[mac] Squire-Not your average media center!

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.715
Εκανε τη βρώμικη δουλειά σε λίγα μόνο λεπτά.Ετσι τώρα έχω όλους τους υπότιλους σε utf-8.
Φυσικά τώρα μένει ν'αλλάξω και όλες τις επιλογές από cp1253 σε utf-8.Από xbmc & plex,μέχρι Mede8er 1000X3D & Boxee.
Και από δω και πέρα με το TextBatchConv κάθε καινούριο υπότιτλο άμεσα μετατροπή σε utf-8.:thumbsup:
Μα πόση υπομονή έχετε εσείς οι φαν της Apple, ώστε να έχετε απλώς τα αυτονόητα για άλλους...:whistling:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Μα πόση υπομονή έχετε εσείς οι φαν της Apple, ώστε να έχετε απλώς τα αυτονόητα για άλλους...:whistling:
Δεν είναι έτσι Γιάννη!Θυμίσου τα πρώτα firmware στα Dune,WD TV κλπ media players που υποστήριζαν ελληνικούς υπότιτλους σε utf-8 μόνο.Μετά πρόσθεσαν cp1253.Ετσι και το Squire,αρχικά υποστηρίζει μόνο σε utf-8 ελληνικούς υπότιτλους.
Οσο για το TexBatchConv υπάρχει αρκετά χρόνια το πρόγραμμα,εμείς δεν το ξέραμε.Με λίγο ψάξιμο εχθές το βρήκα και δουλεύει και πολύ καλά!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Για όσους ενδιαφέρονται έχει βγει beta έκδοση 1.4 του Squire με αρκετές αλλαγές.Μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ:
http://syliondevelopment.tumblr.com

Δυστυχώς σε μένα που έχω όλες τις ταινίες και τις σειρές σε nas,μόλις πάω να παίξω μια ταινία ή σειρά το πρόγραμμα κρασάρει.Τόσο σε afp όσο και σε smb σύνδεση.Τους έχω στείλει report σχετικά,αλλά δεν έχουν απαντήσει ακόμη.
Θα ήθελα να δοκιμάσει τη beta και κάποιος άλλος αν μπορεί να δοκιμάσει με αρχεία σε usb δίσκο συνδεδεμένο σε mac,ή και αρχεία στον εσωτερικό δίσκο του mac.
Δουλεύει το πρόγραμμα?Και αν ναι,τι αλλάγές έχουν γίνει στους υπότιτλους?Μήπως βλέπει τώρα σωστά ελληνικούς υπότιτλους σε Greek (Windows) cp1253?
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Σε 10.9.5
Δεν μπορώ να προσθέσω φακέλους από δικτυακό δίσκο, δεν τους δέχεται καν.
Ένα ωραιότατο kernel panic μετά την εγκατάσταση και επανεκκίνηση.
Στον κάδο των αχρήστων και αναμένουμε
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Σήμερα έβγαλαν τη beta 4 που δεν κρασάρει με δικτυακό δίσκο.Είμαι σε 10.10.1 public beta
Συμβαίνει το εξής παράδοξο όμως:Πλέον δεν εμφανίζονται καθόλου οι ελληνικοί υπότιτλοι srt ούτε σε utf-8 ούτε σε cp1253!
Παρά μόνο αναπαράγει τους ελληνικούς υπότιλους που παίρνει το Squire από το opensubtitles!
Για όποιον θέλει να κάνει μια δοκιμή:http://syliondevelopment.tumblr.com
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Αρχίζουμε και μπάινουμε σε ένα δρόμο σιγά,σιγά!
Σήμερα έχουμε τη 1.4 beta5.
Πλέον οι εξωτερικοί srt προβάλονται κανονικά αν είναι σε utf-8.Σε cp1253 προβάλονται μεν,σαν αλαμπουρνέζικα δε!:)
Αν όμως το release που έχουμε,υπάρχει και στο open subtitles τότε οι υπότιτλοι που βλέπουμε on the fly (αρκεί να το επιλέξουμε),είναι σε cp1253 στο 99.9% των περιπτώσεων.Και ναι τους βλέπουμε κανονικά!:o

Κάτι γίνεται πάντως για να δούμε!:thumbsup:

Beta 5 - Wed 12

  • Fixed a bug that was avoiding to disable subtitles once they were enabled.
  • Now you can select subtitles inside video files a part from the ones from Opensubtitles.
  • While in search mode you no longer trigger the option menu when pressing M.
  • Fixed a bug on high resolution screens (1080p+) that were displaying subtitles wrong.
  • Disable all subtitules (Settings > Subtitles) now works.
http://syliondevelopment.tumblr.com
 



Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Οχι βρε,ο Tim καλή και ευαίσθητη ψυχή είναι,δε θα πει τίποτα.
Να μου πεις ότι θα τρίζουν τα κόκκαλα του Steve Jobs,να το δεχτώ!:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.250
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top