Ενισχυτής για PMC24


Μηνύματα
376
Reaction score
233
Υλοποιήσεις με class D ενισχυτικές βαθμίδες παίζουν στην αναζήτηση ;
Μόνο ένας 60άρης tripath με έχει κερδίσει από τα ψηφιακά ενισχυτικά μέχρι στιγμής, χωρίς να έχω ακούσει Devialet ακόμα
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Από πότε το ανεξέλεγκτο χαμηλό θεωρείται "γεμάτος ήχος" ;
Διάλεξε PMC για την ακρίβεια τους και θα πάρει "λασπη " για να είναι μουσικά ;:confused:
Αναφερθηκε κάποιος leben, αν διαβάζεις σωστά, ο οποιος δεν απέδωσε τις διπλομποτιές (sic) όπως ο τρανσιστοράτος. Απορώ: τι δεν καταλαβαίνεις?
Ποια λάσπη και ποια μουσικά?
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Πλακα πλακα, ακου και devialet. Δεν τα εχω ακουσει μαζι με τα δικα μου τα μικρα καθως φοβαμαι οτι θα μου αρεσουν πολυ. Πρεπει να τα ακουσα με audiophysic και να επαθα πλακα. Λογικα με τον αντιπροσωπο θα μπορεσεις να βγαλεις ακρη για ακροαση.
 



Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Τα άκουσα στον αντιπρόσωπο με 4BSST2 Bryston, αλλά δεν θέλω να περιοριστώ σε αυτόν
Για ποιο λόγο τον απορρίπτεις; Ο bryston είναι από τους πιο ουδέτερους ενισχυτές. Κυριολεκτικά δεν ακούγεται! Με την καλή έννοια της λέξεως ότι εξαφανίζεται από το σύστημα και απλώς κάνει την δουλειά του σωστά χωρίς να εισάγει χαρακτήρα μουσικότητας, χροιές και άλλες high-endίστηκες π@π@ριές. Αφήνει να συνοδά να παίξουν όπως παίζουν χωρίς να ωραιοποιεί τίποτα. Και επιπλέον οδηγεί τα πάντα χωρίς να αδειάζει. Εγώ θα σού έλεγα να τον ξανακούσεις αν είναι μέσα στο budget σου.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Γιατί; Πρέπει να ακούμε διπλομποτιά από 12άρι και να έχουμε και 3 λεπτά ουρά μετά;
Δεν θέλω να το εξηγήσω, έχω βαρεθεί πια. Κουράστηκα. Πάρε ό,τι σου είπε ο αντιπρόσωπος...
 


Μηνύματα
376
Reaction score
233
Δ
Για ποιο λόγο τον απορρίπτεις; Ο bryston είναι από τους πιο ουδέτερους ενισχυτές. Κυριολεκτικά δεν ακούγεται! Με την καλή έννοια της λέξεως ότι εξαφανίζεται από το σύστημα και απλώς κάνει την δουλειά του σωστά χωρίς να εισάγει χαρακτήρα μουσικότητας, χροιές και άλλες high-endίστηκες π@π@ριές. Αφήνει να συνοδά να παίξουν όπως παίζουν χωρίς να ωραιοποιεί τίποτα. Και επιπλέον οδηγεί τα πάντα χωρίς να αδειάζει. Εγώ θα σού έλεγα να τον ξανακούσεις αν είναι μέσα στο budget σου.
Δεν τον έχω απορρίψει, απλά δεν θέλω να πάω μονοκούκι σε αυτή την λύση. Δεν αντιλέγω σε αυτά που λές, απλά θέλω να ψαχτώ και σε άλλες λύσεις.
 



Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Μερικούς ενισχυτές που δεν αναφέρουν τον damping factor, μάλλον θα πρέπει να τους ακούσεις με τα ηχεία σου για να βγάλεις συμπέρασμα.

Κρίμα είναι να τους απορρίψεις χωρίς να τους ακούσεις. Μπορεί να χάσεις μια καλή ευκαιρία.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Δ


Δεν τον έχω απορρίψει, απλά δεν θέλω να πάω μονοκούκι σε αυτή την λύση. Δεν αντιλέγω σε αυτά που λές, απλά θέλω να ψαχτώ και σε άλλες λύσεις.
OK πάντως μην τρελαίνεσαι με το damping factor. Αυτός ο συντελεστής παίζει ρόλο κυρίως όταν έχεις μεγάλα μήκη καλωδίων ηχείων.
Γι αυτό ο Κόγιας σε ρώτησε τι μήκος καλωδίων έχεις.
 


Μηνύματα
504
Reaction score
228
Και οι parasound θεωρούνται καλοί ενισχυτές και έχουν και υψηλό damping factor. Αλλά δυστυχώς και αυτοί τιμολογούνται με λογική προ κρίσης......
Πάντως κατα τη γνώμη μου, το μεγαλύτερο ποσοστό στο τελικό αποτέλεσμα τον παιζει το ηχειο, και όχι ο ενισχυτής, πόσο μάλλον αν μιλάμε για τελικό μόνο. Αυτό που πρέπει να κάνει ο τελικός είναι να οδηγεί σωστά το ηχείο.
Αφού κατέληξες σε ηχειο και αν δεν βιάζεσαι (που δεν πρέπει), κοίτα να ακούσεις όσους μπορεις´ στο χώρο σου με την ησυχία σου - αρκετοί αντιπρόσωποι διαθέτουν τα μηχανήματα για τέτοιες ακροάσεις - και αγοράζεις όποιον σου ταιριάξει καλύτερα.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Τι ειναι το damping factor ρε παιδες;
απ οτι καταλαβα είναι ενα χαρακτηριστικο του ενισχυτη το οποιο δεν πρεπει να δινουμε σημασια απο την στιγμη που δεν εχουμε για καλωδιο ηχειου μια ολοκληρη κουλουρα..μαλλον σε συνδυασμο με καποιες ιδιοτητες του καλωδιου.


οση σημασια δινει καποιος στην διπλοκαλωδιωση τοση σημασια πρεπει να δωσει και στο camping fucktor
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
O συντελεστής απόσβεσης (damping factor) είναι ένας αριθμός που δίνει ένα μέτρο του ελέγχου του ενισχυτή στα ηχεία. Ορίζεται ως ο λόγος της αντίστασης του ηχείου προς την αντίσταση εξόδου του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
ο συντελεστής απόσβεσης δεν εχει να κανει τοσο με τα καλωδια,ειναι μια "στο περιπου" ενδειξη του ποσο ομαλα χρησιμοποιειται η ενεργεια του ενισχυτη σε σχεση τροφοδοτικο-κυκλωμα-φορτιο...γενικα οσο υψηλοτερος ειναι ο συντελεστης τοσο μεγαλυτερη η οδηγικη ικανοτητα του ενισχυτη με κοστος ομως τις χροιες και τις αρμονικες
αυτα τα λιγα ξερω και οι εταιρειες το αναφερουν ως ενδειξη καλης σχεδιασης του κυκλωματος...πρακτικα οι vintage ενισχυτες ξακουστοι για το ηχοχρωμα τους ειχαν συντελεστη 50-100 αλα φυσικα λιγα βατ
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.107
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top