Καλή η κακή συνήθεια?

Μηνύματα
168
Reaction score
58
Γειά σας.
Τους τελευταίους 5-6 μήνες λόγω εργασίας μένω ελάχιστα σπίτι(μόνο για φαγητό και ύπνο βασικά).Γι'αυτόν το λόγο και για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο κατεβάζω τους διακόπτες από τον πίνακα που αντιστοίχουν σε 4 πρίζες που έχω συνδέσει τα μηχανάκια μου και στις οποίες δεν υπάρχουν άλλες συσκευές(ψυγεία,φώτα κτλ,αυτά είναι σε άλλες φάσεις).
Έρχεται λοιπόν το ΣΚ και τους ανεβάζω πάλι...και η ερώτηση μου είναι αν με την ενέργεια αυτή που γίνεται 4-5 φορές το μήνα διακινδυνέυω την ακεραιότητα των συσκευών(ταλαιπωρούνται ηλεκτρολυτικοί κ.α).
Δεν έχω κάποια προστασία(ένα πολύπριζο 9 θέσεων μέ διακόπτη δεν ξέρω αν είναι ασφαλείας,έχω σε αυτό τις πηγές,ενισχυτής κατευθείαν σε πρίζα,άλλος ενισχυτής 3η πρίζα,υπογούφερ 4η).
Αν αυτό που κάνω είναι λάθος τι προτείνετε?
 

TGD

Μηνύματα
7.106
Reaction score
7.161
Αυτό κάνω κι εγώ όταν δεν πρόκειται να ακούσω. Γιατί όμως φοβάσαι; Δεν έχουν διακόπτη on-off έτσι κι αλλιώς οι συσκευές; Σε εμένα δεν έχει το cd, αλλά ούτε που το έχω σκεφτεί ποτέ για πρόβλημα.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Υπερβολική θα την έλεγα εγώ (δε βαριέσαι να πηγαίνεις στον πίνακα όποτε θες να ακούσεις μουσική; ).
Σαν και εσένα έχω 2 πολύμπριζα APC με διακόπτη και με κάποια μορφή φίλτρου. Κλείνω τους διακόπτες και that's all!
 

Μηνύματα
168
Reaction score
58
Ευχαριστώ παιδιά.
Το θέμα είναι ότι τα πιό πολλά δεν έχουν διακόπτη on-off και αυτό με ανησυχεί λίγο.
Κάπου στο site είχα διαβάσει ότι το ρεύμα δεν έχει σταθερή τάση από τη διαφυγή μέχρι την κατάληξη και θέλει κάποια millisecond για να σταθεροποιηθεί...και μήπως αυτό λειτουργεί αθροιστικά με τον καιρό εις βάρος των συσκευών.
Αν τα έβαζα σε πολύπριζα ασφαλείας θα είχα κάποια σχετική προστασία και πόσο έχουν κάποια της προκοπής?
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.552
Μηνύματα
2.864.077
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top