NORMA Revo Ipa 140

I

iason

Guest
Αγαπητοί κύριοι μήπως τυχαία γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτήν την εταιρεία και για το συγκεκριμένο ενισχυτή; Υποσχεται ρεύμα μα πολύ ρεύμα !
Φιλικά Ιασων.
norma_29.jpg
 

Μηνύματα
269
Reaction score
56
Τον άκουσα στον αντιπρόσωπο με διάφορα PMC (22 24 Fb1 ) και έπαιζε εξαιρετικά ,ένας πραγματικά φινετσάτος ιταλός.
Αν είσαι Αθήνα πήγαινε να τον ακούσεις αξίζει.
Αλήθεια με τι ηχεία θέλεις να τον συνδυάσεις ;
 

I

iason

Guest
Τον άκουσα στον αντιπρόσωπο με διάφορα PMC (22 24 Fb1 ) και έπαιζε εξαιρετικά ,ένας πραγματικά φινετσάτος ιταλός.
Αν είσαι Αθήνα πήγαινε να τον ακούσεις αξίζει.
Αλήθεια με τι ηχεία θέλεις να τον συνδυάσεις ;
Αγαπητέ φίλε Αχιλέα δεν είμαι Αθήνα είμαι εξωτερικό αλλά εχω κανονίσει ακρόαση το επόμενο σαβατοκύριακο να ακούσω τον NORMA IPA 140 και τον BLADELIUS thor mk3.Τα ηχεία μου είναι τα Quadral platinum m40.
Θα αναφέρω σχόλιο μετά την ακρόαση.
 

don

Μηνύματα
193
Reaction score
33
Αγαπητοί κύριοι μήπως τυχαία γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτήν την εταιρεία και για το συγκεκριμένο ενισχυτή; Υποσχεται ρεύμα μα πολύ ρεύμα !
Φιλικά Ιασων. View attachment 39985
Κι εγώ τον έχω ακούσει στον Έλληνα αντιπρόσωπο, είναι όντως ένας πολύ μουσικός ενισχυτής (ιταλός γαρ) με δύναμη που χωρίς όμως να βγαίνει ωμή. Απλά, με την τιμή που έχει, τουλάχιστον στην Ελλάδα (γύρω στα 4500€), θεωρώ ότι είναι λίγο overpriced καθώς υπάρχουν κι άλλες αξιόλογες προτάσεις σε αυτή την κατηγορία από εταιρείες με ιστορία.
 

I

iason

Guest
Κι εγώ τον έχω ακούσει στον Έλληνα αντιπρόσωπο, είναι όντως ένας πολύ μουσικός ενισχυτής (ιταλός γαρ) με δύναμη που χωρίς όμως να βγαίνει ωμή. Απλά, με την τιμή που έχει, τουλάχιστον στην Ελλάδα (γύρω στα 4500€), θεωρώ ότι είναι λίγο overpriced καθώς υπάρχουν κι άλλες αξιόλογες προτάσεις σε αυτή την κατηγορία από εταιρείες με ιστορία.[/QUOΕ
Είμαι σε (φαση αναζήτησης)ενος καλύτερου ενισχυτή από αυτόν που τώρα εχω,Harman Kardon HK990 αλλά είμαι πολύ παράξενος σε αυτήν την νέα επιλογή.Σκοπός μου είναι να πάρω ενα μηχάνημα πού να παιζει (κατά το δικό μου γούστο )αξιόλογα και να εχει και ποιότητα κατασκευής από το σασί του πού θέλω να είναι αλουμίνιο μεσα να εχει κανα υλικό επώνυμο κανα πυκνωτή Wima .Nichigon μεχρι το τηλεκοντρόλ.Eχω σαν οριο τις 5000 ευρω αλλά κατι αξιόλογο μεχρι στιγμής δεν εχω βρεί.Τελευταία ακρόαση ο HEGEL H300 σκετη απογοήτευση καθαρά (βιομηχανικός ηχος).Εάν εχεις καμιά πρόταση ευχαρίστως να την ακούσω
Φιλικ'α Ιάσων.
 

I

iason

Guest
Κι εγώ τον έχω ακούσει στον Έλληνα αντιπρόσωπο, είναι όντως ένας πολύ μουσικός ενισχυτής (ιταλός γαρ) με δύναμη που χωρίς όμως να βγαίνει ωμή. Απλά, με την τιμή που έχει, τουλάχιστον στην Ελλάδα (γύρω στα 4500€), θεωρώ ότι είναι λίγο overpriced καθώς υπάρχουν κι άλλες αξιόλογες προτάσεις σε αυτή την κατηγορία από εταιρείες με ιστορία.
Είμαι σε (φαση αναζήτησης)ενος καλύτερου ενισχυτή από αυτόν που τώρα εχω,Harman Kardon HK990 αλλά είμαι πολύ παράξενος σε αυτήν την νέα επιλογή.Σκοπός μου είναι να πάρω ενα μηχάνημα πού να παιζει (κατά το δικό μου γούστο )αξιόλογα και να εχει και ποιότητα κατασκευής από το σασί του πού θέλω να είναι αλουμίνιο μεσα να εχει κανα υλικό επώνυμο κανα πυκνωτή Wima .Nichigon μεχρι το τηλεκοντρόλ.Eχω σαν οριο τις 5000 ευρω αλλά κατι αξιόλογο μεχρι στιγμής δεν εχω βρεί.Τελευταία ακρόαση ο HEGEL H300 σκετη απογοήτευση καθαρά (βιομηχανικός ηχος).Εάν εχεις καμιά πρόταση ευχαρίστως να την ακούσω
Φιλικ'α Ιάσων.
 

C

chrispo

Guest
Ρίξε και μια ματιά στους ολοκληρωμένους της Yamaha , AS -3000, AS -2100.
Ακόμα και στους μικρότερους AS-1000 και AS-2000. Απλά , εξαιρετικοί ενισχυτές, που παίζουν μουσική....αντεδείκνυνται για ¨μηχανάκηδες ¨.
Η δε ποιότητα κατασκευής τους, είναι ¨αλλού ¨.
 
Last edited by a moderator:

don

Μηνύματα
193
Reaction score
33
Είμαι σε (φαση αναζήτησης)ενος καλύτερου ενισχυτή από αυτόν που τώρα εχω,Harman Kardon HK990 αλλά είμαι πολύ παράξενος σε αυτήν την νέα επιλογή.Σκοπός μου είναι να πάρω ενα μηχάνημα πού να παιζει (κατά το δικό μου γούστο )αξιόλογα και να εχει και ποιότητα κατασκευής από το σασί του πού θέλω να είναι αλουμίνιο μεσα να εχει κανα υλικό επώνυμο κανα πυκνωτή Wima .Nichigon μεχρι το τηλεκοντρόλ.Eχω σαν οριο τις 5000 ευρω αλλά κατι αξιόλογο μεχρι στιγμής δεν εχω βρεί.Τελευταία ακρόαση ο HEGEL H300 σκετη απογοήτευση καθαρά (βιομηχανικός ηχος).Εάν εχεις καμιά πρόταση ευχαρίστως να την ακούσω
Φιλικ'α Ιάσων.
Καλά κάνεις και το ψάχνεις πολύ καθώς το ποσό που έχεις βάλει σαν όριο είναι σεβαστο και χρειάζονται προσεκτικές ακροάσεις και αν ειναι εφικτό πάντα με τα ηχεία σου στο χώρο σου.
Μου κάνει εντύπωση(?) για τον Hegel που σε απογοήτευσε.

Εγώ θα προσπαθούσα να ακούσω όσο γίνεται πιο πολλούς ενισχυτές και σίγουρα θα έβαζα στη λίστα μου τη Luxman, Modwright KWI 200, Magnum Dynalab MD307, Unico 200(αν θέλεις λάμπα και Ιταλία μεριά),
Krell S550(για πολλά γκάζια), Plinius Hautonga, Bryston b135.
Αυτά μου ήρθαν πρόχειρα κατά νου και κάποιοι ίσως είναι λίγο πάνω από το budget σου αλλά αξίζουν τον κόπο.

Εννοείται και ο Norma είναι μέσα στη λίστα, αλλά σε αυτά τα χρήματα μπορεί να βρείς κάτι ακόμα καλύτερο σε ηχητική απόδοση.
( Μιας και ανέφερες ακόμα και την ποιότητα του τηλεκοντρόλ, του Norma δυστυχώς είναι απαράδεκτο και δεν ταιριάζει καθόλου με τη συνολική ποιότητα του ενισχυτή η οποία ειναι εξαιρετική).

Ολα βέβαια είναι θέμα προσωπικού γούστου και matching με τα ηχεία σου. Φτιάξε μια λίστα με υποψήφιους ενισχυτές και στη συνέχεια ακούς, ψάχνεις και απολαμβάνεις το ταξιδι..
 

I

iason

Guest
Καλά κάνεις και το ψάχνεις πολύ καθώς το ποσό που έχεις βάλει σαν όριο είναι σεβαστο και χρειάζονται προσεκτικές ακροάσεις και αν ειναι εφικτό πάντα με τα ηχεία σου στο χώρο σου.
Μου κάνει εντύπωση(?) για τον Hegel που σε απογοήτευσε.

Εγώ θα προσπαθούσα να ακούσω όσο γίνεται πιο πολλούς ενισχυτές και σίγουρα θα έβαζα στη λίστα μου τη Luxman, Modwright KWI 200, Magnum Dynalab MD307, Unico 200(αν θέλεις λάμπα και Ιταλία μεριά),
Krell S550(για πολλά γκάζια), Plinius Hautonga, Bryston b135.
Αυτά μου ήρθαν πρόχειρα κατά νου και κάποιοι ίσως είναι λίγο πάνω από το budget σου αλλά αξίζουν τον κόπο.

Εννοείται και ο Norma είναι μέσα στη λίστα, αλλά σε αυτά τα χρήματα μπορεί να βρείς κάτι ακόμα καλύτερο σε ηχητική απόδοση.
( Μιας και ανέφερες ακόμα και την ποιότητα του τηλεκοντρόλ, του Norma δυστυχώς είναι απαράδεκτο και δεν ταιριάζει καθόλου με τη συνολική ποιότητα του ενισχυτή η οποία ειναι εξαιρετική).

Ολα βέβαια είναι θέμα προσωπικού γούστου και matching με τα ηχεία σου. Φτιάξε μια λίστα με υποψήφιους ενισχυτές και στη συνέχεια ακούς, ψάχνεις και απολαμβάνεις το ταξιδι..
Το Modwright KWI 200 τον κρατάω σαν ασσο στο μανικι τελευταίο ειναι ο αγαπημένος μου τον ειχα ακούσει παλιότερα με Tanoy Kεnsington και μου αρεσε παρα πολύ.Luxman εχω μεγάλη περιέργεια να ακούσω και Magnum dynylab.
Απλά επειδή δεν αγοράζεις κάθε μέρα ενισχυτές θέλω να πάρω οτι καλύτερο γίνεται με τα χρήματα πού θα δωσω.Η NORMA εχει και τηλεκοντρόλ αλουμινιου απλά το χρεωνει 300 ευρω εξτρα.Θα δούμε πάντως ευχαριστώ για τις προτάσεις.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Το
Η NORMA εχει και τηλεκοντρόλ αλουμινιου απλά το χρεωνει 300 ευρω εξτρα.
Δηλαδή δεν έχει τηλεχειρισμό αν δεν θες να πληρώσεις για το extra τηλεχειριστήριο?
 


Μηνύματα
504
Reaction score
228
300 ευρώ ένα τηλεκοντρόλ!
Έχετε αναρωτηθεί πόσα από τα λεφτά που πληρώνουμε σε high end μηχανήματα (κυρίως) από μικρές βιομηχανίες είναι απλά για το όνομα, ή την "άποψη" του κατασκευαστή?
Γί αυτό και εγώ λέω να κοιτάξεις και στους μεγαλύτερους κατασκευαστ´ες, όπως η Yamaha που σου προτάθηκε, όπου η σχέση τιμής προς απόδοση είναι καλύτερη και οι οικονομίες κλίμακας τους επιτρέπουν να μας προσφέρουν πολύ περισσότερη ποιότητα κατασκευής ανά ευρώ, σε σχέση με έναν μικρό κατασκευαστή.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Άρα υπάρχει ένα βασικό τηλεχειριστήριο και το "καλό" χρεώνεται επιπέλον. Λογικό από πλευράς κατασκευαστή για να κρατήσει χαμηλά το κόστος σε σχέση με τον ανταγωνισμό, γιατί υπάρχουν και κατασκευαστές που δεν παρέχουν καν βασικό τηλεχειριστήριο κι αναγκάζεσαι να πληρώσεις το όχι ευκαταφρόνητο τίμημα της απόκτησης του extra τηλεχειριστήριου.
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Έχεις σκοπό να αλλάξεις μελλοντικά τα ηχεία με καλύτερα (δεν υπονοώ κάτι για αυτά που έχεις); αν όχι μην δώσεις πάνω από 2000.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Τα ηχεία που έχεις θα "πνίξουν" τον ενισχυτή των 5000€ που σαφώς ανήκει σε ανώτερη κατηγορία. Ό,τι λένε οι φίλοι παραπάνω. Όχι πάνω από 2000€ και τον Yamaha AS 2000.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Έχεις σκοπό να αλλάξεις μελλοντικά τα ηχεία με καλύτερα (δεν υπονοώ κάτι για αυτά που έχεις); αν όχι μην δώσεις πάνω από 2000.
Συμφωνώ, σε αυτή την κατηγορία τιμής, ή και λίγο παραπάνω, μπορείς να βρεις πολλές καλές λύσεις.

Off topic: ωραίο το νέο avatar:p.
 


I

iason

Guest
Καλησπέρα ,
Οπως υποσχέθηκα θα γράψω την ταπεινή μου άποψη για τον NORMA IPA 140
τον άκουσα στο δικό μου χώρο με τα δικά μου ηχεία και συνοδά.
Καλός ενισχυτής με αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής .
Καταπληκτική μεσαία περιοχή καθαρότατη οι φωνές κρυστάλινες το χαμηλό του οχι εντυπωσιακό και οι μεσουψηλές του υπερβολικά τονισμένες.
( Πάντα για το γούστο μου και με τα δικά μου ηχεία).
Για μένα δεν αξίζει το τάληρο (5000 ευρο)που ζητάει για αυτό πάμε για άλλα.
10690034_360102514158959_1459254461420890988_n.jpg
10690034_360102514158959_1459254461420890988_n.jpg 1689252_360102530825624_279100193839028254_n.jpg
10690034_360102514158959_1459254461420890988_n.jpg
1689252_360102530825624_279100193839028254_n.jpg
 


LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Για δες και αυτα ;) Exposure Pre 3010S2 + 2 x Monoblocks 3010S2 = 3.200 ευρω . (Συγκρινετε και τις τιμες αυτες με της υπολοιπης Ευρωπης)

Παρεπιπτοντως ενας ενισχυτης (η προ-τελικοι) ανωτερης κατηγοριας απο αυτη που θα "αρμοζε" σε καποιο ηχειο , θα δωσει παντα καλυτερο αποτελεσμα σε σχεση με τον αντιθετο συνδυασμο (καλο ηχειο με μετριο ενισχυτη)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.589
Μηνύματα
2.865.087
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top