Αυτοί που απεχθανόμαστε


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.716
Reaction score
83.449
*αυτό ήταν και το βασικό κριτήριο προσωπικής αντιπάθειας με τα οποία επέλεξα τους εκλεκτούς μου. Η σκατοψυχία.;)
Εσύ ασχολείσαι πολύ με τα πρόσωπα. Εγώ από τη πρώτη ματιά έχω κατατάξει τον άλλον στους αρεστούς ή στους αδιάφορους. Αυτοί που απεχθάνομαι είναι όσοι δεν μπορούν καν να αγνοηθούν και εκνευρίζουν με την ύπαρξή τους. 8-)

μα εχεις λεφτα και μαλιστα πολλα!
αρκετα για να κανεις αυτα που πραγματικα θελεις.
Εχχχμμμμμμ... Ό,τι πραγματικά θέλω και δεν έχω, έχει υλική υπόσταση και είναι πανάκριβο. Οπότε είμαι πάμφτωχος. :D


Αυτο που γραφεις δεν ειναι απλα εγωιστικο αλλα η απολυτη ερμηνεια του ορου antisocial
Κάτι μου είπες τώρα... Από τα 20 μου με χαρτί γιατρών... :D


Να μπορείς να τους γράφεις όλους κανονικότατα. το ιδιο λενε και οι "hippies" που ηθελαν/θελουν να τα παρατησουν ολα και να πανε να ζησουν ευτυχισμενοι μονοι τους στα βουνα με αυτους που "πραγματικα" αγαπανε..
Δυστυχώς όμως δεν πήγαν και έμειναν ανακατεμένοι με τους υπόλοιπους για να τους βασανίζουν.
Δεν θέλω να πάρω τα βουνά (εκτός κι αν είναι για θέρετρα), θέλω να αποφεύγω στην καθημερινότητα αυτούς που με "ενοχλούν". Το έχω πετύχει εν μέρει, αλλά για παραπέρα χρειάζονται πάρα πολλά λεφτά. ;)
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Τείνω να συμφωνήσω με τον xfader, όσο κυνική κι αν φαίνεται η τοποθέτησή του. Με το χρήμα δεν αγοράζεις κάποια πράγματα, ωστόσο δεν δυσκολεύεις κιόλας την απόκτησή τους (π.χ. ένας "πλούσιος" δεν είναι εξ ορισμού πιο στερημένος από αγάπη από έναν φτωχό), ενώ παράλληλα διευκολύνεις όλα τα υπόλοιπα. Ακόμα και η υγεία, δυστυχώς, αγοράζεται. Μπορεί να μην μπορείς να αποτρέψεις με λεφτά την εμφάνιση μιας ασθένειας ή ένα ατύχημα, αλλά μια χαρά μπορείς να επηρεάσεις την έκβαση και την ταχύτητα της αποθεραπείας αν έχεις να διαθέσεις για τις καλύτερες θεραπείες, γιατρούς, εξειδικευμένα κέντρα, αποκατάσταση, βοηθήματα κλπ.. Δεν βλέπουμε τι γίνεται σήμερα που υπάρχει γενική οικονομική δυσπραγία και ανασφάλιστος κόσμος; Ας πάμε να πούμε σε κάποιον που δεν μπορεί να αντιμετωπίσει τον καρκίνο του που προχωρεί ότι τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία... με όση δύναμη του έχει απομείνει, θα μας κάνει γκάιντα στο ξύλο.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.716
Reaction score
83.449
Ξεχνάς την παρτενέρ στον Ενικό
Μάνο, δεν την είχα ξανακούσει. Δεν ξέρω πολλά πρόσωπα σαν τον adynaton. Δεν ακούω ραδιόφωνο ποτέ, ούτε βλέπω ελληνική τηλεόραση. Ούτε διαβάζω πολιτικά νέα. Όλη μου η πληροφόρηση είναι έμμεση, μέσω των φόρουμ και κάποιων portals.
 

Μηνύματα
4.660
Reaction score
620
Ας πάμε να πούμε σε κάποιον που δεν μπορεί να αντιμετωπίσει τον καρκίνο του που προχωρεί ότι τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία... με όση δύναμη του έχει απομείνει, θα μας κάνει γκάιντα στο ξύλο.
Θα του φέρουμε ως παράδειγμα κάποιον που απεχθανόμαστε.:D

 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
8 - 10 μμ Real fm καθημερινά
Πάρε τα αντιόξινα ,τα αντικαταθλιπτικά και άραξε :whistling:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.716
Reaction score
83.449
Και φυσικά μου είναι adynaton, ή τουλάχιστον πολύ δύσκολο, να μισήσω κάποιον που είναι πλούσιος γιατί ξέρω ότι μπορεί να έχει, αν θέλει, όλα όσα ονειρεύομαι.
 





Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Εσύ ασχολείσαι πολύ με τα πρόσωπα. Εγώ από τη πρώτη ματιά έχω κατατάξει τον άλλον στους αρεστούς ή στους αδιάφορους. Αυτοί που απεχθάνομαι είναι όσοι δεν μπορούν καν να αγνοηθούν και εκνευρίζουν με την ύπαρξή τους. 8-)



Εχχχμμμμμμ... Ό,τι πραγματικά θέλω και δεν έχω, έχει υλική υπόσταση και είναι πανάκριβο. Οπότε είμαι πάμφτωχος. :D




Κάτι μου είπες τώρα... Από τα 20 μου με χαρτί γιατρών... :D
αλλο το antisocial ως σταση ζωης και αλλο το δικο σου επιλεκτικο antisocial, οπως και τον επιλεκτικο ρεαλισμο που εχεις εφευρει στο προηγουμενο νημα για ταινιες..

Τείνω να συμφωνήσω με τον xfader, όσο κυνική κι αν φαίνεται η τοποθέτησή του. Με το χρήμα δεν αγοράζεις κάποια πράγματα, ωστόσο δεν δυσκολεύεις κιόλας την απόκτησή τους (π.χ. ένας "πλούσιος" δεν είναι εξ ορισμού πιο στερημένος από αγάπη από έναν φτωχό), ενώ παράλληλα διευκολύνεις όλα τα υπόλοιπα. Ακόμα και η υγεία, δυστυχώς, αγοράζεται. Μπορεί να μην μπορείς να αποτρέψεις με λεφτά την εμφάνιση μιας ασθένειας ή ένα ατύχημα, αλλά μια χαρά μπορείς να επηρεάσεις την έκβαση και την ταχύτητα της αποθεραπείας αν έχεις να διαθέσεις για τις καλύτερες θεραπείες, γιατρούς, εξειδικευμένα κέντρα, αποκατάσταση, βοηθήματα κλπ.. Δεν βλέπουμε τι γίνεται σήμερα που υπάρχει γενική οικονομική δυσπραγία και ανασφάλιστος κόσμος; Ας πάμε να πούμε σε κάποιον που δεν μπορεί να αντιμετωπίσει τον καρκίνο του που προχωρεί ότι τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία... με όση δύναμη του έχει απομείνει, θα μας κάνει γκάιντα στο ξύλο.
κανεις δεν ανεφερε οτι τα λεφτα δεν χρειαζονται.. αντιθετος το μετρο ειναι αυτο που ανεφερα...
παντα ομως εκφραζονται οι ακραιες αποψεις.

Ο πνευματικός σνομπισμός κάνει μερικούς ανθρώπους να πιστεύουν ότι μπορούν αν είναι ευτυχισμένοι χωρίς χρήματα.
Αλμπέρ Καμί
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.716
Reaction score
83.449
αλλο το antisocial ως σταση ζωης και αλλο το δικο σου επιλεκτικο antisocial, οπως και τον επιλεκτικο ρεαλισμο που εχεις εφευρει στο προηγουμενο νημα για ταινιες..
Η "περιέργειά" μου για τους άλλους σταματάει εκεί που αρχίζει να ενοχλείται το γούστο μου. ;)
 


Μηνύματα
253
Reaction score
74
Και φυσικά μου είναι adynaton, ή τουλάχιστον πολύ δύσκολο, να μισήσω κάποιον που είναι πλούσιος γιατί ξέρω ότι μπορεί να έχει, αν θέλει, όλα όσα ονειρεύομαι.
ισχύει αυτό που έγραψες ή υπάρχει συντακτικό λάθος?
 






ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.567
Μηνύματα
2.865.750
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top