80s,90s Garage & Psychedelic Revival

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
εχω το συγκεκριμενο αλμπουμ σε βινυλιο καθωs και ενα σινγλακι τουs με την μισιρλου..... εχουν βγαλει κατι αλλο προκειται να κυκλοφορησουν κατι αλλο τι σου ειπε εχω χασει επεισοδια οι ωρεs ακρoασηs πλεον ειναι δυσευρετεs ειχα χρονια να ακουσω το ονομα του γρηγορη βαιου απο τον καιρο του ΗΧΟΥ.
Δυστυχώς δεν προβλέπεται επανένωση .
 


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
True West - And then the rain από το LP "Drifters" (1984)


Ιεροσυλια το ξερω, και μονο που διερωτομαι, αλλα οι Byrds καταφεραν ποτε να γραψουν τετοιο κομματι?
Παιδες, δεν ξερω πως σας επηρεαζει η βροχη και κουρδιζετε ετσι καλα τις κιθαρες σας εκει πανω στο SF, κουδουνιζει το κεφαλι μου 30 χρονια... :whistling:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
The Dentists - You Make Me Say It Somehow από το 12" EP "Some People Are On The Pitch They Think It's All Over It Is Now" (1985)


Καταπληκτικο psych mod group, Εγγλέζοι φυσικα, εβγαλαν ένα ματσο φανταστικα 12" και 7" από το 1985 μεχρι το 1988, και 2-3 albums μετα το 1990 τα οποια δεν είναι στο ιδιο επιπεδο (φανταζομαι γιατι εχω ακουσει μονο ένα). Κυνηγήστε ολα τα 12", ειδικα αυτά στην Spruck Records, και εκτιμειστε, αν μη τι αλλο, την πιστοτητα. Tell it like it was baby.
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Crawling Walls - She's so wild από το LP "Inner Limits" (1985)


Αυτοι κι αν ηταν group-φαντασμα. Εβγαλαν αυτό τον καταπληκτικο γκαραζοψυχεδελικο δισκο στην Voxx και μετα κυριολεκτικα τους καταπιε η γη, κανενας από τα μελη τους δεν ξαναεμφανιστηκε σε άλλο group η επαιξε πουθενα αλλου. Ένα απο τα μυστηρια αυτης της διαβολοιστοριας που λεγεται rock'n'roll.
ψαξε λίγο τους the low 12, ο bob είναι πρώην μέλος των C.W. μεθαύριο βγάζουν το album
 

Μηνύματα
601
Reaction score
1.372
True West - And then the rain από το LP "Drifters" (1984)


Ιεροσυλια το ξερω, και μονο που διερωτομαι, αλλα οι Byrds καταφεραν ποτε να γραψουν τετοιο κομματι?
Παιδες, δεν ξερω πως σας επηρεαζει η βροχη και κουρδιζετε ετσι καλα τις κιθαρες σας εκει πανω στο SF, κουδουνιζει το κεφαλι μου 30 χρονια... :whistling:
και εμενα κουδουνιζει ακομα το εχω σε βινυλιο και δυστηχωs δεν αξιωθηκα να αποκτησω αλλο αλμπουμ τουs ........
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
ψαξε λίγο τους the low 12, ο bob είναι πρώην μέλος των C.W. μεθαύριο βγάζουν το album
Μελος nath, ποιος bob? o Σφουγγαρακης? :lolsign: Λοιπον, οκ το εψαξα, αλλα low 12, μου φερνει μια μπαντα μονο με το ονομα low 12 band, και δεν υπαρχει κανα μελος bob σ'αυτους. ασε που παιζουν και metal του θανατα, δεν ξερω αν εχεις link δωστο. thanks παντως.:)
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
και εμενα κουδουνιζει ακομα το εχω σε βινυλιο και δυστηχωs δεν αξιωθηκα να αποκτησω αλλο αλμπουμ τουs ........
Να αξιωθείς μελος protrudi :D δεν σου ειπαμε δα και να ψαξεις για τον Big Foot στις στεπες της Αλασκας. :lolsign: Α, και αλλαξε κι ονομα, δεν προκειται ν'αξιωθεις ποτε μ'αυτο, ακου protrudi, καντο σκετο rudi :roflmao:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Chris Cacavas And Junk Yard Love - Truth από το LP "Chris Cacavas And Junk Yard Love" (1989)


Ο "δικος" μας Chris Cacavas φευγοντας απ'τους Green On Red, ξεκινησε την προσωπικη του καριερα βγαζοντας αρκετους και καλους δισκους μεχρι και τις μερες μας. Εδώ ενας ΥΜΝΟΣ από το πρωτο του δισκο με τους Junk Yard Love.


so high you can't get over it
so wide you can't get around it
so deep, deeper than an ocean
so far, it's goin' on forever
that's how big is truth
so close it rests on your shoulder
so simple, world leaders can't understand it
it ain't laying in with the in-crowd
doesn't go where the in-crowd goes
that's how hip is truth
that's how big is truth
some take the long way around
I'll tell you what they found
truth
so loud, louder than a rocket
so quiet it fits in your pocket
after the bomb's fall
after the Berlin wall
there's one thing that'll still stand tall
that's how big is truth
that's how final ïs truth
some take the long way around
I'll tell you what they found
truth
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
The Birdmen of Alkatraz - Dreamin demon απο το LP "From the birdcage" (1986)



Ενα απο τα καλύτερα ευρωπαϊκά συγκροτήματα του psych/garage revival με ενα απίθανο album. Κομματι εφιάλτης.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Dimentia 13 - Disturb the air από το LP "Disturb the air" (1989)


Μετα από 2 εξαιρετικα albums, οι Dimentia 13 πανε ένα ακομη βημα παραπερα με το τριτο τους LP. Ξεφευγουν από το ούτως η αλλως περιοσρισμενο garage rock και αρχιζουν να εμπλουτιζουν τον ηχο τους με επιρροες απο τους Plasticland, αλλα κυριως από το Krautrock. Τους ακουμε στο απιστευτο ομοτιτλο κομματι μεσα σε μια θαλασσα από mellotron.
Εξαιρετικα αφιερωμενο στον φιλο nath. :drinks:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
The Mod Fun - I Fell από το LP "Dorothy's Dream" (1986)


Μετα τον καταπληκτικο πρωτο τους album "90 Wardour street" το 1985 επιστρεφουν δριμύτεροι την επομενη χρονια με άλλο ένα φανταστικο δισκο του garage rock. Θα επανασυνδεθουν το 2009 για να βγαλουν ένα ακομη το οποιο δεν εχω ακουσει.
 

Μηνύματα
1.070
Reaction score
1.185
True West - And then the rain από το LP "Drifters" (1984)


Ιεροσυλια το ξερω, και μονο που διερωτομαι, αλλα οι Byrds καταφεραν ποτε να γραψουν τετοιο κομματι?
Παιδες, δεν ξερω πως σας επηρεαζει η βροχη και κουρδιζετε ετσι καλα τις κιθαρες σας εκει πανω στο SF, κουδουνιζει το κεφαλι μου 30 χρονια... :whistling:
Ιεροσυλία, αν και είναι εξαιρετικό όχι μόνο το τραγούδι αλλά και όλο το album.
 






cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
28th Day - 25 pills απο το LP "28th day" (1985)


Pivotal group και πολυ σημαντικό album για τα δεδομένα της τότε ανερχόμενης Americana σκηνής. Δυστυχώς επέζησαν μόνο γι'αυτο το album, παρ'οτι η Barbara Manning έκανε μια καλή προσωπική καριέρα.
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top