Τελικό ενισχυτή γύρω στα 300 ευρώ, ποιον?

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ευχαριστώ.
Αυτό με τον ανεμιστήρα γνωρίζεις αν λειτουργεί με το άνοιγμα ή χρειάζεται να <<πιάσει>>θερμοκρασίες?
Πάμε άλλη μία...
Σου ξαναλέω πως ο Koda δεν είναι σαν τους υπόλοιπους επαγγελματικούς που έχουν ανάγκη ενεργής ψύξης από ανεμιστηράκι.

Οι δύο του πλαϊνές πλευρές είναι όλες ψύχτρα, ακριβώς σαν τους τελικούς ενισχυτές για οικιακή χρήση.
Το ανεμιστηράκι του είναι καθαρά βοηθητικό, για τη περίπτωση που τοποθετηθεί σε ρακ και δεν έχει επαρκή εξαερισμό.
Από όσο θυμάμαι λειτουργεί με το άνοιγμα του ενισχυτή.

 

Μηνύματα
168
Reaction score
58
Πάμε άλλη μία...
Σου ξαναλέω πως ο Koda δεν είναι σαν τους υπόλοιπους επαγγελματικούς που έχουν ανάγκη ενεργής ψύξης από ανεμιστηράκι.

Οι δύο του πλαϊνές πλευρές είναι όλες ψύχτρα, ακριβώς σαν τους τελικούς ενισχυτές για οικιακή χρήση.
Το ανεμιστηράκι του είναι καθαρά βοηθητικό, για τη περίπτωση που τοποθετηθεί σε ρακ και δεν έχει επαρκή εξαερισμό.
Από όσο θυμάμαι λειτουργεί με το άνοιγμα του ενισχυτή.


Είσαι σαφέστατος Πέτρο.
Απλώς σκέφτηκα ότι εάν μπαίνει σε λειτουργία αφού ανεβάσει θερμοκρασία αρκετά να το άφηνα(έτσι κι'αλλιώς δεν θα τον ζορίσω).
Εφόσον δουλεύει απ'την αρχή θα βγάλω το φισάκι απ'την πλακέτα.
 


Μηνύματα
47
Reaction score
3
Νομίζω πως εννοεί: "θέλω έναν τέτοιο ενισχυτή και τον ψάχνω με το τουφέκι"! :laugh::laugh::laugh:
χα χα χα οχι και να ψαχνεις με το τουφεκι xls crown να λεγαμε για την σειρα macro tech οκ , παντος οπος ειπα και στον φιλο νικο αρβανιτακη αυτη ειναι η γνωμη που εχει ο καθε ενας και φυικα δημιουργηται απο καταστασεις που εχει βιωσει ο καθενας
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
εννοω οτι εχω αυτον τον τελικο και πραγματικα νομιζω ειναι οτι χειροτερο μπορει να εχει βγαλει η crown
Φθηνότερο = χειρότερο στην περίπτωσή μας...
 



Μηνύματα
121
Reaction score
72
Σωστά.
Προσωπικά έχω τον XLS-2000 τον οποίο όμως αγόρασα για μπασοτελικό στα live του γκρουπ.
Συνδυάζει πολλά watt (ειδικά σε bridged mode 1300W στα 8, 2100W(!!!) στα 4ohm) σε 5 κιλά, με το όνομα Crown (ε, ναι, παίζει ρόλο, τι να κάνουμε) και η αγορά του έγινε μετά από πολύ κουβέντα στα μπασιστικά φόρουμ. Ήσυχος, ελαφρύς, φερέγγυος και διαυγέστατος σε ενοχλητικό βαθμό (και λίγη vintagιλα δεν μας χαλάει αλλά το διορθώνω από τον pre ή τα πετάλια).

Από περιέργεια τον δοκίμασα ως audio και στο σπίτι (απλώς δεν μπορούσα να τον ανοίξω γιατί θα παιρνα τους κώνους στο χέρι) και επιβεβαίωσε τα χαρακτηριστικά του. Δεν θα τον χρησιμοποιούσα direct ή με passive προ, γιατί τα πράγματα γίνονται λίγο κλινικά (γούστα είναι αυτά) αλλά με έναν ζεστό pre μπροστά του έχω την πεποίθηση ότι βάζει κάτω ........ άστο...... Γούστα είναι αυτά.
Ακόμα έχω την εντύπωση όμως ότι ο Stasis του γείτονα, είναι καλύτερος.
Μην ξεχνάτε όμως και το προγραμματιζόμενο crossover του XLS, τα XLR του, δυνατότητα mono, stereo και bridge (μοναδική βλακεία που τα speakon θέλουν ιδιαίτερη καλωδίωση για το bridge και πρέπει να χαλάσω ένα τέταρτο από τη ζωή μου να το φτιάξω :)).

Ξέρω, κι εγώ ήμουν επιφυλακτικός στα D και στα διακοπτικά τροφοδοτικά αλλά τα πράγματα έχουν αλλάξει (αν και εντάξει, στην κιθάρα η λάμπα παίζει ακόμα σχεδόν μονότερμα).
Δεν θα με πείραζε καθόλου να είχα για audio ενισχυτή μου τον XLS. Αλλά (έχω την εντύπωση ότι επιθυμώ να) ακούω τον Yam A-S1000 πιο μουσικό και τις 300B μου μουσικότερες.
Απλώς οι φίλοι μου οι μουσικοί, δεν δίνουν τόση σημασία σε αυτά για να με βοηθήσουν.
 
Last edited:


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.867.007
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top