DIY Grado Replica

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Γεια χαρα!
Εχοντας εδω και καιρο την Grado Gold1 ,εντυπωσιασμενος απο τον ηχο, την φιλοσοφια και κατασκευη της κεφαλης εψαξα λιγο περισσοτερο περι Grado και ειδα οτι περα τις κεφαλες και τα ακουστικα εχει κατασκευασει και ενα ενισχυτη ακουστικων και ενα προενισχυτη phono οι οποιοι ειναι οι εξης:
Grado PH1
Grado PH-1 front.jpg

Grado RA1
Grado RA-1 Headphone Amplifier.jpg

Εμφανισιακα τα λατρεψα,σασι απο μασιφ μαονι και απλο σχεδιασμο κυκλωματος αλλα εμεινα αφωνος οταν ειδα και τις τιμες αυτων!
PH1 --->$499
RA1--->$350 (battery powered)

Τεσπα λεω δεν βαριεσαι ..εφοσον εχω λιγο χρονο θα τα φτιαξω μονος μου!
Επειδη ομως δεν ειχα ιδεα απο ξυλα ουτε και εργαλεια ρωτησα εναν γνωστο ξυλουργο ο οποιος δεχτηκε να κανει την δουλεια, και γω παραλληλα θα εφτιαχνα τα κυκλωματα!Παραγγειλα ολα τα μπιχλιμπιδια που χρειαζονταν,κατασκευασα τις πλακετες, τις μονταρα αλλα απο κουτια τιποτα :-(
Υστερα απο ενα μηνα "παρακαλια" στο μαστορα το πηρα αποφαση να κατασκευασω μονος μου τα κουτια! Για καλη μου τυχη ενας φιλος πουλουσε καποια εργαλεια τα οποια τα πηρα σε καλη τιμη(λιγοτερο απο'σα μου ζητουσε ο ξυλουργος!) και εγινα Τζεπετο!
Υστερα απο λιγες μερες δουλειας ιδου τα αποτελεσματα!


Grado PH1

WP_20140804_001.jpg
WP_20140804_002.jpg
WP_20140727_005.jpg

Grado RA1

WP_20140728_002.jpg
WP_20140727_007.jpg


Επεισης αλλο ενα κουτι που μεσα εβαλα ενα ενισχυτη ταξης-D (ΤΑ2024) με ισχυ 15W αν καναλι o οποιος οδηγει τα Pro-Ject Speaker Box 4 !
WP_20140804_003.jpg
WP_20140804_004.jpg

Το αποτελεσμα μπορω να πω οτι με ικανοποιησε τοσο που απο την χαρα μου αγορασα τα ακουστικα SR60i κατ'ευθειαν! Παρολο που δεν χρησημοποιησα ακριβα εξαρτηματα οπως πυκνωτες κλπ ο ηχος ειναι αρκετα καλος, οχι τοσο οσο ο "Διας" του Τσακιριδη αλλα οχι και για $499! Ενταξη μην τρελαθουμε!
Πανω απ'ολα ομως 100% HANDMADE ΒΥ ΜΕ!

φιλικα
Τασος
 





Μηνύματα
469
Reaction score
239
Επειδή έχουν μόνο ξύλινο περίβλημα, δεν τσιμπάνε θόρυβο από τα τριγύρω μηχανήματα;
Ειδικά το Phono! Ti κύκλωμα χρησιμοποίησες;
οχι ιδιαιτερα, περισσοτερος θορυβος περναει απο την κεφαλη η κεφαλη παρα απο το phono! Βεβαια η εταιρια εχει βαψει τα κουτια εσωτερικα με μια ασημενια μπογια (ασημι , αλουμινιο ή κατι τετοιο) για να δημιουργησει ενα ιδος προστασιας απο εξωτερικους θορυβους!

Τα κυκλωματα ειναι αντιγραφη των αυθεντικων και ειναι τα εξης:

Grado PH1
Grado PH-1-Schematic-630.png


Grado RA1
Grado RA-1 scm1.gif
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Μια χαρά λοιπόν! Ωραίος!
Το κυκλωματάκι το έχω δει και γω. Κάποια στιγμή θέλω να το φτιάξω (εδώ που τα λέμε τα ξύλινα κουτάκια έιναι πιο όμορφά από τα τυπικά του εμπορίου).

Αν έχεις όρεξη δες και πως "γράφει" το phono σου.
http://www.avsite.gr/forum/threads/esp-phono-preamp.109319/page-3 (ποστ 47 και κάτω)
Εντάξει, μπορεί να μην είναι ακριβείας, αλλά μια εικόνα (και μάλιστα καλή) την παίρνεις.
:drinks:
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
αν εννοεις το phono τοτε να πάρεις αυτό το κυκλωμα που έχω εδώ γιατι αυτό που έχουν στο διαδίκτυο έχει λάθος τιμες σε κάποιους πυκνωτές! Αυτό που έχω είναι διορθωμένο!
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
συγχαρητηρια!καθε diy προσπαθεια ειναι αξιεπαινη και πολλες φορες δειχνει οτι πληρωνουμε μονο το "ονομα"
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
πολλες φορες δειχνει οτι πληρωνουμε μονο το "ονομα"
σκοπος μου δεν ηταν να αποδειξω αυτο γιατι ολοι ξερουμε οτι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τα φτιαχνει για την ψυχη της μανας του και η τελικη τιμη συμπεριλαμβανει κοστος ερευνας/κατασκευης/συσκευασιας/αποστολης φπα κλπ συν το κερδος της εταιριας και καθε ενδιαμεσου μεχρι να φτασει στα χερια μας! και μην νομιζεις τοι το εφτιαξα τζαμπα! χοντρικα ολα μαζι (υλικα+εργαλεια) μου στοιχησαν χαλαρα πανω απο 100Ε χωρις να βαλω τις ωρες που δουλεψα για να τα φτιαξω! περα απο ομως εφοσον ειχα χρονο να ασχοληθωκαι ηθελα να τα φτιαξω ξεροντας οτι δεν θα βγουν "τελεια" οπως της εταιριας!
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
σκοπος μου δεν ηταν να αποδειξω αυτο γιατι ολοι ξερουμε οτι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τα φτιαχνει για την ψυχη της μανας του και η τελικη τιμη συμπεριλαμβανει κοστος ερευνας/κατασκευης/συσκευασιας/αποστολης φπα κλπ συν το κερδος της εταιριας και καθε ενδιαμεσου μεχρι να φτασει στα χερια μας! και μην νομιζεις τοι το εφτιαξα τζαμπα! χοντρικα ολα μαζι (υλικα+εργαλεια) μου στοιχησαν χαλαρα πανω απο 100Ε χωρις να βαλω τις ωρες που δουλεψα για να τα φτιαξω! περα απο ομως εφοσον ειχα χρονο να ασχοληθωκαι ηθελα να τα φτιαξω ξεροντας οτι δεν θα βγουν "τελεια" οπως της εταιριας!
περα απο το δικο σου αποτελεσμα,δεν σου φανηκε "καπως" η τιμη που το πουλαει η Grado?
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
περα απο το δικο σου αποτελεσμα,δεν σου φανηκε "καπως" η τιμη που το πουλαει η Grado?
αρχικα ναι αλλα αφου μπηκα στο τρυπακι της κατασκευης αρχησε να μου φαινετε πιο λογικη γιατι πρακτικα περνεις ετοιμο πακεταρισμενο το "τελειο" μηχανημα! κι'αυτο γιατι παντα η λεπτομερια ειναι αυτη που πληρωνουμε (και χαιρομαστε κι'απο πανω!)!
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Συγχαρητήρια φίλε,
έτσι κι αλλιώς και τα επώνυμα diy είναι μαζικής παραγωγής.
 


Μηνύματα
469
Reaction score
239
Τα ακουστικα μεταμορφωθηκαν !!
Eιναι μια replica των γνωστων GS1000 και η διαφορα ηχου ειναι αισθητη!
WP_20141111_003.jpg WP_20141111_005.jpg WP_20141111_008.jpg WP_20141111_009.jpg
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
μια σημείωση:
στο σχήμα του ενισχυτή ακουστικών RA-1 , η αντίσταση ανατροφοδότησης 464ΚΩ τοποθετείται για χρηση ακουστικων 100Ω και πάνω (μοντέλο RA-1 HG).
Tο κλασικό μοντέλο χρησιμοποιεί αντίσταση ανατροφοδοτησης 464Ω και είναι για χρηση ακουστικων 32Ω (όπως όλα τα Grado!)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.934
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top