Nexus 6

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.703
Reaction score
83.396
N6.jpg


Παρουσιάστηκε πριν λίγο το νέο Nexus 6 (Motorola). Αν και από χαρακτηριστικά είναι σούπερ, η τιμή δεν έχει καμία σχέση με ό,τι μας είχε συνηθίσει μέχρι τώρα η Google. Θα ξεκινάει από $649...

N9.jpg


Μαζί παρουσιάστηκε και το tablet Nexus 9 (HTC) με πιο λογική τιμολόγηση. Από $399.




 

Μηνύματα
3.186
Reaction score
773
Κινητο ναυαρχιδα για devs.
Το μεγεθος επιτηδευμενο για να μην κοντράρει ανταγωνιστικά μοντέλα.
 

Μηνύματα
1.816
Reaction score
339
ακριβώς αυτό....ναυαρχίδα σε όλα, παρασύροντας και την τιμή...βέβαια, αν αναλογιστείκανείς ότι έχει ίδια χαρακτηριστικά με το note 4 των 800+ ευρώ, πάλι συγκριτικά καλή φαίνεται η τιμή του.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.703
Reaction score
83.396
Η τιμή του Note 4 θα πέσει πολύ γρήγορα. Έχει πάψει πλέον να μονοπωλεί στις μεγάλες διαστάσεις για να κάνει τον περίπατο των προηγούμενων εκδόσεων.

Εγώ, που μετράω πολύ το brand και την εμφάνιση, προτιμώ το Nexus από την πρόταση της Samsung. Βέβαια, όπως έχω πει από παλιά, την Apple την αλλάζω μόνο αν οι εναλλακτικές προτάσεις είναι κάτω της μισής τιμής. Οπότε με βλέπω με το iPhone 6 Plus.
 


Μηνύματα
1.816
Reaction score
339
ποτέ τα νέξους δεν είχαν sd card και λογικά ποτέ δε θα έχουν...συνειδητή επιλογή, γνωστή στους devs που πρωτίστως απευθύνεται η συσκευή, οπότε καθόλου μάτι δε βγάζει, ειδικά τώρα που η βασική έκδοση είναι πλέον 32GB ...με option τα 64GB
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.703
Reaction score
83.396
Δεν με έπεισε... Περιληπτικά λέει ότι το Nexus ωρίμασε, άρα μπορεί να πωλείται ακριβότερα. Καταλαβαίνω το σκεπτικό του, όμως εγώ είμαι αντίθετος. Ο λόγος που θα το προτιμούσα ήταν αποκλειστικά η τιμή. Η ωριμότητα δεν με αγγίζει εφόσον δεν γουστάρω το Android.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.652
Εμένα με πείθει το σκεπτικό του αλλά η τιμή δε μ' αρέσει (ούτε το μέγεθος).
Σε λίγο δηλαδή θα πουλιούνται στην τιμή των βλαχοelitistassphones; :D
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.703
Reaction score
83.396
Σε λίγο δηλαδή θα πουλιούνται στην τιμή των βλαχοelitistassphones; :D
Στην επόμενη έκδοση σχεδόν σίγουρα. Ακόμα κι εγώ προτιμώ το brand Nexus από αυτό της εκάστοτε κατασκευάστριας εταιρείας.
Όμως αυτή η έμφαση στα τεχνικά χαρακτηριστικά και μόνο δεν μου λέει τίποτα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.099
Reaction score
20.576
Ναι, αλλά κι αυτοί στην Apple το παράκαναν με το hardware optimization. Κινητό του 2015 με 1GB ram. Και γιατί δηλαδή να μην του έκαναν λίγο ακόμα optimization, να τρέχει με 512MB! Άι τώρα...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.703
Reaction score
83.396
Ναι, αλλά κι αυτοί στην Apple το παράκαναν με το hardware optimization. Κινητό του 2015 με 1GB ram. Και γιατί δηλαδή να μην του έκαναν λίγο ακόμα optimization, να τρέχει με 512MB! Άι τώρα...
Δίκιο έχεις Κώστα.

Προσωπικά, στην πράξη δεν με αγγίζει η λιγότερη μνήμη. Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί είναι όταν έχουμε ανοιχτές πολλές εφαρμογές στο background και αναγκαστικά κάποια πρέπει να κλείσει γιατί δεν υπάρχει "χώρος" στη μνήμη. Κι όταν επιστρέψουμε στην κλειστή πια εφαρμογή κάνει restart (η εφαρμογή). Σπάνια το έχω προσέξει.

Και φυσικά αυτοί οι περιορισμοί μπαίνουν για οικονομικούς λόγους. Εδώ είναι που διαφωνώ.
 






Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.652
Έχω full encryption και στο 5 οπότε το 6 πάλι θα είναι πιό γρήγορο.

Δεν παρατήρησα διαφορά ταχύτητας όταν το έκανα.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.818
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top