ΑΓΟΡΑ SUB ΕΩΣ €450 ΓΙΑ 5.1??????


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Μα και αυτός ρε παιδί μου στις 10:30 ξεκινάει το νήμα να ρωτήσει για sub και στις 13:30 παραγγέλνει sub!
 

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
190
Reaction score
17
Μα και αυτός ρε παιδί μου στις 10:30 ξεκινάει το νήμα να ρωτήσει για sub και στις 13:30 παραγγέλνει sub!
Έχεις δίκιο ήμουν παρορμητικός η αλήθεια είναι οτι το είχα ψάξει και πριν 3 μήνες και είχα ψιλοκαταλήξει στο IMPACT. Οπως και να έχει σήμερα θα το παραλάβω με την αντιπροσωπεια που μίλησα μου είπε οτι αυτοι χρησιμοποιούν ένα καλώδιο RCA αρσενικό σε RCA αρσενικό και να το συνδέσω μόνο στη μία είσοδο του SUB. Απλά μου είπε οτι εκεινοι προτείνουν το καλώδιο να είναι composite 75Ω αν δεν κάνω λάθος αυτο δεν είναι καλώδιο video ή ειναι καλώδιο AUDIO & VIDEO?????
Και πριν τρέξω το oddysey ξέρει κανείς να μου πει σε τι τιμες να έχω ρυθμίσει το sub??? Το ξέρω πως μπορει μετα να χρειαστει να αλλάξω manual τις ρυθμισεις.

Και TIMARAS θα βάλω photo και θα σου πω εντυπώσεις

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.445
Στα 200Hz (τέρμα δεξιά) το crossover, περίπου στη μέση το volume, 0 η φάση.
Δεν αλλάζουμε ρυθμίσεις απο το sub, δεν είμαστε στα '80s. :D
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
...μου είπε οτι αυτοι χρησιμοποιούν ένα καλώδιο RCA αρσενικό σε RCA αρσενικό και να το συνδέσω μόνο στη μία είσοδο του SUB. Απλά μου είπε οτι εκεινοι προτείνουν το καλώδιο να είναι composite 75Ω αν δεν κάνω λάθος αυτο δεν είναι καλώδιο video ή ειναι καλώδιο AUDIO & VIDEO?????...
Α, πα, πα...μην μπλέξεις με αυτά τα άτιμα τα κα(β)λώδια.
Ειδικά τα ομοαξονικά 75Ω είναι...πανάκριβα! :whistling:
 



Μηνύματα
457
Reaction score
76
Καλησπέρα, αν και πηρες, εχω το ιδιο set up με το δικό σου και χρησημοποιω το sunfire sds 10
 

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
190
Reaction score
17
Καλησπερα και παλι,

Εχω το volume στη μεση, το crossover τερνσ στσ 200Mhz και τη φαση στο 0. Εβαλα να δω το Gravity to velodyne impact ειναι πολυ δυνατο αλλα σε σκηνες που δεν εχει μουσικη δυνατα το sub κανει σε χαμηλη ενταση σαν τα παρασιτα του ραδιοφωνου ειναι φυσιολογικο αυτο?
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Καλησπερα και παλι,

Εχω το volume στη μεση, το crossover τερνσ στσ 200Mhz και τη φαση στο 0. Εβαλα να δω το Gravity to velodyne impact ειναι πολυ δυνατο αλλα σε σκηνες που δεν εχει μουσικη δυνατα το sub κανει σε χαμηλη ενταση σαν τα παρασιτα του ραδιοφωνου ειναι φυσιολογικο αυτο?
Όχι, δεν είναι φυσιολογικό. Η ταινία που έβλεπες ήταν DVD ή από κάποιο αρχείο; Αν ήταν αρχείο μπορεί να ήταν προβληματικός ο ήχος του αρχείου. Δοκίμασε να δεις κάποιο DVD.

Επίσης, έχεις συνδέσει το sub στη σωστή έξοδο του ενισχυτή σου (SW out); Ρύθμισες εντάσεις και συχνότητες αποκοπής στο sub αλλά και στα υπόλοιπα ηχεία μέσα από το Audyssey του Denon;
 

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
190
Reaction score
17
Ξαναετρεξα το audyssey αλλα δεν εχω πειραξει τιποτα απο εντασεις και συχνοτητα αποκοπης, το SUB το εχω συνδεσει στις σωστες εισοδους. Το καλωδιο ειναι δεκαμετρο και το εχω καρφωσει διπλα απο τα καλωδια των ηχειων λετε να φταιει αυτο? Εχω ξενερωσει ασχημααααα
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.445
Βάλε τα ηχεία όλα small, crossover 80Hz και το LPF for LFE στα 120Hz.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
και δοκιμασε και αυτο που προτεινει για το impact η velodyne

impact.jpg


.....θελει ενα καλωδιο Y-adapter (2-3 ευρω κανει)
Κατεβασε την ενταση του sub στο παρα τεταρτο και κανε μια αυτοματη ρυθμιση παλι.
 



Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
190
Reaction score
17
Κανει εναν ηχο οπως κανει το μηχανημα που μετραει ραδιενεργεια!!!!!! Αν ενδιαφερεται κανεις να το ακουσει να μου στειλει το mail γιατι το site δεν υποστηριζει το ανεβασμα αυτου του αρχειου
 

Μηνύματα
168
Reaction score
58
Κανει εναν ηχο οπως κανει το μηχανημα που μετραει ραδιενεργεια!!!!!! Αν ενδιαφερεται κανεις να το ακουσει να μου στειλει το mail γιατι το site δεν υποστηριζει το ανεβασμα αυτου του αρχειου
Μήπως έχεις παρεμβολές από RF συχνότητες?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.445
Έχω ένα παλιό Rel sub κάτω απ' το γραφείο κι όταν είναι κοντά κινητό γίνεται πόλεμος. :D
 

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
190
Reaction score
17
Τι μπορεί να τις προκαλέσει ? μέσα στο δωμάτιο εχω ενα ασυρματο τηλεφωνο,το ασυρματο ρουτερ, το καλώδιο της κεραιας της ΤV, την κεραια του AV, τα καλώδια των ηχείων και ενα xbox360...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top