[mac] Squire-Not your average media center!


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Είναι shareware,υπάρχει βέβαια πλήρες demo για 15 μέρες.Μόλις φτιάξουν τους ελληνικούς υπότιτλους σε cp1253 που είμαστε καταδικαμένοι for ever and ever θα πούμε περισσότερα.Είναι σε utf-8 until now.

Θα υπάρχει και 1 μοναδικό Lisence for free με κλήρωση για μέλος του avsite και που έχει mac ως htpc!:)

Σύντομα,μόλις έχουμε ready ελληνικούς υποτιτλους,που μάλλον μου ήρθαν μόλις τώρα.Απαντάνε αμέσως οι άνθρωποι!;)
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Θα ανοίξω ξεχωριστό θέμα για τη συμμετοχή.
Προς το παρόν περιμένω να φτιάξουν τους ελληνικούς υπότιτλους σε cp1253 μιας και τους υποστηρίζουν μόνο σε utf-8 μέχρι στιγμής.Δεν έχει νόημα αλλιώς!

Θα έχουμε γρήγορα update καλό πιστεύω.

Και αναλυτική παρουσίαση εδώ!
Γι αυτό μου έδωσαν και 1 free lisence extra.;)
 
Last edited:

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Θα ήθελα να μου (μας) περιγράψεις τα περί stream που διαβάζω... Πως, απο που κλπ κλπ...

Συγχαρητήρια πάντως για την "παρουσίαση" και προσφορά της άδειας!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
To stream είναι at your risk!Αλλωστε το αναφέρουν ότι δεν το υποστηρίζουν official.θα δεις όμως δουλεύει σε sites που τα εμπιστεύεται ο πολύς κόσμος!;)

Τα συγχαρητήρια θα μου τα πεις όταν ξεκινησει η παρουσίαση και ελπίζω να είναι και αύριο!Και αν είναι και καλή βέβαια!:)

Απλά επειδή ήρθα σε επικοινωνία μαζί τους σε ότι αφορά τους ελληνικούς υπότιτλους μου πρόσφεραν free license για beta tester στα ελληνικά.

Το είχα αγοράσει όμως από πριν το πρόγραμμα,τους είπα τι θέλω και τι θα κάνω και μου δώσαν 1 free σε όποιον τυχερό!;)

Εχω συνεννοηθεί μαζί τους και δεν θα υπάρχει κανένα θέμα!
Περιμένω να φτιάξουν τους ελληνικούς υπότιτλους σωστά και θα τα πούμε!:thumbsup:
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Αγοράστηκε ήδη και αναμένουμε με αγωνία να δούμε τι καλύτερο μπορεί να κάνει από το med8er...
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Είναι για mac htpc φίλε.Δηλ συνδέεις το mac σε tv,προβολέα ή και av receiver και είναι εναλλακτικό του xbmc και του plex.
Με λιγότερες δυνατότητες προς το παρόν,πιο εύκολο όμως,πιο mac friendly και το πιο σημαντικό είναι μόνο για mac!;)
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Κι εγώ μάζί σου. Κι απ αυτό έχει το μαγαζί να μαστε καλά.
Απλά xbmc και plex με χαλούσαν λιγουλάκι και δε βόλευαν και τη γυναίκα τόσο πολύ και γι αυτό είμαστε με το med8er...
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Καλά τη σύζυγο θα τη βολέψει όσο δεν πάει το Squire,ειναι πανεύκολο στη χρήση του!Και λειτουργει και με το apple remote!;)

Εμείς ως Ελληνες έχουμε προς το παρόν πρόβλημα με τους υπότιτλους,αν δεν είναι σε utf-8.Απο κει που κατεβάζουμε όλοι σε 99.99% είναι cp1253.
Αν δεν σας ενδιαφέρουν οι υπότιτλοι είναι μια χαρά το προγραμματάκι,δείτε το demo gia 15 μέρες και αποφασίζετε!

Θα κληρώσουμε εδώ στο avsite και 1 free license,οπότε μη βιάζεστε,σε λιγότερο από 15 μέρες πριν λήξει το demo σας ο τυχερός θα έχει κερδίσει!:thumbsup:

Θα ανοίξω ξεχωριστό θέμα για το παραπάνω,μόλις βγει η νεώτερη έκδοση με τις διορθώσεις σε ότι μας αφορά.
Μακάρι να είναι και αύριο!;)
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Η σύζυγος είναι της αλλοδαπής και με τα ελληνικά δε τα πάει καλά ακόμα. Όλα αγγλιστί οπότε μας καλύπτει μια χαρά.
Να δούμε το βράδυ τι θα κάνει με αυτά που θα βρεί στο NAS...
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Η σύζυγος είναι της αλλοδαπής και με τα ελληνικά δε τα πάει καλά ακόμα. Όλα αγγλιστί οπότε μας καλύπτει μια χαρά.
Να δούμε το βράδυ τι θα κάνει με αυτά που θα βρεί στο NAS...
Και η δική μου επίσης,αλλοδαπή είναι και δεν τα πάει καθόλου καλά στα ελληνικά!;)

Σας καλύπτει και θα ησυχάσεις τότε αδερφέ!:)
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Και η δική μου επίσης,αλλοδαπή είναι και δεν τα πάει καθόλου καλά στα ελληνικά!;)

Σας καλύπτει και θα ησυχάσεις τότε αδερφέ!:)
Αλλωστε όπως είπα και στην αρχή Squire the media center for the rest of us!:D
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Θυμίζει εποχές παλιού καλού Front Row με εξαιρετική ενσωμάτωση στο σύστημα, κάνοντάς το να δείχνει "μαμά" εφαρμογή. Έχει βέβαια κάποια θεματάκια αλλά ας κάνει ο Mod μας την παρουσίασή του και μετά τα συζητάμε όλα.
 

D

Deleted member 35

Guest
Ρε παιδιά γιατί ανησυχείτε για το encoding; Unix under the hood τρέχετε. Υπάρχουν ενσωματωμένα utilities για τη μετατροπή.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Το encoding θα μας το φτιάξουν μην ανησυχείτε.Πιθανόν και μέσα σ'αυτή την εβδομάδα να είναι έτοιμη δοκιμαστική έκδοση για τους ελληνικούς υπότιτλους.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Για Terminal έχω βρει οδηγίες για batch convert από cp1253 σε utf-8.
Ομως θα έλεγα καλύτερα να περιμένουμε να το φτιάξουν.
Αλλωστε οι mac users δεν έχουμε μεγάλη εμπειρία σε Terminal,το φοβόμαστε και λίγο και αν κάνουμε κάνα έστω μικρό λαθάκι μπορεί να πάθουμε και μικρή ή μεγάλη ζημιά!
Ας έχουμε λίγες μέρες ή και ώρες (?) υπομονή!;)
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Παιδιά,δεν μου έχουν στείλει κάποιο update ακόμη με διόρθωση για τους ελληνικούς υπότιτλους γι αυτό και η καθυστέρηση.
Σας έχω νέα όμως,βρήκα batch text converter από cp1253 σε utf-8 για mac!
Οι πρώτες δοκιμές έγιναν με επιτυχία ακόμη κι από δικτυακό δίσκο.Συνεχίζω με πολλά srt αρχεία τώρα από δίκτυο και θα ενημερώσω.

Είναι free:http://www.macupdate.com/app/mac/25031/textbatchconv
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Εκανε τη βρώμικη δουλειά σε λίγα μόνο λεπτά.Ετσι τώρα έχω όλους τους υπότιλους σε utf-8.
Φυσικά τώρα μένει ν'αλλάξω και όλες τις επιλογές από cp1253 σε utf-8.Από xbmc & plex,μέχρι Mede8er 1000X3D & Boxee.
Και από δω και πέρα με το TextBatchConv κάθε καινούριο υπότιτλο άμεσα μετατροπή σε utf-8.:thumbsup:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.502
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top