HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Ενισχυτες σηματος χρειαζεσαι αφου δεν εχεις σταθερη φωτεινοτητα. Στα 23 μετρα εγω θα ειχα 2 τροφοδοτικα τον κοντρολερ στην μια ακρη της ταινιας και 2-3 ενισχυτες και θα δουλευε σιγουρα! Εχω κανει και περισσοτερα μετρα και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Δηλαδη ο ενισχυτης που εχω δεν αρκει?Νομιζω ειναι αρκετα δυνατος μια και οι προδιαγραφες του λενε...
[FONT=Adobe &#40657]Extend 40 meters of SMD5050 30LEDs/m RGB LED Strips/
20 meters of SMD5050 60LEDs/m RGB LED Strips or Max Load 288W
[/FONT]
 

Μηνύματα
85
Reaction score
1
Καλησπερα.Μια απορια...
Εχω παρει μια 5μετρη ταινια 3528 led cool white και για λογους διακοσμησης την εκανα 15μετρη κοβοντας (ανα 3led-6λεd) και ενωνοντας μεταξυ τους καλωδια 12εκατοστων(ειτε τα ετοιμα με τα κλιπ ειτε με κοληση).
Στην αρχη αναψε κανονικα αλλα την επομενη μερα η φωτεινοτητα ηταν αρκετα ασθενης.Τι μπορει να φταιει?
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
Η τάση πεφτει Όταν συνδέσεις 3 ταινίες συνεχόμενες.
Πρέπει να συνδέσεις ξεχωριστό καλώδιο στην καθεμία.
Εννοείται φυσικά ότι έχεις τροφοδοτικό που φτάνει και για τις 3.
 

Μηνύματα
85
Reaction score
1
προφανως μου μιλας για τρεις 5μετρες,γιατι εγω μιλαω για μια 5μετρη κομμενη ανα 3led και ενωμενη με καλωδια ρευματος που δινουν συνολικο μηκος 12-15μ.Ισχυει το ιδιο σε αυτη την περιπτωση?
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
α το πιασα τι λες.
εχεις παρα πολλες κολλησεις και πολλα βυσματα
ειναι πιθανον να πεφτει η ταση σε ολη η μερος της ταινιας

αφου λοιπον τα εχεις ξεχωρισει δοκιμασε να δωσεις ρευμα σε περισσοτερα σημεια της ταινιας (ευκολο με τον τροπο που την εχεις ενωσει) ν δεις ανα αλλαζει κατι
 


Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
απο το ιδιο τροφοδοτικο με περισσοτερα καλωδια σε διαφορετικα σημεια
αν συμβαινει αυτο που πιστευω η ταση σου πεφτει λογω κακων και πολλων επαφων απο τις συνδεσεις.
 


Μηνύματα
85
Reaction score
1
pankrok ειχες εν μερη δικιο.τελικα εφταιγαν οι συνδεσεις.
ειχα παρει απο ebay αυτα http://www.ebay.com/itm/110940776777?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT και εκανα και τις υπολοιπες κολλησεις μονος μου.
Τα line connector κριθηκαν ακαταλληλα καθως κατα το κλεισιμο πιεζαν τα τσιπακια της led-ταινιας και δημιουργουσαν πτωση τασεως και μειωση φωτεινοτητας στο 50%.
Τα αφαιρεσα εκανα κολλησεις με αλλη ταινια,καθως μου καταστραφηκε η υπαρχουσα,και εχω αριστη πλεον φωτεινοτητα.
Σε ευχαριστω.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
1
Για σας και απο μενα... Εχω ενα κρυφο φωτισμο και θελω να του βαλω led....Ειναι 20μ .... Αυτο θα κανει δουλεια ή θα χρειαστω και τιποτα αλλο? http://www.ebay.com/itm/20M-4-5M-50...509660?pt=US_Car_Lighting&hash=item3380385d5c
Ναι αυτό το κιτ είναι μια χαρά. Και αφού είναι και έτοιμο γλυτώνεις τις κολλήσεις κτλ.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Καλησπερα και απο εμενα.
εχω μερικες αποριες πριν προχωρησω σε αγορα.
Οι λεντοταινιες ειναι σχετικα μαλακες και ευκαμπτες; Δηλαδη στη γωνια του ταβανιου πως θα τοποθετηθει πανω στην γυψοσανιδα κανοντας γωνια Γ;
Η να το θεσω αλλιως. Αν θελω να την κολλησω πισω απο την τηλεοραση σε ορθογωνιο σχημα πως θα το κανω;
Υπαρχει καποιος τροπος να ενωσω τις 4 σειρες απο τις ταινιες αφου πρωτα τις κοψω και τις τοποθετησω;
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
Είναι εύκαμπτες αλλά σε γωνία θέλουν προσοχή γιατί μπορείς να τις κόψεις.
Γιαβ ισω στην τηλεόραση η θα βρεις βυσματακι που τερματιζει η θα πέσει κολλητηρι
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Συγνωμη επειδη ειμαι κ λιγο ασχετος δεν υπαρχει στο ebay καποιο ετοιμο καλωδιο που ενωνεις την μια ακρη του στριπ με την αλλη;
 

Μηνύματα
85
Reaction score
1
πατα στο ebay led connector και θα σου βγαλει μια λιστα με διαφορα καλωδια.
Αναλογως με τον τυπο της ledoταινιας που θα αγορασεις 3528 5050 θα διαλεξεις και το αντιστοιχο connector
πχ http://www.ebay.com/itm/3528-8mm-50...arts_and_Accessories&var=&hash=item19f29d915d

Aπο κει κ περα,οπως αναφερθηκε και πιο πανω,αν ξερεις να κανεις κοληση η δουλεια θα γινει στο αψε σβησε χωρις αναμονες κ τυχον καθυστερησεις.
Υγ.Εγω προσωπικα δεν θα ξαναπαρω connectors με κλιπς,γιατι ειχα την εξης ατυχια τα connector να κουμπωνουν πανω στο τσιπακι με πιεση και να δημιουργουν προβλημα αγωγιμοτητας.Κατεφυγα σε κοληση κ το προβλημα λυθηκε.
 


Μηνύματα
8
Reaction score
0
Μπορουν 2 led strips που δεν ενωνονται μεταξυ τους αλλα ειναι στον ιδιο χωρο να λειτουργουν ταυτοχρονα με το ιδιο rf controller?
 

Μηνύματα
89
Reaction score
32
Για λάμπες T5 γνωρίζετε κάτι; Αξίζουν; Υπάρχει δυνατότητα σε κρυφό φωτισμό να γίνεται χειρισμός μέσω smartphone;
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402

Έχω μια σταθερή οθόνη σε ενα dedicated home cinema room και θέλω να έχω ως κεντρικό φωτισμό του δωματίου, την οθόνη με τα led όπως φαίνεται στο παραπάνω βίντεο.

Τι πρέπει να αγοράσω και πως μπορώ να το ανάβω/σβήνω ασύρματα ή με χρήση smartphone;

Χοντρικά ποσο κοστίζει το παραπάνω εγχείρημα;

Ευχαριστώ
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.525
Reaction score
30.904
Ταινια led με τηλεχειριστηριο :thumbsup:
Εγω εχω βαλει πανω στα ντουλαπια της κουζινας και εχει πολυ πλακα !
Τα χρωματα ειναι ακριβως αυτα που βλεπεις στο βιντεο

Ποση ειναι η περιφερεια της οθονης?

10 M led strips
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top