προβλημα με 4k αναλυση sta 60hz

Μηνύματα
366
Reaction score
28
ναι φιλε μου για εκει ειμαι.τα αλλα στην ακρη θα τα βαλω σκεφτομαι.επομενη εφοδιασμενη με 6gb.τουλαχιστον αν δεν με καλυψει στο 4κ σε 2560 χ 1080 με ολα τα φιλτρα τερμα στο 90% τςν παιχνιδιων σταθερα στα 60 hz θα ειμαι.οποτε αναμενουμε για 980 ti η καμια amd me yποστηριξη hdmi 2.0.ελπιζω να μην ξενερωσω πολυ!!!!το τονιζω αυτο γιατι ειμαι συνιδιτοποιημενο ατομο και ξερω οτι δεν θα παρω το αποτελεσμα που θα ηθελα!!!ευχαριστω!
απο εκει που πηρες την 290 γινεται να στην αλλαξουν με την 970?να κανουν αντικατασταση?
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
απο εκει που πηρες την 290 γινεται να στην αλλαξουν με την 970?να κανουν αντικατασταση?
Δεν τους εχω ρωτησει.αλλα θα την πουλησω σε ενα φιλαρακι 200 ευρω.καλα ειναι πιστευω.με την τιμη που υπαρχει τωρα.εγω την ειχα παρει 380.χασουρα αρκετη εχω αλλα ειναι λογικο.δεν την χαρηκα.ωρες μετρημενες εχω παιξει.στεναχωρεθηκα που ηρθαν ετσι τα πραγματα.αυτο που εχω μεγαλη απορια ειναι το εξης.πως γινετσι η 970 να ειναι 256 bit εναντι τις 290 που ειναι 512 και να ειναι δυνατοτερη.καταναλωση ενταξει το καταλαβαινω καινουργια τεχνολογια.η πιο δυσκολη αγορα που εχω κανει ever.ua eimai me ton fovo mhn βγει κανενας driver που να λυνεται το θεμα του hdmi 2.0 kai na travaw ta malia mou.giati kaka ta psemata enas pou einai na parei twra karta nai ...monodromos h 970.εγω που την εχω ηδη ελπιζω να μην το μετανιωσω.παντως διαθεσιμοτητα τπτ.κατοπην παραγγελιας μονο.
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
Απο πού πήρες την TV 600€; :)
Eshop με newsletter offer.προσφορα για μελη μαλλον ηταν η προσωπικη.κανονικα εχει 769 στο eshop apo 900.χωρις υπερβολη τωρα.η tv εχει παρα πολυ καλη εικονα.απο κανιαλια σε τηλεοραση μεχρι και 4κ βιντεο.100 hz pragmatiko panel prepei na exei.den to exw psaxei.alla gia ta matia mou nomizw einai 100 σιγουρα.motion judder απειροελαχιστο.δεν ενοχλει σχεδον ποτε.καναμε μια μινι διαφημιση για να δικαιολιγησω και την αλλαγη της καρτας
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Η nVidia κάνει color subsampling μέσω των οδηγών για τις κάρτες γραφικών της σειρά Kepler έτσι ώστε να μπορούν να στέλνουν σήμα 4Κ@60Hz μέσω HDMI 1.4 σε μοντέλα 4Κ τηλεοράσεων που υποστηρίζουν χρώμα YUV420.
Απ' ότι λένε αυτή η λύση είναι καλή μόνο για video, δεν έχω δει και δεν έχω άποψη.
Δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο από την AMD.
Για να λέμε την αλήθεια ξεχάστε το θαύμα του PS3 που υποτίθεται ότι είχε HDMI 1.2 και το έκαναν να παίζει Blu-Ray 3D.

https://forums.geforce.com/default/...eedback-thread-6-17-14-/post/4245376/#4245376
http://www.anandtech.com/show/8191/nvidia-kepler-cards-get-hdmi-4k60hz-support-kind-of
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Δημήτρη είσαι σίγουρος?
HDMI 1.1-1.2a έχουν max bitrate 4,95Gbps το Blu-Ray 3D χρειάζεται 6+Gbps αν θυμάμαι καλά
 



Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
On-line first shooting games σε IPS 4Κ monitor που θες στα 60hz και με Ultra settings ίσως η GTX 980Ti.

Σήμερα η τοπ GPU (AMD R9 295x2 OC) πιάνει δεν πιάνει το min των 60 fps σε 4Κ monitor και αυτό με υπερχρονισμό.

Οπότε μπορεί στα FS games να έχεις καλύτερη αίσθηση FOV αλλά όταν ο άλλος έχει monitor 2560 x 1080 με 1ms και πιάνει 120fps με μία R9 2xx, ή μία GTX 7xx.... τότε ξέρεις.... πριν σημαδέψεις κάνεις re-deploy :p
 


Μηνύματα
366
Reaction score
28
On-line first shooting games σε IPS 4Κ monitor που θες στα 60hz και με Ultra settings ίσως η GTX 980Ti.

Σήμερα η τοπ GPU (AMD R9 295x2 OC) πιάνει δεν πιάνει το min των 60 fps σε 4Κ monitor και αυτό με υπερχρονισμό.

Οπότε μπορεί στα FS games να έχεις καλύτερη αίσθηση FOV αλλά όταν ο άλλος έχει monitor 2560 x 1080 με 1ms και πιάνει 120fps με μία R9 2xx, ή μία GTX 7xx.... τότε ξέρεις.... πριν σημαδέψεις κάνεις re-deploy :p
μην ξεχναμε οτι εχουμε ανοριμους drivers ακομα.και δευτερον με 980 σε 4κ σ καποιο βιντεακι ειδα 60αρια 70αρια.θα το βρω....
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
μην ξεχναμε οτι εχουμε ανοριμους drivers ακομα.και δευτερον με 980 σε 4κ σ καποιο βιντεακι ειδα 60αρια 70αρια.θα το βρω....
Βρηκες τπτ ?αυριο θα κανω την παραγγελια.αν πηφγαινει τοσο καλα οσο λες.κατι τελικα μεσα μου λεει να παω για 980 τελικα.σε bencmarks δεν εχουν την τρελη διαφορα αλλα δεν ειναι ασημαντη διαφορα.ενα απλο παραδειγμα.ποσεσ φορεσ στο παρεκθον ηρθατε σε σημειο να πεφτει στα 25 fps ενα παιχνιδι.ενω αν ειχατε μια λιγο δυνατοτερη καρτα ας πουμε 7 fps το παιχνιδι γινοραν οριακα playple.etsi thn pathsa με την 6950 παλια.που δεν ειχα παρει την 6970 και ας φλασαριζοταν.εγω δεν κανω ποτε oc στισ καρτεσ.ειμαι κατα.και ειδικα να αλλαζω bios kai na ξεκλειδωνω saders!!!γι αυτο λοιπον.παραπανω λεφτα περισσοτερες πιθανοτητες.εχετε κοιταξει για ςli ti ginetai?βελτιωθηκε η εμπειρια καθολου.η ειναι οπως 3 χρονια πριν.6950 2 ειχα και ειμαι παθον ειπα δεν θα ξαναεπιχειρησω.απλα ειναι οικονομικη σε βατ και ενα 800 τροφοδοτικο που εχω θα χρειαστω μονο μητρικη υποστηριξησ sli.tipota allo.
 

Μηνύματα
366
Reaction score
28
Κοιτα να δεις.η 970 gaming φτάνει την απλή 980.αν τωρα βρεις την OC 980 αντίστοιχη gaming τοτε καλός.
Και εγω τωρα με 6950 φλασαρισμενη ειμαι....
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Με την GTX 980 στην 4Κ 40" θα βλέπεις ταινίες και θα κάνεις browsing εύκολα. Οταν όμως θα θες να παίξεις τα FS games σου και στα settings που θες δεν θα μπορείς να πιάσεις ούτε 40fps. Θα θες δύο μετά για να μπορείς να σταθείς αξιοπρεπώς σε server.
Ναι οι drivers είναι ακόμα ανώριμοι. Αλλά πόσο θα δώσουν? 10-15% παραπάνω

Οι 40" TV monitors δεν είναι gaming monitors. Εξάλλου και να θες να παίξεις θα πρέπει να είσαι τουλάχιστον 2 μέτρα μακριά. Γιατί δεν κοιτάς κάτι σε 30" 2560x1600? Θα έχεις και καλύτερη απόκριση αλλά δεν θα χάσεις και το FOV που θες. Ασε που δεν θα θες και hi-end GPU και παρεκλόμενα CPU/MOBO κτλ

Στο δικό μου έχω βάλει δύο GTX 780ti στα νερά και με υπερχρονισμό. 4790K στο νερό χρονισμένο στα 5Ghz σε Ζ97 Χpower OC και RAM 32GB @2400. Εεεε.... σε 4Κ 3840x2160 στην DP παίζοντας BF4 με ultra settings είναι κοντά στα 60fps.

Δες όλα τα benchmarks εδώ
http://www.pcgamer.com/nvidia-gtx-9...single-gpu-benchmarks-and-impressions/#page-2
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
Με την GTX 980 στην 4Κ 40" θα βλέπεις ταινίες και θα κάνεις browsing εύκολα. Οταν όμως θα θες να παίξεις τα FS games σου και στα settings που θες δεν θα μπορείς να πιάσεις ούτε 40fps. Θα θες δύο μετά για να μπορείς να σταθείς αξιοπρεπώς σε server.
Ναι οι drivers είναι ακόμα ανώριμοι. Αλλά πόσο θα δώσουν? 10-15% παραπάνω

Οι 40" TV monitors δεν είναι gaming monitors. Εξάλλου και να θες να παίξεις θα πρέπει να είσαι τουλάχιστον 2 μέτρα μακριά. Γιατί δεν κοιτάς κάτι σε 30" 2560x1600? Θα έχεις και καλύτερη απόκριση αλλά δεν θα χάσεις και το FOV που θες. Ασε που δεν θα θες και hi-end GPU και παρεκλόμενα CPU/MOBO κτλ

Στο δικό μου έχω βάλει δύο GTX 780ti στα νερά και με υπερχρονισμό. 4790K στο νερό χρονισμένο στα 5Ghz σε Ζ97 Χpower OC και RAM 32GB @2400. Εεεε.... σε 4Κ 3840x2160 στην DP παίζοντας BF4 με ultra settings είναι κοντά στα 60fps.

Δες όλα τα benchmarks εδώ
http://www.pcgamer.com/nvidia-gtx-9...single-gpu-benchmarks-and-impressions/#page-2
Συμφωνω απολυτα.αν ειδες τα θελω μου με μια καρτα που εγραφα στην αρχη λεω οτι θελω ελαφρια games.πχ nba 2k15.sun of the rome ηδη παιζει τελεια με 30φπς και με την r9 290.kανενα residend.κανενα dirt ποδοσφαιρακι.δεν εχω την απαιτηση να παιξω metro crysis ktlp.an kai watchdogs eida oto gia thn wra paizei kalutera me mia mono 980.me 2 kai 3 kai 4 τρωει τρελα framedrops.στο sli πως σου τρεχει?ειναι smouth?h den uparxei statherothta?dwse mou ena paradeigma posa fps κυμαινεσαι σε διαφορα βαρια παιχνιδια
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Βαριά έχω το metro και το BF4. Στο metro κοντά στα 50-55fps και στο BF4 στα 60fps.
Είναι όμως και πως βλέπεις το game. Υπάρχει ο παράγων quality vs performance και σε αυτό προτιμώ το quality.
Εάν προτιμούσα το performance θα είχα 2560χ1080 ή τρία 1080αρια

Το SLI τρέχει smooth. Artifacts και flickering είναι θέμα AMD και crossfire :p
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
Βαριά έχω το metro και το BF4. Στο metro κοντά στα 50-55fps και στο BF4 στα 60fps.
Είναι όμως και πως βλέπεις το game. Υπάρχει ο παράγων quality vs performance και σε αυτό προτιμώ το quality.
Εάν προτιμούσα το performance θα είχα 2560χ1080 ή τρία 1080αρια

Το SLI τρέχει smooth. Artifacts και flickering είναι θέμα AMD και crossfire :p
Οποτε φυγαμε για τελικο.η μονη nvidia που πηρα σth. Ζωη μου ειναι η 750 ti για το δευτερο pc.opote θα το βαλω μπροστα.μηπως να επιλεξω 970 για αρχη και μετα sli 2 απο δαυτες?
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Οποτε φυγαμε για τελικο.η μονη nvidia που πηρα σth. Ζωη μου ειναι η 750 ti για το δευτερο pc.opote θα το βαλω μπροστα.μηπως να επιλεξω 970 για αρχη και μετα sli 2 απο δαυτες?
Για τα 60Hz που θες σε HDMI 2.0 για την TV-monitor που έχεις είναι μονόδρομος η σειρά GTX 9xx.
Εάν είναι να πας σε μία GTX 970 τότε η Gigabite G1 ή MSI gaming είναι ΟΚ.

Σε SLI προσωπικά θα έβαζα reference series (τις οποίες θα έκανα OC μετά) και όχι χρονισμένες. Τα παιδιά που ασχολούνται περισσότερο με το overclocking θα σου πουν.
 
Last edited:


Μηνύματα
366
Reaction score
28
η gaming 970 ειναι ιδια και ελαφρα μερικες φορες περισσοτερα frames απο την απλη 980.οποτε θα ελεγα κατ'εμε για αρχη μια 970 και βλεποντς.βεβαια αν σε παιρνει για 980 gaming ακομα καλυτερα....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.178
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top