Επιλογή hardware για HTPC

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Θα ήθελα τις απόψεις σας για την επιλογή στρατοπέδου επεξεργαστή καθώς είμαι στη φάση υλοποίησης
ενός htpc και έχω κολλήσει στο γνωστό δίλλημα.Amd ή Intel?
Το δεδομένο είναι ότι θα χρησιμοποιήσω αυτόνομη gpu οπότε δεν με πολυνοιάζει το πολυπόθυτο 23.976
της intel.
Λέω μήπως βάλω καναν fx που έχει καλύτερες επιδόσεις από έναν αντίστοιχης τιμής intel,από την άλλη
μήπως ένας intel έχει καλύτερες επιδόσεις σε εφαρμογές που χρησιμοποιούν έναν πυρήνα μόνο?
Το htpc θα χρησιμοποιήται μόνο για xbmc με το γνωστό setup.
Τι λέτε λοιπόν?
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Δεν υπάρχει κανένα δίλημμα ειδικά αν χρησιμοποιηθεί ξεχωριστή GPU..

στα πόσα χρήματα θα κινηθείς?
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Intel Pentium G3258 Anniversary Edition περίπου 60€
Intel Core i3-4330 περίπου 120€

Έχω τον G3258, αναπαράγει τα πάντα χωρίς προβλήματα με τον mpc-hc, 4Κ και HEVC τα έχει για πρωινό..
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
το mad-vr χρησιμοποιεί την GPU αλλά αφού θα βάλεις ξεχωριστή κάρτα δεν σε ενδιαφέρει τι κάνει ο επεξεργαστής
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Thanks Γιώργο.Θα τον πάρω.
Για πες μου και για chipset?Z87-97?Ή h?Θα το χρειαστώ το overclocking option του z?
Μήπως να αλλάξουμε και τον τίτλο σε αναζήτηση σύνθεσης htpc για να ρωτήσω και για κάρτα?
Τι κουτί είναι το SilverStone GD06
 



Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Όχι Γιώργο δεν έχω.Έλεγα για κανα BeQuiet που είναι αθόρυβα αλλά δεν έχω κοιτάξει το θέμα συμβατότητας
 



Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Φτάνει η ισχύς να τροφοδοτήσει και την gpu που θα μου προτείνεις + τον ssd και εναν 3,5"?
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ωραία.Οπότε μας μένει η gpu.Για πες καμμιά να σηκώνει το setup για αναπαραγωγή
με τον mpc που παρεπιπτόντως το έχεις κάπου εύκολο?
Προς Nvidia μεριά,ξέρεις εσύ,γιατί με την άλλη μεριά έχω κάτι προβληματάκια πότε πότε:D
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
με κλειστά μάτια nVidia GTX 750 Ti, διάλεξε ένα μοντέλο που σου αρέσει, έχει τις θύρες που χρειάζεσαι και χωρά στο κουτί σου.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428

παρατηρωντας το κατω λινκ , βλεπω οτι οι επεξεργαστες της amd εχουν καλυτερους ενσωματωμενους επεξεργαστες γραφικων απο της ιντελ και μαλιστα σε πολυ ποιο προσιτες τιμες, γιατι ομως προτεινεις τους ιντελ , ειναι κατι που δεν καταλαβαινω?

π.χ.http://www.e-shop.gr/cpu-epexergast...E%C5%D1%C3%C1%D3%D4%C7%D3+-+CPU&filter-9304=1
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.319
Μηνύματα
2.858.428
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top