htpc του φτωχου μυθος η πραγματικοτητα?

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
το να στησεις καποιο πολυ δυνατο htpc, ειναι ευκολο, το δυσκολο ειναι ακριβως το αντιθετο και μαλιστα να ειναι ευχρηστο με λειτουργικο που ειναι ευρεως γνωστο οπως τα windows ειναι εφικτο στο ευρως τιμης που κυμαινεται ενα media player με αξιοπρεπης επιδοσεις και φυσικα τα παιζει ολα χωρις προβληματα και αξιοπιστια οπως αυτα του 200 ευρου?
ετσι εχω τα εξης ερωτηματα και μετα μπορειτε να προτεινετε και συνδοιασμους φυσικα.

1)το λειτουργικο παιζει ρολο στην αποδοση και ειδκα στο θεμα της κινησης?μπορει δηλ τα xp να παιξουν με xbmc ? η θα πρεπει να παιξουμε με τα w7 τουλαχιστον?
ανεφερα τα xp εξαρχης ως ποιο ελαφρυα για να εξικονομησουμε κοστος απο επεξεργαστες ισχυρους και ραμ
2)η ραμ παιζει ρολο και ποσο πρεπει να ειναι αυτη ελαχιστα(αφου εχουμε επιλεξει λειτουργικο)
3)κεντρικος επεγεργαστης θα μπορουσε να ειναι και ενας p4? η θα πρεπει να υπαρχει μια ισορροποια σε σχεση με την καρτα γραφικων?
4)τα προβληματα στην κινηση ειναι θεμα καρτας γραφικων αποκλειστικα η παιζουν και αλλα πραγματα ρολο?
 

Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.603
αν θελεις να παιζεις τις νεες μορφες αρχειων σε υψηλη αναλυση ξεχνας τον p4.....αλλωστε ο p4 θα ειναι πανω σε motherboard που δεν θα εχει δυνατοτητα για pci-express καρτα γραφικων.Aπο την αλλη με 200 ευρω δεν στηνεις καινουργιο μηχανημα παρα μονο αν ασχοληθεις με μεταχειρισμενα 3-4 ετων (αλλα καινουργιο τροφοδοτικο).Ετσι στηνεις ενα αξιοπρεπεστατο μηχανημα με λιγα χρηματα. Οσο για το λειτουργικο......πας σε 7 ή 8.1,μην με ρωτας ομως που θα το βεις.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
1. ξεχνάς τα XP, μπορείς να επιλέξεις μεταξύ των Windows 7, 8.1 και Open ELEC
κανένα από τα λειτουργικά δεν έχει να κάνει με την κίνηση, είναι καθαρά θέμα ρυθμίσεων και hardware ειδικά της κάρτας γραφικών.
2. 2GB το ελάχιστο 4GB αν επιλέξεις λειτουργικό 64Bit
3. ένας σύγχρονος επεξεργαστής που μπορεί να τα κάνει σχεδόν όλα κοστίζει 60€, ξέχνα τους παλιούς
4.δες το 1. AMD και nVidia δεν έχουν θέμα με την κίνηση, οι iGPU των Intel είχαν πριν τους Haswell

π.χ. το παρακάτω σύστημα αναπαράγει σχεδόν τα πάντα και κοστίζει κάτω από 330€ χωρίς το λειτουργικό
Corsair Carbide 200R
http://www.skroutz.gr/c/28/cases-koutia.html?keyphrase=Corsair+Carbide+200R
Corsair VS Series 450W
http://www.skroutz.gr/s/5604187/Corsair-VS-Series-VS450-80Plus.html?keyphrase=Corsair+VS+Series+450W
MSI H81M-E32
http://www.skroutz.gr/s/4648173/MSI-H81M-E32.html?keyphrase=MSI+H81M-E32
Intel Pentium G3258
http://www.skroutz.gr/s/4981866/Int...dition-Box.html?keyphrase=Intel+Pentium+G3258
Corsair DDR3 4GB (2x2)Kit 1600MHz Vengeance Blue
http://www.skroutz.gr/s/332074/Corsair-Vengeance-4GB-DDR3-1600MHz-CMZ4GX3M2A1600C9B.html
SanDisk SDSSDP-064G-G25 64GB
http://www.skroutz.gr/s/2258332/Sandisk-64GB-SSD.html?keyphrase=SanDisk+SDSSDP-064G-G25+64GB
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.070
Σα μέτρο σύγκρισης, να αναφέρω ότι το HTPC μου παίζει τα πάντα και αποτελέιται από 2πύρηνο AMD 4800+ (παλιό), 2 GB RAM DDR1, vga 9800 GTX (παλιά) και λειτουργικό έχω και XP και 7 και δεν έχω πρόβλημα είτε με το ένα, είτε με το άλλο λειτουργικό.

Άρα μη τρελαίνεσαι ότι πρέπει να είναι όλo to hardware σύγχρονo.

Μια λεπτομέρεια μόνο, δεν ξέρω τι γίνεται με κάποιες ειδικές ρυθμίσεις του player που ίσως θέλουν δύναμη από τη vga, αλλά αυτά τα γνωρίζει καλύτερα ο gkontoletas
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
δεν παίζεις τα πάντα με τα παραπάνω, π.χ. δεν μπορείς να στείλεις σε ενισχυτή bitream Dolby-TrueHD και DTS-HD :wink:
βέβαια αυτό το διορθώνεις με μια κάρτα γραφικών των 50€ που θα σου ρίξει και την κατανάλωση κατά 40W περίπου
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
τωρα ηδη παιζω απο εναν 6ετιας υπολογιστη διπυρηνος στα 1,8, 2gram και w732bit (θελω λογω αποστασης καλωδιωσεων αλλα και ανεξαρτητοποιησης απο αυτον)με 7αρια και καρτα εχω μια με παθητικη ψυξη την 610 της nvidia και εχει θεματα κινησης τοσο κατα την κινηση της καμερας οσο και κατα τις σκηνες παλης ,και παροτι εχω δοκιμασει να παιξω και με τη ρυθμιση θορυβου δεν εχει φερει το επιθυμητο αποτελεσμα, εξου και και οι ερωτησεις..απλα με παραξενευει πως ενα τετοιο κουτακι ας πουμε wdtlivegen3 media εχει καλυτερη συμπεριφορα σε αυτον τον τομεα απο το δικο μου συστημα...

οι παραπανω επιλογες υλικων (ιδια μαρκα) εχουν καν κανουν με συμβατοτητα? μπορω να επιλεξω φτηνοτερα με τα ιδια σπεκς?(δεν αναφερομαι φυσικα για cpu ή motherboard)
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
ποιον επεξεργαστή έχεις;
ποιο πρόγραμμα αναπαραγωγής χρησιμοποιείς;
ανέφερε μια ταινία(σκηνή και χρόνος για να το βρω εύκολα) στην οποία έχεις θέμα κίνησης

τα υλικά δεν τα έχω επιλέξει για λόγους συμβατότητας, μπορείς να αγοράσεις λίγο φθηνότερα
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
pentium(R)dual core cpu-E5300@ 2,60GHZ-1,8GHZ - 2G RAM -W7 32Βit
xbmc-v13.0-gotham (δεν εχω κανει καποια ιδιαιτερη ρυθμιση στο συστημα-βιντεο)
να εξηγησω οτι δεν ειναι σπασιματα δηλ σαν να κολλαει και να εχει ρομποτικη κινηση, αλλα δεν μπορεις να παρακολουθησεις ξεκαθαρα σκηνες με εντονη κινηση μαχης οπως καρατε-ξιφομαχιες, τρεξιμο, και μετακινση καμερας απο την μια ακρη της σκηνης στην αλλη, σαν ελαφρυ θολωμα αυτα λιγοτερο η περισσοτερο σε ολες, αν θες λεπτομεριες αργοτερα που θα το ενεργοποιησω.
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
να τονισω οτι παιζω με projector 110'' σε 16/9 στα 3,5 μετρα.
εδω εχω θεματακι σε ολες τις ταινιες, για συγκριση ομως με το wd tvlive gen3 media player και να εχω απολυτως ομοιες συνθηκες ωστε να μην αδικησω καποιο θα το ξερω σε λιγες μερες μιας και ειναι φιλου οποτε θα περιμενω..
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.070
δεν παίζεις τα πάντα με τα παραπάνω, π.χ. δεν μπορείς να στείλεις σε ενισχυτή bitream Dolby-TrueHD και DTS-HD :wink:
βέβαια αυτό το διορθώνεις με μια κάρτα γραφικών των 50€ που θα σου ρίξει και την κατανάλωση κατά 40W περίπου
Ναι, δε σκέφτηκα τον ήχο. Κάρτα, στο μέλλον, τώρα δε διαθέτω ούτε σεντ...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.678
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top