Oppo BDP-103 / BDP-105




Μηνύματα
777
Reaction score
820
Εγω ΑΚΟΜΑ να καταφέρω να συνδεθώ με SMB στο router...Δεν ξέρω τι φταίει. Το Oppo ή το ρουτερ.
Αν δεν το έχεις ήδη κάνει, δοκίμασε να δώσεις στατική διεύθυνση ΙΡ στο NAS. Επίσης, άνοιξε την αντίστοιχη "πόρτα" στο router ή απενεργοποίησε εντελώς το firewall. Πιθανόν αυτό να σου λύσει το πρόβλημα.

Αν έχεις NAS της Synology, μπορώ να σε βοηθήσω και τηλεφωνικά (βραδινές ώρες - το τηλ. μου υπάρχει στις αγγελίες).

Φιλικά,

Γιώργος
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Αν δεν το έχεις ήδη κάνει, δοκίμασε να δώσεις στατική διεύθυνση ΙΡ στο NAS. Επίσης, άνοιξε την αντίστοιχη "πόρτα" στο router ή απενεργοποίησε εντελώς το firewall. Πιθανόν αυτό να σου λύσει το πρόβλημα.

Αν έχεις NAS της Synology, μπορώ να σε βοηθήσω και τηλεφωνικά (βραδινές ώρες - το τηλ. μου υπάρχει στις αγγελίες).

Φιλικά,

Γιώργος
Εχω ένα router (Asus RT-AC66U) που βάζεις έναν σκληρό πάνω και μπορεις να δημιουργήσεις SMB server. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν δέχεται τα credentials και δεν μου κάνει login(ειτε ακόμα και ως guest). Όταν κανω share απο το PC, τοτε συνδεομαι κανονικα. Θα τσεκάρω τα ports/firewall του router. Οσον αφορά την IP νομίζω ότι ειναι πάντα 192.168.1.1 μιας και αυτή ειναι του router πάντα.

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. Θα κάνω δοκιμές και αν δεν καταφέρω κάτι, ενδεχομένως να επικοινωνήσω μαζί σου.
Πάντως δεν εχω ιδιαίτερο θέμα αυτη τη στιγμη διότι αντι να τον έχω τον σκληρό στο router, τον βάζω απευθείας στο USB in και ξεμπερδευω, αλλά με ενδιαφερει ακαδημαικά. Αυτό και το πώς να παιζει 3D MVC MKV!
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Εχω ένα router (Asus RT-AC66U) που βάζεις έναν σκληρό πάνω και μπορεις να δημιουργήσεις SMB server. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν δέχεται τα credentials και δεν μου κάνει login(ειτε ακόμα και ως guest). Όταν κανω share απο το PC, τοτε συνδεομαι κανονικα. Θα τσεκάρω τα ports/firewall του router. Οσον αφορά την IP νομίζω ότι ειναι πάντα 192.168.1.1 μιας και αυτή ειναι του router πάντα.

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. Θα κάνω δοκιμές και αν δεν καταφέρω κάτι, ενδεχομένως να επικοινωνήσω μαζί σου.
Πάντως δεν εχω ιδιαίτερο θέμα αυτη τη στιγμη διότι αντι να τον έχω τον σκληρό στο router, τον βάζω απευθείας στο USB in και ξεμπερδευω, αλλά με ενδιαφερει ακαδημαικά. Αυτό και το πώς να παιζει 3D MVC MKV!
ΟΚ, τώρα κατάλαβα ποιο είναι το confuguration (νόμιζα πως έχεις NAS). Καλού κακού, κάνε κι ενα upgrade στο firmware του router, αφού πρώτα κάνεις backup τις ρυθμίσεις του. Και εδώ είμαστε και τα λέμε.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι τους κατόχους του 103/105:

Σε ότι αφορά την αναπαραγωγή ταινιών από smb ή usb υπάρχει η δυνατότητα για έστω κάποιο απλοϊκό JukeBox?
Εννοώ μόνο τα covers!
Δηλ. αν στον φάκελλο με την ταινία,εκτός των υποτίτλων βάλω και folder.jpg ή movie.jpg ή cover.jpg ή κάτι ανάλογο θα μου δείχνει τουλάχιστον το εξώφυλλο ή όχι?
 


Μηνύματα
777
Reaction score
820
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι τους κατόχους του 103/105:

Σε ότι αφορά την αναπαραγωγή ταινιών από smb ή usb υπάρχει η δυνατότητα για έστω κάποιο απλοϊκό JukeBox?
Εννοώ μόνο τα covers!
Δηλ. αν στον φάκελλο με την ταινία,εκτός των υποτίτλων βάλω και folder.jpg ή movie.jpg ή cover.jpg ή κάτι ανάλογο θα μου δείχνει τουλάχιστον το εξώφυλλο ή όχι?
Ναι, τα δειχνει τα εξώφυλλα. Και με το τελευταίο (beta) firmware, είναι πλέον αξιοπρεπές και σαν media server.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
Ναι, τα δειχνει τα εξώφυλλα. Και με το τελευταίο (beta) firmware, είναι πλέον αξιοπρεπές και σαν media server.
μήπως εννοείς media player; πέρασες το τελευταίο firmware, και αν ναι τι παρατηρείς;
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
μήπως εννοείς media player; πέρασες το τελευταίο firmware, και αν ναι τι παρατηρείς;
Media player εννοούσα, έχεις δίκιο.

Από τα λίγα που πρόλαβα να δω, το τελευταίο beta FW (BDP10XEU-77-0827B) το έκανε καταρχάς να δουλεύει επιτέλους σωστά με την εφαρμογή για iphone. Επίσης, οι εληνικοί υπότιτλοι παίζουν μια χαρά, όπως και τα αρχεία DSD (με το προηγούμενο FW το player ήταν πιο "επιλεκτικό" στην αναπαραγωγή).
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
George Sakkas για κάποιο λόγο δεν δέχεσαι pm...υπάρχει κάποιο θέμα με το προφίλ σου;
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Δηλαδή σαν media player έχουμε τέτοιες δυνατότητες?





Υπάρχει και cinavia όμως, να υποθέσω!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
Λοιπόν, παίζει τα πάντα από δίκτυο και με όποιο σύστημα θέλετε.
Επιβεβαίωσα για άλλη μια φορά ότι μέσω DLNA παίζουν οι ταινίες και με εξωτερικούς υπότιτλους (όπως γίνεται και με τον ενσωματωμένο player της samsung smart tv). Το oppo βέβαια συνδέεται και με SMB στο NAS οπότε βλέπει το file system κανονικά και παίζει επίσης τις ταινίες με εξωτερικούς υπότιτλους. Παίζει και οποιοδήποτε μουσικό αρχείο βρει στο διάβα του, προς το παρόν το δοκίμασα τροφοδοτεί pcm μέσω hdmi στο yamaha και να κάνει ο τελευταίος το D/A κομμάτι. Ολα μια χαρά. Επίσης άψογα παίζει και η εφαρμογή σε android που τη δοκίμασα.
Εντάξει δεν έχει jukebox και δεν μπορείς να κατεβάσεις υπότιτλους on the fly στην ταινία αλλά αυτά είναι πταίσματα μπροστά στην εικόνα που βγάζει (νομίζω ότι έχω καλύτερη κίνηση από ότι με το popcorn αλλά περιμένω να δω μερικές ταινίες για να επιβεβαίωσω). Εξαιρετικό το όλο πακέτο...από τη συσκευασία μέχρι το μηχάνημα.
Πρόκειται για ένα κορυφαίο ολοκληρωμένο μηχάνημα για δισκάκια και δικτυακή αναπαραγωγή.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
Λεωνίδα όταν του έδωσα να παίξει BD που τα είχα ριπάρει εγώ και είχαν δομή BDMV δεν τα αναγνωρίζει να τα παίξει με μενού και τέτοια, πρέπει να μπεις μέσα στο φάκελο που έχει τα αρχεία της ταινίας για να παίξει. Πέραν αυτού το έπαιξε κανονικά.
Τα mkv και τα λοιπά τα παίζει κανονικά. Αν δεν κάνω λάθος το cinavia δεν σε αφήνει να παίξεις αντίγραφο δίσκου με τα πλήρη μενού και τα σχετικά. Λειτουργία που εμένα τουλάχιστον δεν με απασχολεί.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Ούτε εμένα με απασχολεί αν είναι έτσι,αλλά νομίζω συμβαίνει και σε ματρόσκες (Cinavia).
Για δες το λίγο Βασίλη.
Βάλε όταν και όποτε έχεις χρόνο μια ματρόσκα από κάποια τελευταία ταινία,εμπορική,χολυγουντιανή.
Και άστο κάνα μισάωρο να παίζει και δες αν σου βγάλει μήνυμα.
JukeBox ούτε το cover της ταινίας δε σου δείχνει,ακόμη κι αν είναι στον ίδιο φάκελλο που υπάρχει η ταινία?
Υπότιτλους ελληνικούς υποθέτω εννοείς τους αναπαράγει κανονικά σε cp1253 ή μόνο σε utf-8?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
θα δω απόψε μια ολόκληρη ταινία και θα σου πω...δεν νομίζω να έχει θέμα.
σχετικά με το cover έχει δύο δυνατότητες. Η μία να σου δείχνει το εξώφυλλο που έχει μέσα στο folder, αλλά αυτό είδα ότι δεν το δείχνει αμέσως αλλά αφού την επιλέξεις, παίξει λίγο, μετά όταν έκανα στοπ και γυρνούσα πίσω έδειχνε το εξώφυλο. Θα το τσεκάρω και πιο συστηματικά τις επόμενες μέρες. Εχει επίσης δυνατότητα να ζητήσεις info της ταινίας και τότε πάει σε εξωτερική βάση (gracenote) και φέρνει εξώφυλλο της ταινίας, σε αυτό παρατήρησα κάποιες αστοχίες που προφανώς έχει να κάνει με το όνομα του αρχείου.
Τα εξώφυλα στα τραγούδια τα έδειχνε πιο άμεσα και πριν κάνεις αναπαραγωγή.
Για τα Ελληνικά δίνεις ένα κωδικό (6976) σε κάποια ρύθμιση που έχει και μετά δεν αντιμετώπισα πουθενά σε όσες τσέκαρα κάποιο πρόβλημα. Οι υπότιτλοι ήταν όπως κατεβαίνουν από το opensubtitles.org και όπως τους διάβαζε μέχρι χθες κανονικά και το popcorn.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.851
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top