Windows 10

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Υπάρχουν λόγοι να πας σε 8.1 και του χρόνου σε 10..
Καλύτερη διαχείριση μνήμης
Γρήγορο άνοιγμα και κλείσιμο
Ενσωματωμένοι οδηγοί USB 3.0
Βελτιωμένο scaling για οθόνες υψηλής ανάλυσης
Βελτιωμένοι οδηγοί γραφικών
Ενσωματωμένες υπηρεσίες cloud
μια χαρα το κανεις και επεξηγεις-παρουσιαζεις το νεα 10αρια...ειμαι μειοψηφια, περιεργος και γκρινιαρης βρε...δε το χετε καταλαβει ακομα? :D:)...ο κοσμος που θελει και φυσικα αναβαθμιζει (και ειναι πολυς), πρεπει να χει μια ιδεα...

συμφωνω οτι εχουν γινει βελτιωσεις...αλλωστε, αν εκαναν μονο οπτικες βελτιωσεις, δε θα το συζητουσαμε καν για αναβαθμιση η οχι...

αλλα απ' τους λογους που ανεφερες, το μονο ουσιαστικο για μενα (μεσο χρηστη), ειναι η διαχειριση μνημης...ειδικα αν προκειται για τις νεες DDR4...κατα τ αλλα, οι βελτιωσεις (μικρες ή μεγαλυτερες) σε αλλους τομεις που δεν χρησιμοποιω κατα κορον (cloud κλπ), δεν με "ξεκουνανε" για αναβαθμιση σε win 8 ή 10...

καπχοια στιγμη, μαλλον θα παμε σε αναβαθμιση και μεις...αλλα οχι ακομα...παντα προσωπικα...

μη χαλαω τη παρουσιαση ομως...κλεινη η παρενθεση
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Δηλαδή εγώ με τα win7 θεωρούμαι παρωχημένος τεχνολογικά;

Μου την δίνει πολύ αυτό με τις ενημερώσεις που γίνονται με το ζόρι ντε και καλά και δεν μπορείς να επέμβεις.
ΕΓΩ είμαι το αφεντικό και θέλω να ελέγχω τα πάντα.
Να με ρωτάει για τα πάντα και όχι να κάνει του κεφαλιού του το χαζοκούτι.
Δεν παίρνω λοιπόν win10, να πάνε να πνιγούν.
Άντε μην πάρω κανένα Mac και τρελαθεί ο lessaros από τη χαρά του.
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Windows Technical Preview Build 9860, διάθεση μέσω του Windows Update.
για να κάνετε την αναβάθμιση πρέπει να πάτε
PC settings---Update and Recovery----Preview Builds

μερικές σημαντικές διορθώσεις
  • In some places the UI design has gone “backwards” temporarily while we’re working on the final experiences. For example in this build we know that it’s harder to join a Wi-Fi network. We’ll make changes to fix that later.
  • Another example of some UI “roughness” is sometimes Internet Explorer glyphs look garbled and items on the Start menu might disappear. Not everyone will see this, it depends on your display driver. We have a fix for this one coming soon.
  • Some machines may wake up and not go back to sleep properly.
  • Microsoft Solitaire and Mahjong games are broken in some cases and won’t launch.
  • When using 2 external monitors over Display Link, you may get a blue screen when you undock. This does not appear to be an issue when using just 1 external monitor. A fix for this one is in the works too.
οι νέες δυνατότητες

Action Center


Ευκολότερη μεταφορά εφαρμογών από οθόνη σε οθόνη

WIN+SHIFT+Arrow

Animation κατά την εναλλαγή desktops

http://blogs.windows.com/bloggingwi...rst-new-build-to-the-windows-insider-program/
 
Last edited:


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.638
Reaction score
94.588
Και γ@μώ τις φράντζες...:D
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.638
Reaction score
94.588
Έχεις αποδείξεις;

Σου πήρε με το ζόρι λεφτά για να αγοράσεις προϊόντα της;
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Ανέκαθεν κλέφτες οι της μικρομαλακής....
Οι κατασκευαστές touch-pad χρησιμοποιούν διάφορα gestures στα Windows , η Microsoft απλά τα ενσωμάτωσε στα νέα Windows έτσι ώστε να είναι διαθέσιμα ανεξάρτητα από τον κατασκευαστή

π.χ. Synaptics
Logitech (pdf file)
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Ο Internet Explorer Technical Preview, που είναι ενσωματωμένος στα Windows Thechnical Preview, μπορεί να τρέξει σε Mac OS X, iOS και Android μέσω της πλατφόρμας Azure.

https://remote.modern.ie/
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Build 9879
  • Ability to hide or show Task View button
  • Ability to hide or show Search button
  • New minimize and restore animations
  • Three dots in Windows chrome replaced by 'hamburger-style' icon
  • New Trackpad gestures: 3 finger up -> Task View, 3 finger down -> show Desktop, 3 finger flick to left or right -> switches to previous app, 3 finger move left or right -> Alt-Tab appears, 3 finger tap -> Search
  • Selective sync available in OneDrive, you pick what you want synced to your PC now
  • Interoperability focused Edge rendering engine in Internet Explorer available to 10% of Insiders
  • Native MKV support, including thumbnail and metadata support in File Explorer
  • Continued UI refinements, including some new icons
  • New Insider Hub app for those in the Windows Insider Program


Windows 10 Technical Preview for Enterprise

Πολλές οι αλλαγές, οι βελτιώσεις και οι νέες δυνατότητες :thumbsup:
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
επίσημη υποστήριξη flac από τα Windows 10, δωράκι της Microsoft από το νέο έτος

 


Μηνύματα
1.211
Reaction score
995
Δωρεάν τα Windows 10 σε χρήστες που έχουν ήδη εγκατεστημένη την έκδοση των Windows 8.1 ή των Windows 7, μια προσφορά που θα ισχύσει για τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του νέου λειτουργικού.
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
2.908
Εγώ ξέρω ότι με τα 8.1 έχω να κάνω format από τον Οκτώβριο του 2013.
Άλλαξα πλατφόρμα (intell 775 > amd 939), κάρτες gpu , δίσκους (hdd > ssd 128 > ssd 256 ) και δεν έβγαλαν κιχ.
Επίσης δείχνουν την ίδια άψογη συμπεριφορά σε οποιοδήποτε μηχάνημα (desk - laptop) τελευταίας 5ετίας με 4gb + μνήμη.

Κυριολεκτικά επιμηκύνθηκε ο χρόνος ζωής των μηχανημάτων μου , με την αγορά ενός "λειτουργικού" λειτουργικού...
 



gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Μεγάλη μέρα η χθεσινή για την Microsoft, αν όλα πάνε καλά από το φθινόπωρο του 2014 θα αφήσει το στίγμα της στον χώρο της πληροφορικής.
Δεν προλαβαίνω να γράψω περισσότερα γιατί πάω για ψήφο.
 



Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.228
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top