Ακούω θορύβους!!! usb ground loop noise?

Μηνύματα
64
Reaction score
5
Στο δεύτερο ηχοσύστημα μου χρησιμοποιώ pc με το usb dacτης creative EMU 204 usb (και από εκεί σε ενεργά ηχεία Samson Rubicon R6a).

Από την στιγμή που αναβάθμισα το pc μου (καινούργια motherboardσκληρό δίσκο, επεξεργαστή, Ram και τροφοδοτικό) άρχισα να ακούω θορύβους. Μετά από διάφορες δοκιμές διαπίστωσα ότι έχει να κάνει με την τροφοδοσία. Οι θόρυβοι αυξάνονται όσο περισσότερο “φορτωμένο” είναι το pc. Απενεργοποίησα από το BIOS όσα usb ports δεν χρησιμοποιώ και το πρόβλημα δεν λύθηκε (αν και πιθανά είδα κάποια βελτίωση, αλλά μπορεί και να είναι placebo).

Νομίζω ότι αν το dac δεν ήταν bus powered μέσω της usb πιθανά δεν θα είχα θέμα.

Δοκίμασα και ένα usb hub με δική του τροφοδοσία στο οποίο έβαλα το dac αλλά δεν είδα καμία βελτίωση.

Όταν έβαλα δοκιμαστικά την ίδια διάταξη ένα laptop όλα δούλεψαν ρολόι όταν λειτουργούσε με την μπαταρία, μόλις έβαλα τροφοδοσία υπήρξε το ίδιο πρόβλημα.

Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό http://www.aqvox.de/usb-power_en.html

Το οποίο θεωρώ ότι θα έλυνε το πρόβλημα, αλλά κάνει όσο και το dac (100+ Ευρώ).

Υπάρχουν και άλλες λύσεις usb insulators που όμως διάβασα μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα και αδυνατούν να παίξουν αρχεία 24bit/96 khz υποβαθμίζοντας τον ήχο.

Είναι usb ground loop noise αυτό που ακούω?

Υπάρχει κάποια άλλη λύση που θα μπορούσα να κάνω ?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Αυτοί οι θόρυβοι ακούγονται και από ακουστικά, συνδεδεμένα στην EMU?? Και μάλιστα, με τα ηχεία αποσυνδεδεμένα;
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Με το προηγούμενο PC δεν είχες τους θορύβους?
Αν μπορείς γράψει το καινούργιο hardware που έβαλες.
 

Μηνύματα
64
Reaction score
5
Αυτοί οι θόρυβοι ακούγονται και από ακουστικά, συνδεδεμένα στην EMU?? Και μάλιστα, με τα ηχεία αποσυνδεδεμένα;
Όχι. Όταν άκουγα ακουστικά από την EMU όλα ήταν καλά. Μάλιστα δοκίμασα να συνδέσω τα ηχεία μου από το output των headphones ο θόρυβος επανήρθε. Σκέφτηκα ότι έχει να κάνει με την τιμή της αντίστασης.
 

Μηνύματα
64
Reaction score
5
Με το προηγούμενο PC δεν είχες τους θορύβους?
Αν μπορείς γράψει το καινούργιο hardware που έβαλες.
Με το προηγούμενο pc δεν είχα θορύβους ή ήταν τόσο μικροί που δεν τους είχα παρατηρήσει. Τώρα αν δεν ασχολούμαι και με άλλες εφαρμογές και απλά κάνω αναπαραγωγή από FLAC τα πράγματα είναι ανεκτά. Μόλις όμως τρέξω κάτι αρχίζουν τα παράσιτα.

Άλλαξα επεξεργαστή και από Intel πήγα σε AMD A10 5800 APU http://www.amd.com/en-gb/products/processors/desktop/a-series-apu
motherboard asus F2 A55 M LE http://www.asus.com/Motherboards/F2A55M_LE/

Σκληρό για το λειτουργικό έχω SSD samsung και για τα αρχεία και τα προγράμματα έχω έναν φρέσκο WD RED. RAM έχω 8 GB (kingston Hyperx Blue 1600).

Τέλος το τροφοδοτικό άλλαξε σε ένα powertech 620W.
 

Μηνύματα
267
Reaction score
133
Είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.

Υπάρχουν δύο τρόποι λύσης. Δεν ξέρω αν εφαρμόζονται στην περίπτωσή σου.

1. Εάν γίνεται, αντί usb να χρησιμοποιείς οπτκή σύνδεση. Χωρίς μεταλλικό αγωγό δεν μεταφέρεται το ground loop.

2.Full balanced system, δηλ. η σύνδεση πηγής και ενίσχυσης μέσω XLR εξαφανίζει θόρυβος.

Καλή συνέχεια.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Με το προηγούμενο pc δεν είχα θορύβους ή ήταν τόσο μικροί που δεν τους είχα παρατηρήσει. Τώρα αν δεν ασχολούμαι και με άλλες εφαρμογές και απλά κάνω αναπαραγωγή από FLAC τα πράγματα είναι ανεκτά. Μόλις όμως τρέξω κάτι αρχίζουν τα παράσιτα.
To πρόβλημα πιστεύω είναι από το τροφοδοτικό σου. Γι αυτό και όταν «ζορίζεται» το PC τρέχοντας και άλλα προγράμματα τα πράγματα χειροτερεύουν.
Γι αυτό και το laptop που δοκίμασες όταν έπαιζε με μπαταρία (χωρίς τροφοδοτικό) δεν είχε κανένα πρόβλημα.
Το ίδιο ακριβώς θέμα με laptop το είχε και ένας φίλος μου. Παρατήρησε όμως ότι δοκιμάζοντας διαφορετικά τροφοδοτικά η ένταση του θορύβου άλλαζε. Μέχρι που κατάφερε και βρήκε ένα τροφοδοτικό που δεν του δημιουργούσε πρόβλημα. Του κόστισε λίγο παραπάνω αυτή η ιστορία γιατί δεν μπορούσε να ξέρει εκ των προτέρων αν είναι «καθαρό» από θορύβους ένα τροφοδοτικό πριν το δοκιμάσει. Είναι trial and error η μέθοδος και δεν ενδείκνυται.
Η καλύτερη λύση θα ήταν αν μπορούσες να χρησιμοποιήσεις οπτική ίνα για να απομονώσεις ηλεκτρικά το PC από τα ηχεία. Αλλά όπως το σκέφτομαι μάλλον δεν είναι και πολύ εύκολο να γίνει στην περίπτωσή σου..
 

TGD

Μηνύματα
7.133
Reaction score
7.172
Δοκίμασε:
1. Βάζεις το DAC σε ένα δίαυλο USB μόνο του. Δοκίμασε όλους τους διαύλους (ένας δίαυλος μπορείς να έχει περισσότερα ports). Σε εμένα η λύση ήταν στην USB3, κι ας θυσίασα την ταχύτητα του σκληρού.
2. Αφαιρείς τη γείωση από το PC.
 

Μηνύματα
64
Reaction score
5
Είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.

Υπάρχουν δύο τρόποι λύσης. Δεν ξέρω αν εφαρμόζονται στην περίπτωσή σου.

1. Εάν γίνεται, αντί usb να χρησιμοποιείς οπτκή σύνδεση. Χωρίς μεταλλικό αγωγό δεν μεταφέρεται το ground loop.

2.Full balanced system, δηλ. η σύνδεση πηγής και ενίσχυσης μέσω XLR εξαφανίζει θόρυβος.

Καλή συνέχεια.
Νομίζω ότι και οι δύο λύσεις δεν είναι δυνατές στην περίπτωση μου. Ευχαριστώ πάντως!
 

Μηνύματα
64
Reaction score
5
Δοκίμασε:
1. Βάζεις το DAC σε ένα δίαυλο USB μόνο του. Δοκίμασε όλους τους διαύλους (ένας δίαυλος μπορείς να έχει περισσότερα ports). Σε εμένα η λύση ήταν στην USB3, κι ας θυσίασα την ταχύτητα του σκληρού.
2. Αφαιρείς τη γείωση από το PC.
Το DAC είναι σε ένα διάυλο USB μόνο του. Το έχω τσεκάρει και από decice manager και από το BIOS. Επίσης έχω τσεκάρει και διάφορες ρυθμίσεις του Power Management χωρίς κάποια επιτυχία.
 

Μηνύματα
64
Reaction score
5
To πρόβλημα πιστεύω είναι από το τροφοδοτικό σου. Γι αυτό και όταν «ζορίζεται» το PC τρέχοντας και άλλα προγράμματα τα πράγματα χειροτερεύουν.
Γι αυτό και το laptop που δοκίμασες όταν έπαιζε με μπαταρία (χωρίς τροφοδοτικό) δεν είχε κανένα πρόβλημα.
Το ίδιο ακριβώς θέμα με laptop το είχε και ένας φίλος μου. Παρατήρησε όμως ότι δοκιμάζοντας διαφορετικά τροφοδοτικά η ένταση του θορύβου άλλαζε. Μέχρι που κατάφερε και βρήκε ένα τροφοδοτικό που δεν του δημιουργούσε πρόβλημα. Του κόστισε λίγο παραπάνω αυτή η ιστορία γιατί δεν μπορούσε να ξέρει εκ των προτέρων αν είναι «καθαρό» από θορύβους ένα τροφοδοτικό πριν το δοκιμάσει. Είναι trial and error η μέθοδος και δεν ενδείκνυται.
Η καλύτερη λύση θα ήταν αν μπορούσες να χρησιμοποιήσεις οπτική ίνα για να απομονώσεις ηλεκτρικά το PC από τα ηχεία. Αλλά όπως το σκέφτομαι μάλλον δεν είναι και πολύ εύκολο να γίνει στην περίπτωσή σου..
Και εγώ σκέφτηκα την αντικατάσταση του τροφοδοτικού. Ουσιαστικά έχω δύο εσωτερικούς σκληρούς (χωρίς να μετράω τον SSD) μέσα στο tower και ένα ακόμη εξωτερικό. Βάλε και κάτι περιφερειακά και φυσικά τα standart (o Amd είναι απαιτητικός) μαζεύονται αρκετές ανάγκες τροφοδοσίας. Αλλά ακόμη και αν πάρω ένα μεγαλύτερο τροφοδοτικό θα λυθεί το ζήτημα? Τι θα πρέπει να προσέξω στα χαρακτηριστικά? Όποιος έχει κάποια ιδέα - εμπειρία με χαρά να τον ακούσω.
 

Μηνύματα
64
Reaction score
5
Ξέχασα να απαντήσω για την λύση της αφαίρεσης της γείωση στο PC. Ουσιαστικά το βρίσκω επικίνδυνο παρόλο που οι πιθανότητες ξέρω ότι είναι μικρές. Και επειδή το pc το μοιράζομαι και με τα μικρά καμιά φορά δεν σκέφτομαι να μπω σε τέτοιες λύσεις.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Και εγώ σκέφτηκα την αντικατάσταση του τροφοδοτικού. Ουσιαστικά έχω δύο εσωτερικούς σκληρούς (χωρίς να μετράω τον SSD) μέσα στο tower και ένα ακόμη εξωτερικό. Βάλε και κάτι περιφερειακά και φυσικά τα standart (o Amd είναι απαιτητικός) μαζεύονται αρκετές ανάγκες τροφοδοσίας. Αλλά ακόμη και αν πάρω ένα μεγαλύτερο τροφοδοτικό θα λυθεί το ζήτημα? Τι θα πρέπει να προσέξω στα χαρακτηριστικά? Όποιος έχει κάποια ιδέα - εμπειρία με χαρά να τον ακούσω.
Δεν είναι θέμα μεγέθους τροφοδοτικού αλλά «βρώμας» που εισάγει αυτό στο ρεύμα. Γενικώς τα διακοπτικά τροφοδοτικά που χρησιμοποιούν τα PCs (και τα laptops) «βρωμίζουν» πολύ τα ηλεκτρικά κυκλώματα γύρω τους. Και το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό για να μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων ποιο είναι πιο «καθαρό».
Πάντως σε ΚΑΜΜΙΑ περίπωση μην καταργήσεις την γείωση του PC
 

Μηνύματα
64
Reaction score
5
Διάβασα και αυτό http://www.theworshipguitarist.com/...-experience/usb-ground-loop-noise-eliminated/

που ο τύπος έλυσε το ζήτημα κόβοντας το μαύρο καλώδιο του usb, το οποίο είναι η γείωση. 'Έχει νόημα κάτι τέτοιο. Πόσο ασφαλές είναι, πέρα από την πιθανότητα να καεί η EMU ή η θύρα του USB στο motherboard?

Επίσης στα περισσότερα usb πέρα από τα τέσσερα καλώδιο έχει και ένα ασημί (εικόνα). Αυτό το ασημί (drain wire) πρέπει επίσης να κοπεί μαζί με το μαύρο?

Οποιαδήποτε σκέψη καλοδεχούμενη.
 


Μηνύματα
64
Reaction score
5
Κάποιος τρόπος DIY με τον οποίο θα μπορώ να προσφέρω τροφοδοσία εκτός usb στην emu ?
 

Μηνύματα
64
Reaction score
5
Τελικά το πρόβλημα το έλυσα με το εξής φιλτράκι: http://www.behringer.com/EN/Products/HD400.aspx
Το πρόβλημα λύθηκε 100%. Δεν ακούω κάποια υποβάθμιση στον ήχο μου (φοβόμουν μήπως χάσω κάτι στις χαμηλές). Υπάρχουν και άλλες αντίστοιχες συσκευές (ακριβότερες όμως). Ενδεικτικό είναι και το παρακάτω βιντεάκι για την αποτελεσματικότητα τέτοιων συσκευών ().
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.243
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top