ΚΑΛΩΔΙΟ RCA ΓΙΑ SUB VELODYNE IMPACT 12

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
190
Reaction score
17
Καλησπέρα σας,

Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα την βοήθεια σας, έχω παραγγείλει ένα SUB VELODYNE IMPACT 12 και χρειάζομαι ένα καλώδιο 6 μέτρα RCA απο οτι καταλαβαίνω από ένα RCA αρσενικο να καταλήγει σε 2 RCA αρσενικα αλλά επειδη ξέφυγα με την αγορά του SUB ψάχνω για κάτι αξιόπιστο και οικονομικό.
Παρακαλώ για την βοήθεια σας και αν έχετε κάτι κατά νου παρακαλώ και μέσω pm προκειμένου να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ένα αρσενικό σε ένα αρσενικό RCA θέλεις, δε χρειάζεται να συνδέσεις και τα δυο στο sub.
Πάμφθηνο οπουδήποτε.
 

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
190
Reaction score
17
zizik ευχαριστω πολυ ουσιαστικά για να σου στείλω pm πρέπει να γραψω στο τοίχο σου ή υπάρχει άλλος τρόπος.
 

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
190
Reaction score
17
zizik ευχαριστω πολυ ουσιαστικά για να σου στείλω pm πρέπει να γραψω στο τοίχο σου ή υπάρχει άλλος τρόπος.
θα ήθελα αν έχεις την υπομονή να σου στείλω κάτι private για να μην θεωρηθεί διαφήμιση
 


Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
190
Reaction score
17
Δυστυχώς χρειάζομαι 7 με 8m maximum και τα έτοιμα καλώδια που βρίσκώ έχουν μήκος έω 5m και μετά πάνε από 10m και πάνω!!!!!!!!!! Τι να κάνω αν πάρω το 10m θα έχω 2,5m παραπανίσιο καλώδιο που απ' οτι καταλαβαίνω δεν είναι και οτι καλύτερο για την απόδοση αφου και τα 7 με 8m είναι ήδη πολλά!!!!! Αν γνωρίζει κάποιος και κανένα καταστημα και για να μην θεωρηθεί διαφήμιση ας μου κάνει pm.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δεν πειράζει αν είναι 10 μέτρα.
Υπάρχει πάντα και η περίπτωση να αγοράσεις όσο χρειάζεσαι και να το κολλήσεις/βιδώσεις, εσύ ή κάποιος άλλος.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ένα αρσενικό σε ένα αρσενικό RCA θέλεις, δε χρειάζεται να συνδέσεις και τα δυο στο sub.
Δεν πέρνεις 3db αν συνδέσεις και τα δύο?
Όφελος δεν είναι αυτό ή δημιουργεί παραμορφώσεις στο σήμα εξόδου του σαμπ?
 

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
190
Reaction score
17
Πάντως και την Velodyne που ρώτησα μου είπα να βάλω ενα αρσενικό σε ένα αρσενικό RCA.
 


Μηνύματα
777
Reaction score
820
Λογικά, στη συσκευασία του sub θα περιλαμβάνεται ένα Υ splitter (κάνει το μονό καλώδιο διπλό - δες εδώ http://www.cable-shop.gr/36189.html ).

Παράγγειλε μονό καλώδιο RCA αρσενικό σε RCA αρσενικό και κατόπιν τα συνδέεις όπως θες (99% δεν θα σου χρειαστούν και οι δύο είσοδοι).
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Σ'ένα manual δεν θυμάμαι ποιανού sub το διάβασα.Έλεγε ότι συνέδεσε το ένα rca αλλά αν θες και τα δύο πέρνεις 3db.
Θα προσπαθήσω να το ξαναβρώ
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ισχυει , μονο αν στο λεει ο κατασκευαστης και μπορει να ειναι περισσοτερα απο 3 db, στο συγκεκριμενο κοιτωντας την πλατη του εχει σημειωμενο μονο τη μια εισοδο.
για να μη λεμε λογια αερα επειδη το δοκιμασα και επαιξε παραθετω και μετρησεις...

sub rca.jpg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Γιατί να το κάνεις όμως δε μου είπατε.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
το προτεινει ο κατασκευαστης αν ρωτας εμενα, προφανως ετσι οδηγουνται καλυτερα στο συγκεκριμενο η παρομοιας σχεδιασης τα τελικα σταδια? καλυτερα δυναμικα-spl? υποθετω..δεν ειμαι ηλεκτρονικος.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
http://forum.blu-ray.com/showpost.php?p=1499641&postcount=8


This is the science behind it:

There are two formulas used to find the db ratio between sound levels.

The first is used ONLY FOR POWER (watts): 10 . log (P2/P1). This formula is used when comparing Sound Intensity, measured in watts.

The second is used ONLY FOR VOLTAGES (and SPL levels): 20 . log (V2/V1). This formula is for voltage relationships and Sound Pressure Levels.

Using a Y adapter will add two correlated signals. When you sum two equal correlated audio signals (i.e., mono sources from sub output on the receiver/preamp), you will get twice the signal level (A1 + A2 = 2A1, since A1=A2).

Therefore , since V2 = 2 V1 and the log (2) = 0.30103, it follows

20 . log (2V1/V1) = 20 . log (2) = 6dB gain in voltage.

For power, it will be

10. log (2P1/P1) = 10 . log (2) = 3dB increase in power.


There are a few advantages (some real and some claimed) to using a Y adapter:
  • If you leave one of the RCA inputs open, dirt may get in there.
  • Using a Y adapter may add a few dbs to the subwoofers's output.
  • Some claim that the subwoofer works better at lower levels with the Y-cable.
  • The auto-off mode of some older subwoofers (e.g, Velodyne CH-12) may not come on at lower levels without the use of a Y-cable.
  • Some older subwoofers may actually need a Y cable because the left channel L may not default to mono signal.
  • Another benefit of using a Y-cable at the sub input jacks may be for reducing the amount of Radio Frequency (RF) and Electomagnetic (EM) interference, because you are not leaving the other input open and active. Subwoofers can be affected by annoying buzzes and hums.
Conclusion: Since there is no risk involved, I would recommend using a Y adapter (2 male, 1 female) at the subwoofer's RCA input jacks. Make sure you use a good quality Y adapter.
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top