Audio Spectrum S20 προς πώληση

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Audio Spectrum S20 ζευγάρι προς πώληση.

Τα ηχεία αγοράστηκαν το 1995.
Τα αρχικά woofers (SEAS) που φορούσε το ηχείο αντικαταστάθηκαν (λόγω πολυμερισμού) προσωρινά με δίδρομα woofers JBL αυτοκινήτου.
Και επειδή ουδέν μονιμότερον του προσωρινού, έτσι παραμένουν έως σήμερα.
Υπάρχουν κάποιες μικροφθορές στο φινίρισμα του καπλαμά (βλ. φωτογραφίες) που πιστεύω ότι διορθώνονται εύκολα.
Εννοείται, ότι αν υπάρχει ενδιαφέρον για την απόκτησή τους, θα σας στείλω λεπτομερείς φωτογραφίες και θα ενημερωθείτε εκτενέστερα.

Βρίσκομαι στη Ρόδο, συνεπώς θα πρέπει να γίνει αποστολή με μεταφορική εταιρεία.

Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε.

Τιμή 250€






 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Και μπορεί ένα γούφερ αυτοκινήτου να λειτουργεί ικανοποιητικά και επαρκώς σε ένα τέτοιο ηχείο;
Δεν υπάρχουν τα μητρικά γούφερ;
 


Μηνύματα
37
Reaction score
82
Αγαπητέ συμφορουμίτη ενα ηχείο 20ετίας, με μεγάφωνα τελείως διαφορετικά με το αρχικό (και μάλλον ακατάλληλα για να παίξει σωστά) με φθορές (μπράβο σου που τις δείχνεις, μακάρι αυτό να ήταν ο κανόνας), έχει χάσει πολύ μεγάλο μέρος της αξίας του (πάντα κατά τη γνώμη μου). Αν πιάνουν τα χέρια σου δες αν μπορείς να τα επισκευάσεις με ένα αντίστοιχο γούφερ με το αρχικό.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
νομιζω οτι πρεπει να αλλαξει ο τιτλος της αγγελιας,αυτα τα ηχεια δεν ειναι audio spectrum S20.Ο φιλος λεει τι αλλαγες εχει κανει το ηχειο και τι φθορες εχει ,αλλα για αποφυγη παρεξηγησεων και κυριως ασκοπων επισκεψεων στην αγγελια,πρεπει να αλλαχτει ο τιτλος.
Παντα φιλικα.
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Το λες με το σκεπτικό ότι επειδή έβαλε άλλο woofer παύει να είναι πλέον S20;
Τα ηχεία της αγγελίας / φωτογραφιών είναι Audio Spectrum S20 από την πρώτη σειρά παραγωγής του μοντέλου (σωστά γράφει ο φίλος του 1995) που ακόμη έχουν πάνω τους το original επίχρυσου θόλου tweeter SEAS 25TAF/DLG και επίσης το ταμπελάκι που φαίνεται λοξά στη 5η φωτό είναι όντως το αυτοκόλλητο που έβαζε η εταιρία τότε στα ηχεία της. Και να συμπληρώσω στο φίλο της αγγελίας ότι δεν είναι καπλαμάς η επικάλυψη της καμπίνας που έχει ξεκολλήσει αλλά μαύρο φύλλο πλαστικού σε απομίμηση ξύλου.

Τα γνωρίζω άριστα τα ηχεία της Audio Spectrum εκείνης της εποχής μιας και έχω 2 ζεύγη Artemis TLS (ένα ζευγάρι παραγωγής Ιουνίου 1994 και άλλο ένα Ιανουαρίου 1996) και ένα ζευγάρι Athena TLS του Ιουνίου 1993 και όλα ήταν μαύρα με την ίδια επικάλυψη φύλλου πλαστικού, το ίδιο tweeter και το ίδιο αυτοκόλλητο ταμπελάκι της Audio Spectrum.

(Σέβομαι τους ισχυρισμούς του φίλου για το λόγο αντικατάστασης των μεγαφώνων, αλλά επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω ότι πολυμερίστηκαν τα original woofer SEAS P17RCY/P. Αυτά είχαν κώνο πολυπροπυλενίου και περιφερειακή ανάρτηση από λάστιχο αρίστης ποιότητας και όχι αφρώδες. Το λάστιχο δεν πολυμερίζεται, όπως και οι κώνοι πολυπροπυλενίου. Στα δικά μου το λάστιχο μετά από 20 χρόνια είναι άψογο. Κάτι άλλο πρέπει να έπαθαν τα μεγάφωνα. Πρώτη φορά ακούω για woofer SEAS με ανάρτηση λάστιχου να πολυμερίζεται. Κάποια πολύ παλαιότερα μεγάφωνα της SEAS που είχαν αφρώδη ανάρτηση δικαιολογείται να πολυμερίστηκαν τα αφρώδη, όχι όμως τα P17RCY/P (εκτός και αν ήταν συνεχώς εκτεθειμένα στον ήλιο...)

(Επίσης πάντοτε φιλικά!)
 

STNET

Επαγγελματίας
Μηνύματα
259
Reaction score
274
Το λες με το σκεπτικό ότι επειδή έβαλε άλλο woofer παύει να είναι πλέον S20;
Τα ηχεία της αγγελίας / φωτογραφιών είναι Audio Spectrum S20 από την πρώτη σειρά παραγωγής του μοντέλου (σωστά γράφει ο φίλος του 1995) που ακόμη έχουν πάνω τους το original επίχρυσου θόλου tweeter SEAS 25TAF/DLG και επίσης το ταμπελάκι που φαίνεται λοξά στη 5η φωτό είναι όντως το αυτοκόλλητο που έβαζε η εταιρία τότε στα ηχεία της. Και να συμπληρώσω στο φίλο της αγγελίας ότι δεν είναι καπλαμάς η επικάλυψη της καμπίνας που έχει ξεκολλήσει αλλά μαύρο φύλλο πλαστικού σε απομίμηση ξύλου.

Τα γνωρίζω άριστα τα ηχεία της Audio Spectrum εκείνης της εποχής μιας και έχω 2 ζεύγη Artemis TLS (ένα ζευγάρι παραγωγής Ιουνίου 1994 και άλλο ένα Ιανουαρίου 1996) και ένα ζευγάρι Athena TLS του Ιουνίου 1993 και όλα ήταν μαύρα με την ίδια επικάλυψη φύλλου πλαστικού, το ίδιο tweeter και το ίδιο αυτοκόλλητο ταμπελάκι της Audio Spectrum.

(Σέβομαι τους ισχυρισμούς του φίλου για το λόγο αντικατάστασης των μεγαφώνων, αλλά επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω ότι πολυμερίστηκαν τα original woofer SEAS P17RCY/P. Αυτά είχαν κώνο πολυπροπυλενίου και περιφερειακή ανάρτηση από λάστιχο αρίστης ποιότητας και όχι αφρώδες. Το λάστιχο δεν πολυμερίζεται, όπως και οι κώνοι πολυπροπυλενίου. Στα δικά μου το λάστιχο μετά από 20 χρόνια είναι άψογο. Κάτι άλλο πρέπει να έπαθαν τα μεγάφωνα. Πρώτη φορά ακούω για woofer SEAS με ανάρτηση λάστιχου να πολυμερίζεται. Κάποια πολύ παλαιότερα μεγάφωνα της SEAS που είχαν αφρώδη ανάρτηση δικαιολογείται να πολυμερίστηκαν τα αφρώδη, όχι όμως τα P17RCY/P (εκτός και αν ήταν συνεχώς εκτεθειμένα στον ήλιο...)

(Επίσης πάντοτε φιλικά!)
θεωρω οτι δεν ετέθει θέμα αν κάποτε τα ηχεία ήταν τα s20 αλλά τι είναι τώρα..
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
η αγγελια κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να εχει τιτλο ,"ηχεια audio spectrum S20 (με τις φθορες που φαινονται ορθα στις φωτος) χωρις τα γουφερ τους". Τα jbl ας τα εβαζε σε αλλη αγγελια, αλλα σε καμια περιπτωση πανω σε ενα ηχειο που θελει να το αποκαλει audio spectrum S20.Τα ηχεια ετσι οπως ειναι δεν πρεπει να αποκαλουνται audio spectrum S20.
Απο εκει και περα το να κανουμε κουβεντα για τα αυτονοητα, ειναι χασιμο χρονου για ολους μας.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Και μπορεί ένα γούφερ αυτοκινήτου να λειτουργεί ικανοποιητικά και επαρκώς σε ένα τέτοιο ηχείο;
Δεν υπάρχουν τα μητρικά γούφερ;
Σαφέστατα τα μεγάφωνα που αντικατέστησαν τα αρχικά της SEAS είναι εντελώς ακατάλληλα για τη συγκεκριμένη εφαρμογή και κατασκευαστικά και σαν αντίσταση αλλά και σαν ευαισθησία.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
250€ είναι καλά για αυτό υο μοντέλο αν είναι σε καλή κατάσταση, όχι με γούφερ αυτοκινήτου και ξεκολημένους καπλαμάδες!
 
Last edited by a moderator:



Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
(Σέβομαι τους ισχυρισμούς του φίλου για το λόγο αντικατάστασης των μεγαφώνων, αλλά επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω ότι πολυμερίστηκαν τα original woofer SEAS P17RCY/P. Αυτά είχαν κώνο πολυπροπυλενίου και περιφερειακή ανάρτηση από λάστιχο αρίστης ποιότητας και όχι αφρώδες. Το λάστιχο δεν πολυμερίζεται, όπως και οι κώνοι πολυπροπυλενίου. Στα δικά μου το λάστιχο μετά από 20 χρόνια είναι άψογο. Κάτι άλλο πρέπει να έπαθαν τα μεγάφωνα. Πρώτη φορά ακούω για woofer SEAS με ανάρτηση λάστιχου να πολυμερίζεται. Κάποια πολύ παλαιότερα μεγάφωνα της SEAS που είχαν αφρώδη ανάρτηση δικαιολογείται να πολυμερίστηκαν τα αφρώδη, όχι όμως τα P17RCY/P (εκτός και αν ήταν συνεχώς εκτεθειμένα στον ήλιο...)

(Επίσης πάντοτε φιλικά!)
Εχω και εγώ Audio Spectrum Artemis TLS του 1997 (που δεν τα αλλάζω με τίποτα) και οι κώνοι των woofers τους έχουν λαστιχένια ανάρτηση η οποία φυσικά και δεν έχει πολυμεριστεί, ούτε έχει πάθει τίποτα τόσα χρόνια.
Ομως κάποιο μοντέλο S20 (δεν θυμάμαι ποιας χρονιάς, ίσως παλαιότερο...) που έχει φίλος μου είχε όντως woofers με αναρτήσεις από αφρώδες υλικό που είχαν πολυμεριστεί. Τα αλλάξαμε και τα δύο με καινούργια που είχαμε πάει μαζί και τα είχαμε πάρει από τον Μανώλη Τζωρτζάκη. Αυτά που μάς έδωσε ο Μανώλης είχαν τα ίδια χαρακτηριστικά με τα προς αντικατάσταση αλλά οι αναρτήσεις τους ήταν λαστιχένιες όπως και αυτές των Artemis και Athina.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.123
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top