Αναβαθμηση λυχνιων για AUDIO NOTE Soro SE

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Παιδια γεια σας.Εχω τον παραπανω ολοκληρωμενο 2 χρονια.Αυτος φοραει τις εξης λαμπες.Στην προενισχυση 1XECC-82 Ei Yugoslavia , & 2X6SL7 Sovtek. Τελικο σταδιο 4X6L6/5881 Sovtek.Με αφορμη το καψιμο μιας απο τις 2 6SL7,ειπα να κανω μια αναβαθμηση σε ολες τις προενισχυτριες. Μπηκα στο διαδικτυο για να ενημερωθω ,και τελικα μπερδευτηκα χειροτερα.NOS - NEW PRODUCTION - ΚΡΥΟΓΕΝΝΗΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΜΗ - HIGH GAIN - LOW GAIN κ.λ.π. Χαμος.......Ετσι αποφασισα να απευθυνθω στο φορουμ για γνωμες,και συμβουλες,οσον αφορα την επιλογη των καταλληλων λυχνιων. Το budget, 150-200 Ε .Ευχαριστω εκ των προτερων
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Θα σου πρότεινα για τις 6SL7 μια μέση λύση, που είναι η Sovtek.
Λογική τιμή, αξιόπιστη λάμπα και με καλά χαρακτηριστικά.
NOS δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να εμπιστευτείς μην γνωρίζοντας τη προέλευση τους.

Μου δίνεις αφορμή να αναφέρω δυο πράγματα για τον ενισχυτή σου, μιας και αφαίρεσες το καπάκι και κάνεις λόγο για αναβάθμιση των λυχνιών.
Σίγουρα οι προενισχύτριες λυχνίες παίζουν το πρώτο λόγο στο ηχητικό αποτέλεσμα αλλά...

Αν προσέξεις ο ενισχυτής σου έχει στο εσωτερικό του περίπου 50 πόντους καλωδιοταινία υπολογιστή, για να μεταφέρει το σήμα από τις εισόδους των RCA στον επιλογέα εισόδου.
Αυτό το θεωρώ πολύ σημαντικό μειονέκτημα, σε σχέση με την οποιαδήποτε ποιοτική-ακριβή λυχνία που σκέφτεσαι να του φορέσεις ή ακόμα και τη χρήση ακριβών καλωδίων διασύνδεσης.;)
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Φιλε μου,καλημερα. Πραγματι, για τις NOS Λυχνιες,ειμαι και εγω πολυ επιφυλακτικος για τους ιδιους λογους που αναφερεις. Την καλωδιοταινια πραγματι την ειδα,και απορησα.Θελω να σε ρωτησω λοιπον δυο πραγματα,καθ'οτι δεν ειμαι και πολυ σχετικος , ειναι τεχνικα δυνατον να αντικατασταθει αυτη η καλωδιοταινια με καλυτερα καλωδια? Και δευτερον, η υπαρξη καλωδιοταινιας,σημαινει απαραιτητως,και οτι τα καλωδια που την αποτελουν ,ειναι κακης ποιοτητας ? Σε ευχαριστω.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Φιλε μου,καλημερα. Πραγματι, για τις NOS Λυχνιες,ειμαι και εγω πολυ επιφυλακτικος για τους ιδιους λογους που αναφερεις. Την καλωδιοταινια πραγματι την ειδα,και απορησα.Θελω να σε ρωτησω λοιπον δυο πραγματα,καθ'οτι δεν ειμαι και πολυ σχετικος , ειναι τεχνικα δυνατον να αντικατασταθει αυτη η καλωδιοταινια με καλυτερα καλωδια? Και δευτερον, η υπαρξη καλωδιοταινιας,σημαινει απαραιτητως,και οτι τα καλωδια που την αποτελουν ,ειναι κακης ποιοτητας ? Σε ευχαριστω.
Η καλύτερη λύση, που συναντάται και στους περισσότερους ποιοτικούς ενισχυτές, είναι η χρήση ηλεκτρονόμων αμέσως πίσω από τα βύσματα RCA.


Οι ηλεκτρονόμοι αυτοί ελέγχονται μέσω του επιλογέα εισόδων στη πρόσοψη, δίνοντας τους απλά μια τάση 12 Volts για διέγερση.
Από εκεί και πέρα ή βάζεις κοντά το ποτενσιόμετρο στάθμης, αν είναι εφικτό από τη διάταξη του κυκλώματος, ή χρησιμοποιώντας ένα ποιοτικό θωρακισμένο καλώδιο διασύνδεσης δίνεις το σήμα στο ποτενσιόμετρο.

Στο δεύτερο ερώτημα σου τώρα...
Οποιαδήποτε καλωδιοταινία είναι απλά μια φτηνή και απλή λύση για χρήση σε ήχο.
Είναι απαράδεκτο για μια συσκευή υψηλού κόστους να έχει δίπλα-δίπλα όλες της πηγές και τα κανάλια χωρίς θωράκιση και για τόσο μεγάλο μήκος γραμμής.
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Φιλε μου σ'ευχαριστω πολυ.Με διαφωτισες αρκετα ,καθ'οτι οι γνωσεις μου σε τεχνικα θεματα ηλεκτρονικης,ειναι πολυ λιγες. Τελικα θα ακολουθησω αυτο που εγραψες αρχικα.....Μεσες λυσεις στην αγορα λυχνιων.Και παλι ευχαριστω.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top