Καλιμπράρισμα προβολέα INfocus IN82

Μηνύματα
10
Reaction score
3
Καλημέρα,

Θα ήθελα να μου πει κάποιος, εάν υπάρχει κάποιος εξειδικευμένος τεχνικός στην περιοχή της Μακεδονιας ή Θράκης, που να καλιμπράρει προβολείς και συγκεκριμένα τον INfocus IN82. Είμαστε φωτογραφική ομάδα και η ρύθμιση του προβολέα μας είναι απαραίτητη για την ορθή προβολή των φωτογραφιών, που προτείνονται για κριτική ενόπιων της Γ.Σ..

Σε περίπτωση που έχετε κάποιον να μου προτείνετε, παρακαλώ στείλτε μου προσωπικό μήνυμα.

Σας ευχαριστώ και να έχετε μια όμορφη μέρα.

Νίκος Δόρτης
Φωτογραφική Ομάδα "e-ΦΟΔ-os"
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Μακεδονια δεν υπαρχει κανεις .Ο προβολεας θα προβαλει συνεχως στον ιδιο χωρο και με την ιδια πηγη ?
 




Μηνύματα
10
Reaction score
3
Ο προβολέας θα προβάλει στον ίδιο χώρο αλλά δε θα είναι σταθερός. Λόγω της ανεπάρκειας του Δήμου να μας βρει έναν χώρο για στέγαση της ομάδας, αναγκαζόμαστε να παίρνουμε τον εξοπλισμό μαζί μας, στο σπίτι, κάθε φορά που τελειώνουμε μία συνάντηση. Θέλω να πιστεύω πως το παν είναι να δείχνει "σωστά" ο προβολέας κατά ένα ποσοστό 90%-95%. Δεν ψάχνουμε την τελειότητα, μιας και δεν είναι σταθερό το σύστημα. Δεν έχουμε τέτοιες απαιτήσεις. Ο προβολέας είναι με τις εργοστασιακές του ρυθμίσεις (όλα στο 50) και παρ'όλο που έχει φανταστική HD εικόνα, κάποια γκρι είναι μαύρα και κάποιες σκιές δεν φαίνονται όπως πρέπει να φανούν κανονικά. Υπάρχει αισθητή διαφορά από την οθόνη του λαπτοπ σε σχέση με την οθόνη προβολής του προβολέα. Φταίει και το πανί, θα μου πείτε. Σωστά, αλλά θεωρώ πως ένα καλιμπράρισμα είναι το άλφα και το ωμέγα, για να ξεκινήσουμε από κάπου.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Φιλικά,
Νίκος
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν θυμαμε το μενου του infocus ....κατσε να δω το manual να σου πω αγαπητε Νικο τι να κανετε για να βλεπετε καλυτερα μεχρι το καλιμπραρισμα ;)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μπορειτε λοιπον να κανετε το εξης.....

πηγαινοντας ΕΔΩ και κατεβαζοντας τα πατερνς μπορειτε να παιξετε απο pc η player και να σας βοηθησουν να βλεπετε καλυτερα

στον infocus στην επιλογη gamma το crt και film ειναι τα καλυτερα....το film ειναι στην αναφορα με 2.2 gamma ενω το crt 2.3 .....με την ρυθμιση φωτεινοτητας που θα κανετε απο τα πατερνς και την επιλογη σε gamma film θα παρετε 2.2 gamma και θα βλεπετε σωστα ολα τα πλανα.

ο προβολεας δεν καλυπτει το 100% του χρωματικου χωρου που πρεπει να βλεπετε ....

ειναι ετσι



και με λιγο μαζεμα παιζει ετσι

 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
μπορειτε λοιπον να κανετε το εξης.....

πηγαινοντας ΕΔΩ και κατεβαζοντας τα πατερνς μπορειτε να παιξετε απο pc η player και να σας βοηθησουν να βλεπετε καλυτερα

στον infocus στην επιλογη gamma το crt και film ειναι τα καλυτερα....το film ειναι στην αναφορα με 2.2 gamma ενω το crt 2.3 .....με την ρυθμιση φωτεινοτητας που θα κανετε απο τα πατερνς και την επιλογη σε gamma film θα παρετε 2.2 gamma και θα βλεπετε σωστα ολα τα πλανα.

ο προβολεας δεν καλυπτει το 100% του χρωματικου χωρου που πρεπει να βλεπετε ....

ειναι ετσι



και με λιγο μαζεμα παιζει ετσι

Μηπως ο καλιμπρατορας ηταν γαυρος γιατι το βλεπω αδικημενο το πρασινακι. Να στειλουμε εναν Βαζελο καλιμπρατορα να το φερει στα ισια του .
 








Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top