Εντυπώσεις από την παρουσίαση του Epson TW-6600W στην Avart

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Σήμερα είχαμε την επιστροφή στις καλές εποχές των παρουσιάσεων προβολέων. Την τιμητική του είχε ο νέος προβολέας της Epson, o TW 6600W.

IMG_9616.JPG


Η πρώτη εμφάνισή του στο ελληνικό κοινό, έγινε στην Avart αποκλειστικά για τα μέλη του Avsite.


Την ρύθμιση του προβολέα είχε αναλάβει ο Μανώλης Καστρουνής, που μας έκανε και μια μικρή "ξενάγηση" στα μενού, τις ρυθμίσεις και τις δυνατότητες του προβολέα.

IMG_9621.JPG
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Όπως είχε επισημάνει κι ο Νίκος Παχής, η διαφορά του 6600 με τον 6600W είναι στη δυνατότητα ασύρματης σύνδεσης του W, χωρίς δηλαδή την ανάγκη καλωδίων HDMI. Βέβαια η χρηματική τους διαφορά δεν είναι ευκαταφρόνητη, αφού ο "απλός" στοιχίζει 1500€, ενώ ο W 1820€.

Ο Epson TW-6600 είναι ο αντικαταστάτης του 6100, με τις βασικές διαφορές να εντοπίζονται στα εξής:
  • Διαφορετικής σχεδίασης σασί
  • Υπαρξη lens shift
  • Οι νέες λάμπες που στοιχίζουν λιγότερο από 100€, και για μένα αποτελούν το βασικό όπλο, αφού έχουμε συνηθίσει σε πολλαπλάσιες τιμές
Ο TW-6600 διαθέτει επαρκέστατο μενού ρυθμίσεων, έχει frame interpolation, και αυτόματη ίριδα σε 3 θέσεις (Off, normal, high speed) με την τελευταία να μην γίνεται σχεδόν ποτέ αντιληπτή, ο μηχανισμός της να είναι σχεδόν τελείως αθόρυβος και να μην επηρεάζει την καμπύλη gamma όταν είναι ενεργή.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Σε σημεία οι δικές μου εντυπώσεις:
  • πολύ φως
  • ικανοποιητικό κι εύχρηστο lens shift
  • πολύ καλή λειτουργία της ίριδας στις φωτεινές σκηνές
  • στις σκοτεινές υπήρχε αρκετό μαύρο, αλλά η εικόνα του ήταν αρκετά flat, και δεν ξέφευγε από τον μέσο όρο της κατηγορίας
  • ικανοποιητικότατη κίνηση
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Μπορέσαμε και είδαμε τον Epson TW-6600W σε σύγκριση τόσο με τον Epson 9200, όσο (στη ζούλα...) και με τον αντίστοιχης κατηγορίας τιμής BenQ 1500.

Για τις ανάγκες σύγκρισης, έγινε reset στους προβολείς. Εν μέρει κακώς, γιατί δεν γίνεται να συγκρίνεις αρρύθμιστους προβολείς, αλλά μπορούν να βγουν κάποια γενικά συμπεράσματα.

Καλό θα ήταν εδώ να δούμε τις απόψεις όσων παρευρέθηκαν. Αντί φωτό από screenshots (που μεταξύ μας δεν βγήκαν όπως έπρεπε, ώστε να βγουν συμπεράσματα), βάζω μερικές φωτό από τον καφέ πριν, αλλά και την αίθουσα που έγινε η παρουσίαση.

IMG_9614.JPG
IMG_9615.JPG
IMG_9619.JPG
IMG_9620.JPG
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Τελειώνοντας, θα ήθελα να ευχαριστήσω τόσο τον Νίκο Παχή, και μέσω αυτού την Avart για την φιλοξενία, όσο και την Epson που για μια ακόμα φορά διέθεσε προβολέα της που παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στα μέλη του Avsite.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
Σε σημεία οι δικές μου εντυπώσεις:
  • πολύ φως
  • ικανοποιητικό κι εύχρηστο lens shift
  • πολύ καλή λειτουργία της ίριδας στις φωτεινές σκηνές
  • στις σκοτεινές υπήρχε αρκετό μαύρο, αλλά η εικόνα του ήταν αρκετά flat, και δεν ξέφευγε από τον μέσο όρο της κατηγορίας
  • ικανοποιητικότατη κίνηση
Τα είπες όλα! :thumbsup:

Αν βάλουμε και την πάμφθηνη λάμπα,

είναι ο ιδανικός βιντεοπροβολέας για κάποιον που δεν μπορεί να διαθέσει τα 2.100€ περίπου του TW9200.
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Τα είπες όλα! :thumbsup:

Αν βάλουμε και την πάμφθηνη λάμπα,

είναι ο ιδανικός βιντεοπροβολέας για κάποιον που δεν μπορεί να διαθέσει τα 2.100€ περίπου του TW9200.
Πολύ ενδιαφέρον και χαζομάρα μου που τελικά δεν μπήκα στην λίστα αλλά τελευταία στιγμή ήμουν σίγουρος.
Ο 9200 είναι καιρό στα υπόψιν για την αντικατάσταση του Benq 1000+ αλλά στην τιμή του δύσκολα μπορώ να φτάσω,τώρα με τα 1500€ κάτι μπορεί να γίνει.;)

Περιμένω εντυπώσεις κι από τα υπόλοιπα παιδιά...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Άλλη μια φιλόξενη παρουσίαση, ευχαριστούμε πολύ την Epson και την AVart!



Σκέφτομαι να ξαναπάω αύριο.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
για να βλεπω εντυπωσεις ....

......, και αυτόματη ίριδα σε 3 θέσεις (Off, normal, high speed) με την τελευταία να μην γίνεται σχεδόν ποτέ αντιληπτή, ο μηχανισμός της να είναι σχεδόν τελείως αθόρυβος και να μην επηρεάζει την καμπύλη gamma όταν είναι ενεργή.
το τελευταιο ειναι δικο σου η αλλου ;
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Κατάφερα και πήγα κατα τις 8 και πήρα μια γεύση .
Ειναι όντως οπως τα λέει ο αγαπητός rose.
Μπορεί να ανοίξει πολλές ιντσες , και η λαμπα 98 ευρω !
Κινηση ματ κατα την γνώμη μου για την κατηγορία που απευθύνεται ...

Είχα καιρό να δω όλους τους παλιοβαρεμενους της κατηγορίας και ομολογώ οτι μου έλειψαν .
Αντε και στην επόμενη συνάντηση παιδιά !

Η avart άψογη οπως πάντα με έναν ακούραστο Νίκο Παχή να βρίσκεται παντού !
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Εγώ έμεινα με την εντύπωση ότι δεν καταφέραμε να βγάλουμε συμπέρασμα οπότε αφήσαμε φυστικοαμύγδαλα και ποτήρια στη θέση τους, σημειώσαμε και τα ονόματα μας από δίπλα για να μην τα μπερδέψουμε, καθώς θα πάμε πάλι σήμερα για in depth review 8-).

Η φιλοξενία ήταν άψογη και ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου.
Συμφωνώ με τα σχόλια που γράφτηκαν, νομίζω ότι ο 6600 είναι ένας πολύ καλός εισαγωγικός προβολέας για κάποιον που θέλει να πρωτοασχοληθεί με το θέμα, να ζήσει μαζί του κανά 2 χρόνια ώστε να εμπεδώσει τις αρετές της προβολής και τους περιορισμούς που προκύπτουν από το συγκεκριμένο μηχάνημα και το χώρο του και αν θέλει να προχωρήσει σε επόμενο επίπεδο με άλλο μηχάνημα και επεμβάσεις στο χώρο. Σε σχέση με τον ανταγωνισμό στην κατηγορία θα σημειώσω δύο στοιχεία που κάνουν σημαντική διαφορά, το ένα είναι το χαμηλό κόστος της λάμπας που σημαίνει ότι τον καις αλύπητα και όταν έρθει η ώρα της μεταπώλησης θα αποτελεί σημαντικό πλεονέκτημα η λάμπα στα 100 ευρώ και το δεύτερο είναι η αθόρυβη λειτουργία του στην eco ρύθμιση με ικανοποιητικό φως παράλληλα.
Αντε καλορίζικος! :p
 



spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Η παρουσιαση ηταν πολυ καλη!
Ολοι ηταν απεναντι και πινανε καφε και ο μονος τυπικος συμφορουμιτης απο τις 6 εγω,που ευτυχως μεσα στην μοναξια μου, ειχα στην διαθεση μου παρηγορια (για αλλη μια φορα μετα την γιορτη '14) μονο τον cal α ή b (δεν θυμαμε) και οχι μονο ειδα 9200 vs 6600 κατα βουληση αλλα
και τον ζαλησα με διαφορες ερωτησεις και το καταχαρηκα τοσο που οταν ηρθαν οι αλλοι (κατα
τις 7.30) ειπα απο μεσα μου - φτου τι θελουν αυτοι εδω- αλλα στα παιδια ειπα καλως ηρθατε
σας επιθυμησαμε :D.!
Και μετα που ρωτησα ποιος ειναι ο κεφαλας? μου ειπαν οτι δεν τον καλουν πια σε εκδηλωσεις
με PJs γιατι τα κανει μπαχαλο και αν θελω να τον γνωρισω να παω λεει στην εκθεση «Vinyl is back» :geek: γιατι μονο σε εκθεσεις για βινιλια θα τον καλουν (αλλα να μην πω τιποτα γιατι ειναι
εμπιστευτικο)
Η Avart ειναι οχι μονο πολυ καλοφιαγμενη αλλα και τα παιδια εκει παρα πολυ φιλοξενα.
Τωρα για τους PJs εχω να πω οτι οταν τους πρωτοειδα ειπα: πολυ καλος ο καινουργιος
και τα παιδια μου ειπαν αυτος ειναι ο παλιος ο 9200 :oops:
Προσωπικα δεν μου αρεσε πολυ ουτε σαν χρωματα ουτε σαν κοντραστ, παροτι οταν επαιζε
μονος ηταν μια χαρα
Νομιζω οτι αξιζει η διαφορα για τον 9200 ,και με το παραπανω !
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Στέργιο δεν υπάρχει τέλεια ίριδα.
Απλά δεν παρατήρησα αλλαγή του gamma χαμηλά.
Πειραζουμε τον τσιριζαιο βρε .....αλλα μια και βρισκεσαι στην παρεα καλα κανεις και το διευκρινιζεις
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top