Power Line Communication σε χρήση με HiFi

Μηνύματα
203
Reaction score
117
Αγαπητοί φίλοι έχω μια απορία.

Θέλω να απαλλαγώ από το ασύρματο δίκτυο και σκέφτομαι την εγκατάσταση των γνωστών συσκευών που στέλνουν το σήμα μέσω του δικτύου AC σε κάθε πρίζα απ' όπου το ξαναπαίρνει κανείς για χρήση. Ενδεικτικά αυτή είναι μια τέτοια συσκευή.

Τι γίνεται όμως με την τροφοδοσία του στερεοφωνικού? Μήπως η συχνότητα μεταφοράς δεδομένων μεταφράζεται σε θόρυβο δικτύου και χαλάει το αποτέλεσμα? Δε θέλω από την άλλη να χρησιμοποιήσω isolator για τους ενισχυτές και δεν μπορώ να πάω σε ακριβές λύσεις τροφοδοσίας. Όπως είμαι, με την προσθήκη της νέας συχνότητας μεταφοράς των δεδομένων θα έχω πρόβλημα?
 

Μηνύματα
203
Reaction score
117
Ρωτάω εάν το internet μέσω του δικτύου εναλλασσόμενου ρεύματος επηρεάζει την ποιότητα του ρεύματος προκειμένου αυτό να χρησιμοποιηθεί σε σύστημα HiFi. Εάν δηλαδή θα επιβαρυνθεί η τροφοδοσία του στερεοφωνικού με θόρυβο με αποτέλεσμα την κακή (ή τη χειρότερη από πριν) απόδοσή του.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.047
Reaction score
20.451
Η σηματοδότηση δικτύου μέσω των καλωδίων ηλεκτροδότησης είναι ουσιαστικά μια διαμόρφωση της καμπύλης του ρεύματος με το υψίσυχνο σήμα του δικτύου, δηλαδή το ρεύμα "λερώνεται" επί τούτου. Το τροφοδοτικό μιας ηχητικής συσκευής οφείλει να αποκόπτει αυτή την υψίσυχνη διαμόρφωση, αλλά αυτό δεν είναι αυτονόητο. Υπάρχουν παραδείγματα, αλλά ονόματα δεν μπορώ να πω.

Δεν χρειάζονται ούτε isolators ούτε τίποτε. Χρησιμοποίησε τις power line κάρτες, κι αν διαπιστώσεις περίεργο θόρυβο από τα ηχεία (ακούγοντας από πολύ κοντά και χωρίς μουσική), βγάλτες.
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Η σηματοδότηση δικτύου μέσω των καλωδίων ηλεκτροδότησης είναι ουσιαστικά μια διαμόρφωση της καμπύλης του ρεύματος με το υψίσυχνο σήμα του δικτύου, δηλαδή το ρεύμα "λερώνεται" επί τούτου. Το τροφοδοτικό μιας ηχητικής συσκευής οφείλει να αποκόπτει αυτή την υψίσυχνη διαμόρφωση, αλλά αυτό δεν είναι αυτονόητο. Υπάρχουν παραδείγματα, αλλά ονόματα δεν μπορώ να πω.

Δεν χρειάζονται ούτε isolators ούτε τίποτε. Χρησιμοποίησε τις power line κάρτες, κι αν διαπιστώσεις περίεργο θόρυβο από τα ηχεία (ακούγοντας από πολύ κοντά και χωρίς μουσική), βγάλτες.
Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια τα Power Lines της TPLink για να μεταφέρω το δίκτυο από το δωμάτιο που βρίσκεται το router στο σαλόνι. Ούτε ο Accuphase E-450 αλλά ούτε και ο Yamaha RXV-750 ενοχλούνται από την «βρώμα» στο ηλεκτρικό δίκτυο ακόμα και αν τους ανοίξω τέρμα το volume και κολλήσω το αυτί μου στο tweeter.

Αντιθέτως ένας φορητός δέκτης βραχέων eton είναι αδύνατον να πιάσει κανένα σταθμό στα βραχέα αν δεν βγουν και τα δύο power lines από τις πρίζες. Ακόμα και όταν παίζει με μπαταρίες ο eton η παρεμβολή στα βραχέα είναι ακριβώς η ίδια. Δεν έχει πρόβλημα στα μακρά, μεσαία και FM
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Πως στήνεται ένα τέτοιο δίκτυο? Ο ρούτερ που συνδέεται?
Πάρα πολύ απλά!
Αρχικά παίρνεις ένα ζευγάρι τέτοια:



http://www.tp-link.com/gr/products/?categoryid=206


- Συνδέεις το ένα από τα δύο (όποιο νά 'ναι δεν παίζει ρόλο) με ένα καλώδιο ethernet με την μία από τις 4 θύρες που έχει στο πίσω μέρος το router σου και το βάζεις στην πρίζα.

- Βάζεις το δεύτερο σε οποιαδήποτε άλλη πρίζα του σπιτιού (ακόμα και σε διαφορετική φάση 3φασικής εγκατάστασης) και συνδέεις αυτό με ένα καλώδιο ethernet με το PC σου, το media player, την smart τηλεόρασή σου κλπ. ή οτιδήποτε άλλο θές να βλέπει δίκτυο

Και αυτό είναι όλο! Δεν θέλει καμμία απολύτως ρύθμιση και η απομακρυσμένη συσκευή σου θα βλέπει δίκτυο και internet σαν να ήταν πλάϊ στο router απ' ευθείας συνδεδεμένη πάνω του!

Επιπλέον αν χρειάζεσαι δίκτυο και σε άλλο δωμάτιο συγχρόνως μπορείς να αγοράσεις και μεμονωμένα μία ακόμα συσκευή και να προστεθεί στο ήδη υπάρχον ζευγάρι.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top