iPhone 6!

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.570
Reaction score
94.442
Καλοθέατο, καλοάκουστο, καλομίλητο!:)

Το Ανδροειδές κατασκεύασμα θα το πουλήσεις; :)
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Επιτέλους ξαναγύρισα στα πάτρια εδάφη μετά από ένα χρόνο με το Ανδροειδές κατασκεύασμα. :)
Θα το κρατήσω μέχρι τις γιορτές και μετά θα το δώσω στη σύζυγο για να πάρω το 6 Plus.
Οποιος φεύγει απ'το μαντρί τον τρώει ο λύκος!:D;)
 



gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
αντε βρε Αέλεξ
και ξαφνικά όλες οι iOS συσκευές εξαφανίστηκαν από τη λίστα μετρήσεων της Rightware.

Μέχρι χθες το μεσημέρι υπήρχαν, μάλιστα το ολοκαίνουργιο iphone 6 ήταν μόλις στην 17η θέση του BasemarkX, για να μην νομίζετε ότι γράφω ότι μου έρθει διαβάστε το παρακάτω



http://www.t3.com/news/apples-iphone-6-ranks-up-at-17th-in-gpu-benchmarks
τώρα που είναι στις πρώτες θέσεις επανεμφανίστηκαν στις λίστες, benchmark optimization μου μυρίζει... :D

http://results.rightware.com/basemark_x
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
Καλορίζικο! Εντυπώσεις σε σχέση με το 5S;
To 5S δεν το είχα ποτέ δικό μου, το είχαν φίλοι μου και έχω έμμεση αλλά μακροχρόνια εμπειρία. Ξαναλέω ότι ο λόγος που μετά το 4S πέρασα σε αντίπαλο στρατόπεδο (Galaxy S4) ήταν ένας και μοναδικός: η μεγαλύτερη οθόνη που η Apple άργησε να υλοποιήσει στο iPhone.

Οι γενικές εντυπώσεις μου από το iPhone 6 μέχρι στιγμής:

* Μεγάλη η ικανοποίηση που ξαναπέρασα στον κόσμο του iOS μετά από το Android (και ένα μικρό διάστημα με Windows Phone). Λειτουργικά και αισθητικά είναι αυτό που θέλω. Οι ίδιες εφαρμογές είναι πολύ πιο όμορφες και προσεγμένες στο iOS. Για να απαντήσω και στον Κοντολέτα, στο WP, όσες υπήρχαν, ήταν πιο ωραίες (για μένα) από το Android αλλά και πάλι ήταν πίσω. Αν το WP είχε μεγαλύτερη και καλύτερη υποστήριξη από τους developers, θα το προτιμούσα εύκολα από το Android. Τώρα το έχω στην τρίτη θέση.

* Ένιωσα πάλι χαρούμενος για συσκευή που έχω. Με το Galaxy απλά έκανα τη δουλειά μου. Κατά τ' άλλα αδιαφορούσα για τη συσκευή. Την έβλεπα σαν τα κλειδιά μου. Και το να χαίρεσαι για κάτι που έχεις, πιστεύω ότι είναι η μεγαλύτερη επιτυχία της οποιαδήποτε αγοράς.

* Η οθόνη του iPhone 6 με έχει ενθουσιάσει. Είναι μικρότερη από του S5 (4.7" από 5") και χαμηλότερης ανάλυσης (1334x750 - 326PPI από 1920x1080 - 441PPI). Κι όμως δείχνει καλύτερη! Η απόκρισή της είναι πιο άμεση και τα χρώματα είναι πιο εντυπωσιακά (χωρίς υπερκορεσμό).

* Εντύπωση κάνει το πάχος (6.9mm) που σε συνδυασμό με το μεγαλύτερο μέγεθος κάνουν το smartphone να δείχνει ακόμα πιο λεπτό.

* Προσωπικά μ' ενδιαφέρει να διαπιστώσω πόσο καλή δουλειά έχει γίνει στον τομέα fitness, με τους αισθητήρες και την καλύτερη συνεργασία με τα ανάλογα apps και τα ασύρματα περιφερειακά.

* Η camera δείχνει αρκετά εξελιγμένη και δεν μένει παρά να το διαπιστώσω στην πράξη.

* Ένας τομέας που παραβλέπουμε στα smartphones είναι η ποιότητα του ήχου στις κλήσεις. Το Galaxy S4 είναι μπροστά του τενεκές ξεγάνωτος. :D Η ποιότητα σήματος είναι εξίσου καλή και μιλάω χωρίς πρόβλημα σε χώρους που πριν δεν είχε σήμα.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.874
Reaction score
41.080
Κάπου πήρε το ματι μου το εξής, οταν εχεις bluetooth ακουστικό δεν μπορείς να απαντήσεις την κλήση στο iphone πατώντας το κουμπάκι πανω στο ΒΤ, ισχύει κάτι τέτοιο;

Και μια αλλη ερώτηση, γιατί να χρειαστώ παραπανω από 16 gb αν δεν με ενδιαφέρει να εχω μαζί μου πάντα πολλα τραγούδια ή πολλές φωτογραφίες, έχει καποιο αντίκτυπο στη λειτουργία του; Και τέλος, έχει ραδιόφωνο οπως ειχαν κάποτε κάποιες συσκευές;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
Κάπου πήρε το ματι μου το εξής, οταν εχεις bluetooth ακουστικό δεν μπορείς να απαντήσεις την κλήση στο iphone πατώντας το κουμπάκι πανω στο ΒΤ, ισχύει κάτι τέτοιο;

Και μια αλλη ερώτηση, γιατί να χρειαστώ παραπανω από 16 gb αν δεν με ενδιαφέρει να εχω μαζί μου πάντα πολλα τραγούδια ή πολλές φωτογραφίες, έχει καποιο αντίκτυπο στη λειτουργία του; Και τέλος, έχει ραδιόφωνο οπως ειχαν κάποτε κάποιες συσκευές;
* Για το bluetooth ακουστικό πρέπει να κοιτάξεις τη συμβατότητα. Για παράδειγμα, εγώ έχω αυτό το μοντέλο της Samsung εδώ και τρία χρόνια και συνεργάζεται άψογα με όλα τα iPhone από το 4S και μετά.

* Τα 16GB είναι αρκετά για τη χρήση που λες. Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Η γυναίκα μου, που θέλει να έχει μαζί της όλες τις φωτογραφίες που βγάζει, συχνά ήταν στο όριο.

* Ραδιόφωνο δεν είχε κανένα iPhone και γενικά τείνει προς κατάργηση σε όλες τις συσκευές.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.874
Reaction score
41.080
προσπάθησα να σχηματίσω γνώμη 'πιάνοντας τα' σήμερα στο mall σε διάφορα μαγαζιά. Δυστυχώς λόγω των αντικλεπτικών που φέρουν οι συσκευές δεν είναι εύκολο να καταλάβει κανείς πως κάθεται στο χέρι η κάθε συσκευή. Γενικά το 6 δεν φαίνεται μεγάλο, ειμαι συνηθισμένος σε τέτοιου μεγέθους συσκευές, και είναι κομψό. Σίγουρα όμως δεν θα μπορεί κανείς να το χειρίζεται με ένα χέρι, σε διάφορα σημεία που το back ήταν αριστερά πάνω στην οθόνη δεν έφτανε ο αντίχειρας και το ένα και μοναδικό κεντρικό κουμπί που έχει δεν παίζει το ρόλο του back αλλά σε βγάζει εκτός app (ίσως να φταίει και το ότι δεν έχω εμπειρία χειρισμού σε iphone). Εδώ παίρνουν ένα πόντο παραπάνω τα samsung όπως το note4 π.χ., που έχουν back button δεξιά από το κεντρικό κάτω και έτσι η πλοήγηση γίνεται πιο εύκολη με ένα χέρι. Αν είναι να φτάσεις να βάλεις και δεύτερο χέρι τότε προτιμώ τη λύση του note με το πενάκι (ως εναλλακτική), είχα παλιότερα το note2 και ήμουν γενικά ευχαριστημένος με τη χρήση. Από την άλλη αν κάποιος δεν θέλει να χρησιμοποιεί το κινητό και για browsing τότε το iphone 5 είναι το σωστό μέγεθος...και τελικά αυτό είναι το μεγάλο μου δίλημμα, να παω σε 4" οθόνη που είναι πιο βολικό σαν συσκευή σε πολλές χρήσεις ή στις 5-5+ και να παίζει και ρόλο tablet all the time; Θέλω και τα δύο, χρειάζομαι και τις δύο δυνατότητες....πφφφ, δεν βγάζω άκρη...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.570
Reaction score
94.442
Θέλω και τα δύο, χρειάζομαι και τις δύο δυνατότητες....πφφφ, δεν βγάζω άκρη...
Εύκολο είναι βρε Βασιλάκη!

Αφού θες και τις δύο δυνατότητες, ποιο μοντέλο τις έχει; :whistling:
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Το 6+ να πάρεις και θα το συνηθίσεις Βασίλη,θα βρεις τον τρόπο να το βολευτείς,είναι μονόδρομος αφού το θες και για tablet.
Αλλωστε και τα tablets δεν μπορούμε να τα χειριστούμε με το ένα χέρι συνήθως!;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.874
Reaction score
41.080
το 6+ λεωνίδα δεν μου άρεσε στο μάτι, imho έχει λάθος αναλογίες, αν φτάσω εκεί πάνω σε μέγεθος νομίζω το note4 είναι μονόδρομος, είναι φθηνότερο και πιο universal από το 6+.
Το θέλω πρωτίστως για τηλέφωνο αλλά είναι πολλές φορές που χαζεύω το forum για παράδειγμα από το κινητό μου. Αν είμαι στο αμάξι πιθανόν να βγάλω το tamplet που έχω ήδη και να κάνω τη δουλειά μου, αλλά στο δρόμο θα πρέπει να βολευτώ με το κινητό. Οσοι είχατε μέχρι τώρα iphone 5 πως ήταν η ζωή σας ως αναφορά το browsing; εχω μείνει με την εντύπωση ότι γενικά στα iphone δεν χρησιμοποιείς web browser (αλλά πάλι γιατί λένε ότι έχει safari;) αλλά apps που υπάρχουν σχεδόν για τα περισσότερα sites. Ισχύει ακόμη αυτό; Πάντως και στο galaxy grand που έχω τώρα με apps παίζω π.χ. tapatalk.
Γενικά θα προτιμούσα το 5αρι ως μέγεθος να το εχω μαζί μου συνεχώς...το οποίο όμως πέρα από το μέγεθος που φοβάμαι για αυτά που γράφω παραπάνω είναι που λένε ότι και η μπαταρία του δεν κρατάει καθόλου, θέλει κάθε βράδυ φόρτιση;
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Το 4G-LTE είναι ρουφήχτρα ενέργειας, αν το έχεις συνέχεια ανοικτό δεν βγάζει τη μέρα κανένα τηλέφωνο.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Και safari έχει για να σερφάρεις και αρκετούς άλλους browsers όπως Opera,iCab κλπ.Και apps όπως το tapatalk.
Είναι υποκειμενικά αυτά τα πράγματα.Εγώ θα προτιμούσα όποιο έχει μεγαλύτερη οθόνη.
Σε ότι αφορά τη μπαταρία ανάλογα με τη χρήση,αν σερφάρεις όλη μέρα με το κινητό,αν χρησιμοποιείς ενεργοβόρες εφαρμογες,3G κλπ όποιο και να έχεις θα θέλει κάθε μέρα φόρτιση.
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
Τώρα το σετάρω.
Το μέγεθος είναι εντυπωσιακό αλλά δεν με ενοχλεί. Το πολύ μικρό πάχος σε σχέση με τις υπόλοιπες διαστάσεις ξαφνιάζει.
Στην πράξη θα διαπιστώσω την καλύτερη camera, τη μεγαλύτερη μπαταρία και τη μεγαλύτερης ανάλυσης οθόνη.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.293
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top