Behringer B3030A

Μηνύματα
13
Reaction score
2
Πωλούνται τα εν λόγω ηχεία καίνουργια στα κουτιά τους με τα test report.

Μετά από πολλά blind shootout tests για studio monitors και ηχεία γενικότερα, κατέληξα στα Behringer B3030A.

Για χάρη τους πούλησα τα κορυφαία ADAM A7: Τα Behringer παραδόξως είχαν καλύτερη ανάλυση, χρώμα και τοποθέτηση οργάνων στο χώρο εντυπωσιάζοντας όλου τους παρευρισκομένους!

To test έγινε με Universal Audio UA 2192 AD/DA και καλώδια Gepco X8201M με τα εξής tracks σε lossless quality:
http://www.enjoythemusic.com/magazine/music/1004 /testdiscs.htm

Ακόμη πιο ενδιαφέρον είναι ότι τα κατά πολλούς καλύτερα ηχεία στον κόσμο, τα Linkwitz Orion ηττήθηκαν από τα B2031A που δεν έχουν καν ribbon tweeters με auditioning απο τoν ίδιο τον Linwitz! Περισσότερα εδώ:
http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/177403-linkwitz-orions-beaten-behringer-what.html

Επίσης, εδώ ο άλλος κορυφαίος Geddes Lee που σχεδίασε τα απίστευτα Abbey (μάλλον ανώτερα και των Orion) παραδέχεται με μετρήσεις τη διαφορά!
http://www.behringer.com/assets/Behringer-Geddes.pdf
http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/103872-geddes-waveguides-438.html

Αγόρασα 4 για home cinema setup και δεν χρησιμοποιώ τα 2 λόγω έλλειψης χώρου!

Έχει γίνει επαγγελματικό break-in 50 ωρών.

Specifications
-Ultra-linear frequency response with individual frequency diagrams
  • -Built-in 75 and 35-Watt power amplifiers with enormous power reserve
  • -Ultra-high resolution, 2 Inch velocity ribbon transducer for ultimate sound reproduction
  • -Long-throw 6 3/4 Inch woofer with deformation-resistant Kevlar cone and aluminum -die-cast chassis for ultimate bass response
  • -Controlled dispersion characteristics and extremely large sweet spot owing to the
  • -Active crossover network with 4th order Linkwitz-Riley filters
  • -Adjustable to a wide range of acoustic conditions and subwoofer operation
  • -Separately controlled limiter for low and high-frequency overload protection
  • -Magnetic shielding allows placement near computer monitors
  • -Servo-balanced inputs with XLR and 1/4 Inch TRS connectors
Tα είχα πάρει 442 Ευρώ από thomann.
Τα δίνω 280.

Αποστέλονται με αντικαταβολή (Cοurier 1-2 εργάσιμες) σε όλη την Ελλάδα με έξοδα του παραλήπτη κατα την παραλαβή (γύρω στα 25 ευρώ), αφού πακεταριστούν επαγγελματικά στα original κουτιά τους. Δεκτές και άλλες προτάσεις για τρόπο μεταφοράς.
 

Attachments



Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ακόμη πιο ενδιαφέρον είναι ότι τα κατά πολλούς καλύτερα ηχεία στον κόσμο, τα Linkwitz Orion ηττήθηκαν από τα B2031A που δεν έχουν καν ribbon tweeters "
Φίλε μου έχεις παρεξηγήσει κάποια πράγματα...και όσον αφορά τα τεστ που μάλλον δεν τα έχεις διαβάσει όλα, αλλά και όσον αφορά τα Β2031 και Β3030Α, που είναι διαφορετικά μεταξύ τους ηχεία, με διαφορετικά polar plots κλπ. Μια χαρά ηχεία είναι τα Behringer, αλλά μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα και κυρίως μην λέμε υπερβολές....αν θες να δεις ο ίδιος τί παίζει, φέρτα εδώ να τα ακούσεις δίπλα στα ορίον...εγώ τα έχω ακούσει πρόπερσι όταν έψαχνα για μικρά monitors και δεν υπάρχει φυσικά σύγκριση. Αλλιώς θα είχαμε όλοι ένα ζευγάρι Βehringer. Για τον σκοπό τους πάντως είναι μια χαρά ηχείο, καλύτερο από πολλά άλλα αντίστοιχα. Καλή συνέχεια και σόρρυ για την παρέμβαση.:drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
13
Reaction score
2
ep4ndr μάλλον δεν διάβασες τα pdf report ούτε το post μου...Αναφέρω στο post ότι πρόκειται για τα τα Β2031Α. Έχω ακούσει τα B3030A με τα Β2031Α δίπλα δίπλα και τα Β3030Α είχαν πανομοιότυπο ήχο, απλά πιο διαυγή στα ψηλά λόγω του ribbon tweeter. Όλα βέβαια είναι υποκειμενικά στον ήχο και ο καθένας ακούει υποκειμενικά. Φυσικά και ακούγονται υπερβολικά όλα αυτά αλλά αν κάτι μου αρέσει στη ζωή μου είναι να καταρρίπτω μύθους ;-)

Προσωπικά έχω κάνει blind shootout με Behringer Β3030Α, Adam A7, Geddes Abbey και πάλι κέρδισαν τα Behringer. Απλά θέλησα να παραθέτω τις απόψεις από καταξιωμένους κατασκευαστές που δεν μασάνε τα λόγια τους. Από τον ίδιο τον Linkwitz:
http://www.linkwitzlab.com/frontiers_6.htm

Έχω κάνει attach και το blind shootout report από τον ίδιο για όσους δεν το βρίσκουν!

Βέβαια, πολλές φορές η αλήθεια πονάει...ειδικά εμένα που έχω ξοδέψει άπειρο χρόνο κα χρήμα μέχρι να καταλάβω τι πραγματικά συμβαίνει με τους χρωματισμούς από τα 3rd order harmonics των λυχνιών, το ''πρόσθετα'' ηχόχρωμα απο τις κόρνες κτλ για να καταλήξω ότι τελικά θέλω να ακούω την ηχογράφηση ατόφια, χωρίς ''πρόσθετα''.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και αυτό ακριβώς κάνουν άψογα τα Behringer....

Νεά τιμή 260 Ευρώ (τελική)
 

Attachments


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Πίστεψέ με, ανήκω κι εγώ σε αυτούς που τους αρέσει να καταρρίπτουν μύθους, εξ'ου κι έχω φτάξει τα Ορίων...;)
Άλλο αυτό κι άλλο να υποστηρίζεις αυτό που έγραψες "...τα Linkwitz Orion ηττήθηκαν από τα B2031A..." και ότι το λέει και ο ίδιος ο Λινκγουιτς... αυτό είναι απλά υπερβολή και παραπληροφόρηση. Σόρρυ κιόλας.
Τα χω διαβάσει τα άρθρα, καθώς και το άρθρο του SL και πουθενά δε γράφει ο άνθρωπος ότι τα Βehringer ήταν καλύτερα. Ούτε βγάζεις αυτό το συμπέρασμα κοιτάζοντας τη σύγκριση που έκανε. Απλά έχουν κάποια ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά στην πολική τους απόκριση και βασικά εντυπωσιάστηκε πόσο καλά έπαιξαν για τα λεφτά τους. Κάτι που έχω επιβεβαιώσει προσωπικά. Είναι όντως καλά τα Behringer και είμαι σίγουρος ότι θα πουληθούν και χωρίς να γράφεις τέτοιες υπερβολές...:hi:
 

Μηνύματα
13
Reaction score
2
ep4nder κατ' αρχάς θεωρώ τα Orion μαζί μετα τα Geddes Abbey τα καλύτερα ηχεία σχεδιαστικά στον κόσμο αυτή τη στιγμή.

Αν προσέξεις γράφω ότι τα Behringer κέρδισαν στο τεστ με μέρος του auditioning (αυτούς που άκουσαν) τον Linkwitz, όχι ότι ο ίδιος τα θεωρεί καλύτερα (μα είναι δυνατόν να τα θεωρεί καλύτερα απ' τα δικά του ηχεία?) Τα αποτελέσματα του τεστ παρόλαυτα ήταν εντυπωσιακά και τα Behringer HTAN καλύτερα από τα ORION (διάβασε σε παρακαλώ το report) και η απόκριση τους όπως γράφεις ενυπωσίασε τόσο τον Linkwits 'oσο και τον Geddes Lee!

Αφού δεν διαβάζεις το pdf report θα σου γράψω εδώ τα αποτελέσματα από τις σελ. 17,19:

Results
• AS existence question: All listeners scored the
Behringer powered monitors as creating a plausible
AS (7.40 average out of 10)

• Config scores relative to reference (+/- 5 range)
– +0.32 Eickmeier (only speaker judged better than reference)
-0.50 Orions asymmetrical in room (> 1 meter from walls)
-0.55 Orions close to front wall
-0.58 Orions in optimum location
-0.88 Orions close to side walls
– -1.09 Behringers in front corners (a second set identical to reference)

The AS plausibility of the Behringers/subwoofer was
very good
– It is not an insult for the Orions to be “almost as good”
Perhaps the room acoustics dominated over speaker differences

Όπως βλέμπουμε τα reference είναι τα Behringer με ελάχιστα καλύτερα τους τα Eickmeier (+0.32), τα Orion να ακολουθούν με διαφορά σε διάφορες τοποθετήσεις στο χώρο (-0.50 έως -0.88 την χειρότερη τους απόδοση κοντά στους τοίχους) και τα χειρότερα τα Behringer τοποθετημένα σε γωνίες (δέυτερο σετ όμοιο με το reference Βehringer).

Αυτό δείχνει ότι η τοποθέτηση στο χώρο είναι το σηματικότερο με διαφορά πράγμα στον ήχο γενικότερα, αφού το ίδιο σετ (Behringer) βγήκε καλύτερο και χειρότερο ταυτόχρονα λογω διαφορετικής τοποθέτησης!

Μα προφανώς, δεν γράφω τέτοιες λεπτομέρειες για να τα πουλήσω! Απλώς βρήκα το τέστ αφορμή για συζήτηση/αφύπνηση...

peAce
 
Last edited:

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Αυτό δείχνει ότι η τοποθέτηση στο χώρο είναι το σηματικότερο με διαφορά πράγμα στον ήχο γενικότερα, αφού το ίδιο σετ (Behringer) βγήκε καλύτερο και χειρότερο ταυτόχρονα λογω διαφορετικής τοποθέτησης!
Σωστά, για αυτό σου λέω ότι ένα σύστημα ορίων σωστά στημένο στον χώρο βάση μετρήσεων, δεν έχει εύκολα αντίπαλο. ...Τέσπα, καλή συνέχεια!:drinks:
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Είχα μέχρι προσφάτως τα 3030Α και τολμώ να πω ότι ήταν μια ευχάριστη ηχητική έκπληξη!
Παρόλα αυτά δε θεωρώ ότι μπορεί να υπάρξει σύγκριση με ηχεία της κλάσης του orion, ειδικά στον τομέα του ηχητικού όγκου.
Ίσως να υπάρχει κάποιος χώρος που το μικρό να είναι καλύτερο από το μεγάλο αλλά αυτό δε σημαίνει και τίποτα...
 

Μηνύματα
13
Reaction score
2
Όπως έγραψα παραπάνω, ΔΙΑΒΑΣΤΕ και ΜΕΛΕΤΗΣΤΕ παρακαλώ το test report του blind shootout όπου συμμετείχε ο ίδιος ο Linkwitz!

Τα test έχουν νόημα μόνο αν είναι τυφλά και σε άγνωστο του εκάστοτε ιδιοκτήτη μεν, treated για ακρόαση δε χώρο!

Ο εγκέφαλος παίζει μεγάλα παιχνίδια αν γνωρίζουμε από πριν τι θα ακούσουμε ή το βλέπουμε:

Τα αποτελέσματα του τυφλού τέστ ήταν εντυπωσιακά και τα Behringer HTAN καλύτερα από τα ORION (διάβασε παρακαλώ το report) και η απόκριση τους όπως γράφεις ενυπωσίασε τόσο τον Linkwitz όσο και τον Geddes Lee!

http://www.behringer.com/assets/Behringer-Geddes.pdf
http://www.scribd.com/doc/103681479/SLReport10-05
http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/103872-geddes-waveguides-438.html
http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/177403-linkwitz-orions-beaten-behringer-what.html

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον στη συζήτηση, αλλά για να επανέλθουμε στο θέμα της πώλησης (το μυαλό ξεφεύγει ;-P), η τιμή εξακολουθεί να είναι στα 260 ευρώ (έχει γίνει 50h break-in) στα κουτιά τους με τα test report.
 

Attachments





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top