Βινύλια, CD, αρχεία, όλα έχουν τη θέση τους!

Μηνύματα
101
Reaction score
55
Οι μουσικές μου προτιμήσεις, κατά σειρά έχουν ως εξής: όπερα, κλασική, τζαζ, έντεχνο ελληνικό, ροκ, έθνικ. Από την εμπειρία με τα μέσα που περιέγραψα παραπάνω, βινύλια, CD, ψηφιακά αρχεία, έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα:
ΟΠΕΡΑ. Ο καλύτερος τρόπος να την απολαύσεις είναι τα αρχεία υψηλού επιπέδου (WAV ή κάτι ανάλογο) μέσω του ηλεκτρονικού σου υπολογιστή. Κι αυτό γιατί δημιουργώντας μια playlist για κάθε όπερα, μπορείς να επιλέξεις τα τμήματα που θα ακούς, παρακάμπτοντας ότι δεν σου αρέσει ή δεν έχει νόημα να αποδίδεται μόνο ηχητικά. Ετσι, οι περισσότερες όπερες που ακούω έχουν περιοριστεί σε 1 ώρα συν πλην 15 λεπτά πραγματικής και αδιάκοπης απόλαυσης. Αυτό μπορεί να γίνει και με τα CD "πηδώντας" tracks αλλά, προφανώς, είναι αδύνατον με το βινύλιο...
ΚΛΑΣΙΚΗ. Στην κλασική λειτουργούν εξίσου καλά όλα τα φορμά μοσυικής, βινύλια, CD και αρχεία. Προσωπικά έχω καταλήξει να προτιμώ βινύλιο όταν έχουμε λίγα όργανα και CD για τα συμφωνικά έργα ή τα μεγάλα κονσέρτα. Κι εδώ όμως είναι πολύ χρήσιμος ο υπολογίστης ότα πχ θέλεις, όπως εγώ, να ακούσεις όλα τα adagio από τις πιάνο σονάτες του Μπετόβεν κοκ.
ΤΖΑΖ. Βινύλιο και ξερό ψωμί!
ΡΟΚ. Ίσως το πιο προβληματικό μουσικό είδος. Οι άθλιες ηχογραφήσεις είτε ως τεχνικές ατέλειες είτε ως μουσική ασχετοσύνη είτε ως ....άποψη, δίνουν και παίρνουν. Όπως και οι δίσκοι στους οποίους 1-2 κομμάτια αξίζουν και τα υπόλοιπα είναι παργεμίσματα. Βινύλιο σε ροκ ηπίων τόνων, μπαλάντες κλπ, CD σε δίσκους που αξίζουν τα περισσότερα τραγούδια και downloading σε δίσκους που παίζουν το σύστημα 1-11, ένα καλό έντεκα σκουπίδια.
ΛΟΙΠΑ ΕΙΔΗ. Ανάλογα με την ποιότητα και το πλήθος οργάνων, όλα τα φορμά.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.483
Οι μουσικές μου προτιμήσεις, κατά σειρά έχουν ως εξής: όπερα, κλασική, τζαζ, έντεχνο ελληνικό, ροκ, έθνικ. Από την εμπειρία με τα μέσα που περιέγραψα παραπάνω, βινύλια, CD, ψηφιακά αρχεία, έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα:

[...]ΡΟΚ. Ίσως το πιο προβληματικό μουσικό είδος. Οι άθλιες ηχογραφήσεις είτε ως τεχνικές ατέλειες είτε ως μουσική ασχετοσύνη είτε ως ....άποψη, δίνουν και παίρνουν. Όπως και οι δίσκοι στους οποίους 1-2 κομμάτια αξίζουν και τα υπόλοιπα είναι παργεμίσματα. Βινύλιο σε ροκ ηπίων τόνων, μπαλάντες κλπ, CD σε δίσκους που αξίζουν τα περισσότερα τραγούδια και downloading σε δίσκους που παίζουν το σύστημα 1-11, ένα καλό έντεκα σκουπίδια. [...]
Μάλλον δεν έχεις ακούσει πολλή ροκ ή/και έχεις ακούσει πολλή λάθος ροκ. Ειλικρινά, εάν η συλλογή σου στο ροκ, αποτελείται από δίσκους με "το σύστημα 1-11" ή "1-2 κομμάτια που αξίζουν και τα υπόλοιπα παραγεμίσματα", τότε κάτι πάει πολύ λάθος... Πρόταση: καλύτερα να περιοριστείς σε συλλογές που έχουν τα καλύτερα κομμάτια του εκάστοτε συγκροτήματος/καλλιτέχνη και μόνο εκεί.
 


Μηνύματα
101
Reaction score
55
Μάλλον δεν έχεις ακούσει πολλή ροκ ή/και έχεις ακούσει πολλή λάθος ροκ. Ειλικρινά, εάν η συλλογή σου στο ροκ, αποτελείται από δίσκους με "το σύστημα 1-11" ή "1-2 κομμάτια που αξίζουν και τα υπόλοιπα παραγεμίσματα", τότε κάτι πάει πολύ λάθος... Πρόταση: καλύτερα να περιοριστείς σε συλλογές που έχουν τα καλύτερα κομμάτια του εκάστοτε συγκροτήματος/καλλιτέχνη και μόνο εκεί.
Μάλλον κάτι δεν διατύπωσα σωστά. Αυτό που συμβαίνει με τη ροκ ως προς την ηχητική ποιότητα της ροκ δισκογραφίας είναι ευρυτερα γνωστό- δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Συμβαίνει με ολα τα είδη μουσικής. Αλλά στην όπερα ή την κλασική υπάρχουν πολλές εκτελέσεις και θα βρεις αυτό που θέλεις...Αυτό λοιπόν που συμβαίνει με τη ροκ δεν σημαίνει ότι παρατηρείται και στη δισκοθήκη μου!
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.483
Μάλλον κάτι δεν διατύπωσα σωστά. Αυτό που συμβαίνει με τη ροκ ως προς την ηχητική ποιότητα της ροκ δισκογραφίας είναι ευρυτερα γνωστό- δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Συμβαίνει με ολα τα είδη μουσικής. Αλλά στην όπερα ή την κλασική υπάρχουν πολλές εκτελέσεις και θα βρεις αυτό που θέλεις...Αυτό λοιπόν που συμβαίνει με τη ροκ δεν σημαίνει ότι παρατηρείται και στη δισκοθήκη μου!
Καταρχήν, αναφέρθηκα στη δισκοθήκη σου, διότι για να αποκτήσεις άποψη για ένα είδος μουσικής, θεωρώ ότι θα πρέπει να έχεις ακούσει αρκετή μουσική από το είδος αυτό, υπό συνθήκες που να επιτρέπουν τον σχηματισμό άποψης. Το να ακούει κάποιος, για παράδειγμα, κλασσική μουσική στο ραδιοφωνάκι του κινητού ή/και στο ραδιόφωνο του αυτοκινήτου και να βγαίνει και να λέει "η κλασσική μουσική έτσι και η κλασσική μουσική αλλιώς", προσωπικά, το θεωρώ άτοπο. Συνεπώς, εάν εκφέρεις την άποψή σου περί της ροκ με βάση το άνωθεν παράδειγμα με το ραδιοφωνάκι, επέτρεψέ μου να διαφωνώ με όλους τους πιθανούς τρόπους. Εάν εκφέρεις την άποψή σου βασιζόμενος στη δισκοθήκη σου, τότε εξέφρασα την άποψή μου στο προηγούμενο post μου ("κάτι πάει λάθος")

Με το τονισμένο μέρος του τελευταίου σου post διαφωνώ κάθετα. Τι εννοείς είναι ευρύτερα γνωστό; Πού το βασίζεις; Σε κάποιες μελέτες/έρευνες ή/και άρθρα; Στις γνώμες 10-20-30-100-1000 ανθρώπων που έτυχε να ακούν ή να ακούσουν κάποια φορά, κάποιους "ροκ" δίσκους και εξέφρασαν άποψη; Πού;

Στην περίπτωση την οποία αυτό που λες ισχύει, βεβαίως και μπορούμε να κάνουμε κάτι. Να αποφεύγουμε αυτούς τους δίσκους που, όπως ισχυρίζεσαι, προσδιορίζουν την ηχητική ποιότητα της ροκ δισκογραφίας.

Θες να παίξουμε ένα παιχνίδι; Για κάθε ένα ροκ δίσκο που ακολουθεί "το σύστημα 1-11" ή που περιέχουν "1-2 κομμάτια που αξίζουν και τα υπόλοιπα παραγεμίσματα", είτε ανήκει στη συλλογή σου είτε όχι, θα σου λέω έναν δίσκο ο οποίος καταρρίπτει αυτά τα φαινόμενα. Για να το κάνω ακόμα πιο ενδιαφέρον, δεν θα σου αναφέρω δίσκους που δεν έχω στη συλλογή μου. Πάμε λοιπόν...
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Πολυ απόλυτος μου ακουγεσαι... Ειδικα στο κομμάτι της δισκοθήκης και στα μηχανήματα :)
 

Μηνύματα
101
Reaction score
55
Καταρχήν, αναφέρθηκα στη δισκοθήκη σου, διότι για να αποκτήσεις άποψη για ένα είδος μουσικής, θεωρώ ότι θα πρέπει να έχεις ακούσει αρκετή μουσική από το είδος αυτό, υπό συνθήκες που να επιτρέπουν τον σχηματισμό άποψης. Το να ακούει κάποιος, για παράδειγμα, κλασσική μουσική στο ραδιοφωνάκι του κινητού ή/και στο ραδιόφωνο του αυτοκινήτου και να βγαίνει και να λέει "η κλασσική μουσική έτσι και η κλασσική μουσική αλλιώς", προσωπικά, το θεωρώ άτοπο. Συνεπώς, εάν εκφέρεις την άποψή σου περί της ροκ με βάση το άνωθεν παράδειγμα με το ραδιοφωνάκι, επέτρεψέ μου να διαφωνώ με όλους τους πιθανούς τρόπους. Εάν εκφέρεις την άποψή σου βασιζόμενος στη δισκοθήκη σου, τότε εξέφρασα την άποψή μου στο προηγούμενο post μου ("κάτι πάει λάθος")

Με το τονισμένο μέρος του τελευταίου σου post διαφωνώ κάθετα. Τι εννοείς είναι ευρύτερα γνωστό; Πού το βασίζεις; Σε κάποιες μελέτες/έρευνες ή/και άρθρα; Στις γνώμες 10-20-30-100-1000 ανθρώπων που έτυχε να ακούν ή να ακούσουν κάποια φορά, κάποιους "ροκ" δίσκους και εξέφρασαν άποψη; Πού;

Στην περίπτωση την οποία αυτό που λες ισχύει, βεβαίως και μπορούμε να κάνουμε κάτι. Να αποφεύγουμε αυτούς τους δίσκους που, όπως ισχυρίζεσαι, προσδιορίζουν την ηχητική ποιότητα της ροκ δισκογραφίας.

Θες να παίξουμε ένα παιχνίδι; Για κάθε ένα ροκ δίσκο που ακολουθεί "το σύστημα 1-11" ή που περιέχουν "1-2 κομμάτια που αξίζουν και τα υπόλοιπα παραγεμίσματα", είτε ανήκει στη συλλογή σου είτε όχι, θα σου λέω έναν δίσκο ο οποίος καταρρίπτει αυτά τα φαινόμενα. Για να το κάνω ακόμα πιο ενδιαφέρον, δεν θα σου αναφέρω δίσκους που δεν έχω στη συλλογή μου. Πάμε λοιπόν...
Αγαπητέ φίλε, ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι τους λόγους για τους οποίους θα πρέπει να εμπλακώ μαζί σου ή με οποιονδήποτε άλλον, σε μια τέτοιου είδους αντιπαράθεση. Αν διαφωνείς με (α) την τοποθέτηση ότι μέγα μέρος της δισκογραφίας ροκ αποτελείται από μουσικά ή ηχητικά σκουπίδια, επίτρεψε μου να έχω αυτή την άποψη και να τη στηρίξω, μια κι έξω, στο εξής επιχείρημα: πόσοι δίσκοι ροκ έχουν κυκλοφορήσει από τη γέννησή του μέχρι σήμερα και πόσοι από αυτούς παρουσιάζουν σήμερα το παραμικρό ενδοαφέρον ή πωλούν έστω ένα ανάτυπο; Και μιλάμε για μερικές δεκαετίες μόνο... Χαρακτηριστικά, θα σου αναφέρω κάτι ανάλογο από το χώρο της όπερας. Περίπου 25.000 όπερες υπολογίζεται ότι έχουν γραφτεί συνολικά. Από αυτές περίπου 1000 υπάρχουν ηχογραφημένες και περίπου 300 είναι "ζωντανές" και σήμερα, με 100 να αποτελούν σχεδόν το σύνολο του ρεπερτορίου που παίζεται συχνά... Για την ροκ ήδη ο Μηλάτος αναφέρει, στον πρόλογο του βιβλίου του για τους 100 δίσκους που σημάδεψαν την ποπ-ροκ κουλτούρα, ότι δεν πιστεύει πως περισσότεροι από 100 δίσκοι έχουν πραγματικά θέση στην ιστορία. Ελπίζω να σε κάλυψα, εν μέρει, δεν έχω κάτι άλλ να προσθέσω, σεβαστή απολύτως η διαφωνία σου κι ευχαριστώ για τον διάλογο!
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Φίλε Μπιτς νομίζω πως θα διαφωνήσω κι' εγώ κάθετα με το τελευταίο σου post περί ποσοστών.

Τον κ. Μηλάτο δεν τον γνωρίζω αλλά για ποιό λόγο δεχόμαστε σαν αξίωμα την γνώμη του;
 

Μηνύματα
101
Reaction score
55
Φίλε Μπιτς νομίζω πως θα διαφωνήσω κι' εγώ κάθετα με το τελευταίο σου post περί ποσοστών.

Τον κ. Μηλάτο δεν τον γνωρίζω αλλά για ποιό λόγο δεχόμαστε σαν αξίωμα την γνώμη του;
Κανένα αξίωμα! Ο Μάκης Μηλάτος είναι από αυτούς που "εφεραν" την ποπ-ροκ μουσική στην Ελλάδα. Τυχαίνει να συμφωνώ μαζί του και, φυσικά, να θεωρώ τη γνώμη του εγκυρότερη από τη δική μου.
 

Μηνύματα
424
Reaction score
567
Επίσης διαφωνώ.Σε όλα τα είδη μουσικής υπάρχουν διαμάντια αλλα και σκούπιδια.Το δεύτερο εμφανίζεται όταν κάτι αρχίζει να γίνεται εμπορικό.Ειναι λάθος να μιλάμε ετσι για τη ροκ οταν αυτό το είδος μουσικής σημάδεψε γενιές και γενιές.Αυτό που αναφέρει κάποιος Μηλάτος δεν μου λέει κάτι.Ε και...Αλλα φίλε μου Μπιτς οχι και ασχετοσύνη.Ελεος.Αυτό δείχνει οτι δεν έχεις άποψη.Ούτε εμένα μου αρέσει η όπερα άλλα δεν θα τη κρίνω ούτε θα την χαρακτηρίσω γιατί προσωπίκα δεν μου αρέσει.

Πάντα με εκτίμηση.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.600
... Χαρακτηριστικά, θα σου αναφέρω κάτι ανάλογο από το χώρο της όπερας. ...
Συγκρίνεις πράγματα ανόμοια. Η όπερα είναι θέατρο, και η φυσική της θέση είναι μέσα σε ανάλογο χώρο, ή σε μέσο το οποίον υποστηρίζει και εικόνα, όχι μόνον ήχο. Προχτές η φυσική της θέση ήταν σε κασέτα VHS, εχθές σε DVD, σήμερα σε Blu-ray και αύριο και κάποιο νεώτερο και τεχνικώς ανώτερο οπτικοακουστικό μέσο.

Για τα υπόλοιπα, μάλλον έχεις σκαλώσει σε κάποια αρκετά ευρέως διαδεδομένα στερεότυπα (π.χ. jazz - βινύλιο), άσε που ο,τιδήποτε είναι γραμμένο σε CD ή βινύλιο μπορεί άνετα να αποθηκευθεί σε 256άρι mp3 χωρίς ανιχνεύσιμες απώλειες ποιότητας, υπό την προϋπόθεση βεβαίως πως ξέρεις τί να κάνεις και πώς να το κάνεις. Απλώς, το mp3 δεν έχει μούρη, αλλ' από την άλλη, σχετικές τυφλές δοκιμές έχουν απίστευτη πλάκα, αρκεί να τις κάνεις σωστά, δηλαδή να μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου. (Κάποτε είχα βάλει την aragonaise έτσι κι αλλιώς - CD-mp3 - και ρίξαμε γέλιο με την παρέα).
 

Μηνύματα
101
Reaction score
55
Συγκρίνεις πράγματα ανόμοια. Η όπερα είναι θέατρο, και η φυσική της θέση είναι μέσα σε ανάλογο χώρο, ή σε μέσο το οποίον υποστηρίζει και εικόνα, όχι μόνον ήχο. Προχτές η φυσική της θέση ήταν σε κασέτα VHS, εχθές σε DVD, σήμερα σε Blu-ray και αύριο και κάποιο νεώτερο και τεχνικώς ανώτερο οπτικοακουστικό μέσο.

Για τα υπόλοιπα, μάλλον έχεις σκαλώσει σε κάποια αρκετά ευρέως διαδεδομένα στερεότυπα (π.χ. jazz - βινύλιο), άσε που ο,τιδήποτε είναι γραμμένο σε CD ή βινύλιο μπορεί άνετα να αποθηκευθεί σε 256άρι mp3 χωρίς ανιχνεύσιμες απώλειες ποιότητας, υπό την προϋπόθεση βεβαίως πως ξέρεις τί να κάνεις και πώς να το κάνεις. Απλώς, το mp3 δεν έχει μούρη, αλλ' από την άλλη, σχετικές τυφλές δοκιμές έχουν απίστευτη πλάκα, αρκεί να τις κάνεις σωστά, δηλαδή να μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου. (Κάποτε είχα βάλει την aragonaise έτσι κι αλλιώς - CD-mp3 - και ρίξαμε γέλιο με την παρέα).
Ευχαριστώ για τις διορθώσεις! Μόλις κατάλαβα ότι περίπου 35 χρόνια ενασχόλησης με τη μουσική ως ακροατής και συχνότατος σε όπερες, συναυλίες κλπ κλπ πέρασαν ....τσάμπα! Κοροϊδεύω τον εαυτό μου... Εμαθα επίσης ότι κακώς γράφω σε WAV με 8 T δίσκους-καλό και το mp3 αν και δεν έχει "μούρη". Εμαθα, ακόμα ότι η όπερα είναι ...θέατρο (νόμιζα πως είναι λυρικό θέατρο, με κυρίαρχο το τραγούδι και τη μουσική άρα δικαίως κυκλοφορούν κυρίως δίσκοι, άλλωστε τι να κάνουμε που δεν έχουμε σε bluray την Κάλλας) και γι αυτό έγραψα, δεν αναφέρθηκα σε οπτικοακουστικά μέσα. Τέλος, μάλλον θα κάνω λάθος για την τζαζ και τα βινύλια.
Να είστε καλά για τις επισημάνσεις!
Ευχαριστώ!
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός πως όταν ξεκινάμε ένα δημόσιο νήμα, τελικά περιμένουμε μόνο θετικές απαντήσεις. Δεν αναφέρομαι μόνο σε εσάς, αφορμή παίρνω το παρών.
Όταν λοιπόν παίρνουμε την απόφαση να γράψουμε δημόσια, και μάλιστα πιάνουμε ένα θέμα "κατηγοριοποίησης" της μουσικής και των υλικών της, ε, είναι αναμενόμενο πως θα έχουμε αντίλογο και άλλες απόψεις.

Ποιός ο λόγος να το γυρνάμε σε "πικρία";
Ποιός ο λόγος να μπαίνετε(ουμε) σε διαδικασία τέτοιων νημάτων όταν δεν είμαστε έτοιμοι;
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε όλοι και να λέμε α, τι ωραία και καλά.
Υπάρχουν και απόψεις διαφορετικές από τις δικές μας και καλό θα είναι να αντέχουμε να τις διαβάζουμε, όσο κι αν δεν μας αρέσουν ή δεν συμφωνούμε με αυτές και προπαντός να σεβόμαστε το συνομιλητή μας χωρίς ειρωνείες, κοροϊδίες κι απρεπείς εκφράσεις.
 

Μηνύματα
101
Reaction score
55
Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός πως όταν ξεκινάμε ένα δημόσιο νήμα, τελικά περιμένουμε μόνο θετικές απαντήσεις. Δεν αναφέρομαι μόνο σε εσάς, αφορμή παίρνω το παρών.
Όταν λοιπόν παίρνουμε την απόφαση να γράψουμε δημόσια, και μάλιστα πιάνουμε ένα θέμα "κατηγοριοποίησης" της μουσικής και των υλικών της, ε, είναι αναμενόμενο πως θα έχουμε αντίλογο και άλλες απόψεις.

Ποιός ο λόγος να το γυρνάμε σε "πικρία";
Ποιός ο λόγος να μπαίνετε(ουμε) σε διαδικασία τέτοιων νημάτων όταν δεν είμαστε έτοιμοι;
Χιούμορ όχι πικρία, για όνομα του θεού!
Μη χαλάμε τις καρδιές μας με τέτοια...
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Δεν το κατάλαβα σαν χιούμορ, αλλά αν είναι έτσι, μια χαρά... :drinks:
 

Μηνύματα
101
Reaction score
55
Δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε όλοι και να λέμε α, τι ωραία και καλά.
Υπάρχουν και απόψεις διαφορετικές από τις δικές μας και καλό θα είναι να αντέχουμε να τις διαβάζουμε, όσο κι αν δεν μας αρέσουν ή δεν συμφωνούμε με αυτές και προπαντός να σεβόμαστε το συνομιλητή μας χωρίς ειρωνείες, κοροϊδίες κι απρεπείς εκφράσεις.
Σε ποιον αναφέρεσετε για ειρωνείες, κοροϊδίες και ...απρεπείς εκφράσεις; Ελπίζω όχι σε μένα γιατί θα αναγκαστώ να ...ξαναμάθω ελληνικά! Κι αν τύχει και απαντάμε με χιούμορ είναι γιατί δεν έχει νόημα ο διάλογος λόγω ακριβώς της απόλυτα σεβαστής διαφοράς απόψεων! Τι να γράψω, ας πούμε, όταν διαβάζω ότι τα mp3 αρχεία είναι εξαιρετικά φτάνει κανείς να μην έχει προκαταλήψεις; Δεν έχω τίποτα με κανέναν προφανές και αυτονόητο και μαθαίνω πάντα κάτι απ΄όλους, χωρίς εξαίρεση! Καλημέρα!
 

Μηνύματα
101
Reaction score
55
Δεν το κατάλαβα σαν χιούμορ, αλλά αν είναι έτσι, μια χαρά... :drinks:[/QUO
Χαίρομαι! Αλλωστε εδώ είμαστε μονο για ευχάριστα πράγματα, το χόμπι μας! Μια μικρο-καταφυγή από την καταθλιπτική πραγματικότητα!!!
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top