησα για ενισχυτές άλλων αντιπροσώπων.

Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν κι άλλοι ενισχυτές που να παίζουν καλά αλλά δεν είναι εύκολο να τους δοκιμάσεις όλους.
Και o Luxman L-590ax είναι σοβαρός ενισχυτής αλλά τον έχω ακούσει με focal μόνο. Γι' αυτό σου είπα να μιλήσεις με αντιπροσώπους
και να ζητήσεις να φέρουν ενισχυτικά στο χώρο σου μιας κι έχεις εκεί τα ηχεία στημένα. Αν δε θέλει κάποιος ή δε μπορεί προσπέρασέ τον.
Μην κολλάς σε μάρκες και ονόματα.
 


Μηνύματα
376
Reaction score
233
Στη θέση σου (κι αν είχα το δικό σου τρόπο σκέψης) θα έπαιρνα αυτόν.
Σε ευχαριστώ. Το πρόβλημα με αυτόν είναι ότι έχει μικρό damping factor. Σύμφωνα με τον αντιπρόσωπο, ο ενισχυτής θα πρέπει να έχει ένα damping factor πάνω από 200...
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Σε ευχαριστώ. Το πρόβλημα με αυτόν είναι ότι έχει μικρό damping factor. Σύμφωνα με τον αντιπρόσωπο, ο ενισχυτής θα πρέπει να έχει ένα damping factor πάνω από 200...
Για ποιό λόγο σύμφωνα με τον αντιπρόσωπο?
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Για ποιό λόγο σύμφωνα με τον αντιπρόσωπο?
Αυτή ήταν η συμβουλή του. Ασχέτως ποιόν ενισχυτή θα διαλέξω, αυτός θα πρέπει να έχει τουλάχιστον ένα damping factor πάνω από 200 γιατι το ηχείο είναι γρήγορα και θα λασπώνει/βρωμίζει το χαμηλό του.

Και τείνω να συμφωνίσω μαζί του. Σε rock/progressive metal κομμάτια που έβαλα, το δίκασο δεν ήταν τόσο καθαρό όταν τa άκουσα με leben. Σε jazz ήταν μέλι...
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
εχω ακουσει σε σπιτι συνδιασμο PMC με προ και μονομπλοκ της ADCOM και το αποτελεσμα δικαιωσε τον ιδιοκτητη
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Αυτή ήταν η συμβουλή του. Ασχέτως ποιόν ενισχυτή θα διαλέξω, αυτός θα πρέπει να έχει τουλάχιστον ένα damping factor πάνω από 200 γιατι το ηχείο είναι γρήγορα και θα λασπώνει/βρωμίζει το χαμηλό του.

Και τείνω να συμφωνίσω μαζί του. Σε rock/progressive metal κομμάτια που έβαλα, το δίκασο δεν ήταν τόσο καθαρό όταν τa άκουσα με leben. Σε jazz ήταν μέλι...

Λογικό δεν είναι ο leben να μην μπορεί να αποδώσει τόσο καλά στα άκρα του φάσματος, όπως ένας τρανσιστοράτος σε τάξη ΑΒ?
Τι να συγκρίνεις? Ο χαμηλότερος damping factor προσφέρει πιο γεματο ήχο.

Ο θρυλικός Accuphase E-202 παρείχε διακόπτη ρύθμισης του damping factor.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Σε ευχαριστώ. Το πρόβλημα με αυτόν είναι ότι έχει μικρό damping factor. Σύμφωνα με τον αντιπρόσωπο, ο ενισχυτής θα πρέπει να έχει ένα damping factor πάνω από 200...
Ποιο καλώδιο ηχείων χρησιμοποιείς και ποιό είναι το μήκος του;
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Για την ώρα θα χρησημοποιήσω το παλιό μου QED XT400, μέχρι να πάρω ένα καλύτερο
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Υλοποιήσεις με class D ενισχυτικές βαθμίδες παίζουν στην αναζήτηση ;
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
....Ο χαμηλότερος damping factor προσφέρει πιο γεματο ήχο.
Από πότε το ανεξέλεγκτο χαμηλό θεωρείται "γεμάτος ήχος" ;
Διάλεξε PMC για την ακρίβεια τους και θα πάρει "λασπη " για να είναι μουσικά ;:confused:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top