προβλημα με 4k αναλυση sta 60hz

Μηνύματα
263
Reaction score
9
ειμαι κατοχοσ τοθ εξης συστηματος
cpu 2500k 4.2 ghz oc
2x4gb ram corsair 1600
psu 800 watt corsair gaming series
vga r9 290 tri x oc edition shaphire
mob gigabyte Z68P-DS3 (Socket 1155)
win 7 ultimate sp1
Seagate 500 gb
wd caviar black 1t
monitor lg 25'' ultra wide 2560x1080p native resolution

LG 40UB800V 40'' LED ULTRA HD 4K SMART TV WIFι
την πηρα προχθες στην τιμη 600 ευρο.η τηλεοραση θποστηριζει hdmi 2.0 60p dhl 4096x2160p στα 60hz 3 υποδοχες μαλιστα.προμιθευτικα καλωδιο hdmi 2.0 αλλα τπτ.ειμαι μονιμα στην αναλυση 4096x2160p στα 30hz.η καρτα υποστηριζει hdmi 1.4 γι αυτο και το προβλημα αθτο/την πατησα σαν πρωταρης.δεν το φανταστικα οτι θα ειχα θεμα.τα 30 hz δεν παλευονται οθτε στην επιφανεια εργασειας.αρκετο lag ακομα και στον κερσορα του mouse.καποιος τροποσ ρε παιδια θπαρχει να αξιοποιησω την οθονη?καποιος ανταπτορας display port 1.2 1.2 θποστηριζει η καρτα αλλα η τηλεοραση δεν εχει dp 1.2.αν ηταν μονιτορ κατι θα γινοταν.εχω σκασει.τσαμπα τα λεφτα.3 μηνεσ εχω την καρτα.μην αλλαζω ρε γαμωτο σε 980 gtx που θποστηριζει hdmi 2.0.τουλαχιστον κανενα ελαφρυ παλιο παιχνιδακι να το επεζα αξιοπρεπως.αυτα...σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σασ αν υπαρχει καποιοα λυση βεβαια!!!
 
Last edited by a moderator:

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Δυστυχώς πρέπει να αλλάξεις κάρτα γραφικών και να αγοράσεις κάποια από την σειρά GTX900 της nVidia που έχουν HDMI 2.0.
Οι αντάπτορες DP 1.2 σε HDMI δεν κάνουν δουλειά.
 

Μηνύματα
366
Reaction score
28
παραλιγο να την πατησω και εγω.για αρχη πηγαινα και εγω για την 290 αλλα μετα απο ψαξιμο τελικα για πολους λογους αξιζει και κανει η GTX970.ΦΟΥΛ ΥΠΟΣΤΙΡΙΞΗ 4Κ ΣΤΑ 60. λιγοτερη καταναλωση. MAXWELL CHIP βλεπεις.υποστιριξη φουλ σε hdmi 2.0 dirext x 12. και 5κ αναλυση.υπερχρονισμενες.πολυ λιγοτερο θορυβο.τεχνολογια 0db αφου δεν δουλευουν τα ανεμιστιρακια αν δεν σηκωσει θερμοκρασια η καρτα.ολοφρεσκια.και ολα αυτα με 80 ευρω περισσοτερο απο 290.αυτα απο μενα....
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
Μαλιστα παιδια ευχαριστω πολυ.μολις την παραγγελνω.980 της gigabyte λεω να παρω.618 ευρω.την 290 θα την πουλησω.ξερετε να μου πειτε πως παει η αποδοση της 980 σε 4κ?με το ηδη υπαρχον συστημα.θα εχω θεμα γiα κανενα bottleneck?αρκετη ητα εφαγα.μην αλκαζω και cpu.
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Μαλιστα παιδια ευχαριστω πολυ.μολις την παραγγελνω.980 της gigabyte λεω να παρω.618 ευρω.την 290 θα την πουλησω.ξερετε να μου πειτε πως παει η αποδοση της 980 σε 4κ?με το ηδη υπαρχον συστημα.θα εχω θεμα γiα κανενα bottleneck?αρκετη ητα εφαγα.μην αλκαζω και cpu.
Μην περιμένεις τρελά FPS σε 4Κ με μια GTX 980 ειδικά αν θες ultra ποιότητα εικόνας, με 2,3 ή 4 κάτι γίνεται..:D

δεν θα έχεις θέμα με τη CPU, ίσως χρειαστείς παραπάνω RAM και έναν SSD

http://www.tweaktown.com/articles/6...single-sli-3-way-sli-and-4-way-sli/index.html
 

Μηνύματα
366
Reaction score
28
Μαλιστα παιδια ευχαριστω πολυ.μολις την παραγγελνω.980 της gigabyte λεω να παρω.618 ευρω.την 290 θα την πουλησω.ξερετε να μου πειτε πως παει η αποδοση της 980 σε 4κ?με το ηδη υπαρχον συστημα.θα εχω θεμα γiα κανενα bottleneck?αρκετη ητα εφαγα.μην αλκαζω και cpu.
δεν αξιζει η διαφορα σε επιδωσεις απο την 970.δεν αξιζει τα παραπανω λεφτα.μην μπαινεις στον κοπο.με την 970 εισαι καλυμενος ανετα και καλα fps...
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
H
δεν αξιζει η διαφορα σε επιδωσεις απο την 970.δεν αξιζει τα παραπανω λεφτα.μην μπαινεις στον κοπο.με την 970 εισαι καλυμενος ανετα και καλα fps...
970
δεν αξιζει η διαφορα σε επιδωσεις απο την 970.δεν αξιζει τα παραπανω λεφτα.μην μπαινεις στον κοπο.με την 970 εισαι καλυμενος ανετα και καλα fps...
η 970 αν εξερεσεις σαν future proof den δεν ειναι δυνατοτερη απο την 290.Ουτε λογος για 970.αν μου λετε θα την κουτσοπαλεψει η 980 Τοτε με 970 δεν εχω ελπιδα οριο με 30 fps το φανταζομαι.ειμαι σκασμενος.χρεωθικα μια τv και δεν ξερω τι να κανω.
 

Μηνύματα
366
Reaction score
28
H

970

η 970 αν εξερεσεις σαν future proof den δεν ειναι δυνατοτερη απο την 290.Ουτε λογος για 970.αν μου λετε θα την κουτσοπαλεψει η 980 Τοτε με 970 δεν εχω ελπιδα οριο με 30 fps το φανταζομαι.ειμαι σκασμενος.χρεωθικα μια τv και δεν ξερω τι να κανω.
ειναι δυνατοτερη κατα 12fps στα παιχνιδια απο την 290.δεν ειναι τεραστια η διαφορα.αλλα ειναι ολα τα υπολοιπα που ειπα στην αρχη για φουλ υποστηριξη σε 4κ στα 60,λιγοτερη καταναλωση κλπ κλπ.
και αρκετα πιο πανω συγκεκριμενα για την GIGABYTE GTX970 G1 GAMING που ειναι superclock αρκετα υπερχρονισμενη ξεφευγει ακομα παραπανω σε frames.
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
ειναι δυνατοτερη κατα 12fps στα παιχνιδια απο την 290.δεν ειναι τεραστια η διαφορα.αλλα ειναι ολα τα υπολοιπα που ειπα στην αρχη για φουλ υποστηριξη σε 4κ στα 60,λιγοτερη καταναλωση κλπ κλπ.
και αρκετα πιο πανω συγκεκριμενα για την GIGABYTE GTX970 G1 GAMING που ειναι superclock αρκετα υπερχρονισμενη ξεφευγει ακομα παραπανω σε frames.
Δηλ η 980 υα εχει ελαχιστη διαφορα?η αντοιστιχη της gigabyte se 980 den tha einai polu kalutera?kai 10 fps parapanw na βγαζει δεν ειναι λιγη διαφορα.
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
ειναι δυνατοτερη κατα 12fps στα παιχνιδια απο την 290.δεν ειναι τεραστια η διαφορα.αλλα ειναι ολα τα υπολοιπα που ειπα στην αρχη για φουλ υποστηριξη σε 4κ στα 60,λιγοτερη καταναλωση κλπ κλπ.
και αρκετα πιο πανω συγκεκριμενα για την GIGABYTE GTX970 G1 GAMING που ειναι superclock αρκετα υπερχρονισμενη ξεφευγει ακομα παραπανω σε frames.
Εχω τρελαθει ρε γαμωτο.νιωθω πιλυ ασχημα ακομα δεν ευχαριστιθηκα την 290.δεν βγαζουν κι αυτοι κανενα update για υποστιριξη.ειχα στο νου μου 1 2 παιχνιδια να επαιζα σε αυτην την αναλυση.θα πηγαινα αργοτερα για καρτα με 6 γκιγκα.980 ti πχ.να τα εσκαγα μια κσι καλη.τωρα εμπλεξα.εμεινα νε μια οθονη να την βλεπω.και δεν μου παει η καρδια να την επιστρεψω.ειναι φοβερη τηκεοραση λεμε
 

Μηνύματα
366
Reaction score
28
Δηλ η 980 υα εχει ελαχιστη διαφορα?η αντοιστιχη της gigabyte se 980 den tha einai polu kalutera?kai 10 fps parapanw na βγαζει δεν ειναι λιγη διαφορα.
ναι τοσο ειναι η διαφορα μεταξυ τους.αλλα 10frames για 300 ευρω παραπανω δεν αξιζει.για 80 ευρω ομως συν τα παραπανω απο 290 με 970 αξιζει και με το παραπανω.αν το ψαξεις ολοι λενε παντου οτι δεν αξιζει τα παραπανω λεφτα η 980 σε σχεση με την 970.
Εχω τρελαθει ρε γαμωτο.νιωθω πιλυ ασχημα ακομα δεν ευχαριστιθηκα την 290.δεν βγαζουν κι αυτοι κανενα update για υποστιριξη.ειχα στο νου μου 1 2 παιχνιδια να επαιζα σε αυτην την αναλυση.θα πηγαινα αργοτερα για καρτα με 6 γκιγκα.980 ti πχ.να τα εσκαγα μια κσι καλη.τωρα εμπλεξα.εμεινα νε μια οθονη να την βλεπω.και δεν μου παει η καρδια να την επιστρεψω.ειναι φοβερη τηκεοραση λεμε
δες για παραδειγμα εδω ολες τις 970.δες εδω να δεις οτι η υπερχρονισμενη εχει ιδιες επιδοσεις με την 980.και υποψην η gaming ειναι ακομα πιο πανω χρονισμενη.....παρε μια γευση
 


Μηνύματα
263
Reaction score
9
Μαλιστα.απλα και τα 10 φπσ πιστευω ειναι υποθεση μεγαλη.δεν θελω σε κσμθα οεριπτωση να ειμαι στα 30 φπς.ενω εστω τα 10 παραπσνω θα ειμσι πιο ανετοσ.να ηταν για full hd oute θα το σκεφτομουν.αλλα για 4κ....
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
Μαλιστα.απλα και τα 10 φπσ πιστευω ειναι υποθεση μεγαλη.δεν θελω σε κσμθα οεριπτωση να ειμαι στα 30 φπς.ενω εστω τα 10 παραπσνω θα ειμσι πιο ανετοσ.να ηταν για full hd oute θα το σκεφτομουν.αλλα για 4κ....
Εχετε ολη την καλη θεληση καταλαβαινω.αλλα νιωθω να πνιγομαι συγνωμη.
 


Μηνύματα
263
Reaction score
9
πάρε μια GTX 970 και αν δεν σε καλύψει πάρε ακόμα μια για SLI
Η μητρικη μου δεν υποστηριζει γαμωτο.ασε που με το το crossfire πακαιοτερα οηρα το μαθημα μου.μια καρτα μονο απο δω και περα.30 fps 40 fps 50 fps oti na nai as ειναι stable.
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
παιδες κατι τελεθταιο και εκλεισε το θεμα!!!το καθθστερησα οσο μπορουσα γυρισα σπιτι και διαβασα παρα πολυ.τρεισ φορες ημοθν στο τσακ να πατησω για παραγελεια,1 φορα για 980 και αλλεσ δυο για 970.εχουμε και λεμε.980 ενα σςρο λεφτα με τα περισσοτερα παιχνιδια να κθμαινονται το πολυ 40 fps,gia 970 to stauro mou na pernaei ta 30 fps.σε σημειο να λεω και η 290 κλειδςνει στα 30 και ειναι κονσολοκατασταση.να το ρισκαρω και να παω σε μια 970 οc edition με την ελπιδα να κερδισω κατι και να τρωω frame drops.na εχω την ανεση του 30+ και να ειναι playabble!!!με το χερι στην καρδια λοιπον ειχατε στην τσεπη σασ 630 ευρω.τι θα περνατε στη θεση μου ενω σας εξηγησα.δεν ειμαι τρελοσ,λογικοτατοσ ειμαι ξερω ζηταω πολλα για μια καρτα να θποστηριχει 4κ αναλυση.αλλα δεν αντεχω αλλο να την βλεπω σβηστη.απειρες φορες ειπα απο μεσα μου τι το θελεσ γαμωτο.μια χαρα δεν ημουν με το μονιτορ.αυτα!εθχαριστς ολα τα παιδια που ενδιαφερθηκαν και μου εδωσαν αμεσα απαντησεις.αν δεν παθεισ δεν θα μαθεις!!βοηθησατε πολθ με τις απαντησεισ σασ!!!καλη συνεχεια σε ολουσ καλο gaming kai kalo xeimwna
 

Μηνύματα
366
Reaction score
28
παιδες κατι τελεθταιο και εκλεισε το θεμα!!!το καθθστερησα οσο μπορουσα γυρισα σπιτι και διαβασα παρα πολυ.τρεισ φορες ημοθν στο τσακ να πατησω για παραγελεια,1 φορα για 980 και αλλεσ δυο για 970.εχουμε και λεμε.980 ενα σςρο λεφτα με τα περισσοτερα παιχνιδια να κθμαινονται το πολυ 40 fps,gia 970 to stauro mou na pernaei ta 30 fps.σε σημειο να λεω και η 290 κλειδςνει στα 30 και ειναι κονσολοκατασταση.να το ρισκαρω και να παω σε μια 970 οc edition με την ελπιδα να κερδισω κατι και να τρωω frame drops.na εχω την ανεση του 30+ και να ειναι playabble!!!με το χερι στην καρδια λοιπον ειχατε στην τσεπη σασ 630 ευρω.τι θα περνατε στη θεση μου ενω σας εξηγησα.δεν ειμαι τρελοσ,λογικοτατοσ ειμαι ξερω ζηταω πολλα για μια καρτα να θποστηριχει 4κ αναλυση.αλλα δεν αντεχω αλλο να την βλεπω σβηστη.απειρες φορες ειπα απο μεσα μου τι το θελεσ γαμωτο.μια χαρα δεν ημουν με το μονιτορ.αυτα!εθχαριστς ολα τα παιδια που ενδιαφερθηκαν και μου εδωσαν αμεσα απαντησεις.αν δεν παθεισ δεν θα μαθεις!!βοηθησατε πολθ με τις απαντησεισ σασ!!!καλη συνεχεια σε ολουσ καλο gaming kai kalo xeimwna
δεν υπαρχει θεμα μην ανησυχεις ετσι ειναι οταν ψαχνεις κατι.τελικα που κατελληξες?ελπιζω σε 970 oc gaming g1......
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
δεν υπαρχει θεμα μην ανησυχεις ετσι ειναι οταν ψαχνεις κατι.τελικα που κατελληξες?ελπιζω σε 970 oc gaming g1......
δεν υπαρχει θεμα μην ανησυχεις ετσι ειναι οταν ψαχνεις κατι.τελικα που κατελληξες?ελπιζω σε 970 oc gaming g1......
ναι φιλε μου για εκει ειμαι.τα αλλα στην ακρη θα τα βαλω σκεφτομαι.επομενη εφοδιασμενη με 6gb.τουλαχιστον αν δεν με καλυψει στο 4κ σε 2560 χ 1080 με ολα τα φιλτρα τερμα στο 90% τςν παιχνιδιων σταθερα στα 60 hz θα ειμαι.οποτε αναμενουμε για 980 ti η καμια amd me yποστηριξη hdmi 2.0.ελπιζω να μην ξενερωσω πολυ!!!!το τονιζω αυτο γιατι ειμαι συνιδιτοποιημενο ατομο και ξερω οτι δεν θα παρω το αποτελεσμα που θα ηθελα!!!ευχαριστω!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top