Calibrarisma Home cinema

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπέρα ,

θα ήθελα να ξέρω
1. αν υπάρχουν προγράμματα για pc που αντικαθιστούν την αυτόματη ρύθμιση που έχουν οι ενισχυτές av
π.χ. ( pioneer MCACC ) ;

2.Τα μικρόφωνα που έχουν on board τα laptop ή τα headset είναι αρκετά ; και αν όχι ποια θα ήταν αξιόπιστα να συνδεθούν με ένα pc για αυτή τη χρήση ;

3. Υπάρχουν εφαρμογές για μέτρηση db (SPL meter ) για smartphone είναι αξιόπιστες ;

Ευχαριστώ
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο AVsite!

1. Υπάρχουν προγράμματα μέτρησης για PC τα οποία δεν αντικαθιστούν την αυτόματη ρύθμιση αλλά βοηθούν σε ακριβέστερη χειροκίνητη. (Αν το PC είναι η μόνη πηγή, υπάρχουν προγράμματα που μπορούν να κάνουν και αυτόματη ρύθμιση.)

2. Όχι, δεν κάνουν. Υπάρχουν ακριβή μικρόφωνα με κόστος περίπου 100€ (και φθηνότερα λιγότερο ακριβή).

3. Αν δεν υπάρχει μεγάλη ανάγκη για ακρίβεια είναι μια χαρά τα dB apps για smartphones. Δεν μπορούν να μετρήσουν πολύ υψηλή ένταση.
 


Μηνύματα
449
Reaction score
379
Συμφορουμίτες για να μην ανοίγω καινούριο θέμα θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Αναβάθμισα το σύστημά μου και από τον denon 1910 πέρασα στον 3313.
Έτρεξα το audyssey και έχω την εξής απορία
Ενώ τις συχνότητες αποκοπής τις έχει βρει ολόσωστα, 40Ηz τα μπροστινά και 60Hz κεντρικό και πίσω, το sub (LPF for LFE) το έχει ορίσει στα 120Hz.
Κανονικά δε θα έπρεπε να είναι στα 60? Έτσι θυμάμαι πως τα όριζε ο 1910.
Επίσης θυμάμαι πως σε τότε απορίες μου, συμφορουμίτες μου είχαν προτείνει να βάλω crossover σε όλα τα ηχεία 80Hz και μέγεθος small (όπως και έχει ορίσει έτσι κιαλλιώς και ο 3313 το μέγεθος σε όλα).
Τα αφήνω όλα όπως τα έφτιαξε ο denon λοιπόν ή αλλάζω κάτι;
Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
(LPF for LFE) το έχει ορίσει στα 120Hz
Πάντα στα 120Hz.

This is the low pass filter (LPF) setting of the low frequency effects (LFE) channel. It is usually included in the crossover settings for bass management, but it has nothing to do with bass management. This is the high frequency cutoff point for the LFE, also known as the .1 channel in a 5.1/6.1/7.1 surround
https://audyssey.zendesk.com/hc/en-us/articles/212345363-LPF-on-LFE

Chris Kyriakakis

It's a filter that is applied to the content of the separate LFE track found in 5.1 content. That content is authored up to 120 Hz and so the only correct setting is 120 Hz.


μου είχαν προτείνει να βάλω crossover σε όλα τα ηχεία 80Hz και μέγεθος small
Και τώρα το ίδιο σου προτείνουν. :)
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Ναι.

Με μόνη πιθανή εξαίρεση το sub να είναι πολύ μικρό και τα ηχεία πολύ μεγάλα.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Όχι. Το σετ αποτελείται από
Μπροστινά klipsch RB-61
Κεντρικό klipsh RC-52
Πισω klipsch RB-51
Και SUB Velodyne impact 10''
 



Μηνύματα
449
Reaction score
379
Φίλτατε zizik, για να μην ανοίγω νέο thread μιας και σε βρήκα..... :)

Στον χώρο μου ο καναπές είναι κολλημένος στον πίσω τοίχο. Το ίδιο και τα surround ηχεία σε βάσεις τοίχου, με γωνία και κλίση προς τον καναπέ. Αυτή τη στιγμή είναι στα 2,40 ύψος.
Σε αυτές τις περιπτώσεις ποιό είναι το προτεινόμενο ύψος; Και επίσης το σωστό ηχείο είναι κατευθυντικό όπως τα δικά μου Klipsch RB-51, ή κάποιο διπολικό όπως το R-14S με κατεύθυνση προς τον μπροστά τοίχο?
Και πάλι σε ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Σκέφτηκα πως κάποιες φωτό θα βοηθούσαν.
Όχι πως έχω και πολλές επολογές στο χώρο μου...
Μήπως όμως η χρήση των διπολικών που ανέφερα παραπάνω, μου έδιναν πιο σωστό αποτέλεσμα;
 

Attachments


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Oλοι με τους συμβιβασμους μας ζουμε , εσυ πως τα ακους? ψηλα δε σου ακουγονται και προσδιοριζεις και τη θεση τους?
Εγω σε παρομοια περιπτωση που δεν ηθελα και βασεις δαπεδου τα εβαλα πισω απο τον καναπε στα δυο μετρα τα bipolar της κλιπς και ειναι ο.κ. η ακτινοβολια του διαφορετικου υψους των τουιτερς φερνουν συμπαθητικη απεικονιση ητε οι σφαιρες ειναι απο πισω ητε το ελικοπτερο περναει απο πανω. ....
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Μιά χαρά τα ακούω αλλά δεν έχω κάνει άλλη δοκιμή για να μπορώ να συγκρίνω.
Η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να τα κατεβάσω πιο χαμηλά. Είναι θέμα αισθητικής μετά..... Οριακά μπορώ να τα κατεβάσω γύρω στους 5 πόντους ώστε η βάση να έρθει πρόσωπο με τη γωνία του δοκαριού.
Απλά η απορία μου είναι, αν αντικατασταθούν με μικρά δίπολα της klipsch, αν θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα. Και αν ναι τότε σε πια θέση θα έπρεπε να μπουν και με τι κατεύθυνση?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εκει πανω πως θα ακουσεις ηχο που υποτιθεται ερχειαι απο πισω? παρε μια ιδεα ...


τωρα λογω τοιχου θα πανε ποιο μπροστα ετσι η αντανακλαση με τον πισω τοιχο για να σου δωθει η ψευδαισθηση οτι ερχονται και απο πισω ηχοι , να σε κυκλωνουν δηλαδη, αποστασεις υψος σου ειπα παιζει και ο τυπος του ηχειου , τα νεωτερα bipolar της εταιριας εχει τα τουιτερς στο ιδιο υψος, οπως και να εχει αν μπορεις να συμβιβαστεις περιπου στα δυο μετρα και 40-50 εκατοστα απο τον πισω τοιχο και βλεπεις με δοκιμες και τρυπες, ακριβιες θα σου πει ο zizik που εχει περασει πολλα σταδια δοκιμων..
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Με κάλυψε ο SOCO. :)
Η μόνη περίπτωση να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα είναι να κατέβουν αρκετά χαμηλότερα, πράγμα που απ' ό,τι βλέπω δε γίνεται.
Είναι πολύ όμορφο, μην αγγίξεις τίποτα. :thumbsup:
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.605
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top