ELECTROCOMPANIET AW-120 DMB

Μηνύματα
439
Reaction score
54
Πωλουνται η ανταλλασονται οι τελικοι ενισχυτες σε αριστη κατασταση electrοcompaniet AW 120 DMB DUAL MONO CLASS A λειτουργουν ανεξαρτητα η και σαν monoblock .ΤΙΜΗ 4000 ευρω και οι δυο απο 10000 αρχικη η ανταλλαγη με μεγαλο τελικο η monoblock τελικων της ιδιας συνομοταξιας.Επικοινωνια με pm παρακαλω
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Είναι αυτο;
http://www.ihoekfrasi.gr/hiend/productDetails.asp?catID=51&prodID=454

Και ρωτάω γιατι αυτο εχει 3500 αρα το ζευγάρι 7000 και επειδή λες 10000 δε ξερω μήπως ειναι κάποιο αλλο καλυτερο παλαιότερο μοντέλο.

Πρέπει να ειναι το "επετειακό" μοντέλο που έβγαλε η εταιρία με ποδαράκια στήριξης απο...ατόφιο χρυσό.!!!
Mμμ ναι εγω θελω 4 κομματια απο αυτους γιατι ειναι τιμη χαρισμα!
Ρε παιδια δλδ να εχουμε και λιγο σεβασμο ως προς τους αλλους ανθρωπους που προσπαθουν οπως εμεις για το κατι καλυτερο.Ειναι οι εποχες δυσκολες και ολοι μας ,ναι θελουμε το κατι παραπανω στο συστημα μας και να κανουμε το χομπυ μας αλλα μην γ@μιωμαστε και μεταξυ μας. Δεν θελω σε καμια περιπτωση να χαλασω την αγγελια αλλα ως πρωην κατοχος και (γνωστης) των συγκεκριμενων μοντελων τελικων ηθελα να πω αυτα τα δυο λογακια.Συγνωμη για το υφος μου αλλα...
Όχι είναι διαφορετικοί ενισχυτές.

Electrocompaniet AW 2x120-M ==> τρέχον μοντέλο http://www.electrocompaniet.no/products/classic/poweramp/2x120-M.html

Electrocompaniet AW 120 DMB ==> μοντέλο 1997-2007 http://www.audiotehnic.net/aw120.pdf
Δε ξερω εαν αναφέρεται και σε εμένα ο φίλος azazil αλλα εγω θελω να ρωτήσω εαν το τρέχον ειναι καλυτερο του παλιού.
Η τιμη ετσι και αλλιώς ειναι χαμηλή για τέτοιο μηχάνημα.
Προφανώς αναφέρεται στον πωλητή.

"εαν το τρέχον είναι καλύτερο του παλιού", δεν ισχύει πάντα ότι ένα νέο μοντέλο είναι καλύτερο από το αντίστοιχο παλιό.

9.900 έχουν οι νέοι.

View attachment 40539

http://www.videorythmos.gr/manufacturer_docs/10/6. Electrocompaniet 2014.pdf
Για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους...μιας και οι ενισχυτές προέρχονται απο ανταλλαγή δική μου.
Τα δύο μοντέλα στην ουσία είναι τα ίδια, άλλο αν η Electrocompaniet θέλει να πλασάρει το Μ σαν καινούργιο. Άλλωστε και αυτό στην πρόσοψη, ακριβώς τα ίδια γράφει (DMB - Dual Mono Balanced). Ανά χρονιά γίνονται διάφορες μικροαλλαγές σε υλικά με αποτέλεσμα ενισχυτές διαφορετικών χρόνων να παρουσιάζουν μικροδιαφορές. Στους συγκεκριμένους που είναι ρυθμισμένοι για να παίζουν ακριβώς ίδια σε διπλοενίσχυση, έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες ρυθμίσεις και παίζουν ακριβώς ίδια αν και είναι διαφορετικής χρονολογίας. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να παίξουν και αυτόνομα.
Ο λόγος που εγώ τους έδωσα είναι γιατί δεν ήθελα να τους πειράξω και να χαμηλώσω το gain, λόγω μη ταιριάσματος με τον AR, κατά τ'άλλα είναι εξαιρετικοί.

Τώρα όσον αφορά την τιμή...
Καταρχήν ο καθένας μπορεί και είναι ελεύθερος σε μιά ελεύθερη αγορά να πουλάει όσο νομίζει.
Στο e-bay η τιμή που πουλιούνται είναι αυτή και μάλλον από αυτή ορμώμενος ο φίλος Βαγγέλης έβαλε την τιμή της Αγγελίας.

http://www.ebay.co.uk/itm/ELECTROCO..._HomeAudioHiFi_Amplifiers&hash=item3ce39cd5ca

Στην Ελλάδα της κρίσης, η τιμή είναι χαμηλότερη. Το φάουλ του φίλου μου είναι ότι έβαλε μια τιμή Αγγλίας, όταν υπήρχε σε ποιό πάνω αγγελία η τιμή που τους έδινα εγώ, όσο τους είχα πάρει ανταλλαγή λίγες μέρες πριν.

http://www.avsite.gr/forum/threads/ΖΗΤΕΙΤΑΙ-ΤΕΛΙΚΟΣ-Η-ΤΕΛΙΚΟΙ.139960/

Όσο για τα χρυσά ποδαράκια φίλε Σωκράτη, χωρίς να το θέλεις έπεσες μέσα..Σε λίγες μέρες οι ενισχυτές θα διαθέτουν καταπληκτικά χρυσά ποδαράκια, ειδική παραγγελία που είχα κάνει στην Κίνα, όχι απο ατόφιο χρυσό, αλλά απο πολύ καλής ποιότητας μασίφ αλουμίνιο με ανοδιωμένη βαφή ίδια με τα μπουτόν έναρξης , προκειμένου και να φαίνονται ακριβώς ίδιοι.
Το κουράσαμε.
Όποιος θέλει να συζητήσει τιμές, ας ανοίξει θέμα αλλού.
Καλημερα σολους σας και συγνωμη για τη τιμη
Για να μη παρεξηγηθω ,το λαθος της τιμης ειναι δικο μου ειδα τη τιμη στο σκρουτζ και ειναι για τους καινουργιους ...ΣΥΓΝΩΜΗ ΞΑΝΑ
Αλλα οπως και ναχει οι ενισχυτες ειναι περιπτωση και η τιμη τους χαμηλη!
Αλλη ερωτηση?
Ζητώ και παλι συγνώμη αλλα ισως εχω παραπάνω ασχετοσύνη επι του θέματος και χρειάζομαι κάποιον να μου το ξεδιαλυνει.

Ο φίλος gikas λέει με έντονα γράμματα:
"Όχι είναι διαφορετικοί ενισχυτές."

Αρα δικαιολογείται η λιανική τιμη των 4950€ ως αγορα καινούργιου και βάση αυτής της τιμής τα 4000€ και για τους δυο ως μεταχειρισμένων ειναι μια πολυ καλή τιμη για κάποιους και ισως ευκαιρία για κάποιους άλλους.

Μεχρι εδώ ολα καλα, αλλα μετα έρχεται ο φίλος ο artvoice και λέει:
"Τα δύο μοντέλα στην ουσία είναι τα ίδια, άλλο αν η Electrocompaniet θέλει να πλασάρει το Μ σαν καινούργιο.".

Ωραία λοιπον να το δεχτώ. Αλλα εαν το δεχτώ τοτε αφου τα δυο μοντέλα στην ουσια ειναι ίδια τοτε το τρέχον μοντέλο σαν αγορα καινούργιου ειναι κατα 1450€ πιο φθηνό.
Αλλο 4950€ και αλλο 3500€ για το τεμαχιο.
Μήπως υπαρχουν κάποιες άλλες ουσιαστικές διάφορες που να δικαιολογούν τέτοια πτώση τιμής;

Το λινκ του ebay που έβαλες φίλε artvoice λέει 1750£ δλδ 2200€ το τεμαχιο και
Η αγγελία σου λέει 3000€ για το ζεύγος.

Θα μπορούσε κάποιος να τα ξεκαθαρίσει ολα αυτα;

Υ.Γ. Μακρια απο εμένα οποιοδήποτε θεωρία περι σκοπιμότητας.
Θεωρητικά ο AW 2x120-M είναι βελτιωμένη έκδοση του AW 120 DMB χωρίς αυτό να απαραίτητα να σημαίνει ότι είναι καλύτερος, προφανώς και είναι δύο ενισχυτές που είναι σχεδόν ίδιοι.

Ο νέος έχει λιανική τιμή πώλησης (κοινώς κατάλογο) αντιπροσωπείας 4.950 ευρώ έκαστος και από κάποιο κατάστημα πωλείται 3.500 μετρητοίς άρα 7.000 το set.

Ο παλιός εδώ (http://www.audioreview.com/cat/ampl...ectrocompaniet/aw-120/prd_115781_1583crx.aspxhttp://www.audioreview.com/cat/ampl...ectrocompaniet/aw-120/prd_115781_1583crx.aspx) φαίνεται να είχε $3995.00 έκαστος το 2004.
Τι δεν καταλαβαίνετε; Εδώ είναι αγγελία, οι συζητήσεις απαγορεύονται.
Με ολο το θάρρος κύριε Zik zik,
Σέβομαι αυτο που λέτε αλλα μήπως πρεπει να μην είστε τοσο απόλυτος;
Και εξηγούμε.
Ο κύριος barcou εχει βαλει μια αγγελία και εγω σα πιθανός αγοραστής εχω κάποιες (για τις δικές μου γνώσεις) εύλογες απορίες.
Δε πρεπει δηλαδη να μου τις αποσαφηνίσει ο πωλητής;
Πρεπει να αγοράσω "γουρούνι στο σακί";
Σαφώς και ο πωλητής πουλάει οσο θέλει, δε μένω σε αυτο.

Αυτο που ήθελα να μάθω εχει ερωτηθεί πιο πανω.
Ο πωλητής δε μου το διευκρίνισε ως όφειλε ισως γιατι δε πρόλαβε ο άνθρωπος. Προσφέρθηκαν αλλοι.
Ειναι μεμπτό αυτο ώστε να το θεωρείται συζήτηση και να μας το φωνάζετε (με τοσο μεγάλη και bold γραφή).
Ολο αυτο δηλαδη αντικρούει στους κανόνες του διαχειριστικού σας πεδίου και πρεπει να μας το πείτε με αυτο το τροπο;

Αποσυρομαι λοιπον απο πιθανός αγοραστής για να μη δημιουργήσω προβλήματα στο διαχειριστικό σας καθήκον. Μάλλον θα ειναι κουραστικό να πρεπει να διαβάζετε ολα τα εμαιλ με τη καθε καινουργια ανάρτηση που σας έρχεται.
Δηλαδη τα απανωτά up δε σας κουράζουν αλλα οι διευκρινιστικές ερωτήσεις ναι!

Είμαι μέλος σε αυτο το φόρουμ πριν ακόμα συσταθεί με την απο 2004 ονομασία του, σεβόμενος τους κανόνες του και δεν επιδιώξα ποτε να τους αμφισβητισω ούτε να τους παρακαμψω και ούτε ζήτησα ποτε ειδική μεταχείριση.

Γραφω σε φιλικό τόνο και θελω να σας δώσω μια φιλική συμβουλή, που και που μπορει να υπαρχει και μια μικρή εξαίρεση στο κανόνα.

Ενα μεγαλο συγνώμη απο το πωλητή και δημιουργό της αγγελιας
Εξαίρεση γίνεται ήδη με όλα όσα έχουν γραφεί. ;)
Δε σβήστηκε τίποτα ακριβώς γι' αυτό το λόγο, αντίθετα με ό,τι συμβαίνει συνήθως.

Έχουν όμως όλα εξηγηθεί, για παραπάνω υπάρχουν τα PM.

Πείτε μου επίσης πού είδατε απανωτά UP γιατί είναι η κλασσική παρατήρηση στην οποία ποτέ δεν παίρνουμε απάντηση.
Ενω οταν σε αγγελιες κανουμε πλακα του στυλ..........
Κοιμηθηκε ο M.... Εκανε ο Μ... πανω σε καλωδια usb ηχεια και οτι αλλο ειναι σωστο; Δεν ειναι εξαιρεση;
ΥΓ Παντα σε φιλικο στυλ.
Όχι δεν είναι εξαίρεση, πάντοτε γίνονται ή την ίδια μέρα που ανοίγει ή αφού κλείσει η αγγελία οπότε δεν γίνεται UP.
Ας τσεκάρουμε πριν σχολιάσουμε, *γίνεται πάντα σε αγγελίες του @gonis.


Και δεν είναι ο Μ αλλά ο S. :D


*EDIT
ρε παιδες ...ποιος ο λογος τωρα να δημιουργουμε θεματα μεταξυ μας.....δεν χρειαζεται ρε σεις σε τετοιο βαθμο ευαισθησιες και παραπονακια ....ενταξει τωρα......

καλημερα nimaaaaaaaaaaaaaa.............. :D:D:D:D:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
439
Reaction score
54
KRELL KAV-250a~ELECTROCOMPANIET 120DMB τελικοι σε αριστη κατασταση
Αν υπαρχει για ανταλλαγη αλλος ενα ιδιος KRELL KAV 250 την κανω με τον ELECTROCOMPANIET ειδεμη ανταλλασω και τους δυο με μεγαλο τελικο τραντζιστορ η μονομπλοκ ιδιου επιπεδου
Σε περιπτωση πωλησης η τιμη ειναι 4000ευρω και για τους δυο
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.601
Μηνύματα
2.865.593
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top