ALBUMS που πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε στη δισκοθήκη μας


Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
JOHN MAYALL - CRUSADE (1967)

Δεν ειναι και λιγο πραγμα να εισαι ο μεγαλυτερος λευκος bluesman στην ιστορια.







JOHN MAYALL - BLUES ALONE (1967)

Kαι τι κανεις αν εισαι ο μεγαλυτερος λευκος bluesman στην ιστορια, αλλα καποια στιγμη ολοι σου οι μουσικοι συνεργατες την κοπανανε για να φτιαξουν τους Fleetwood Μac?
E τοτε και εσυ ηχογραφεις ενα απο τα καλυτερα σου album, παιζοντας ολα μα ολα τα οργανα μονος σου.
(SLOW THE EGGS)







 
Last edited:



cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Bob Trimble "Iron curtain innocence" (1980) & "Harvest of dreams" (1982)

https://m.youtube.com/watch?list=AL...zqt&v=MIKCIvc1OtY&params=OAFIAVgC&mode=NORMAL
https://m.youtube.com/watch?list=AL...zqt&v=uCuVbc2FIsg&params=OAFIAVgD&mode=NORMAL

Τι ειναι τούτο? Εν ετει 1980-1982? κάπου στα τέλη της δεκαετίας του 80, και τα 2 albums του είχαν αποκτήσει μυθικό status και μια ταλαιπωρημένη κασσετα απο κάποιον Αμερικανό φίλο ενός φίλου άλλαζε χέρια στην παρέα για χρόνια. Ηταν απο τα πρώτα στην λίστα μου με αυτά που ήθελα (η οποία σήμερα ειναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερη απο τότε και το πιθανότερο ειναι να μεγαλώνει αντί να μικραίνει μέχρι να την πάρω μαζί μου κάποια στιγμή) :download: και για χρόνια έψαχνα έψαχνα αλλα τιποτα. Κάπου στα μέσα της δεκαετίας το 90 λοιπόν μια εταιρεία με το ονομα Parallel World, βγάζει μια συλλογή με τα περισσότερα κοματια απο τα 2 αυτά album, όποτε Εν μέρει καθάρισα. Πολλά χρόνια τρομερά επανεκδόθηκε και το 2o του μόνο του, όποτε καλα είμαστε. Λοιπόν αυτός ο μυθικός διαστημικός τροβαδούρος, παντελώς εκτός τόπου και χρόνου, αγνοώντας τάσεις, ρεύματα κι οτιδήποτε αλλο συνέβαινε γύρω του, μας δίνει 2 εκπληκτικά δείγματα απλής μπαλαντοειδης τραγουδοποιιας, με μια ευαισθησία και μια φωνή που ειναι πολυ δύσκολο να περιγράφει και με θεματολογία το διάστημα και την εξωγήινη ζωή. Ποσό ποιο εκμοντερνισμενα παλαιομοδίτης μπορει να γίνει κάποιος καλλιτέχνης? Ενα εξωγήινα γήινο ψυχεδελικό μανιφέστο με ενα επίπεδο ευαισθησίας που πραγματικά τρομάζει και σε αγχώνει αν ηταν πραγματι στα καλα του αυτός ο τρελαμένος απο την Μασαχουσετη. Η μπάντα του σ'αυτα τα 2 albums εχει μέσο όρο ηλικίας 12, και η επόμενη μπάντα του, Cripple dog band, είχε μέσο όρο 15. :dance: Έχετε ακόμα αμφιβολίες?


 


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Certain General - November's Heat (1984)


Καταπληκτικο Νεουορκεζικο group, εδώ στον μακραν καλυτερο του δισκο, που χρειαστηκε να ταξιδεψουν στην Γαλλια για να τον ηχογραφησουν και να κυκλοφορησει μεσω της L'invitation au suicide το 1984. Ετσι ακριβως πρεπει να είναι κάθε νέο ανεξαρτητο group, σωστες εμμεσες επιρροες φιλτραρισμενες στα δικα τους μετρα, στιβαρο, σοβαρο, παθιασμενο, ανατρεπτικο. Τα Maximum G, The Shang και κυριως το Jack in the heart είναι τουλάχιστον αριστουργήματα, χωρις να υστερει κανενα αλλο κομματι φυσικα.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
MOODY BLUES

Tι να πω τωρα για τους Moody Blues?
Οι λατρεμενοι μου.
Τι δεν επαιξε αυτο το συγκροτημα?
Blues? (στην αρχη), Pop?, Rock?, Ψυχεδελεια? Progressive?
Μεχρι και κλασσικη και ηλεκτρονικη μουσικη επαιξαν.
Mονο Heavy Metal δεν επαιξαν.
Χρονια μπροστα απο την εποχη τους.
(ηδη υπαρχουν 2 ακομα album τους εδω στα σημαντικοτερα)

ΟΝ Α ΤΗRESHOLD OF A DREAM (1969)






TO OUR CHILDREN'S CHILDREN'S CHILDREN'S (1969)




 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
MOODY BLUES

Tι να πω τωρα για τους Moody Blues?
Οι λατρεμενοι μου.
Τι δεν επαιξε αυτο το συγκροτημα?
Blues? (στην αρχη), Pop?, Rock?, Ψυχεδελεια? Progressive?
Μεχρι και κλασσικη και ηλεκτρονικη μουσικη επαιξαν.
Mονο Heavy Metal δεν επαιξαν.
Χρονια μπροστα απο την εποχη τους.
(ηδη υπαρχουν 2 ακομα album τους εδω στα σημαντικοτερα)

ΟΝ Α ΤΗRESHOLD OF A DREAM (1969)






TO OUR CHILDREN'S CHILDREN'S CHILDREN'S (1969)




Αυτά έπρεπε να σε είχα εκεί τότε να τα πείς σε κάποιους: http://www.phorum.gr/viewtopic.php?p=2138481#p2138481
Με είχαν αφήσει (ως συνήθως) όλοι μόνο με τα θηρία.
Τους την φόρεσα καλά όμως...:laugh:
 


Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Αυτά έπρεπε να σε είχα εκεί τότε να τα πείς σε κάποιους: http://www.phorum.gr/viewtopic.php?p=2138481#p2138481
Με είχαν αφήσει (ως συνήθως) όλοι μόνο με τα θηρία.
Τους την φόρεσα καλά όμως...:laugh:
Εχεις δικιο φιλε castra.
Προσωπικα πιστευω οτι οσο "προχωρησαν" την μουσικη οι Moody Blues, πολυ λιγα συγκροτηματα την προχωρησαν.
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Εχεις δικιο φιλε castra.
Προσωπικα πιστευω οτι οσο "προχωρησαν" την μουσικη οι Moody Blues, πολυ λιγα συγκροτηματα την προχωρησαν.
Διάβασες που έλεγε το πιό ξενέρωτο τραγούδι το Nights In White Satin;
Ενα από τα μεγαλύτερα ΕΠΗ στη Μουσική.
Μου είχαν γυρίσει τα μάτια τότε :laugh:
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Διάβασες που έλεγε το πιό ξενέρωτο τραγούδι το Nights In White Satin;
Ενα από τα μεγαλύτερα ΕΠΗ στη Μουσική.
Μου είχαν γυρίσει τα μάτια τότε :laugh:
Το μονο που εχω να πω εγω ειναι, το οτι οταν οι Moody Blues επαιζαν progressive (1967),, oυτε καν ο μουσικος ορος δεν ειχε "εφευρεθει" ακομα.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Το μονο που εχω να πω εγω ειναι, το οτι οταν οι Moody Blues επαιζαν progressive (1967),, oυτε καν ο μουσικος ορος δεν ειχε "εφευρεθει" ακομα.
Γιώργο με όλο το σεβασμό που σου εχω, και που με διακρίνει :p, αλλα και την έμφυτη τάση μου για αντιπαράθεση/μανούρα :D, ποτε οι moody Blues έπαιξαν progressive? Στα δικά μου αυτιά, ηταν ενα τεράστιο pop group (ούτε καν rock), με τεράστια συνθετική φλέβα, απύθμενο λυρισμό και κλασσικες επιρροές. Το μόνο "progressive" που μπορώ να βρω στα έργα τους ειναι το ότι γενικώς δεν ειχαν την κλασική φόρμα αρχή, μέση, ρεφρέν, τέλος (όχι και πάντα όμως), και άνοιγαν τις συνθέσεις επηρεασμένοι σαφώς απο τους κλασικούς συνθέτες, και δεύτερον ότι συνήθως είχαν concept στα albums τους. Έτσι όμως όπως εννοούμε την έννοια progressive, καθαρά μουσικά, δεν είχαν κάποια σχέση κι ούτε νομίζω ότι ηταν και σκοπός τους αυτό. Τέλος πάντων, απόψεις λεμε, και η μουσική, όπως όλες οι μορφές τέχνης αντανακλώνται τελείως διαφορετικά στον καθένα. Το ίδιο αντίκτυπο που μπορει να εχει ενα πολύπλοκο έργο σε ενα πραγματικό μουσικό, το ίδιο και πολυ μεγαλύτερο μπορει να εχει απλά μια νότα του ίδιου έργου σε ενα απλό ακροατή, κι ας μην ξέρει ούτε ποια νότα ηταν αυτή. Ούτως η άλλως οι ταμπέλες ειναι για να καταλαβαινόμαστε, αν κι απ'οτι φαίνεται ούτε αυτό δεν καταφέρνουμε :lolsign: τα σέβη μου, σας αγαπώ όλους. :)
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Γιώργο με όλο το σεβασμό που σου εχω, και που με διακρίνει :p, αλλα και την έμφυτη τάση μου για αντιπαράθεση/μανούρα :D, ποτε οι moody Blues έπαιξαν progressive? Στα δικά μου αυτιά, ηταν ενα τεράστιο pop group (ούτε καν rock), με τεράστια συνθετική φλέβα, απύθμενο λυρισμό και κλασσικες επιρροές. Το μόνο "progressive" που μπορώ να βρω στα έργα τους ειναι το ότι γενικώς δεν ειχαν την κλασική φόρμα αρχή, μέση, ρεφρέν, τέλος (όχι και πάντα όμως), και άνοιγαν τις συνθέσεις επηρεασμένοι σαφώς απο τους κλασικούς συνθέτες, και δεύτερον ότι συνήθως είχαν concept στα albums τους. Έτσι όμως όπως εννοούμε την έννοια progressive, καθαρά μουσικά, δεν είχαν κάποια σχέση κι ούτε νομίζω ότι ηταν και σκοπός τους αυτό. Τέλος πάντων, απόψεις λεμε, και η μουσική, όπως όλες οι μορφές τέχνης αντανακλώνται τελείως διαφορετικά στον καθένα. Το ίδιο αντίκτυπο που μπορει να εχει ενα πολύπλοκο έργο σε ενα πραγματικό μουσικό, το ίδιο και πολυ μεγαλύτερο μπορει να εχει απλά μια νότα του ίδιου έργου σε ενα απλό ακροατή, κι ας μην ξέρει ούτε ποια νότα ηταν αυτή. Ούτως η άλλως οι ταμπέλες ειναι για να καταλαβαινόμαστε, αν κι απ'οτι φαίνεται ούτε αυτό δεν καταφέρνουμε :lolsign: τα σέβη μου, σας αγαπώ όλους. :)
Φιλε cosmarpan ξερεις και εσυ το σεβασμο που σου εχω, αλλα εδω ναι διαφωνουμε.
Σημασια λοιπον εδω εχει ακριβως αυτο. Ποιος εβαλε τις βασεις.
Το λες και μονος σου.
"Το μόνο "progressive" που μπορώ να βρω στα έργα τους ειναι το ότι γενικώς δεν ειχαν την κλασική φόρμα αρχή, μέση, ρεφρέν, τέλος (όχι και πάντα όμως), και άνοιγαν τις συνθέσεις επηρεασμένοι σαφώς απο τους κλασικούς συνθέτες, και δεύτερον ότι συνήθως είχαν concept στα albums τους".

Αυτο ακριβως.
Οι βασεις.
Απο αυτο και μονο περνουν και κλεβουν τα επομενα συγκροτηματα που θα "προχωρησουν", και αλλο την μουσικη.
Πχ. Ηταν ο Little Richard μονο Rock&Roll?
Eμενα γιατι στα ματια μου ηταν και το πρωτο Punkιο?
Αρα μαλλον ειναι και τι βλεπει ο καθενας "πισω", απο την μουσικη του καθενος.
Αλλα εμενα εστω και αυτο μου ειναι αρκετο.
Ποιος δηλαδη εβαλε τις ΒΑΣΕΙΣ.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Φιλε cosmarpan ξερεις και εσυ το σεβασμο που σου εχω, αλλα εδω ναι διαφωνουμε.
Σημασια λοιπον εδω εχει ακριβως αυτο. Ποιος εβαλε τις βασεις.
Το λες και μονος σου.
"Το μόνο "progressive" που μπορώ να βρω στα έργα τους ειναι το ότι γενικώς δεν ειχαν την κλασική φόρμα αρχή, μέση, ρεφρέν, τέλος (όχι και πάντα όμως), και άνοιγαν τις συνθέσεις επηρεασμένοι σαφώς απο τους κλασικούς συνθέτες, και δεύτερον ότι συνήθως είχαν concept στα albums τους".

Αυτο ακριβως.
Οι βασεις.
Απο αυτο και μονο περνουν και κλεβουν τα επομενα συγκροτηματα που θα "προχωρησουν", και αλλο την μουσικη.
Πχ. Ηταν ο Little Richard μονο Rock&Roll?
Eμενα γιατι στα ματια μου ηταν και το πρωτο Punkιο?
Αρα μαλλον ειναι και τι βλεπει ο καθενας "πισω", απο την μουσικη του καθενος.
Αλλα εμενα εστω και αυτο μου ειναι αρκετο.
Ποιος δηλαδη εβαλε τις ΒΑΣΕΙΣ.
Έτσι μπράβο, μανούρα ήθελα, χαίρομαι που διαφωνείς, :roflmao: η διαμάχη θα συνεχιστεί μέσω προσωπικών μυνηματων, δεν ενδιαφέρει τα αλλα μέλη. Ο cosmarpan ακονίζει τα νέα του οπλικά συστήματά και θα επιτεθεί μέσω πμ, κι αυτή την φορά θα ειναι αμείλικτος και δεν θα υπάρξει αμφισβήτηση ούτε απο τον εχθρό :lolsign: καλα το είπαν κάποιοι, ο 3ος παγκόσμιος πόλεμος θα ειναι μέσω υπολογιστών :lolsign::lol::roflmao:
 

Μηνύματα
601
Reaction score
1.372
The Steppes - Drop Of The Creature (1986)

https://m.youtube.com/watch?v=BGtxWXOYD_U
https://m.youtube.com/watch?v=FCEdbwdejOs
https://m.youtube.com/watch?v=E0AFo99FzMU
https://m.youtube.com/watch?v=71FlN_rdTZo
https://m.youtube.com/watch?v=fCu6-e4P85s
https://m.youtube.com/watch?v=Q73stqqBCH0


Αδυνατώ να πω πολλά και να περιγράψω. Αποτελεί ενα απο τα πιο πολυακουσμενα album στην δισκοθήκη μου, και σταθερά στα αγαπημένα μου όλων των εποχών. Ανακάλυψη του μεγάλου Greg Shaw, τους τσίμπησε στην Voxx με την μια αφού μυρίστηκε κατευθείαν τις δυνατότητες τους. Ουσιαστικά μιλάμε για δυο αδέλφια απο την Ιρλανδία, που πήγαν US και με δυο Αμερικανούς σχημάτισαν αυτό το κολοσσιαίο group που δυστυχώς όμως δεν κράτησε πολυ, αλλα ευτυχώς όσο κράτησε έβγαζε τον ενα δίσκο καλύτερο απο τον αλλο.
Λυσεργικο, ψυχεδέλικο, με σαφείς Ιρλανδικές ρίζες, φολκ, χαρντ, και ενα παίξιμο με απίστευτο πάθος. Βάλτε ακουστικά, τσίτα τα γκάζια και απολαύστε, πολυ λίγα group έφτασαν τοςο βαθιά στην άβυσσο της ψυχεδέλειας χωρίς όμως να Δεςμευτουν απο φόρμα της. Είπαμε, πάντα οι ανένταχτοι βλέπουν το καθαρό φως.
συμφωνω και επαυξανω...........
 

Μηνύματα
601
Reaction score
1.372
Gun Club - Fire OF Love (1981)




Το απολυτο blues αλμπουμ, πηραν ολους τους μεγαλους μπλουζμεν, τους εβαλαν στο μπλεντερ με μπολικο αλκοολ και ουσιες, και αρχισαν ανακατευουν άλλες φορες σε πανκ ταχύτητες, άλλες φορες σε ταχύτητες μεθυσμενου αστεγου, και να το αποτέλεσμα. Ενα μεγαλειωδες αλμπουμ για τις γυναικες, το αλκοολ, τα ναρκωτικα, tην ερωτικη απογοητευση, την παρανομια, τo voodoo και εν τελει για το ιδιο το rock'n'roll με την δικη τους ματια. Οσο για την ερμηνεια του Jeff...HELL, HELL, HELL
εξαιρετικοι ολοι οι δισκοι τουs....μεχρι και τον τελευταιο......
 


Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
JOE COCKER

Παντως αν θελετε να εχετε και κατι απο Joe Cocker στην δισκοθηκη σας, πιστευουμε οτι τα δυο πρωτα του album ηταν και τα σημαντικοτερα του.
Γεματα διασκευες... αλλα με την φωναρα του.

WITH A LITTLE HELP FROM MY FRIENDS (1968)







JOE COCKER! (1969)





 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top