Το καλύτερο καλώδιο ηχείων

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Δεν ξέρω αν τα καλωδιακά μου ήταν η αφορμή,αλλά αν μιλάτε για εμένα,ενεργή έχω...
Το ενεργό κρος μου είναι Marchand και είναι πριν τους τελικούς.
Αν σας ενδιαφέρει η σύγκριση,είχα πριν παθητική διενίσχυση με (τους ίδιους) στέρεο τελικούς,ένα σε κάθε ηχείο (με άλλα ηχεία Opera Seconda) καθώς και διπλοκαλωδιώση πριν από αυτό με έναν τελικό.
Με δυο λόγια.
Διπλοκαλωδίωση:για γέλια.
Παθητική διενίσχυση:βελτίωση αλλά όχι θεαματική.
Ενεργή διενίσχυση:άλλο σεταπ,νομίζεις πως τα έχει τουρμπίσει όλα και τους έχεις πετάξει και νίτρο επιπλέον.
(Και για να λέω και όλη την αλήθεια,είμαι ημιενεργός,μεταξύ μιντ και τουιτ έχει παθητικό κρος,τα λέω και στην παρουσίαση μου.)
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Δεν ξέρω αν τα καλωδιακά μου ήταν η αφορμή,αλλά αν μιλάτε για εμένα,ενεργή έχω...
Το ενεργό κρος μου είναι Marchand και είναι πριν τους τελικούς.
Αν σας ενδιαφέρει η σύγκριση,είχα πριν παθητική διενίσχυση με (τους ίδιους) στέρεο τελικούς,ένα σε κάθε ηχείο (με άλλα ηχεία Opera Seconda) καθώς και διπλοκαλωδιώση πριν από αυτό με έναν τελικό.
Με δυο λόγια.
Διπλοκαλωδίωση:για γέλια.
Παθητική διενίσχυση:βελτίωση αλλά όχι θεαματική.
Ενεργή διενίσχυση:άλλο σεταπ,νομίζεις πως τα έχει τουρμπίσει όλα και τους έχεις πετάξει και νίτρο επιπλέον.
(Και για να λέω και όλη την αλήθεια,είμαι ημιενεργός,μεταξύ μιντ και τουιτ έχει παθητικό κρος,τα λέω και στην παρουσίαση μου.)
Πως υλοποιείται η παθητική διενίσχυση; Χωρίς crossover; Δηλ. το ίδιο σήμα πάει σε 2 τελικούς που ο ένας οδηγεί τα tweeter+midrange και ο άλλος το woofer;
 


Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Πως υλοποιείται η παθητική διενίσχυση; Χωρίς crossover; Δηλ. το ίδιο σήμα πάει σε 2 τελικούς που ο ένας οδηγεί τα tweeter+midrange και ο άλλος το woofer;
Η παθητική είναι με παθητικό κρος.Δεν το πειράζεις το ηχείο.
Αν τα ηχεία το επιτρέπουν,συνδέουμε ένα κανάλι ανα κλάδο.(Ενα ψηλά,ένα χαμηλά.)
Τον τρόπο που σου λέω,τον λένε κάθετη διενισχυση (ένας στέρεο ενισχυτής σε κάθε ηχείο.)
Αυτό ήταν πριν την ενεργή φυσικά που δεν υπάρχει παθητικό κρος και είναι παράλληλη φυσικά.
Θα μπορούσε να είναι και κάθετη,αλλά έτσι δεν θα αποφεύγαμε το intermodulation που είναι μεγάλη πληγή και ένα από τα πολύ βασικά οφέλη η αποφυγή του.
 

Μηνύματα
511
Reaction score
454
Ευτυχώς που υπάρχει και το site και μαθαίνουμε μερικά πράγματα εμείς οι ερασιτέχνες.
Μπράβο παιδιά σε όλους σας.
Απάντηση: Re: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!



κανένα πρόβλημα "ζημιάς".

λίγη ισχύ χάνεις, αλλά σιγά τα ωά, ιδίως για τα πίσω ηχεία.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
3
Χαιρετε παιδια,
Το στερεοφωνικό μου έιναι αξίας 1600 ευρώ (CD, ενισχυτής και ηχεία)
και έχω ένα καλώδιο της Audioquest ηχείων με 7 ευρώ το μέτρο.
έρχεται ένας φίλος μου με ένα καλώδιο το οποίο έκανε 60 ευρώ το μέτρο (ίδιο μήκος καλωδίων και τα δυο)
και κάνουμε το εξής πείραμα: Στο ίδιο στερεωφωνικό ακούμε μόνο 1 κομμάτι (σύνολο 2 τραγούδια είχε το τεστ)
από την αρχή μέχρι το τέλος και μετά αλλάζαμε καλώδιο και ξάνα πάλι.....(σύνολικά φάγαμε 2 ώρες) και κάναμε και τυφλά τεστ
Ε ΡΕ ΓΕΛΙΑ........Στα τυφλά τεστ αποτύχαμε (σε όλα!) να ξεχωρίσουμε ποιο καλώδιο είναι ποιο !!!!
επίσης δεν καταφέρουμε να βρούμε διαφορές......όσο και να θέλαμε δεν γινότανε αυτό.......ούτε στο μπάσο, ούτε αν ήτανε πριμαριστό ούτε......

Βέβαια βρήκαμε διαφορές στις μπανάνες του ακριβού καλωδίου που μπαίνανε πιο εύκολα στον ενισχυτή και βγαίνανε
αλλά στο δικό μου το άλλο άκρο που συνδέεται με τα ηχεία ήτανε άκρο spade (διχάλα) και ασφάλιζε πολύ καλά και δεν κρέμαγε το καλώδιο όπως άμα ήτανε μπανάνα

άρα =

Δηλαδή διαφορές καλωδίων δεν υπάρχουνε ?
Υπάρχουνε γιατί σε ένα καλώδιο USB των 30 ευρώ και με ένα απλό του ενός ευρού άκουσα διαφορές αλλα
θέλει να καθίσεις κάτω και να τα έχεις όλα δίπλα....
 

Μηνύματα
318
Reaction score
17
Φιλε μου καλέ καλέ μου φίλε
αν βάλεις p-zero λάστιχα σε colt έστω και τούρμπο...δεν θα σε βοηθήσουν ιδιαίτερα
αν βάλεις όμως ένα λαστιχάκι κινέζικο από νάυλον...είναι πολύ πιθανό να κινδυνέψεις

Σωκ δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα συγκρίνοντας μαρούλια με πεπόνια
αν τα όπερα τα είχες ακούσει ενεργά σε χώρο για τα όπερα, τοτε οκ
Αν τώρα είχες τα GH παθητικά με κρος μπάι δε μπουκ είναι πολύ πιθανό να είχες διαφορετική άποψη ακόμα και με έναν ενισχυτή
δυστηχώς το κόστος θα ήταν πολύ μεγαλύτερο από ενεργό.

Τα ενεργά είναι best buy σε μεσαίας αξίας ηχεία και το μπαλάκι πέφτει στην ενίσχυση
αν αναλογιστείς οτι τώρα τελευταία τα ψηφιακά είναι μακράν από οτιδήποτε άλλο με μόνο 500-1000ε....(μπουαχαχαχαχα)
βάλε και ενα εκουαλάιζερ sorry dsp και είσαι αναφορά!!! :gamer:
 

Μηνύματα
10
Reaction score
1
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

Η πρώτη παραπομπή σου είναι άρθρο της AES (προσ...χή και τα συναφή).

Μακάρι ρε γ@μώτι μου να βγαίναν αυτά τα άρθρα στα ειδικά περιοδικά του χώρου, να άνοιγες πχ ένα στερεοφίλ και να είχε μέσα 5-6 άρθρα της AES κάθε φορά, αυτό θα ήταν το καλύτερο, αλλά δε βλέπω να θέλουν να προκόψουν αυτοί, ή να θέλουν να μάθει ο καημένος ο κοσμάκης...

Δυστυχώς είναι ΟΛΑ τα άρθρα της AES εξόχως διεξοδικά αναλυτικά από τεχνικής πλευράς, πράμα που σημαίνει πως χρειάζεσαι κάπoιο υπόβαθρο γνώσεων για να τα παρακολουθήσεις.

Ακόμα και για τους άσχετους όμως με τα "τεχνικά", το συμπέρασμα της μελέτης είναι απλό, σαφές και αποτυπώνεται σε 10 γραμμές στο τέλος του κειμένου, και καλό είναι όλοι να το ρίξουν μια ανάγνωση.

Εν συντομία αναφέρει όσα έχουμε γράψει σε αυτό το θρεντ.

------------------------------------------------------------

The best response was obtained with low-inductance cables and an amplifier with low-inductance output and a high damping factor.

Inductive reactance is more significant than the skin effect.

If an amplifier does not disagree, larger capacitance in a cable is not significant since this component is comparatively small and reduces amplifier and cable inductive reactance effects.

και επιτρέψτε μου να προσθέσω:

If an amplifier does disagree with larger capacitance in a cable, just add a zobel network (RC) and give him the finger.:137:

Αυτά...
Απάντηση: Re: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!



Αυτό δε λύνεται εντελώς με ένα RC (zobel)?

Γιατί το θεωρείς μειονέκτημα?
Γιατί το θεωρείς τόσο πια δύσκολο να λυθεί?

Mε ένα πυκνωτάκι 0,1μF και μια αντίσταση 10 Ω φτιάχνεις ένα ωραιότατο ZOBEL και λύνεται αυτό το θέμα.

Αν θες το αγοράζεις κι έτοιμο! Το πουλάει η Goertz, 20 e το ζεύγος (τα δίνει δωρεάν σε κάθε αγορά καλωδίων)!


Goertz RC link (Zobel)

Nα και η τεχνική ανάλυση του θέματος (βρίσκεται στο παραπάνω λινκ που έδωσα):

"Low impedance, matched speaker cables represent the ideal path from the amplifier to a loudspeaker but in rare cases may cause small percentage of solid state amplifiers to become unstable when combined with certain speakers. The symptom is audible oscillation or overload shutdown. Fortunately the problem is easily solved, by installing an Alpha-Core RC link across the terminals of each speaker.
The advantage of the low impedance, matched path is that the amplifier is rendered able to exert control and damping of voice coil resonance, and all frequency bands are transferred with the same interrelated magnitude irrespective of cable length. This also means that the cables to the left and right channels of a stereo system can be of unequal length if desired, largely without ill effects.

The impedance of voice coils in dynamic loudspeakers and their crossover networks rises with frequency, causing a corresponding decrease in audio output at high frequencies.
At low audio frequencies a voice coil behaves almost like a purely resistive load but at for example 20 kHz its impedance may rise to more than 10 times the DC resistance. This is mainly due to self-inductance, which causes the almost purely inductive impedance to rise even further above 20 kHz.
Unfortunately the feedback loop in certain solid state amplifiers does not satisfy the Nyquist or Bode criterion for stability. The amplifier may at times exhibit gain band widths in the internal feedback loop in the megaHertz order, meaning that things may start happening above the audible range. The problem arises when this type of amplifier is connected with loudspeakers that exhibit high impedance at high frequencies, via an otherwise ideal low impedance matched cable. Under certain circumstances, instead of stabilizing the gain via the internal feedback loop as intended for a low impedance output, the amplifier is turned into a HF power oscillator operating at a frequency well above the audible range. This may load the amplifier excessively, resulting in higher than normal operating temperature or overload shutdown.
Our remedy is to place a resistive load across the speaker terminals, which becomes effective at frequencies well above the audible range. Tests have shown that a 0.1 microfarad capacitor in series with a 10 ohm resistor will do the trick if applied across the speaker terminals. The combination “RC Link” also called a Zobel network, is supplied free of charge by Alpha-Core to be applied when needed.
A simple calculation shows the impedance of the RC link to be 14 ohms at 159kHz, amply illustrating that they in no way affect performance at audio frequencies.
Incidentally, the situation described in the above does not occur with electrostatic speakers or with tube amplifiers containing output transformers."
Αγαπητοί συμφουρίτες. Διάβασα όλο το νήμα αλλά έχω κάποιες απορίες και αναρωτιόμουνα εάν μπορείτε να βοηθήσετε. Γενικά δεν τα πάω καλά με τα ηλεκτρονικά αν και έμαθα αρκετά από το νήμα αυτό.
Σε ένα μήνα περίπου θα επισκεφτώ τον αδελφό μου στην Αμερική και αποφάσισα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου. Αποφάσισα να πάρω ένα ζευγάρι goertz MI2 1 μέτρο το καθένα για τα magnepans μου. Ο ενισχυτής είναι ένας electrocompaniet eci 3.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι ακόλουθες:
1. Στην περίπτωσή μου θα χρειαστώ zobel?
2.Μπορούμε να αποφασίσουμε αν θα χρειαστούμε zobel με βάση σπεκσ ή απλά θα περιμένουμε να "μυρίζει" ο ενισχυτής?
3.Σε περίπτωση που η απάντηση είναι ότι δεν χρειάζονται, έχει νόημα να τα χρησιμοποιήσω για "extra" ασφάλεια? για peace of mind?
4.Στο δεύτερο quote αναφέρεται ότι τα ηλεκτροστατικά (άρα και τα magnepans μου) δεν εμφανίζουν πρόβλημα. Μπερδεύτηκα εδώ. Από ότι κατάλαβα όταν έχουμε μεγάλη χωρητικότητα, πρόβλημα έχει ο ενισχυτής. Τι αλλάζει εάν το ηχείο είναι ηλεκτροστατικό.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Για αρχή.
Το ηχείο σου δεν είναι ηλεκτροστατικό , αλλά ΜΑΓΝΗΤΟΣΤΑΤΙΚΟ.Αλλο πράγμα.
Zobel θα έχει ο ενισχυτής σου κατά πάσα πιθανότητα. Μπορείς να τον ανοίξεις και να δείς. Αν δεν τόχεις τον πας σε κάποιον τεχνικό να σου πεί.
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Αγαπητοί συμφουρίτες. Διάβασα όλο το νήμα αλλά έχω κάποιες απορίες και αναρωτιόμουνα εάν μπορείτε να βοηθήσετε. Γενικά δεν τα πάω καλά με τα ηλεκτρονικά αν και έμαθα αρκετά από το νήμα αυτό.
Σε ένα μήνα περίπου θα επισκεφτώ τον αδελφό μου στην Αμερική και αποφάσισα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου. Αποφάσισα να πάρω ένα ζευγάρι goertz MI2 1 μέτρο το καθένα για τα magnepans μου. Ο ενισχυτής είναι ένας electrocompaniet eci 3.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι ακόλουθες:
1. Στην περίπτωσή μου θα χρειαστώ zobel?
2.Μπορούμε να αποφασίσουμε αν θα χρειαστούμε zobel με βάση σπεκσ ή απλά θα περιμένουμε να "μυρίζει" ο ενισχυτής?
3.Σε περίπτωση που η απάντηση είναι ότι δεν χρειάζονται, έχει νόημα να τα χρησιμοποιήσω για "extra" ασφάλεια? για peace of mind?
4.Στο δεύτερο quote αναφέρεται ότι τα ηλεκτροστατικά (άρα και τα magnepans μου) δεν εμφανίζουν πρόβλημα. Μπερδεύτηκα εδώ. Από ότι κατάλαβα όταν έχουμε μεγάλη χωρητικότητα, πρόβλημα έχει ο ενισχυτής. Τι αλλάζει εάν το ηχείο είναι ηλεκτροστατικό.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Τι δουλειά κάνει το zobel?

Ο ενισχυτής μου δεν έχει zobel, πρέπει να βαλω?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Τι δουλειά κάνει το zobel?

Ο ενισχυτής μου δεν έχει zobel, πρέπει να βαλω?
Για τα zobel μπορείς να διαβάσεις εδώ. Προσωπικά (και από κάποια threads/posts του CostasEAR) τα θεωρώ απαραίτητα στοιχεία της ακουστικής αλυσίδας. Αλλά, δεν έχω κάποιον να μου φτιάξει για τα ηχεία μου, οπότε έμεινα έτσι...
 

Μηνύματα
10
Reaction score
1
Τέλεια ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Και για να μαθαίνουμε και κάτι. (Ώστε να μπορω να βοηθήσω και εγώ στο μέλλον) Στην φωτογραφία του ενισχυτη ποιο ειναι το zobel?
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Τα πηνία είναι εμαγιέ με σκούρο χρώμα, ένθεν και ένθεν του ρελέ ασφαλείας, ακριβώς πίσω από τους ακροδέκτες των ηχείων.
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Προφανώς και γνωρίζω τι κάνουν τα zobel, αλλά φοβάμαι πως υπάρχει μια μικρή σύγχυση ως προς την χρήση τους.

Τα κυκλώματα Boucherot (όπως είναι η σωστή ονομασία τους) είναι φίλτρα RC που χρησιμοποιούνται σε ενισχυτές πριν από το πηνίο εξόδου, προκειμένου να αποσβέσουν ταλαντώσεις συχνοτήτων που μπορούν να προκύψουν σε υψηλές συχνότητες λόγο απουσίας φορτίου.

Επίσης χρησιμοποιούνται σε κυκλώματα ηχείων, προκειμένου να αντισταθμίσουν την αυξανόμενη αντίσταση του πηνίου φωνής που προκαλείται από την επαγωγική αντίσταση.

Όπως και να χει, τόσο οι κατασκευαστές ηχείων, όσο και αυτοί των ενισχυτών έχουν κάνει τις επιλογές τους, φροντίζοντας να συμπεριλάβουν ή όχι κυκλώματα zobel στις κατασκευές τους και δεν χρειάζεται επιπλέον προβληματισμός ή ανησυχία από την πλευρά του χρήστη.

Μια ακόμα χρήση των κυκλωμάτων Boucherot, είναι η χρήση τους στον τέλος καλωδίων (π.χ καλώδια ηχείων) σαν RF snubbers, (απόσβεση RF).

Εδώ είναι ένα πεδίο που ο χρήστης μπορεί να δοκιμάσει και να πειραματιστεί με διάφορες τιμές και ποιότητες υλικών προκειμένου να αποφασίσει αν του αρέσουν ηχητικά ή όχι.

Και εδώ ένα παράδειγμα.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Η παθητική είναι με παθητικό κρος.Δεν το πειράζεις το ηχείο.
Αν τα ηχεία το επιτρέπουν,συνδέουμε ένα κανάλι ανα κλάδο.(Ενα ψηλά,ένα χαμηλά.)
Τον τρόπο που σου λέω,τον λένε κάθετη διενισχυση (ένας στέρεο ενισχυτής σε κάθε ηχείο.)
Αυτό ήταν πριν την ενεργή φυσικά που δεν υπάρχει παθητικό κρος και είναι παράλληλη φυσικά.
Θα μπορούσε να είναι και κάθετη,αλλά έτσι δεν θα αποφεύγαμε το intermodulation που είναι μεγάλη πληγή και ένα από τα πολύ βασικά οφέλη η αποφυγή του.
Εσύ κάτι σοβαρό έχεις πει εδώ. Μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις περισσότερο πώς γίνεται η κάθετη, πώς η παράλληλη διενίσχυση και πότε έχουμε πρόβλημα με intermodulation distortion; Επίσης για να επιβεβαιώσω αυτό που έχει ειπωθεί, και τα δικά μου mission 780 που δέχονται διπλοκαλωδίωση, έχουν ξεχωριστά cross μέσα τους.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Λυπαμαι αν φανει πως ειμαι παντελως ασχετος- αλλα ειμαι- απο τεχνικά θεματα, καταλαβαινω ομως πως οι κανονες φυσικής και οχι η μαγεια αποφασιζουν την ποιοτητα ηχου απο την χρηση καλωδίων.
Θα ήθελα να ρωτησω το εξης: μπορώ να συνδέσω 1 έξοδο ενισχυτή με 1 είσοδο ηχείων με δυο διαφορετικά καλώδια? δεν εννοώ biwiring δηλαδή υπαρξη 2 εισόδων στα ηχεία. Εννοώ 1 ενισχυτής -4 καλώδια δηλ. ενα ζευγάρι απο καθε τυπο -2 ηχεία (δες εικονα). Θέλω να το κανω για να συνδυάσω ισως ηχητικά χαρακτηριστικά των δυο καλωδίων. Ειναι ασφαλές? Αν ειναι ασφαλες τοτε να το κανω και θα κρινω το αποτελεσμα, ηχητικο και placebo .
IMG_0262.JPG
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Λυπαμαι αν φανει πως ειμαι παντελως ασχετος- αλλα ειμαι- απο τεχνικά θεματα, καταλαβαινω ομως πως οι κανονες φυσικής και οχι η μαγεια αποφασιζουν την ποιοτητα ηχου απο την χρηση καλωδίων.
Θα ήθελα να ρωτησω το εξης: μπορώ να συνδέσω 1 έξοδο ενισχυτή με 1 είσοδο ηχείων με δυο διαφορετικά καλώδια? δεν εννοώ biwiring δηλαδή υπαρξη 2 εισόδων στα ηχεία. Εννοώ 1 ενισχυτής -4 καλώδια δηλ. ενα ζευγάρι απο καθε τυπο -2 ηχεία (δες εικονα). Θέλω να το κανω για να συνδυάσω ισως ηχητικά χαρακτηριστικά των δυο καλωδίων. Ειναι ασφαλές? Αν ειναι ασφαλες τοτε να το κανω και θα κρινω το αποτελεσμα, ηχητικο και placebo .
View attachment 43902
Μια χαρά μπορεις να το κάνεις αυτό.Ασφαλέστατο.
Στην ουσία βάζεις ένα ζευγάρι καλώδια σε κάθε ηχείο αφου καταλήγουν στις ίδιες μπόρνες.
Αν τα ηχεία σου έχουν 4 μπόρνες (2 για τα tweeters και 2 για τα woofers) και έβαζες διαφορετικά καλώδια για τα woofers και άλλα στα tweeters, θα έβλεπες αρκετές διαφορές παίζοντας με διαφορετικά καλώδια.
Πρόσεξε μόνο οταν το κάνεις (επειδή θα έχεις πολλές άκρες) να τα συνδέεις σωστά.Απο + σε + κλπ.Αν συνδεθούν λάθος κάηκε ο ενισχυτης.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.556
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top