προβλημα με 4k αναλυση sta 60hz

Μηνύματα
263
Reaction score
9
η gaming 970 ειναι ιδια και ελαφρα μερικες φορες περισσοτερα frames απο την απλη 980.οποτε θα ελεγα κατ'εμε για αρχη μια 970 και βλεποντς.βεβαια αν σε παιρνει για 980 gaming ακομα καλυτερα....[/QUOTδθσκολη αποφαση γαμωτο το λεω.....θα το σκεφτω και αθριο θα πραξω στην χειροτερη τη δευτερα θα εχω καινουργια καρτα.
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
οπως το ειπα.απο τριτη με τεταρτη περιμενς την 980 gigabyte g1 gaming oc στα 642 εyρο.καλυτερη τιμη δεν γινοταν.μακαρι να πιασοyν τοπο τα παραπανισια λεφτα.σε σχεση με την 970 αντοιστιχη.το ψθχολογικο μου εχει παει περιπατο.οταν ειχα επιλεξει την 290 και τα εσκασα ειχα τελειςσ διαφορετικη ψυχολογια.τωρα σαν κατι να μην μου πηγαινει καλα.δεν ξερω.ενα πραγμα λεσ και πας σε κατι χειροτερο.ισςσ ειναι αυτα τα 256bit en sxesh me ta 512 thw 290 pou moy kaθονται στο λαιμο.που αν το παρουμε θεςρητικα η 290 ειναι πιο γρηγορη βαση προδιαγραφων.α ρε ατιμο 4κ....ελπιζς να μην απογοητευτω.παιδια λιγη παρηγορια την χρειαζομαι.του στθλ μπραβο man ςραια επιολογη!!!!!πλακα κανω.η νεκροψια θα δειξει.μολισ την δουλεπσς θα γραψω εντυπωσεισ.σασ ευχαριστω θερμα ολουσ!!!!
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
H H Randeon R290X δεν είναι πιο γρήγορη από την GTX 980.
Μην διαβάζεις απλά τις προδιαγραφές, η 290Χ μπορεί να έχει memory bus width 512bit και memory bandwidth 320GB/s ενώ η GTX 980 να έχει "μόλις" memory bus width 256bit και memory bandwidth 220GB/s αλλά αυτά τα δυο χαρακτηριστικά δεν καθορίζουν απόλυτα τις τελικές επιδόσεις.

Φαντάσου ότι memory bus/bandwidth είναι ένας αυτοκινητόδρομος, όσο περισσότερες λωρίδες έχεις τόσα περισσότερα αυτοκίνητα θα εξυπηρετεί.
Φαντάσου το memory clock σαν το μέγιστο όριο ταχύτητας του αυτοκινητόδρομου
Φαντάσου τον κεντρικό επεξεργαστή της κάρτας σαν τα διόδια, όσο γρηγορότερα είναι τόσο περισσότερα αυτοκίνητα εξυπηρετεί.
Ο συνδυασμός των παραπάνω μας δίνει το τελικό αποτέλεσμα, η nVidia έχει καταφέρει με στενότερο αυτοκινητόδρομο αλλά με υψηλότερο όριο ταχύτητας και γρηγορότερα διόδια να εξυπηρετεί περισσότερα αυτοκίνητα..
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
ΤΗΝ πηρα τελικα gtx 980 g1.αν εξερεσουμε metro kai crysis ολα τα παιχνιδια τα καινουργια παιζουν αρκετα καλα.πχ εδω


λογο του οτι γραφω με shadow play se 4k δεν φαινεται πολυ smooth.αν εγραφα σε 1080 θα φαινοταν νερο.το αποτελεσμα...σε 4κ fps min 28 avg 32 maximum 38!!!με μοναδικη υποχωρηση το super sampling που κθριολεκτικα και σε 1080 γονατιζοει το συστημα.20 fps φτανει!!!ευχαριστω για ολες τις συμβουλεσ σασ.οποιο παιχνιδι θελετε να αναβασω πεσ τε μου!!!
 


Μηνύματα
263
Reaction score
9
Αν εχεις το mordor θελω να μου πεις τι παιζει και το nba 2k15
στο modor 33 με 38 ολα στα ultra.το μονο σημειο ποθ πεφτει στα 25 ειναι οταν σημαδευεισ με τοξο που γινεται μπλε η οθονη.το nba ultra ola 58-60 frames.απλα τελειο!!!ολα αυτα σε 4κ!!η πλακα ειναι οτι το βραδυ αυτα τα δυο θα ανεβαζα!!!!στη χειροτερη αυριο θα τα δεις και τα δυο.
 

Μηνύματα
366
Reaction score
28
Στο nba σου τρέχει κανονικα χωρις σπασίματα σε αυθεντικό;γιατι ολοι εχουμε θέματα εδω και εγω το ιδιο με καλη καρτα HD6970.
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
Στο nba σου τρέχει κανονικα χωρις σπασίματα σε αυθεντικό;γιατι ολοι εχουμε θέματα εδω και εγω το ιδιο με καλη καρτα HD6970.
γιατι πολυ απλα μιλαω για 4κ αναλυση!!!τρεξε σε 4κ αναλυση και αν παιξεις 10 fps kati γινεται!!!
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
γιατι πολυ απλα μιλαω για 4κ αναλυση!!!τρεξε σε 4κ αναλυση και αν παιξεις 10 fps kati γινεται!!!
sorry δεν ειδα το ερωτιματικο!!!!sorry το παρεξηγισα.το μονο σπασιμο που κανει ειναι οταν βαζεις καλαθι και ζοθμαρει στον παιχτη.εκει παιζει 30 frames.tpτ το ενοχλητικο.ειναι λογικο.απο 60 στα 30 και το πιο απειρο ματι το αντιλαμωανεται.
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
sorry δεν ειδα το ερωτιματικο!!!!sorry το παρεξηγισα.το μονο σπασιμο που κανει ειναι οταν βαζεις καλαθι και ζοθμαρει στον παιχτη.εκει παιζει 30 frames.tpτ το ενοχλητικο.ειναι λογικο.απο 60 στα 30 και το πιο απειρο ματι το αντιλαμωανεται.
με 6970 λογικα δεν επρεπε να ειχες θεμα.ασ μας πει καποιοσ με την 7970 σε 1080 τι γινεται!!!
 

Μηνύματα
366
Reaction score
28
με 6970 λογικα δεν επρεπε να ειχες θεμα.ασ μας πει καποιοσ με την 7970 σε 1080 τι γινεται!!!
Και σε 1080 παιζω με ολα στο low και παιρνω 52 με το ζόρι μεχρι 30 φτάνει σε σημεία.πολυ σπαστικό για αυτο στο λεω πως παει.
Εγω για 970 gaming εχω καταλήξει.αλλα ρωτω μηπως ειναι θεμα παιχνιδιού....
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
αφου παιζεις 1080 και θες να μεινεισ σε αθτη την αναλυση οι επιλογες οι εξης.290/290χ και εισαι κομπλε.για 2κ και πανω 970.το θεωρω υπερβολη για 1080.τωρα θα μου πεις μικρη διαφορα τιμης με 970.its your choice.τι συστημα εχεις γενικα?
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
παντως περα απο την πλακα καλα που δεν πηρα την 970 g1 σε σχεση με την 980 g1.auta ta 10 frames kanoun to paixnidi oriaka playble se 4k.χαιρομαι για την επιλογη μου.antialasing παιδια off.h diafora poy exei αν δεν εισαι κολιμενοσ στην οθονη ειναι τπτ.μην σασ πω οτι σε 4κ οθονη μου φαινεται και πιο καθαρα τα γραφικα.οι ειδικοι ας πουν κατι σε αυτο.
 

Μηνύματα
366
Reaction score
28
αφου παιζεις 1080 και θες να μεινεισ σε αθτη την αναλυση οι επιλογες οι εξης.290/290χ και εισαι κομπλε.για 2κ και πανω 970.το θεωρω υπερβολη για 1080.τωρα θα μου πεις μικρη διαφορα τιμης με 970.its your choice.τι συστημα εχεις γενικα?
i7 960
Gigabyte X58
6GB ram 1600
SSD
4Tb δεύτερο σκληρό
24" monitor 1920X1200 (16/10)
HD6970
Projector
50" TV
Μεχρι 350 για 970 g1 με παιρνει για να φορτώσω ολα πάνω της...
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
ενα μικρο lag to βλεπω σε καποια σημεια.μπορει να ειναι απο την εγγραφη.οπως και σε μενα αν γραφω κανει κατι κολληματα.με 280 και πανς παντως εχεισ κανει ουσιαστικη αναβαθμιση γενικα.εγω σκεψου σε 3 χρονια απο 6950 πηγα μετα σε 2χ 6950 μετα σε ρ9 290 και τωρα 980.ηρωας εισαι την εθχαριστιθηκες οπως πρεπει.οχι σαν εμενα.
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
αν διαθετεις 350 970 g1 dyskolo.kai δεν θα πεσει γρηγορα.385 ενα φιλαρακι την παραγειλε ενα μηνα τωρα.και την περιμενει.δεν ξερω απο που ομως.το μονο σιγοθρο ειναι οχι απο ελλαδα
 

Μηνύματα
366
Reaction score
28
αν διαθετεις 350 970 g1 dyskolo.kai δεν θα πεσει γρηγορα.385 ενα φιλαρακι την παραγειλε ενα μηνα τωρα.και την περιμενει.δεν ξερω απο που ομως.το μονο σιγοθρο ειναι οχι απο ελλαδα
καλα ακομα δεν την εχουν.προπαραγγελια μονο....
σε σενα ετσι κανει τρεμουλιασμα-lag?
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
αν την βιαζεσαι το mysystem exei κοματια.400+++ να υπολογιζεις σε καθε μαγαζι.θα το ανεβασω να το δεις.οταν παιζω χωρις εγγραφη παιζει νερο.οταν γραφω κανει τα δικα του.
 


Μηνύματα
263
Reaction score
9
28-40 fps αν δεν γραφω τα κοληματακια που θα δειτε δεν υπαρχουν καθολου.το περιεργο ειναι οτι ητε τα βαλω ολα max ητε low η διαφορα ειναι 5 fps.σε αυτο δεν ξερω τι ωφειλεται.με το vsyng off h karta βαρεσαι μεχρι 73.απο οτι ηξερα πηγαινε μεχρι 60-62.η memory της καρτας βαρεσαι κοκκινα 95 %.πιστευω αν ειχε 6 vram θα ειχα πολυ καλυτερα αποτελεσματα.η θερμοκρασια σασ φαινεται ενταξει?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.575
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top