συνδεση home cinema-tv

Μηνύματα
168
Reaction score
58
συγνωμη αν κουραζω lesarros. με το συγκεκριμενω καλωδιο συνδεω το ps3 με το h/c η με την tv? παντως δεν με ενδιαφερει τοσο ο ηχος απο το ps3(ας ακουω και απο την tv). περισσοτερο θελω να εχω ηχο στο h/c οταν βλεπω ταινια απο usb που συνδεω στην tv. εκει εχω το μεγαλυτερο προβλημα.
Μάλλον γι'αυτο σου είπε να το αφήσεις για κάτι πιο σύγχρονο.
Νομίζω δεν γίνεται.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
συνδέεις το ps3 με hdmi στην tv πάντα.Από τον αντάπτορα που προτείνω,τον συνδέεις στο ps3 στη θύρα multi av και στο home cinema το άσπρο και κόκκινο καλώδιο για τον ήχο.

Οσον αφορά την tv για ήχο από usb δίσκο,δοκίμασε με ένα απλό καλώδιο rca.
Εξοδος ήχου rca από την tv και είσοδο ανάλογη στο home cinema.
Κόκκινο άσπρο και στις 2 περιπτώσεις στις αντίστοιχες θύρες.

καλωδιο rca εχω δοκιμασει αλλα δν βλεπω αποτελεσμα. μαλλον κατι δν κανω σωστα ειτε στην συνδεση ειτε στις ρυθμισεις της tv. θα δοκιμασω ξανα αυριο και θα ενημερωσω για βοηθεια. ευχαριστω πολυ lesarros!!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Δες τις ρυθμίσεις στην tv,δοκίμασε όλες τις επιλογές,λογικά δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα!
 





Μηνύματα
16
Reaction score
0
δοκιμασα με αυτο το καλωδιο. τον ηχο των καναλιων της tv τον παιζει μια χαρα το h/c αλλα οταν συνδεω usb στην tv για να δω καποια ταινια δεν εχω ηχο της ταινιας. μηπως το h/c δεν υποστηριζει την μορφη ηχου που εχει η ταινια?
 





Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Και τα τρία παραπάνω.Κάποιος περιορισμός μάλλον υπάρχει από την tv ή κάτι δεν κάνεις σωστά στις ρυθμίσεις.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Και τα τρία παραπάνω.Κάποιος περιορισμός μάλλον υπάρχει από την tv ή κάτι δεν κάνεις σωστά στις ρυθμίσεις.
Φιλαρακι ολα καλα, εβγαλα ακρη και επιτελους εχω ηχο!!! Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!!
 


Μηνύματα
2
Reaction score
0
καλησπέρα!θα ήθελα να αναφέρω και εγώ το πρόβλημά μου,όπως και οι προηγούμενοι.αγόρασα προχθές την sony bravia 42w805.έχω επίσης sony h/c τo DAV-DZ560.δοκίμασα τα πάντα (scart,hdmi,optical) αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να έχω ήχο από το h/c βλέποντας τα κανάλια.α!βλέπω μέσω δορυφόρου γιατί έχω οτεtv.αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τον ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
καλως ηρθες καταρχην

μηπως πρεπει να επιλεξεις από το μενου της tv αρχικα από που θα στελνει
τον ηχο π.χ. hdmi (αν η συνδεση σου εχει γινει με hdmi)?
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
καλως σας βρηκα! πριν λιγο κατεβασα τις οδηγιες για το sony h/c διοτι τις ειχα χασει. αυτο ακριβως θα κοιταξω αρχικα.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλημέρα...εχω ένα πρόβλημα με τη σύνδεση του h/c Στην τηλεόραση μου..Μόλις συνδέω το hdmi Η τηλεόραση χάνει εντελώς το ψηφιακό της σήμα.Όταν το αποσυνδεω πιάνει σήμα αλλά δε βλέπει η τηλεόραση το h/c.Τι μπορεί να φταίει;
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Η τηλεοραση σου λογικα εχει ψηφιακη optical εξοδο ηχου, απο εκει λοιπον με καλης ποιοτητας καλωδιο οπτικης ινας και αφου εχεις ενεργοποιησει την ψηφιακη εξοδο ηχου απο το μενου της τηλεορασης, κουμπονεις την οπτικη ινα στο H/C σου και, αφου επιλεξεις optical in, θα εχεις ηχο απο την βρωμοDIGEA......μπορεις να το κανεις βεβαια και με καλωδιο HDMI, απο το HDMI ARC( Audio Return Chanel ) της τηλεορασης στην αντιστοιχη εισοδο HDMI ARC του H/C
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top